Stefano Battaglia-Michele Rabbia:Pastorale

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
O Stefano Battaglia στά 44 του χρόνια είναι ένας απο τούς καλύτερους Ιταλούς -Ευρωπαίους πιανίστες μέ κλασσική μέν παιδεία,αλλά προσανατολισμένος στόν αυτοσχεδιασμό.
Ο Μichelle Rabbia είναι ένας εξαιρετικός περκασιονίστας πού έχει συνεργαστεί με τον Battaglia στον διπλό δίσκο τού πρώτου Re:pasolini ,πού αποτελεί μια εξαιρετική απόπειρα ´διπλής όψεως´με έναν πρώτο λυρικό δίσκο και έναν δεύτερο αυτοσχεδιαστικό και αφαιρετικό στον οποίον συμμετέχουν και μουσικοί που συνήθως συνοδεύουν τον σπουδαίο Louis Sclavis.

Στό Pastorale oι Battaglia-Rabbia εμφανίζονται ως Ντουέτο με τον πρώτο να παίζει πιάνο και σε μερικά κομμάτια να χρησιμοποιεί prepared piano και τον δεύτερο στά διάφορα κρουστά πού ´ενισχύονται´από ´ηλεκτρονικά´μέσα προσδίδοντας μιάν ατμοσφαιρική χροιά στον δίσκο.

Οι συνθέσεις έλκουν την βασική τους έμπνευση απο τά ´The Sonnets to Orfheus' τού Rainer Mara Rilke..

1.Antifona (a Enzo Bianchi)
2. Metaphysical Consolations
3. Monasterium
4. Oracolo
5. Kursk Requiem
6. Cantar del alma
7. Spirits of Myths
8. Pastorale
9. Sundance in Balkh
10. Tanztheater (in memory of Pina Bausch)
11. Vessel of Magic

Τα διαφορα κρουστά τού Rabbia ηλεκτρονικά εμπλουτισμένα και τά πλήκτρα -γροθιά τού πιάνου του Battaglia(παράδειγμα το σχεδόν εφιαλτικό Monasterium)προσφέρουν ένα παράξενο αλλά πολύ γοητευτικό ταξίδι ήχων ...

Το Antifona ειναι μιά μάλλον ´λυρική´μελωδία,που ακολουθείται απο το σχεδόν ambient Metaphysical consolations...

To απολύτως αυτοσχεδιαστικό Oracolo είναι ένα δίλεπτο συγχρονο κοψοτέχνημα,αποδομημένο αλλά γεμάτο μουσικότητα..

Το Kursk Requiem κυριαρχείται απο τά ´παιχνίδια´τού Rabbia και τήν ´τρομακτική επωδό´τού Battaglia πού θυμίζει τον θρηνο τής μεγαλούπολης πού τρώει τά σωθικά της.

Τό οκτάλεπτο Cantar del Alma επαναφέρει την ´κανονικότητα´..
Το πιάνο ακούγεται αρκούντως λυρικό σέ μιά κλασσική τζάζ νοσταλγική μελωδία ενώ ο Rabbia ´αγκαλιάζει´τό τοπίο που μορφοποιείται μέσα απο μιά, χειρουργικης ακρίβειας, χρήση τυμπάνων και πιατινιών....
Αν μιλάμε γιά κρουστά πού τραγουδούν και αποδεικνυουν πόσο μεγαλειωδώς λεπτό μπορεί νάναι το παίξιμό τους αξίζει ένα πολύ προσεκτικό άκουσμα τής ´Alma'.

Είναι συγκλονιστικό πώς δυό μουσικοί μονον,μπορούν να παράξουν τέτοιο πλούτο ήχων.

To 'Spirits of Myths' θά μπορούσε να αποτελεί τήν σύγχρονη μουσική συνοδεία τού ´Μetropolis'τού Fritz Lang...
Ασφυκτικό,σχεδόν μονότονο ,θυμίζει το τρομακτικό πρωινό εγερτήριο τού σημερινού Ελπήνορα τής πόλης...

