LCD 47" : F&U ή LG ??

nikosmo

New member
8 February 2010
15
Tha itlela na sas rwtisw kati mias kai blepw oti eiste exper stis LCD...
Thelw na agorasw mia tileorasi 47" kai eimai anamesa se 2... I mia einai mia F&U sta 100Hz me ΚΤΕΝΟΕΙΔΕΣ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΚΟΝΑΣ 3D kai ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ PIP/PAP/PAT(http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?21733) kai i alli einai mia LG sta 200Hz(http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?27413).....
Ti tha mou proteinate.....? Eyxaristw!
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
......

Καλώς ήρθες στη παρέα μας...

....για τα ερωτήματα που αφορούν την 'Αγορά νέας τηλεόρασης' άνοιξε ένα καινούριο νήμα με τις απορίες σου στην αντίστοιχη κατηγορία.... ...μιας και εδώ είναι εκτός θέματος...

...επίσης..... Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης.... .....όσο περισσότερες πληροφορίες δίνει κάποιος, τόσο πιο εύκολο είναι να τον βοηθήσει κάποιος άλλος....

.....και τέλος αν είναι δυνατό μην γράφεις με Greeklish, καθώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς και είναι δύσκολα στο διάβασμα....

...ευχαριστώ.

..... ερώτηση του nikosmo από άλλο νήμα...
 
Last edited:

sakoulias

Established Member
8 April 2009
107
+1 για LG πολυ δυσκολα θα εμπιστευομουν σαν μαρκα την F&U.Την LG χωρις να την εχω δει, εχει πολυ καλη τιμη για το μεγεθος της
 

nikosmo

New member
8 February 2010
15
Ναι αλλά τι γίνεται με τα χαρακτηριστικά τους? Μήπως υπερτερεί η F&U?
Η μήπως η LG είναι καλύτερη λόγω των 200Hz?
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Ναι αλλά τι γίνεται με τα χαρακτηριστικά τους? Μήπως υπερτερεί η F&U?
Η μήπως η LG είναι καλύτερη λόγω των 200Hz?

FUNAI + UNITED = F&U......
Ενημερωτικά η F&U είναι μια εταιρεία που προέκυψε από τις FUNAI (δηλαδή Β' ή Γ' διαλογής τοστιέρες,κρεπιέρες και κάποιες LCD TV) και UNITED (Β' ή Γ' διαλογής airconditions, μικροσυσκευές και LCD, αντίστοιχα) Χαμηλής ποιότητας, λοιπόν, προϊόντα σε χαμηλές, βέβαια τιμές. Ίσως για τον εξοπλισμό της κουζίνας σου. Για τηλεοπτικές συσκευές, όμως, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να στραφείς σε άλλους δοκιμασμένους κατασκευαστές.....
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
φίλε μη το σκεύτεσαι..... Πήγε για LG χωρίς περιστροφές και θα την έχεις πολλά χρόνια.......
 

nikosmo

New member
8 February 2010
15
Ευχαριστώ παιδια με κατατοπίσατε πλήρως! Θα παραγγείλω την LG τελικα!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

blitzNikos

Established Member
29 November 2009
160
Νέα Σμύρνη
Άλλο πράγμα να προμηθεύεις με υλικά ή τμήματα ή ακόμα και ολόκληρες συσκευές εξειδικευμένες εταιρίες οι οποίες κάνουν τον τελικό έλεγχο και έχουν την ευθύνη του τελικού προιόντος που θα βγει στην αγορά και άλλο να αναλαμβάνεις εσύ να γίνεις χαλίφης στη θέση του χαλίφη ...
Και στον ήχο πολλές άγνωστες εταιρίες κατασκευάζουν εξαρτήματα ή συναρμολογούν συσκευές που τελικά κυκλοφορούν στην αγορά με γνωστές φίρμες. Αρκετές από αυτές τις εταιρίες κυκλοφορούν και δικά τους μηχανήματα και κάποιες πραγματικά έχουν βγάλει στην αγορά σπουδαίες υλοποιήσεις. Όμως δεν μπορείς να ξέρεις που θα πέσεις ....
Αποψή μου είναι ότι για την περίπτωσή σου η καλυτερότερη θα ήταν η LG και μάλιστα η 47LH4000 που θα την βρεις στα 785 ευρώπουλα στονTsampa. Η μόνη διαφορά με την LH5000 είναι ότι δεν είναι στα 200hz αλλά στα 100 που δηλαδή από τα λίγα που έχω διαβάσει ένας θεός να τα κάνει 200 ...
Με πολύ οικονομικό τρόπο θα κάνεις την δουλειά σου και θα σου μείνουνε και ρέστα ...-bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Και εγώ LG προτείνω.

Αλλά για δείτε και εδώ για τη Funai http://en.wikipedia.org/wiki/Funai και http://hd.engadget.com/2008/04/08/philips-handing-over-north-american-tv-manufacturing-to-funai/

Κατασκευάζει τηλεοράσεις για Sharp, Toshiba, Denon. Επίσης κατασκευάζει εκτυπωτές για Dell και Lexmark καθώς και ψηφιακές κάμερες για τη Kodak.

Από το ιαπωνικό εργοστάσιο της Funai, στο οποίο μεταξύ των άλλων συναρμολογούνται και τα φημισμένα δισκοπαικτικά της Denon, μπορείς να είσαι σίγουρος πως δεν βγαίνουν προϊόντα με τη στάμπα F&U. Κι επειδή η Philips σταμάτησε τη συνεργασία με την LG και το γύρισε σε Funai εκτός Ευρώπης, όχι για λόγους ποιότητας, αλλά καθαρά για μείωση του κόστους, προτείνω κι εγώ LG...
 

anargyriotis

Established Member
27 December 2009
109
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Από το ιαπωνικό εργοστάσιο της Funai, στο οποίο μεταξύ των άλλων συναρμολογούνται και τα φημισμένα δισκοπαικτικά της Denon, μπορείς να είσαι σίγουρος πως δεν βγαίνουν προϊόντα με τη στάμπα F&U. Κι επειδή η Philips σταμάτησε τη συνεργασία με την LG και το γύρισε σε Funai εκτός Ευρώπης, όχι για λόγους ποιότητας, αλλά καθαρά για μείωση του κόστους, προτείνω κι εγώ LG...

@JL_? Εννοείς ότι η Philips δεν χρησιμοποιεί πια οθόνες LG?

+1 στην LG
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η Philips παραχωρησε στην Funai τα δικαιωματα του ονοματος της για την Αμερικανικη αγορα (ουσιαστικα αποσυρθηκε) λογω οικονομικων προβληματων...

Η Funai δηλαδη κυκλοφορει μοντελα εκει που εχουν την φιρμα Philips απο το 2008...

http://news.cnet.com/8301-10784_3-9914064-7.html