Sharp LC37XD1E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

frogie147

Senior Member
24 July 2006
312
Πειραιας
Να τα παρουμε απο την αρχη..Το κουτι δεν ηταν ιδιαιτερα ογκοδης.Με το που το ανοιγεις βλεπεις το remote και ενα ανταπτορακι απο vga σε component,[[Αυτο ακριβως που ηθελα να δω γιατι ηξερα οτι δεν ειχε την απαρετητη(για 360 τουλαχιστον και ας ελπισουμε προς το παρον).. component εισοδο]]το ενχειριδιο σε διαφορες γλωσσες και στα ελληνικα,τη βαση την οποια καλειται να την συνδεσει ο χρηστης(πολυ ευκολη διαδικασια-και λογο σχετικα μικρου βαρους και ογκου της τηλ μπορει να το κανει 1 ατομο).Και σε οποιους λεει κατι η τηλ ειναι MADE IN JAPAN.Μεχρι πριν 1 μηνα ημουν κατοχος της hitachi 42pd7200 kαι μεχρι περυσι της 42sx300(προβολικη lcd sony)oποτε εχω κατι να συγκρινω..Επισης επειδη την πηρα απο ηχοεκφραση εκατσα και ειδα την 42 amoi που εχουν στημενη και δεν ενθουσιαστηκα(χωρις αυτο να συμενει οτι δεν ειναι εξερετικη τηλ για τα λευτα της)Για να μην το ξεχασω,δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στη γωνια θεασης γιατι καπου το διαβασα για το μοντελο 42'.
Η εικονα δεν μπορει να συγκριθει σε κανενος ειδους εισερχομενο σημα(sd,hd,360)με tin hitachi,ειναι πιο φοτεινη και με πολυυυυ καλυτερο μαυρο.Στο συγκεκριμενο θεμα ειχα προσπαθησει πολυ να εχω καλο μαυρο με αποτελεσμα να χανω πληροφορια απο την λιγη φωτεινοτητα που αναγκαζομουν να δωσω..Στη sharp αυτα δεν υπαρχουν,και το μαυρο βαθυτατο και γενικα η εικονα ειναι πολυ πιο κρυσταλινη.Eχει 5 προκαθορισμενες ρυθμισεις για την εικονα οπου μπορεις να ρυθμισεις και το backlight βεβαια.Exv syndesei to pc me 1920-1080/60hz kai δειχνει μια χαρα 1:1!επισης εχω συνδεση το 360,οπου δυστυχως ελαβα 1080ι και οχι 1080π απο component..!ενα προβλημα που αντιμετοπισα ηταν το εξης:συνδεσα το 360 στον 2600 με component(1080ι),kai ton 2600 me hdmi στην τηλ και δεν παιρνω εικονα,ενω στον ενυσχητη λεει hdcp error!!Απο θεμα design κατα την γνωμη μου μαζι με την 9731 philips που επισης μου αρεσει ειναι η πιο ομορφη και με αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης.
Δεν νομιζω οτι αν ανεβασω φωτο μπορει κανεις να καταλαβει κατι για την ποιοτητα της εικονας.Οποιαδηποτε απορια ευχαριστως να απαντησω εφοσον γνωριζω,γιατι προφανως ολο και κατι ξεχασα να γραψω.Τελοσπαντων οποιος θελει μπορει να μου στειλει πμ και να περασει απο εδω να την δει πρωτου προβει σε αμεση αγορα.
# Τηλεόραση 37''
# CONTRAST 1200:1
# 1.920 x 1.080 pixels
# DVB-T Ενσωματωμένος Ψηφιακός Δέκτης
# ''truD'' Υψηλής ποιότητας επεξεργασία εικόνας
# Νέος Τετράχρωμος Φωτισμός (+ 1 κόκκινο)
# Φωτεινότητα 450cd/m2
# Γωνία θέασης 176°
# Διάρκεια ζωής λάμπας: 60.000 ώρες
# Ψηφιακός Ενισχυτής 2 x 15W
# SURROUND
# AVC Αυτόματη Ρύθμιση Εντασης Ηχου
# Ελληνικό MENU / TELETEXT
# OPC Αυτόματη Ρύθμιση Φωτεινότητας
# Συνδέσεις:HDMI x 2 , SCART x 2, AV in/ S-VIDEO in, AUDIO INPUT
# RS-232C
# Εξοδοι Audio &Ακουστικών
# Διαστάσεις (ΠxΥxB): 92x60x11,5 (χωρίς τη βάση)
υγ.οποιος γνωριζει ας μου πει τι παιζει με το hdcp;;;:Banane0:
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

Να την χαιρεσαι φιλε frogie147 :ernaehrung004:
Για πες μας σε παρακαλω. Στα τηλεοπτικα καναλια τι λεει η ποιοτητα της εικονας?
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,522
Land of Dystopia
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