Το Pastorale στηρίζεται σέ κάποια μεταμφιεσμένη Ιταλική μελωδία απο τον Jarrett...
Γαλήνιο ,ατμοσφαιρικό,όντως ποιμενικό αφήνει μιά διέξοδο ανάσας...Πιάνο,τύμπανο καί..
Pure Tension!!!Music of the Powers
And yet hide from every tremor
with all these petty tasks of ours

Even from the farmer scraping to live,
the place where seed becomes summer
is out of reach.The earth gives(αποσπασμα απο το Sonnets to Orpheus I/12)
Ακομα και οι ανάσες των μουσικών που ακούγονται συμβάλουν στον ήχο που παράγεται...

Sundance in Balkh και οι δυό μουσικοί μάς φέρνουν στην ευρωπαϊκή περιφέρεια προσφέροντάς μας ένα Βακχικό, ξέφρενα ρυθμικό, αριστούργημα...

Το Tanztheater αφιερωμένο στην μεγάλη Pina Bausch....
Δεκάλεπτος αυτοσχεδιασμός ,οπου τά διαφορα κρουστά-σαν παιδικά παιχνίδια -τού Rabbia παράγουν μουσική ενώ τό πιάνο βρίσκεται στο φόντο ακολουθώντας κοφτά και βαριανασαίνοντας..
Ισως έτσι νά ακουγόταν σήμερα ο ήχος που θά παρήγαγε το παλιό κουρδιστό ´Μουσικό Κουτί´με την Μπαλαρίνα που εβγαινε απο μέσα γεμάτη φινέτσα ...

Το τέλος τού δίσκου(vessel of magic)είναι κλειστοφοβικό...Το πιάνο σχεδόν κουρασμένο με ελάχιστες πινελιές αισιοδοξίας και τά κρουστά να αντηχούν σάν ξυλιές ....................

Οι Battaglia και Rabbia ,ως ντουέτο εμφανίζουν μιά σημερινή μουσική ´πολυφωνία´ εξαιρετικής ποιότητας και έντασης..
Δίσκος πού ίσως ξενίσει κάποιους,αλλά επί τής ουσίας βάζει πολύ ψηλά standards...

Kυκλοφόρησε στο εξωτερικό τήν 1/2/2010................και βρίσκεται ήδη στήν παρέα μας...


pastorale-99900699254_2713764_300.jpg
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Εξαιρετικό το όλον του του θέματος !

Ποιος το έχει?
Πού το βρήκατε?
Κυκλοφορεί και εδώ?
Να το πάρω?
(Θα ρωτήσεις πολλά ακόμα σπαστικέ?)

Δημήτρη μου τοχα κάνει προπαραγγελία απο το εξωτερικό γιατί ήταν σέ συμφέρουσα τιμή με ημερομηνία κυκλοφορίας την 1η Φεβρουαρίου,μαζί με τον πρώτο πιανιστικό solo δίκο τού Francois Couturier..
Προφανώς και θάρθει και εδώ.
Εμένα μέ ενθουσίασε...
Αλλά θέλει αρκετά ακούσματα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Δημήτρη μου τοχα κάνει προπαραγγελία απο το εξωτερικό γιατί ήταν σέ συμφέρουσα τιμή με ημερομηνία κυκλοφορίας την 1η Φεβρουαρίου,μαζί με τον πρώτο πιανιστικό solo δίκο τού Francois Couturier..
Προφανώς και θάρθει και εδώ.
Εμένα μέ ενθουσίασε...
Αλλά θέλει αρκετά ακούσματα.

Δεν με τρομάζει αυτό Σπυράκο.

αλλωστε -αν εξαιρέσεις τους κλασσικούς- τα περισσότερα "εδώ μέσα" δεν είναι της ξεπέτας.
Αλλιώς να παραμείνουμε στην ασφάλεια των προεπιλεγμένων μας.

Y.Γ.εδώ ο Ντοκ υποχρεώθηκε σε 10 ακροάσεις για το Smile..:AFADF0:
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Σπύρο έχω πάθει πλάκα με τον δίσκο......

Τι είναι αυτό??

