(?) επιλογη ηχειων 5.1 με decoder DD/DTS για υ/δ

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Η βασικη ιδεα:idea: ειναι ενα light 5.1 στο υπνοδωματιο:sleep:.
Υπαρχουν αρκετες στιγμες που βλεπω στο υ/δ σε 32" TV διαφορες σειρες και ταινιες επιστονικης φαντασιας, περιπετειας :twoguns:, δρασης :bandit:κλπ οπου εχουν εναν καλο στερεοφωνικο ή DD/DTS ηχο και ειναι κριμα να χαραμιζεται στα ηχεια της TV. Με ενα συστημα 5.1 θα μπορουσα να ειμαι πιο "ολοκληρωμενος".:a0210:
Τα προβληματα ειναι δυο:
1ον δεν θα ηθελα να δαπανησω αρκετα χρηματα για αυτη την ιδιοτροπια και ιδιαιτεροτητα μου.
2ον ο χωρος στον οποιο ειναι τοποθετημενη η TV μαζι με εναν emtec cube s800 και ενα A/V receiver ειναι πολυ περιορισμενος. Δηλ. δεν χωραει τιποτα αλλο. Ετσι σκεφθηκα οτι μπορει να μπει ενα συστημα 5.1 ηχειων για PC. Εδω υπαρχει ενα ακομη προβλημα οτι αυτα τα ηχεια δεν εχουν ενσωματωμενο decoder 5.1 και optical/coaxial ψηφιακη εισοδο. O emtec δεν εχει αναλογικες εξοδους αλλά και να ειχε δεν θα ηθελα να βαλω πολλα καλωδια στο υ/δ.
Οι λυσεις ειναι οι εξης:
- υπαρχουν 5.1 με ενσωματωμενο decoder οπως
Z-5500 Digital 5.1 Speaker System
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/224&cl=us,en
τα οπια κοστιζουν περι των 300 ευρω
- 5.1 ηχεια (χαληλου κοστους) χωρις ενσωματωμενο decoder αλλά συνδεδεμένα με εξωτερικο decoder οπως
Teufel decoderstation 5
http://www.teufel.eu/PC-Multimedia/Decoderstation-5.cfm
αλλά ειναι ψιλοακριβο ωστοσο με πολλες εισοδους/εξοδους
ή
Creative DDTS-100 Decoder
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500663
αλλά δεν υπαρχει πλεον στην αγορα.
ή
JASS DE-005 & 006
http://www.3dss.com/reviews/JazzDE/JazzDE-p2.html
αλλά δεν τα βρισκω να πωλουνται καπου.
ή
Creative Sound Blaster Extigy
http://www.techspot.com/reviews/hardware/extigy/
το οποιο επισης εχει βγει εκτος παραγωγης.
ή
ProMedia DD-5.1
http://www.klipsch.com/na-en/products/promedia-dd-5-1-details/
το οποιο επισης εχει βγει απο την παραγωγη

Ψαχνοντας βρηκα 5.1 ηχεια με ενσωματωμενο decoder αλλά κινεζικα, ταϊβανεζικα και τα οποια εχουν βγει εκτος αγορας ή αντε να τα βρεις απο που θα τα αγορασεις.

Εχετε να προτεινετε κατι?
 
Last edited:

Yanni

New member
9 November 2007
7
Θα σου πρότεινα τα Logitech Z-5500, πιστεύω πως είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για ένα υπνοδωμάτιο και για να πλαισιώσουν μια 32άρα TV. Με κάτω από 290 ευρώ (αν ρίξεις μια ματιά στο skroutz.gr) έχεις καθαρίσει.
 

namrepus

New member
28 November 2010
30
Αν και λίγο παλιό το thread να συμπληρώσω κάτι:

Αυτή είναι μια πονεμένη ιστορία που είχα ψάξει πρόσφατα... Όλες οι εταιρίες έχουν σταματήσει να βγάζουν dedicated Dolby Digital / DTS decoders, μάλλον λόγω του κόστους αδειοδότησης του codec από την Dolby και Digital Theater Systems.

Εντωμεταξύ οι περισσότερες συσκευές (media players, PS3, Xbox) πλέον έχουν μόνο optical out για τον ήχο, οπότε εάν έχεις αυτο-ενισχυόμενο σετ 5.1 ηχείων, δεν κάνεις δουλειά. Σε αναγκάζουν βασικά να πάρεις ντε και καλά ενισχυτή και παθητικά ηχεία αν θες surround.

Για όποιον τον ενδιαφέρει μία φτηνή λύση για DD/DTS decoder, από optical απευθείας σε αναλογικές εξόδους κοιτάξτε αυτά:
1. MOCHA JY-M2 AC3 DTS 5.1 Digital Audio Decoder
2. HD Audio Rush 5.1 Decoder

Είναι κινέζικης προέλευσης (που μάλλον αποφεύγουν την πανάκριβη άδεια της Dolby και DTS γι' αυτό είναι και φτηνά), αλλά πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά από αυτά που έχω διαβάσει.

