Αγορά 40''-42'' samsung - LG

tsafou

New member
13 February 2010
54
Κατ'αρχήν καλησπέρα. ειμαι νέος στο σάιτ και γενικά στον κόσμο των τηλεοράσεων. Θέλω να αγοράσω τηλεόραση και μπορώ να διαθέσω γύρω στα 1000 . Να σας πω ότι έχω ψάξει αρκετά στο σάιτ αλλά και γενικά στο ιντερνετ για πληροφορίες αλλά την τελική απόφαση δεν μπορώ να την πάρω. Έχω λοιπόν καταλήξει στις εξής 3 τηλεοράσεις (ΔΕΝ θέλω να πάω σε περισσότερες ίντσες) :
1) LG 42LH9000
2)
Samsung UE40B6000
3)
Samsung LΕ40B750
Αν καταλαβα καλά οι 2 πρώτες ειναι LED-LCD ενώ η τρίτη "απλή" LCD (και πιο παλιό μοντέλο)
Οι τιμές τους ειναι απο 950 μέχρι 1100 αν δεν κάνω λάθος. Το ερώτημα είναι ποια με εξυπηρετεί. Σκοπεύω να βλέπω ψηφιακά κανάλια που πλέον όλα εκπέμπουν (ή θα εκπέμπουν σύντομα) ή μέσω NOVA και ταινίες σε υψηλή ανάλυση (βlu ray) μέσω του media player WD με hdmi καλώδιο. Οπότε δεν με νοιάζει η usb θύρα κλπ. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να παίζω παιχνίδια σε αυτή την ΤV, ούτε και η δικτύωση.
Επειδή βλέπω ότι πολλοί από εσάς έχετε αγοράσει τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις θα ήθελα να μου προτέινεται κάποια γιατί εγώ έχοντας διαβάσει πολλά posts,reviews κλπ δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω.Περισσότερο μάλιστα μπερδεύτηκα! Επίσης στα μαγαζιά είτε λόγω ρυθμίσεων,φωτισμού κλπ δεν μπορώ να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη...
Σας ευχαριστώ πολύ και plz HELP !!!

Υ.Γ. Ισχύει η άποψη που έχω ακούσει " Τώρα βγήκαν οι LCD-LED, εσύ θα πάς να αγοράσεις LCD (παλιά τεχνολογία) ? " ??? :grandpa:




 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ισχύει η άποψη που έχω ακούσει " Τώρα βγήκαν οι LCD-LED, εσύ θα πάς να αγοράσεις LCD (παλιά τεχνολογία) ? " ???

Αφου οι LCD ειναι παλια τεχνολογια γιατι οι LED-LCD ειναι νεα τεχνολογια? LCD δεν ειναι και αυτες?

Για να μην λεμε τα ιδια συνεχεια διαβασε και εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1024291
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=56796
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=56667

Αν καταλαβα καλά οι 2 πρώτες ειναι LED-LCD ενώ η τρίτη "απλή" LCD (και πιο παλιό μοντέλο)

Και οι τρεις μοντελα 2009 ειναι , οπου να ναι θα αντικατασταθουν απο τα μοντελα του 2010....
 

blitzNikos

Established Member
29 November 2009
160
Νέα Σμύρνη
1) και οι τρεις ειναι ... απερχόμενα μοντέλα.
2) αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις να δεις τα νέα μοντέλα.
3) αν βιάζεσαι και δεν μπορείς να περιμένεις θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα την 40b750. Θα καλύψει με τον καλύτερο τρόπο όλες τις ανάγκες που περιγράφεις αλλά και όσα αναφέρεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν ... αν κάποια στιγμή αλλάξεις γνώμη:flipout:. Ακόμα και αν δεν βρεις αυτήν μπορείς να πάρεις την 40b650 που θα σε καλύψει το ίδιο καλά.
4) το βασικό πλεονέκτημα των LED που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα, που ουσιαστικά είναι LCD με άλλο είδος φωτισμού, είναι (για κάποιες) το βαθύτερο μαύρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η b650/750 υστερεί σημαντικά. Κατά τα άλλα οι διαφορές τους εντοπίζονται στον λεπτότερο και κομψότερο σχεδιασμό αλλά είναι αρκετά ακριβότερες.-bye-
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
γυρω στα 1000ε-1200ε που δίνω και την θέλω για ταινίες υψηλής ανάλυσης και nova τι μου προτείνεται?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
γυρω στα 1000ε-1200ε που δίνω και την θέλω για ταινίες υψηλής ανάλυσης και nova τι μου προτείνεται?