Να τα παρουμε απο την αρχη..Το κουτι δεν ηταν ιδιαιτερα ογκοδης.Με το που το ανοιγεις βλεπεις το remote και ενα ανταπτορακι απο vga σε component,[[Αυτο ακριβως που ηθελα να δω γιατι ηξερα οτι δεν ειχε την απαρετητη(για 360 τουλαχιστον και ας ελπισουμε προς το παρον).. component εισοδο]]το ενχειριδιο σε διαφορες γλωσσες και στα ελληνικα,τη βαση την οποια καλειται να την συνδεσει ο χρηστης(πολυ ευκολη διαδικασια-και λογο σχετικα μικρου βαρους και ογκου της τηλ μπορει να το κανει 1 ατομο).Και σε οποιους λεει κατι η τηλ ειναι MADE IN JAPAN.Μεχρι πριν 1 μηνα ημουν κατοχος της hitachi 42pd7200 kαι μεχρι περυσι της 42sx300(προβολικη lcd sony)oποτε εχω κατι να συγκρινω..Επισης επειδη την πηρα απο ηχοεκφραση εκατσα και ειδα την 42 amoi που εχουν στημενη και δεν ενθουσιαστηκα(χωρις αυτο να συμενει οτι δεν ειναι εξερετικη τηλ για τα λευτα της)Για να μην το ξεχασω,δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στη γωνια θεασης γιατι καπου το διαβασα για το μοντελο 42'.
Η εικονα δεν μπορει να συγκριθει σε κανενος ειδους εισερχομενο σημα(sd,hd,360)με tin hitachi,ειναι πιο φοτεινη και με πολυυυυ καλυτερο μαυρο.Στο συγκεκριμενο θεμα ειχα προσπαθησει πολυ να εχω καλο μαυρο με αποτελεσμα να χανω πληροφορια απο την λιγη φωτεινοτητα που αναγκαζομουν να δωσω..Στη sharp αυτα δεν υπαρχουν,και το μαυρο βαθυτατο και γενικα η εικονα ειναι πολυ πιο κρυσταλινη.Eχει 5 προκαθορισμενες ρυθμισεις για την εικονα οπου μπορεις να ρυθμισεις και το backlight βεβαια.Exv syndesei to pc me 1920-1080/60hz kai δειχνει μια χαρα 1:1!επισης εχω συνδεση το 360,οπου δυστυχως ελαβα 1080ι και οχι 1080π απο component..!ενα προβλημα που αντιμετοπισα ηταν το εξης:συνδεσα το 360 στον 2600 με component(1080ι),kai ton 2600 me hdmi στην τηλ και δεν παιρνω εικονα,ενω στον ενυσχητη λεει hdcp error!!Απο θεμα design κατα την γνωμη μου μαζι με την 9731 philips που επισης μου αρεσει ειναι η πιο ομορφη και με αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης.
Δεν νομιζω οτι αν ανεβασω φωτο μπορει κανεις να καταλαβει κατι για την ποιοτητα της εικονας.Οποιαδηποτε απορια ευχαριστως να απαντησω εφοσον γνωριζω,γιατι προφανως ολο και κατι ξεχασα να γραψω.Τελοσπαντων οποιος θελει μπορει να μου στειλει πμ και να περασει απο εδω να την δει πρωτου προβει σε αμεση αγορα.
# Τηλεόραση 37''
# CONTRAST 1200:1
# 1.920 x 1.080 pixels
# DVB-T Ενσωματωμένος Ψηφιακός Δέκτης
# ''truD'' Υψηλής ποιότητας επεξεργασία εικόνας
# Νέος Τετράχρωμος Φωτισμός (+ 1 κόκκινο)
# Φωτεινότητα 450cd/m2
# Γωνία θέασης 176°
# Διάρκεια ζωής λάμπας: 60.000 ώρες
# Ψηφιακός Ενισχυτής 2 x 15W
# SURROUND
# AVC Αυτόματη Ρύθμιση Εντασης Ηχου
# Ελληνικό MENU / TELETEXT
# OPC Αυτόματη Ρύθμιση Φωτεινότητας
# Συνδέσεις:HDMI x 2 , SCART x 2, AV in/ S-VIDEO in, AUDIO INPUT
# RS-232C
# Εξοδοι Audio &Ακουστικών
# Διαστάσεις (ΠxΥxB): 92x60x11,5 (χωρίς τη βάση)
υγ.οποιος γνωριζει ας μου πει τι παιζει με το hdcp;;;:Banane0:

frogie147: Πολύ καλή η πρώτη γεύση που μας δίνεις, ωστόσο εάν κάποια στιγμή μπορέσεις θα ήταν πάρα πολύ καλό να μας έδινες και κάποιες φωτό.
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πείς πόσο την αγόρασες?
Τώρα σε ότι αφορά το hdcp
Προέρχεται από τα αρχικά : high-bandwidth digital-content protection, a specification developed by Intel for protecting digital entertainment content that uses the DVI interface. HDCP encrypts the transmission of digital content between the video source, or transmitter -- such as a computer, DVD player or set-top box -- and the digital display, or receiver -- such as a monitor, television or projector. HDCP is not designed to prevent copying or recording of digital content but to protect the integrity of content as it is being transmitted.
Implementation of HDCP requires a license obtainable from the Digital Content Protection, LLC, which then issues a set of unique secret device keys to all authorized devices. During authentication, the receiver will only accept content once it demonstrates knowledge of the keys. Furthermore, to prevent eavesdropping and stealing of the data, the transmitter and receiver will generate a shared secret value that is consistently checked throughout the transmission. Once authentication is established, the transmitter encrypts the data and sends it to the receiver for decryption.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

Μεγεια την τηλεοραση. Απο τις φωτο που εχω δει (και δημοσιευσει σε αλλο thread φαινεται) καταπληκτικη.

