Denon AVR 1910 με projector Acer PD113

filipposd

New member
4 April 2008
72
Λαγονησι
Καλησπέρα. Αντικατέστησα παλιό Home Cinema της Sony με ενισχυτή AVR 1910 και 5.1 σετ ηχείων της Tannoy το SFX 5.1. Αντιμετωπίζω ενα σοβαρό πρόβλημα. Δεν παίζει ο projector με τον Denon. Υποψιάζομαι οτι επειδή είναι παλιό μοντέλο δεν μπορεί να φτάσει την ανάλυση που ζητάει ο Denon.

Έχετε κάποια λύση να μου προτείνετε με την υπάρχουσα διαμόρφωση; Αν όχι να αλλάξω projector με ποιόν;

Ευχαριστώ για την βοήθεια στα πρώτα μου βήματα για να δημιουργήσω ενα καλό Home Cinema.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μας πεις πως έχεις συνδέσει τον προβολέα με τον Denon. Υποθέτω με component, έτσι;
Δες αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή i/p scaler στον ενισχυτή. Αν είναι στο on, τότε από όλες τις εισόδους εικόνας (HDMI και αναλογικές) τα σήματα θα γίνονται upscale και θα εξέρχονται μόνο στην HDMI out. Βάλε την επιλογή στο off ή στην HDMI, ώστε τα αναλογικά σήματα να μην μετατρέπονται και εξέρχονται στην HDMI out, αλλά να πηγαίνουν στην component out.
 
Last edited:

filipposd

New member
4 April 2008
72
Λαγονησι
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μας πεις πως έχεις συνδέσει τον προβολέα με τον Denon. Υποθέτω με component, έτσι;
Δες αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή i/p scaler στον ενισχυτή. Αν είναι στο on, τότε από όλες τις εισόδους εικόνας (HDMI και αναλογικές) τα σήματα θα γίνονται upscale και θα εξέρχονται μόνο στην HDMI out. Βάλε την επιλογή στο off ή στην HDMI, ώστε τα αναλογικά σήματα να μην μετατρέπονται και εξέρχονται στην HDMI out, αλλά να πηγαίνουν στην component out.

Θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι. Σε ευχαριστώ πολύ. Ειναι ωραίο στα πρώτα βήματα μου να εχω βοηθεια :a0210:

Πάιζει ρόλο ο projector; Το σήμα φευγει απο RGB και πάει στην VGA θύρα του projector. Ετσι δουλευε το προηγούμενο σύστημα που ηταν ενα Sony με DVD player και ηχεια. Ενα απλο φτηνο σύστημα για ξεκινημα πριν 3 χρόνια.
 

filipposd

New member
4 April 2008
72
Λαγονησι
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μας πεις πως έχεις συνδέσει τον προβολέα με τον Denon. Υποθέτω με component, έτσι;
Δες αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή i/p scaler στον ενισχυτή. Αν είναι στο on, τότε από όλες τις εισόδους εικόνας (HDMI και αναλογικές) τα σήματα θα γίνονται upscale και θα εξέρχονται μόνο στην HDMI out. Βάλε την επιλογή στο off ή στην HDMI, ώστε τα αναλογικά σήματα να μην μετατρέπονται και εξέρχονται στην HDMI out, αλλά να πηγαίνουν στην component out.

Θα πρέπει να παω στις ρυθμίσεις του HDP και να κάνω off το i/p scaler;
 

filipposd

New member
4 April 2008
72
Λαγονησι
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μας πεις πως έχεις συνδέσει τον προβολέα με τον Denon. Υποθέτω με component, έτσι;
Δες αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή i/p scaler στον ενισχυτή. Αν είναι στο on, τότε από όλες τις εισόδους εικόνας (HDMI και αναλογικές) τα σήματα θα γίνονται upscale και θα εξέρχονται μόνο στην HDMI out. Βάλε την επιλογή στο off ή στην HDMI, ώστε τα αναλογικά σήματα να μην μετατρέπονται και εξέρχονται στην HDMI out, αλλά να πηγαίνουν στην component out.

Δεν παιζει. Οταν συνδεσω καλωδιο στο monitor out στο κιτρινο rca και το συνδεσω και και στο video in στον projector και analog το i/p scaler και με component συνδεση το ps3 τοτε δειχνει. Εχω μπερδευτει.

Κάποια βοήθεια;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Πάμε απ' την αρχή, για να το λύσουμε. Πρώτα απ' όλα πες μας πως έχεις συνδέσει το ps3 με τον Denon. Γράφεις με component, αλλά το ps3 δεν έχει component....