Ξεκαθαρισε αρχικα αν θελεις πλασμα η LCD...γενικα οι πλασμα εχουν καλυτερη εικονα και χαμηλοτερες τιμες αλλα δεν συνιστώνται για πολυωρη χρηση με στατικες εικονες (πχ. ως μονιτορ PC)...

Διαβασε και τα νηματα για τα νεα μοντελα 2010...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54660
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54661
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54659

...οι τρεις που αναφερεις ειναι μοντελα 2009 και συντομα θα αποτελεσουν παρελθον (να μην σου πω οτι ηδη αποτελουν παρελθον)...
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
Το pc δεν με ενδιαφέρει να το συνδέσω...το πολύ πολύ κανένα Playstation στο μέλλον το οποίο ακόμα δεν έχω (και ούτε σκέφτομαι να αγοράσω άμεσα)
Την τηλεόραση την θέλω για να βλέπω nova και ταινίες. Οπότε για αυτή την χρήση μου προτείνεται ανεπιφύλακτα plasma αντί LCD-LED ? Αν μου πείτε πως ναι, τότε χαίρομαι γιατί απ'ότι κατάλαβα πάω σε κάτι που έχει πολύ καλή εικόνα και είναι κ αρκετά φθηνότερο... Ίσως αν μου προτείνεται και κάποια συγκεκριμένα μοντέλα να πάω να τα δω από κοντά στα μαγαζιά θα με υποχρεώσετε!
Να σημειώσω επισης ότι τώρα έχω μια Philips 42pfl7962d/12 από την οποία δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος ειδικά στις εκπομπές καναλιών και στην παρακολούθηση αγώνων. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιες ρυθμίσεις που δεν κάνω σωστά αλλά κυρίως στους αγώνες ( και μέσω nova) οι παίκτες δεν διακρίνονται καλά (σαν να μην έχουν αρκετά pixels, αρκετή λεπτομέρεια)
Απλά βλέπω ότι πλέον κυκλοφορούν πολύ λιγότερες plasma από LCD και δεν ξέρω αν αυτό ειναι θέμα marketing, design ή επιδόσεων... Δεν θέλω να πάρω κάτι κ του χρόνου να το έχω μετανοιώσει...
Διαβασα στο σαιτ ότι για παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων καλύτερα να αγοράσεις Plasma αντί LCD. Αυτό ίσχυε παλιότερα ή ισχύει ακόμα?Και αυτό ισχύει και με τα ψηφιακά κανάλια ή απλώς με τα αναλογικά?
Αυτά...
Ευχαριστώ...
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Να σημειώσω επισης ότι τώρα έχω μια Philips 42pfl7962d/12 από την οποία δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος ειδικά στις εκπομπές καναλιών και στην παρακολούθηση αγώνων. Δεν ξέρω αν θέλει κάποιες ρυθμίσεις που δεν κάνω σωστά αλλά κυρίως στους αγώνες ( και μέσω nova) οι παίκτες δεν διακρίνονται καλά (σαν να μην έχουν αρκετά pixels, αρκετή λεπτομέρεια)
Απλά βλέπω ότι πλέον κυκλοφορούν πολύ λιγότερες plasma από LCD και δεν ξέρω αν αυτό ειναι θέμα marketing, design ή επιδόσεων... Δεν θέλω να πάρω κάτι κ του χρόνου να το έχω μετανοιώσει...

