Smetana:String Quartet No1(From my Life)

17 June 2006
62,722
Χολαργός
O Tσέχος Bedrich Smetana(1824-1884)είναι πρωτιστως γνωστός απο τήν Μουσική τού Μολδάβα πού εμπεριέχεται στό συμφωνικό του έργο ´Ma Vlast'(H Χώρα μου´)...
Συνθέτης πού χρησιμοποίησε τήν μουσική τής πατρίδας του ως βάση,αλλά και προικισμένος πιανίστας ταυτόχρονα συνέθεσε και δύο σχεδόν αυτοβιογραφικά κουαρτέτα εγχόρδων...
Το πρώτο ολοκληρώθηκε τον Δεκέμβριο τού 1876 ,μόλις ο Smetana μέ μεγάλη πικρία διαπίστωνε πώς έχανε πλέον τήν ακοή του,αλλά παρ´όλα αυτά ,βάσει τών χειρογράφων του διατηρούσε μιά μικρή ελπίδα οτι θα θεραπευτεί.
Για πρώτη φορά το έργο παρουσιάστηκε σε ´κλειστό´ακροατήριο στά 1878 στην Πράγα μέ πρώτο βιολί τον Antonin Dvorak....
Εργο δραματικό πού χωρίζεται σε 4 μέρη:
1. Allegro vivo appassionato
2. Allegro moderato à la Polka
3. Largo sostenuto
4. Vivace
Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Smetana μέσα σε δυό χρόνια έχασε τά τρία απο τά έξι παιδιά του (1854-1856)γεγονός πού τον κλόνισε βαθύτατα ψυχικά.

Το πρώτο μέρος αρχίζει μέ μιά δραματική ένταση ,τραχύ και ´θυμωμένο´καί μέσα απο αυτή την κατάσταση μετά απο μερικά μέτρα προβάλλει η μελωδία τών βιολιών πού προσπαθεί να καταδείξει πώς η πίστη στην ζωή και στην μουσική απαλύνει τον πόνο.
Ομως η εισαγωγή επανέρχεται συχνά για νά θυμίσει πώς η τραγωδία παραμονεύει και πώς η τέχνη ,ναι μέν παρηγορεί,αλλά δέν προσφέρει μόνιμη ´ίαση´....
Το δεύτερο μέρος ,εντελώς διαφορετικό απ´τό πρώτο ανακαλεί χαρές τής νιότης και τήν ανέμελη ζωή τών εφηβικών χρόνων,οπως αυτή παρουσιάζεται μέσα απο λαϊκές τσέχικες μελωδίες πού θυμίζουν τον άλλον και ίσως πιό ´γνωστό´μουσικό εαυτό τού Smetana...

Τό Largo θέμα συγκινητικό καί βαθειά ιδεαλιστικό ,προτάσσει τήν Αγάπη σάν μέσον Υπερβατικό απέναντι στην Μοίρα πού παραμονεύει κάθε στιγμή γιά νά ανατρέψει τήν ´αδράνεια´τής καθημερινότητας και να αφυπνίσει τήν εφήμερη ύπαρξη....
Ομως η αρμονία επικρατεί στο θέμα τελικά και η Αγάπη κερδίζει στά ´σημεία´..

Το τελευταίο μέρος ξεκινά σχεδόν χαρμόσυνα ,αλλά γρήγορα αναδεικνυει τον αγχώδη και συγκρουσιακό χαρακτήρα του ...
Απο την μιά μεριά η Τέχνη πού τρέφεται και θεριεύει απο τις πατρογονικές ρίζες και απο τήν άλλη ξαφνικά ο συγκλονιστικός συριγμός τού βιολιού,που θυμίζει επακριβέστατα τήν καταστροφή πού προκαλεί η κώφωση στον καλλιτέχνη και η άφατη θλίψη γιά το πώς ένα απρόοπτο εξωτερικό γεγονός,διαταράσσει τήν ισορροπία και τόν μετατρέπει σέ ένα θλιμένο άνθρωπο,πού αδυνατεί να διατηρήσει πλέον τήν βεβαιότητα τής Δημιουργίας...Πάλι ακούγεται θυμωμένη η εισαγωγή τού πρώτου μέρους...
Καί τό τσέλλο αφήνει κάπου στά τελευταία μέτρα μιά μικρή ελπίδα....