Οι συσκευές πωλούνται εδώ μόνο μέσω eBay, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 120 και 55 ευρώ αντίστοιχα.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Επειδη και εγω στην ιδια αναζητηση με εσενα ημουν μεχρι την Παρασκευη για 5.1 ηχεια που θα πλαισιωνουν μια 40αρα tv στο δωματιο μου των 10τ.μ παρηγγειλα τα z5500 για να τα συνδεσω με οπτικη.Δεν τα εχω ακουσει απο κοντα αλλα οποιον και να ρωτησα μονο καλα λογια ειχε να μου πει για τα ηχεια αυτα..
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Επειδη και εγω στην ιδια αναζητηση με εσενα ημουν μεχρι την Παρασκευη για 5.1 ηχεια που θα πλαισιωνουν μια 40αρα tv στο δωματιο μου των 10τ.μ παρηγγειλα τα z5500 για να τα συνδεσω με οπτικη.Δεν τα εχω ακουσει απο κοντα αλλα οποιον και να ρωτησα μονο καλα λογια ειχε να μου πει για τα ηχεια αυτα..
Όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι... Στην τιμή που παίζουν τώρα ~350,έπαιρνες καλύτερα,όπως Teufel Kompakt 30 με ενισχυτή,Xoro,ή κάνα all-in-one πεντακάναλο σετ.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι... Στην τιμή που παίζουν τώρα ~350,έπαιρνες καλύτερα,όπως Teufel Kompakt 30 με ενισχυτή,Xoro,ή κάνα all-in-one πεντακάναλο σετ.

Johnson 3 γνωστους που ρωτησα οι οποιοι τα εχουν τουλαχιστον 2 χρονια ο καθενας,
μου ειπαν οτι ποτε δεν σκεφτηκαν να αλλαξουν ηχεια και να πανε σε κατι αλλο και οτι απλα τα ηχεια ειναι awesome....
Για τα Teufel Kompakt 30 που μου ειχες προτεινει ειχα ψηθει πολυ να τα παρω αντι των logitech αλλα δεν τα βρηκα στο Ελλαντα....
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ειτε τα kompact 30 ειτε τα xoro χρειαζονται decoder για να τα συνδεσεις με coax ή optical.
Decoder εχει και η Teufel με 179 ευρω και τοχει παρει ενας φιλος και ειναι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Ωστοσο εγω αυτο σκεφτομαι ειναι η αγορα ενος καινοτργιου ενισχυτη προς αντικατασταση αυτου που βρισκεται στο σαλονι και ο παλιος θα παει στο υ/δ με ενα σετ ηχειων απο all-in-one
 

mioan

New member
6 June 2010
7
Εχω το ιδιο προβλημα
Η τηλεοραση βγαζει digital audio (optical) και θελω να το συνδεσω στα 5.1 μεγαφωνα που ήδη έχω.
Τα μεγαφωνα τα εχω απο παλιο home cinema το οποιο ομως δεν εχει εισοδο ψηφιακη, ουτε 5.1 αναλογικες.

Οι λυσεις που προτεινετε μου φαινονται πανακριβες. (οχι οτι φταιτε εσεις για τις τιμες). Απορω πως μπορει να ξοδεψει καποιος τοσα χρηματα για 5.1 ηχο..... στη κρεβατοκαμαρα. Δε το βρισκετε υπερβολικο;

Με τετοιες τιμες, ειναι πιο φτηνο να παρουμε ενα ΝΕΟ home cinema και να παιζω τις ταινιες απο το USB του home cineme και αντι για το USB της TV.
O ηχος θα φτανει μια χαρα στα 5.1
Σωστα;
Κριμα ομως να αγοραζω νεο home cinema αφου τα μεγαφωνα τα εχω ετοιμα.
Επισης δε καταλαβαινω γιατι δεν υπαρχουν φτηνοι ενισχυτες 5.1 με dolby decoder. Αν ειναι τα δικαιωματα που κοστιζουν, τοτε πως με 99 ευρω παιρνω ολοκληρο home cinema που εχει DD και επιπλεον εχει και ηχεια και dvd player και ραδιοφωνο; Μας κοροιδευουν οι κατασκευαστες;
Συγχωρεστε με αν ειναι κατι που δε γνωριζω και φτανω σε λαθος συμπερασματα.


Υπαρχει αλλη φτηνοτερη λυση που παιρνει για εισοδο digital audio και εχει εξοδο σε 5.1 ηχεια;
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ποια TV εχεις?

Τα παντα ειναι υποκειμενικα. Καποιοι αγοραζουν 46" ΤV για το υ/δ.

Αυτο που λες ειναι σχετικο. Τα φθηνα all-in-one δεν εχουν καμμια ψηφιακη εισοδο. Στην καλυτερη περιπτωση να εχουν ομοαξωνικη και οχι οπτικη. O player της ΤV (τουλαχιστον στις LG και SAMSUNG) παιζουν ολα σχεδον τα φορμα βιντεο ενω τα DVD players παιζουν κατα το πλειστον dvix με αρκετες φορες με προβληματα στους υποτιτλους.

Το θεμα ενος αποκωδικοποιητη DD ή DTS ειναι μαλλον οικονομικο, μαρκετινκ, κοστους παραγωγης, χρησης, πειορισμενο καταναλωτικο κοινο, δικαιωματων της DD και DTS. πχ υπαρχει αυτο 179 ευρω http://www.teufelaudio.com/electronic/decoderstation-5.html οπου συνδεεις σε αυτο τις εξοδους των συσκευων (dvd, sat, κλπ) και μετα τα pc 5.1 speakers.

Κατα την γνωμη μου, αφου δεν εισαι τοσο απαιτητικος χρηστης, αγορασε εναν μεταχειρισμενο ενισχυτη και συνδεσε τα ηχεια που εχεις με καποια επιφυλαξη στο subwoofer.