Το σημα της Nova ειναι πολυ συμπιεσμενο...σε οποιαδηποτε τηλεοραση θα βλεπεις ατελειες απλως αν ειναι καλυτερη η τηλεοραση θα βλεπεις λιγοτερες...

Αν κυκλοφορουν περισσοτερες LCD δεν πρεπει να σε ενδιαφερει , και Audi κυκλοφορουν λιγοτερα απο οτι Toyota...:D
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
Το σημα της Nova ειναι πολυ συμπιεσμενο...σε οποιαδηποτε τηλεοραση θα βλεπεις ατελειες απλως αν ειναι καλυτερη η τηλεοραση θα βλεπεις λιγοτερες...

Αν κυκλοφορουν περισσοτερες LCD δεν πρεπει να σε ενδιαφερει , και Audi κυκλοφορουν λιγοτερα απο οτι Toyota...:D
Δηλαδή αν καταλαβα καλά εσύ μου προτείνεις να κοιτάξω προς plasma μεριά σύμφωνα με τις αναγκες μου...
κανένα μοντέλο για να κοιτάξω? να σημειώσω ότι θέλω όχι παραπάνω απο 42'' και όχι παραπάνω από 1000 ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απο αλλο μελος τα θετικα και αρνητικα καθε τεχνολογιας (εχει και LCD και πλασμα σπιτι του οποτε εχει νοημα η συγκριση)...

Dalanik said:
Λίγο σε ενδιαφέρουν αυτά νομίζω, όμως τα pros και cons που ακολουθούν πιστεύω θα σε ενδιαφέρουν περισσότερο...

Οι LCD:
+1. έχουν αρκετά σταθερή εικόνα (συνήθως με ελάχιστο flicker που δεν θα ενοχλήσει).
+2. Οξύτητα εικόνας (τόσο μεγάλη που τό αντίστοιχο ρυθμιστικό συνήθως το μηδενίζουμε!)
+3. Φωτεινότητα (όλες οι LCD ακόμα και οι φνηνότερες έχουν επαρκή φωτεινότητα που δεν προβληματίζει κανένα)
(Τα 2 και 3 τις κάνουν ιδανικές για συνθήκες θέασης κατά την ημέρα ή με πολύ φώς γενικότερα)
+4. Oι καινούργιες είναι eco friendly (δηλ. Με χαμηλή κατανάλωση)
+5. Τα χρώματα είναι έντονα και τσιταρισμένα, τόσο που είναι πραγματικά εντυπωσιακά με τη πρώτη ματιά.
- - -
-1. Έχουν μειωμένη αντίθεση (πράγμα που θα γίνει εύκολα αντιληπτό κατά τη θέαση σε σκοτεινό περιβάλλον και σκοτεινές σκηνές ΗD υλικού).
-2. Έχουν περιορισμένη γωνία θέασης (περίπου 20-30 μοίρες ΑΡ/ΔΕ)
-3. Στη γρήγορη κίνηση χάνεται λίγο η ευκρίνεια των αντικειμένων σαν να θολώνει δηλαδή (motion blur το λένε).
-4. Τα χρώματα είναι έντονα και τσιταρισμένα τόσο που με τη δεύτερη ματιά φαίνονται μη φυσικά (τουλάχιστον!).
-5. Στις μεγάλες ίντσες (από 46 και πάνω) γίνονται αισθητά προβλήματα στη κατανομή του φωτός (όπως το clouding, light bleeding, ανομοιομορφία του panel). Στην πράξη αυτά μεταφράζονται ώς κατά τόπους διαφορετική φωτεινότητα στο panel ή και τοπικό θόλωμα, πράγμα το οποίο μπορεί να γίνει αρκετά ενοχλητικό ιδιαίτερα σε απαιτητικές σκηνές.
- 6. Οι νέες LCD-LED έχουν πολλές ανακλάσεις. Σε συνθήκες με χαμηλό φώς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά την ημέρα, ακόμα και αν το φώς δεν χτυπάει απευθείας στην οθόνη γίνεται ενοχλητικό (προσωπική γνώμη).
-7. Oι νέες LCD-LED πάσχουν από έλλειψη ευκρίνειας στις σκοτεινές σκηνές. Τα LED σβήνουν εντελώς ώστε να επιτευχθεί πραγματικό μαύρο, αλλά μαζί "σβήνει" και η πληροφορία της εικόνας.

