USB DVB-T MPEG4 δέκτης

a453

New member
7 July 2008
25
Καλησπέρα σε όλους,

ψάχνω να βρω κάποιον δέκτη USB για το φορητό υπολογιστή αλλά μέχρι στιγμής ότι έχω βρει αναφέρουν mpeg2. Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζουν Digea ή αν υπάρχει κάποιος δέκτης τελικά με τίς κατάλληλες προδιαγραφές;

Ευχαριστώ
 

a453

New member
7 July 2008
25
Παράδειγμα, έχω βρει το ASUS U3100mini, αλλά υποστηρίζει mpeg2 και H264. Στην digea λέει πως υποστηρίζει H264, αλλά μήπως να ψάξω κάτι με mpeg4 καλύτερα για θέμα συμβατότητας;

Άσχετο: Δε μπορώ να κάνω edit προηγούμενο post μου;
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Το ίδιο είναι. H.264/MPEG-4 AVC ονομάζεται όλο μαζί.
Η Digea υποστηρίζει Decoder Mpeg4 (H.264 AVC) Standard Definition βάση του codec πρότυπο που αναπτύχθηκε από ISO/IEC Moving Picture Experts Group. Δηλαδή το "MPEG-4 AVC" = "ISO/IEC 14496-10 - MPEG-4 Part 10, Advanced Video Coding".
Όμοια το Η.264 είναι λειτουργικά αλλά από "ITU-T Video Coding Experts Group" αναπτυγμένο.
Οπότε εφόσον γράφει το H.264 είσαι καλυμμένος.
Ναι μπορείς να κάνεις edit προηγούμενο post σου αλλά μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα από την στιγμή που το postάρεις, -+5 λεπτά νομίζω.

ΥΓ τελείως πληροφοριακά όλα τα παραπάνω, μην φωνάζεται!!!
 
Καλησπέρα σε όλους,

ψάχνω να βρω κάποιον δέκτη USB για το φορητό υπολογιστή αλλά μέχρι στιγμής ότι έχω βρει αναφέρουν mpeg2. Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζουν Digea ή αν υπάρχει κάποιος δέκτης τελικά με τίς κατάλληλες προδιαγραφές;

Ευχαριστώ
AverMedia H830 Hybrid Volar HD 830 USB


Αναλογικός Δέκτης Ναι
Ψηφιακός Δέκτης DVB-T Ναι
Teletext Ναι
Tηλεχειριστήριο Ναι
FM Radio Ναι

αυτο πηρα εγω για το λαπτοπ,και με αυτο βλεπω και δορυφορικη γιατι εχει συνδεσεις για rgb σε scart και πολλα αλλα.
 
Last edited:

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Re: Απάντηση: USB DVB-T MPEG4 δέκτης

και με αυτο βλεπω και δορυφορικη γιατι εχει συνδεσεις για rgb σε scart και πολλα αλλα.

Μήπως κάνεις λάθος; Hybrid DVB-T το εννοεί ότι έχει αναλογικό και ψηφιακό επίγειο δέκτη, αλλά όχι δορυφορικό. Στο site AVerMedia ως USB με DVB-T & DVB-S δεν υπάρχει. Έχει άλλο μοντέλο το AVerTV Galaxy το οποίο προσφέρει σύνδεση usb με το PC κτλ.
 

grgmtk

New member
8 February 2010
13
χαιρετώ τα παιδιά του forum

είμαι νέο μέλος αλλά το παρακολουθώ πολύ καιρό
απλά τώρα ήρθε η ώρα που θέλω την βοήθεια σας
και γι' αυτό έκανα την εγγραφή

ψάχνω ένα USB DVB-T που να μπορεί το pc μου
να δουλέψει σωστά μαζί του όχι μόνο για να βλέπω
αλλά και για να κάνω εγγραφές

ο λόγος που ψάχνω για USB DVB-T και όχι Hybrid
είναι γιατί έχω στο pc κάρτα τηλεόρασης αναλογική
την Medion 7134 TV-tuner που έχει το chip
SAA7134 της Philips αν δεν κάνω λάθος

το μηχάνημα μου είναι παλιό... το πήρα πριν 5 χρόνια

Επεξεργαστής: Intel Pentiun 4 CPU 3.40GHz Hyper Threading
Μνήμη: 1024MB Ram
Κάρτα Γραφικών: ATI Radeon x700 Pro
Λειτουργικό Σύστημα: Windows 7 Ultimate 32Bit


υπάρχουν 3 σκληροί δίσκοι... δυο των 200GB εσωτερικοί
και ένας των 500GB εξωτερικός

να πω πως τα windows 7 τα έβαλα εγώ πριν έναν μήνα
όταν αγόρασα το pc είχε τα Windows XP

περιμένω λοιπόν τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

freecom

New member
29 September 2006
95
μπορεις να τον βρεις σε καταστηματα με 30 ευρω.....τοσο το πηρα εγω
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Σε πανερι κρακτης καμια 50 κομμάτια στα εγκαινια του Saturn στο Σταθμό Λαρίσης στην Αθηνα .
 

freecom

New member
29 September 2006
95
αγαπητε φιλε το usb που αναφερεις μεχρι χθες ολοι το πουλουσαν σαν mpeg2τωρα εσυ λες οτι παιζει και mpeg4...........

τελικα αρχιζω να πιστευω το εξης τρελο

πρεπει ολα τα usb δεκτακια να κανουν την ιδια δουλεια.....
και το αν πιανουν mpeg2 η mpeg4 ειναι θεμα του software με το οποιο το παιζουμε !!!

για να το ψαξουμε λιγακι !!!

μπας και βγαλουμε λαβρακι
 

droulis

Established Member
13 March 2010
281
Πατρα
Δεν υπαρχει κανενα μυστικο στο θεμα των usb DVB-T tuners . Ακομα και ενα στικακι των δεκα ευρω απο ebay η το dealextreme μπορει με τους καταλληλους codecs να παιξει τα καναλια της digea .
 

kostas214

Established Member
13 October 2006
109
Το αν παίζει MPEG-2 ή και MPEG-4 κανάλια είναι καθαρά θέμα codecs καθώς όλη η ακοκωδικοποίηση γίνεται με software. Απλά δεν το γράφουν το MPEG-4 στις προδιαγραφές καθώς το software που έχουν μαζί δεν έχει του κατάλληλους codecs για MPEG-4. Φυσικά αν χρησιμοποιήσεις άλλο software μπορείς να δεις κανονικά τα κανάλια σε MPEG-4. Πάντως οι τιμές είναι χώμα στο ebay βρίσκεις στικάκια με 7 ευρώ
 

freecom

New member
29 September 2006
95
Το αν παίζει MPEG-2 ή και MPEG-4 κανάλια είναι καθαρά θέμα codecs καθώς όλη η ακοκωδικοποίηση γίνεται με software. Απλά δεν το γράφουν το MPEG-4 στις προδιαγραφές καθώς το software που έχουν μαζί δεν έχει του κατάλληλους codecs για MPEG-4. Φυσικά αν χρησιμοποιήσεις άλλο software μπορείς να δεις κανονικά τα κανάλια σε MPEG-4. Πάντως οι τιμές είναι χώμα στο ebay βρίσκεις στικάκια με 7 ευρώ

σωστος τωρα ξερουμε !!!