Τι ατέρμονη μάχη με τα πλήκτρα, τι αναδιανομή του χρόνου, τι σουρεαλιστική άποψη του καλλιτέχνη, τι εκπληκτική αίσθηση του συμπαντικού "κενού", μοναδικά ευφυές έργο.

Σε ευχαριστώ Σπύρο άλλη μια φορά.....

Απίστευτο....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Eπειδή συνηθίζω πάντα νά παρακολουθώ τά ελάχιστα αξιόλογα μουσικά περιοδικά στήν Ελλάδα ,γιά τό Pastorale υπάρχει σέ τωρινό τεύχος μιά αξιόλογη αναφορά ...
Ενα χρόνο μετά...................

Τά ιδια ακριβώς συμβαίνουν μέ παρουσιάσεις ή νέες κυκλοφορίες άλλων φίλων τής Κατηγορίας...
Καλά δεν συζητούμε οτι πολλάκις δέν βρίσκεις καμιά αναφορά γιά συναρπαστικά albums..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ε καλά αυτά είναι πιό εύκολα..

Ασε πού θάπαν :γιά ''ιμπεριαλισμούς'' μιλά ή P.J. άς πούμε και καμιά κουβέντα..:music-smiley-005::music-smiley-005:

Toύτα εδώ ομως ή τον Vijay Iyer τού Λύμπε τά τρώει η μαρμάγκα..:D:D
 

Elina

Senior Member
13 January 2009
556
Γέρακας
Re: Απάντηση: Stefano Battaglia-Michele Rabbia:pastorale

Ε καλά αυτά είναι πιό εύκολα..

Ασε πού θάπαν :γιά ''ιμπεριαλισμούς'' μιλά ή P.J. άς πούμε και καμιά κουβέντα..:music-smiley-005::music-smiley-005:

Toύτα εδώ ομως ή τον Vijay Iyer τού Λύμπε τά τρώει η μαρμάγκα..:D:D

..ναι, ιμπεριαλισμούς και αποικιοκρατίες!
.. πόσο τους ξέρεις!! -bye-
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
τι ιμπεριαλισμους βρε Σπυρο..
αυτη η συμπαθεστατη Πολυ μου θυμισε
αντιπολεμικη ταινια του Κλιντ Ησγουντ
οσο για τον κορυφαιο των 80ς Michal Stipe
τι κριμα να μην υπαρχει πια !


εδω ομως με ποτισες με Pastorale !!!!
και το φαρμακο που μου εδωσες γιατρε μου αλλαξε την ημερα
......και το ακουγα ολη μερα
και εγινα ποιο ευγενικος με τους γυρω μου
και μεσα σ αυτους τους ηχους τους μελαγχολικους μια αισιοδοξια
και μια χαρα ηρθε και μ αλλαξε ....
ειπα να σε παρω τηλ να σε ευχαριστησω
αλλα ηταν ωρα κοινης ησυχιας


-bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
τι ιμπεριαλισμους βρε Σπυρο..
αυτη η συμπαθεστατη Πολυ μου θυμισε
αντιπολεμικη ταινια του Κλιντ Ησγουντ
οσο για τον κορυφαιο των 80ς Michal Stipe
τι κριμα να μην υπαρχει πια !


εδω ομως με ποτισες με Pastorale !!!!
και το φαρμακο που μου εδωσες γιατρε μου αλλαξε την ημερα
......και το ακουγα ολη μερα
και εγινα ποιο ευγενικος με τους γυρω μου
και μεσα σ αυτους τους ηχους τους μελαγχολικους μια αισιοδοξια
και μια χαρα ηρθε και μ αλλαξε ....
ειπα να σε παρω τηλ να σε ευχαριστησω
αλλα ηταν ωρα κοινης ησυχιας


-bye-

Χαίρομαι πού σού άρεσε..:grinning-smiley-043

Ειλικρινά ,χαρά μου..

Αλλά η Polly δεν ειναι ''αντιπολεμική''..Μοιάζει νάναι σε πρώτη ανάγνωση..

Υ.Γ.
Πιστεύω οτι τό stravagario τών ιδίων θά σού αρέσει ακομα περισσότερο..
Στον πρώτο καφέ θά έχεις δείγμα..