Οι Plasma:
+1. Πολύ καλή και φυσική κίνηση
+2. Πολύ καλή αντίθεση και επίπεδο μαύρου χωρίς να προβληματίζει το επίπεδο του λευκού. (πρακτικά σου λέω ότι οι σκοτεινές σκηνές φτάνουν πλέον στο μαύρο και όχι στο σκούρο γκρί)
+3. Χρωματικό εύρος που αγγίζει το άριστο. Τα χρώματα που θα βλέπεις θα είναι πολύ κοντά σε αυτά που βλέπεις στη φύση και γύρω σου)
+4. Γωνία θέασης που φθάνει τις 60-70 μοίρες ΑΡ/ΔΕ.
- - -
-1. Image retention/burn in Όταν θα αφήνεις μια στατική εικόνα στη οθόνη για 30 λεπτά ας πόυμε (αν και αυτό παίζει από τηλεόραση σε τηλεόραση) αυτή η εικόνα θα παραμένει μέχρι να την ξεπλύνεις. Πρακτικά το φαινόμενο γίνεται εμφανές σε μαύρη οθόνη και συσκότιση, αλλά αν κάνεις υπερβολές (για παράδειγμα συγκεκριμένη στατική εικόνα όπως pc desktop ή έντονο, λευκό, λογότυπο καναλιού για ημέρες) τότε κινδυνεύεις με burn in, να γίνει το προσωρινό αποτύπωμα (Image Retention) μόνιμο (burn in). Φαντάσου ότι θα βλέπεις DVD και φαίνεται και το λογότυπο του ΜΕGA, ένα πράμα... Άρα χρειάζεται λίγο προσοχή μετά από προβολή περιορισμένου χρόνου στατικών εικόνων (ας πούμε 3 ώρες για ασφάλεια), να ξεπλένεις το IR λίγη ώρα (ας πούμε το πολύ 30 λεπτά) με θόρυβο (το γνωστό χιόνι).
-2 Πολλές ανακλάσεις. Οι τελευταίας γενιάς plasma ενσωματώνουν κάποια τεχνολογία αντι-αντανακλάσεων αλλά δεν τα καταφέρνουν και πάλι καλά (ούτε καν μέτρια...). Σε συνθήκες με χαμηλό φώς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά την ημέρα, ακόμα και αν το φώς δεν χτυπάει απευθείας στην οθόνη γίνεται ενοχλητικό (προσωπική γνώμη).
-3. Συνθήκες φωτισμού. Χάνουν πολύ από την εξαιρετική αντίθεσή τους αλλά και τα χρώματά τους κάτω από έντονες συνθήκες φωτός. Προσωπικά δεν βλέπω στην plasma μου ταινίες την ημέρα και ποτέ με αναμμένες λάμπες 40-50Wt σε 11 τμ δωμάτιο ή 100Wt σε 25 τμ.
-4. Κατανάλωση ρεύματος. «Καίνε» κάτι παραπάνω αλλά σε συνδυασμό με την χαμηλότερη τιμή τους είναι μια ή άλλη με το να αγοράζεις LCD-LED για κατανάλωση 7-8 ετών (παραπάνω δεν πρόκειται να κρατήσεις τηλεόραση πίστεψέ με...).
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
Για μένα το μοναδικό μειονέκτημα που φαίνεται να έχει η plasma είναι ότι στο φως της μέρας δεν δείχνει τόσο καλά. Το (1) που λεει για στατική εικόνα κλπ δεν με νοιάζει.
αλήθεια, όταν παίζει μια ταινια στην 42'' που τώρα έχω πάντα αφήνει μαυρο κενό πάνω και κάτω.αυτό είναι πρόβλημα ή όχι?γιατι συμβαίνει αυτο?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μια χαρα δειχνουν οι πλασμα και ημερα , αρκει να μην τις βλεπει απευθειας το φως του ηλιου...στην περιπτωση αυτη ομως ουτε σε LCD με ματ επιφανεια δεν μπορει να δει καποιος....
 