Ισως το ωραιότερο δημιούργημα τού Smetana ,γιατί είναι συνυφασμένο τόσο πολύ με την ιδια τήν Ζωή ,πού μόνον ανέφελη δέν είναι ή ακόμα περισσότερο,μάς υπενθυμίζεται πώς ακόμα και ο πιό γαλάζιος ουρανός,μπορεί ξαφνικά να σκοτεινιάσει και η καταιγίδα να προκαλέσει ανεπανόρθωτα δεινά..

Η Αγαπημένη μου εκτέλεση είναι αυτή μέ τούς Hollywood Quartet αυτό το αυθεντικό ´αμερικάνικο´Κουαρτέτο-διαμάντι,πού ενω έπαιζε σέ διάφορες Χολλυγοντιανές ταινίες γιά να κερδίζει τά πρός το Ζήν,μερικές φορές ηχογραφούσε κλασσική μουσική σέ υψηλότατα επίπεδα...
Στον ίδιο δίσκο υπάρχουν ακόμα το κουαρτέτο εγχόρδων Νο 2 τού Kodaly καθώς και το πανέμορφο ´American,Quartet No 12,op.96 τού Dvorak....

0749677107222s.gif
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,969
Ευχαριστώ για την παρουσίαση Σπύρο,

Δεν το γνωρίζω το έργο, αλλά ήδη το ψάχνω ... οι άτιμοι οι Χόλλυγουντ βρίσκονται σχετικά δύσκολα και δεν βγαίνουν ποτέ σε προσφορές ... δεν υπάρχει εναλλακτική εκτέλεση ανάλογης αξίας ;;; ....
 
17 June 2006
14,350
Νομίζω πως οι Hollywood Quartet έχουν μεταγράψει μέρος του έργου για εκδοχή κουαρτέτου εγχόρδων. Νομίζω πως το αυθεντικό Ma Vlast είναι Κύκλος με Συμφωνικά Ποιήματα.
Το αυθεντικό, δεν το έχω ακούσει. Η εκδοχή των Hollywood όμως είναι όντως εκπληκτική.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Smetana:String Quartet No1(From my Life)

Ευχαριστώ για την παρουσίαση Σπύρο,

Δεν το γνωρίζω το έργο, αλλά ήδη το ψάχνω ... οι άτιμοι οι Χόλλυγουντ βρίσκονται σχετικά δύσκολα και δεν βγαίνουν ποτέ σε προσφορές ... δεν υπάρχει εναλλακτική εκτέλεση ανάλογης αξίας ;;; ....

Σπύρο εξαιρετική σύγχρονη εναλλακτική πρόταση με τα δυό κουαρτέτα εγχόρδων τού Smetana ειναι αυτή τής Naxos..

Kαι επίσης οι Alban Berg Quartet έχουν κυκλοφορήσει στην ΕΜΙ το πρωτο Κουαρτέτο με το ´american 'τού Dvorak..

Kαι ισως η καλύτερη σύγχρονη βρίσκεται στην Supraphone με τούς Panocha Quartet,πού έχουν αυτή την μουσική στο αίμα τους.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
http://www.mdt.co.uk/MDTSite/pages/...iew+DESC&bSortBy=ASC&serial=10020834021489533

Σπύρο,πάντως όποτε βρείς την οικονομική ευκαιρια αγόρασέ την ολη την σειρα..
Την έχω εδώ και χρόνια και ποτέ δεν μετάνοιωσα..
Συχνότατα σε αυτούς ανατρέχω είτε γιά Brahms,ειτε για Beethoven ειτε για το 956 τού Schubert αλλά και γιά πολλά τού εικοστού αιώνα.
Οι άνθρωποι χαίρονταν την μουσική πού έπαιζαν.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,969
Νομίζω πως οι Hollywood Quartet έχουν μεταγράψει μέρος του έργου για εκδοχή κουαρτέτου εγχόρδων. Νομίζω πως το αυθεντικό Ma Vlast είναι Κύκλος με Συμφωνικά Ποιήματα.
Το αυθεντικό, δεν το έχω ακούσει. Η εκδοχή των Hollywood όμως είναι όντως εκπληκτική.

μας μπέρδεψες τώρα .... το ma vlast το έχω... από την παρουσίαση κατάλαβα ότι πρόκειται για διαφορετικά έργα, or not ...


Σπύρο ευχαριστώ, ήδη το της Ναξος added to cart ...