Component έξοδος είναι αυτή:

ComponentVideoJack.jpg
 

filipposd

New member
4 April 2008
72
Λαγονησι
Πάμε απ' την αρχή, για να το λύσουμε. Πρώτα απ' όλα πες μας πως έχεις συνδέσει το ps3 με τον Denon. Γράφεις με component, αλλά το ps3 δεν έχει component....

Component έξοδος είναι αυτή:

ComponentVideoJack.jpg
Λοιπόν εχω δοκιμάσει 2 τρόπους. Με HDMI σε HDMI και αποτέλεσμα 0. Με το καλώδιο που εχει μέσα στην συσκευασια και βγάζει RCA κόκκινο, ασπρο και κίτρινο δηλαδή audio και video και σύνδεση στον V.AUX του ενισχυτή. Μετα συνδέω τον ενισχυτή στο monitor out rca (κιτρινο) και στον projector στο video in (κίτρινο). Μονο ετσι παίζει. Οποιοδήποτε αλλο συνδυασμός δεν παίζει. Εμένα με ενδιαφέρει να συνδέσω με HDMI το PS3 και να συνδέσω τον ενισχυτη με component και μετα στην σύνδεση RS232 στον projector. Ετσι δούλευε το προηγούμενο σύστημα που είχα χωρίς βέβεαια το PS3.

Οποιαδήποτε πρόταση είμαι ολος αυτιά να ακούσω
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
...Με το καλώδιο που εχει μέσα στην συσκευασια και βγάζει RCA κόκκινο, ασπρο και κίτρινο δηλαδή audio και video και σύνδεση στον V.AUX του ενισχυτή. Μετα συνδέω τον ενισχυτή στο monitor out rca (κιτρινο) και στον projector στο video in (κίτρινο). Μονο ετσι παίζει.

Σωστά. Ετσι δεν έχεις πρόβλημα.


Οποιοδήποτε αλλο συνδυασμός δεν παίζει. Εμένα με ενδιαφέρει να συνδέσω με HDMI το PS3 και να συνδέσω τον ενισχυτη με component και μετα στην σύνδεση RS232 στον projector. Ετσι δούλευε το προηγούμενο σύστημα που είχα χωρίς βέβεαια το PS3.
Οποιαδήποτε πρόταση είμαι ολος αυτιά να ακούσω

Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Απ' την στιγμή που συνδέεις το ps3 με τον ενισχυτή μέσω HDMI, δεν είναι δυνατός ο υποβιβασμός του σήματος από τον ενισχυτή ώστε να πάρεις εικόνα στην component out του ενισχυτή. Oταν υπάρχει είσοδος εικόνας στην HDMI in του ενισχυτή, τότε εξέρχεται εικόνα μόνο απ' την HDMI out. Κανόνας!!!

Συνεπώς χρειάζεσαι Blue Ray Player με έξοδο component η οποία δεν υπάρχει στο ps3 (ένα απ' τα πολλά γνωστά προβλήματα hardware του ps3) ή βιντεοπροβολέα με είσοδο HDMI.

Βέβαια υπάρχουν και HDMI to Component converters, αλλά με τα χρήματα που κοστίζουν μπορείς άνετα να πάρεις ένα ακόμη Blue Ray Player....

http://www.hdtvsupply.com/hdmi-to-rgb.html
 

nikos-grfo

Established Member
Σωστά. Ετσι δεν έχεις πρόβλημα.




Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Απ' την στιγμή που συνδέεις το ps3 με τον ενισχυτή μέσω HDMI, δεν είναι δυνατός ο υποβιβασμός του σήματος από τον ενισχυτή ώστε να πάρεις εικόνα στην component out του ενισχυτή. Oταν υπάρχει είσοδος εικόνας στην HDMI in του ενισχυτή, τότε εξέρχεται εικόνα μόνο απ' την HDMI out. Κανόνας!!!

Συνεπώς χρειάζεσαι Blue Ray Player με έξοδο component η οποία δεν υπάρχει στο ps3 (ένα απ' τα πολλά γνωστά προβλήματα hardware του ps3) ή βιντεοπροβολέα με είσοδο HDMI.

Βέβαια υπάρχουν και HDMI to Component converters, αλλά με τα χρήματα που κοστίζουν μπορείς άνετα να πάρεις ένα ακόμη Blue Ray Player....

http://www.hdtvsupply.com/hdmi-to-rgb.html

Καλησπέρα και από μένα
Κώστα να ρωτήσω κάτι
Εμένα που ο προβολέας μου δεν υποστηρίζει Hdcp με εξυπηρετεί να πάτων τον μετατροπέα που λες εδώ????
'Η κλειδώνει και αυτός με το hdcp πάνω στον προβολέα???
Ευχαριστώ