JoeBar

Senior Member
13 December 2007
527
Κερατσίνι
Για μένα το μοναδικό μειονέκτημα που φαίνεται να έχει η plasma είναι ότι στο φως της μέρας δεν δείχνει τόσο καλά.

Γιατί είναι βρικόλακες και θέλουν σκοτάδι...? :flipout:

Μια χαρά δείχνουν και την ημέρα. Το μόνο που θέλουν είναι μια προσοχή στις αντανακλάσεις, όπως όλες οι TV με glossy επιφάνεια άλλωστε...
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
Γύρω στα 1000 - 1200 που λέω να διαθέσω ποια μου προτείνετε?
αποτι ειπατε η v10,g10 έχουν εξαντληθεί. αφού δεν βιάζομαι να περιμένω για τα καινούρια μοντέλα? Πότε τα περιμένουμε περίπου?
Οι διαφορές G και V ποιές είναι?
Σαν υποθετική αγορά (αφου εχουν εξαντληθεί) αξίζει η p42v10 στα 1400 , η p42g10 στα 800 ,η p42g15 στα 1150 ή η p46g15 στα 1500 ?
Το γράμμα V,G,X,S κλπ δηλώνει το μοντέλο και ο αριθμός μετά πχ 10,15 είναι περίπου πόσα καλούδια σου προσφέρει (δικτύωση κλπ)?
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
δηλαδή την 42g10 δεν πρόκειται να την βρω πουθενά? Αν την βρω με τιμή γύρω στα 800 να την πάρω λέτε? Νομίζω ότι τα καινούρια αντίστοιχα μοντέλα θα κοστίζουν γύρω στα 1500 ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Γυρω στα 1500 θα κοστιζει λογικα η 50G25...αν βρεις καμια 46G10 παρε την αρκει να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι εκθεσιακο κομματι γιατι θα εχει πολλες ωρες λειτουργιας στην "πλατη"...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Η 42G10 ξεκίνησε την "καριέρα" της από τα 1350 περίπου. Γιατί να μην υποθέσουμε ότι και η G25 θα ξεκινάει από κει;

Μια 46G10 στο χιλιάρικο τη χτυπάει κανείς ή όχι; (Με την προϋπόθεση ότι είναι κανονική εισαγωγή και όχι εκθεσιακή, φυσικά)
 

tsafou

New member
13 February 2010
54
Γυρω στα 1500 θα κοστιζει λογικα η 50G25...αν βρεις καμια 46G10 παρε την αρκει να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι εκθεσιακο κομματι γιατι θα εχει πολλες ωρες λειτουργιας στην "πλατη"...
και φαντάζομαι για το αν ειναι εκθεσιακό κομμάτι 8α πρέπει να μου το πουν αυτοί.Αν πάνε να μου το πλασάρουν για καινούριο θα το καταλάβω ή δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο?
επειδή η 46'' ειναι γυρω στα 1200 έλεγα να παρω την 42'' με 800... Θα κάνω χαζομάρα λέτε?
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Ακόμη (και σόρυ για το off-topic): η κάρτα γραφικών του desktop μου έχει HDMI έξοδο. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν media player με μια G10 (που δεν έχει, σε αντίθεση με τις G25, USB και PC input);
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
επειδή η 46'' ειναι γυρω στα 1200 έλεγα να παρω την 42'' με 800... Θα κάνω χαζομάρα λέτε?

Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερη...καλυτερα παρε την 46S10 αν θελεις να δωσεις λιγοτερα...αν την βρεις και αυτην βεβαια...