οι τωρινές τιμές για τους Χόλλυγουντ είναι πολύ καλές.... παλαιότερα που έψαχνα παίζανε στα 25 + ευρώ ... τώρα είναι λογικές... έκανα συνεπώς κάποιες συμπληρώσεις στην δισκοθήκη μου .... εννοείται ότι το 956, μετά την τότε εξαιρετική και ιδιαίτερα εσωτερική παρουσίαση σου το είχα τσακώσει ...
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,788
Μεσευρώπη
Ένα θερμό ευχαριστώ για την παρουσίαση και από μένα. Το ακούω αυτή τη στιγμή με τους Julliard String Quartet, οι οποίοι έχουν μιά, πως να το πω, αιχμηρότητα στον ήχο τους και δε νομίζω ότι μπορώ να τους συστήσω ανεπιφύλακτα. Οι Hollywood ανήκουν στους καλλιτέχνες που τα άπαντά τους μαζεύω σιγά σιγά σε βινύλιο, το Smetana θα το χτυπήσω κάποτε, όταν το βρω σε λογική τιμή. Γιά τους σινεφίλ: η πρώτη γνωριμία μου με το έργο έγινε όταν είδα την (κατά τα άλλα μάλλον αδιάφορη) ταινία Sneakers, με τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ και τον Σίντνεϋ Πουατιέ. Σε μιά σκηνή ο Ρέντφορντ συναντά ένα ρώσο πράκτορα σε μιά συναυλία μουσικής δωματίου, όπου ακούγεται η εισαγωγή του Κουαρτέτου. Η μουσική μου άρεσε πολύ, αλλά δεν ήξερα ποιά είναι και την έψαχνα για χρόνια-την ταυτοποίησα μόλις φέτος τα Χριστούγεννα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Smetana:String Quartet No1(From my Life)

μας μπέρδεψες τώρα .... το ma vlast το έχω... από την παρουσίαση κατάλαβα ότι πρόκειται για διαφορετικά έργα, or not ...


Σπύρο ευχαριστώ, ήδη το της Ναξος added to cart ...

οι τωρινές τιμές για τους Χόλλυγουντ είναι πολύ καλές.... παλαιότερα που έψαχνα παίζανε στα 25 + ευρώ ... τώρα είναι λογικές... έκανα συνεπώς κάποιες συμπληρώσεις στην δισκοθήκη μου .... εννοείται ότι το 956, μετά την τότε εξαιρετική και ιδιαίτερα εσωτερική παρουσίαση σου το είχα τσακώσει ...

Ειναι άλλα έργα Σπύρο..o Smetana εχει γράψει δυό ξεχωριστά κουαρτετα..
 
Last edited:

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,287
Αθήνα
Ένα θερμό ευχαριστώ για την παρουσίαση και από μένα. Το ακούω αυτή τη στιγμή με τους Julliard String Quartet, οι οποίοι έχουν μιά, πως να το πω, αιχμηρότητα στον ήχο τους και δε νομίζω ότι μπορώ να τους συστήσω ανεπιφύλακτα. Οι Hollywood ανήκουν στους καλλιτέχνες που τα άπαντά τους μαζεύω σιγά σιγά σε βινύλιο, το Smetana θα το χτυπήσω κάποτε, όταν το βρω σε λογική τιμή. Γιά τους σινεφίλ: η πρώτη γνωριμία μου με το έργο έγινε όταν είδα την (κατά τα άλλα μάλλον αδιάφορη) ταινία Sneakers, με τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ και τον Σίντνεϋ Πουατιέ. Σε μιά σκηνή ο Ρέντφορντ συναντά ένα ρώσο πράκτορα σε μιά συναυλία μουσικής δωματίου, όπου ακούγεται η εισαγωγή του Κουαρτέτου. Η μουσική μου άρεσε πολύ, αλλά δεν ήξερα ποιά είναι και την έψαχνα για χρόνια-την ταυτοποίησα μόλις φέτος τα Χριστούγεννα.

Σε βινύλιο δοκίμασε με το Smetana quartet σε suprahhon SUA ST 50448 που περιλαμβάνει και το δεύτερο κουαρτέτο.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό που ακούω, αν και δεν έχω ακούσει άλλη εκτέλεση. H τιμή του στο ebay δεν είναι απαγορευτική και η ποότητα εγγραφής εξαιρετική. Στο οπισθόφιλο υπάρχει ανάλυση του έργου από τον Smetana.
Κολακευτικά σχόλια έχω διαβάσει και για την εκτέλεση του Panocha quartet αλλά έχω βρεί τις εκτελέσεις τους μόνο στα κουαρτέτα του Martinu.

@ Σούρλα Όψιμες ευχαριστίες για την εξαιρετική παρουσίαση. Οι εθνικές μουσικές είναι ωραίες και αξίζουν περισσότερο χώρο.