Επισης χαιρομαι που λες οτι το μαυρο ειναι καλυτερο απο τη Hitachi πλασμα που ειχες.:music-smiley-005:

Παρεπιπτοντως το contrast στην 46XD1E ειναι 2000:1 , το υψηλωτερο contrast που εχω δει σε τηλεοραση εως τωρα (προσοχη δεν μιλαμε για dynamic contrast που βλεπεις κατι ψευτικες τιμες 7000:1 κτλ).

http://uk.shopping.com/xPP-flat_panel_televisions-sharp
 
Last edited:

frogie147

Senior Member
24 July 2006
312
Πειραιας
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

αν και δεν βλεπω καναλια μου φαινεται μια χαρα!την πηρα 2090 απο ηχοεκφραση..
 

frogie147

Senior Member
24 July 2006
312
Πειραιας
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

το contrast σε αυτοκολητο πανω στη συσκευη λεει 1200:1,δεν ξερω αν ειναι αληθινο αλλα χωρις να χαμηλωσω την φωτεινοτητα σε καποιες σκηνες στο gears of war(ειναι τοσο καλο που μαλλον πρεπει να λαμβανεται και αυτο σαν σημειο αναφορας)εχω και πολυ βαθη μαυρο και πληροφορια δεν χανω(στη hitachi για να δω αυτο το μαυρο-αν το ειδα ποτε τελικα-προσαρμοζα ετσι την αντιθεση και την φωτεινοτητα που εχανα πολυ πληροφορια..):twoguns:
 

frogie147

Senior Member
24 July 2006
312
Πειραιας
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

στην hitachi δεν ειχα αυτο το προβλημα(hdcp).An αντι για hdmi χρσημοποιησω component στη συνδεση με την τηλ,θα παιρνω εικονα;
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,094
Homeless
Re: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

Μεγειες και καλες θεασεις
Οσο για το hdcp να σου πω οτι δεν γνωριζω τι φταιει στην προκημενη περιπτωση αλλα θα σου πω οτι αν μια συσκευη δεν ειναι hdcp comaptible τοτε δεν μπορεις να παρεις σημα hd.
 

frogie147

Senior Member
24 July 2006
312
Πειραιας
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

προς το παρων δεν εχω ψυφιακη μηχ...θα κοιταξω παντως να ανεβασω!(καλητερα να μην βγαλω με το κινητο!)
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Re: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

To PC που σύνδεσες και βγάζει 1920χ1080 με τί το σύνδεσες ? VGA ? DVI -> HDMI ? γιατί ψάχνοντας σε διάφορα forum είδα ότι από VGA δέχεται μέχρι 1366χ768 ....
 

atomix

New member
15 December 2006
31
Re: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

καλοριζικη!! σε 3 μηνες που θα παρω τηλεοραση κατα 99% αυτην θα χτυπησω!!αν δεν εχει βγει κατι αλλο εξισου καλο σε αυτα τα χρηματα και τις ιντσες!! japan ειναι ετσι??
 

ChristosD

Established Member
13 July 2006
152
SALONICA
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

Καλοριζικη φίλε, -bye-

ψηθηκα να την παρω κι εγω, να πω την αληθεια την γλυκοκοιταζα απο τοτε που βγήκε, με την εγγυηση τι γινεται ?

Οι Sharp εχει αξιοπιστο service?, αχρείαστο να ειναι αλλα καμια φορα δεν ξερεις τι γίνεται... :chinscratch:
 

druuna

Senior Member
20 August 2006
504
AΘΗΝΑ
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΕΣΑ .ΠΡΟΣΟΧΗ Η 42 ΚΑΙ Η 46 ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ
 

druuna

Senior Member
20 August 2006
504
AΘΗΝΑ
Απάντηση: Παρουσιαση SHARP LC 37 XD1E

ΥΠΑΡΧΕΙ BANDING KAI BUZZING.
BANDING=ΜΙΑ ΟΡΑΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΕ ΣΚΗΝΕΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο
ΡΙΖΟΝΤΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 2/3 ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ]
BUZZING=ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΝΤΟΝΟ ΒΟΥΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΑΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ SHARP XD.H 37 ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΩΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ.SD ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΕΛΕΙΕΣ,HD ΑΡΙΣΤΕΣ FULL HD.ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΧΑΣΤΕ SONY,PHILIPS. SHARP XD NO1 STH JAPAN MARKET