17 June 2006
14,350
Charles-Mingus-The-Black-Saint-And-The-Sinner-Lady-1963-Front-Cover-27797.jpg



Charles Mingus: The Black Saint And The Sinner Lady (Impulse CD - original release 1963)


Ο Μαύρος Αγιος και η Αμαρτωλή είναι ένα από τα πιο εμβληματικά άλμπουμ της δεκαετίας του ʼ60. Κάθε τι πάνω του φωνάζει ότι είναι Κλασσικό, ένας από εκείνους τους δίσκους που μοιάζουν με Απολογισμό και συνολική έκθεση πεπραγμένων πάνω στο ιδίωμά τους, είναι περήφανοι για το παρελθόν τους, συνοψίζουν με τρόπο τελεσίδικο την εποχή τους και δείχνουν το μέλλον.
Ο Μαύρος Αγιος είναι sixties μέχρι το μεδούλι: το σημείωμα που τον συνοδεύει είναι γραμμένο από τον ψυχίατρο (!) του Mingus. O δίσκος κλιμακώνει αυτό που, ούτε λίγο ούτε πολύ, είχε αρχίσει κάπου γύρω στην εποχή του σπουδαίου ʽPithecanthropus Erectusʼ (1956): εκείνο ήταν μία σπουδή πάνω στα blues και, στους κόλπους του, το bebop ήταν ακόμη σχετικά ʽορθόδοξοʼ. Στον Μαύρο Αγιο όμως ακούμε την ενσάρκωση του πνεύματος των καιρών του: πέρα από το γεγονός ότι είναι το soundtrack της αφύπνισης της Μαύρης Συνείδησης και της απαρχής των μεγάλων κοινωνικών αλλαγών, ο Μαύρος Αγιος είναι, επίσης, η επιστροφή του Συλλογικού Αυτοσχεδιασμού: όχι πιά μοναχικά αστέρια που καίγονται περίλαμπρα και αυτάρεσκα -Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Ornette Coleman, Cecil Taylor- αλλά μιά ολόκληρη κολλεκτίβα από μουσικούς, το ʽΕμείςʼ στη θέση του ʽΕγώʼ, όπως παρατηρεί ο Joachim E. Berendt. O δίσκος είναι γλωσσάρι: 4 καλειδοσκοπικά μουσικά σκαριφήματα καθένα από τα οποία κυοφορεί μιά πανσπερμία από στύλ - όλα όσα έγιναν πριν από αυτό, από τις μέρες του Dixieland και της Νέας Ορλεάνης μέχρι εκεί που το παίρνει από το χεράκι ο Ellington και το κοσμεί με τις κομψεπίκομψες γιρλάντες του και ακόμη παραπέρα, στους σκοτεινούς Ικαρους, τους μεταπολεμικούς εμπρηστές του bebop και της free jazz.
50 χρόνια τώρα, η μουσική αυτή δεν έχει χάσει ούτε ίχνος από τη λάμψη της, ούτε μικρογραμμάριο από το τεράστιο καλλιτεχνικό της βάρος. Από μουσικολογική άποψη είναι σκέτο Μεγαλείο: αρχιτεκτονικές δομές που εδράζονται στιβαρά σ ένα απέραντο φάσμα από ανομοιογενείς προγόνους, από τη σειραϊκή μουσική και τον Webern μέχρι τον Scott Joplin και τον Jelly Roll Morton. Ο συγκινησιακός πυρήνας της είναι αεί φλεγόμενος: γεμάτος δέος και ταυτόχρονα βλάσφημος, κατανυκτικός και πουτανιάρης, σέβεται την παράδοση αλλά αλλοιθωρίζει συνέχεια στις σειρήνες που του τάζουν καινούργιες, άνομες χαρές. Θρηνωδία που δεν διστάζει να φλερτάρει με το ευτράπελο, κατατονία χέρι χέρι με Βακχικό ξεσάλωμα, οργή και γλέντι, διακήρυξη και σάτιρα, το αυθεντικό μαζί με την απομίμηση, να μερικά από τα στοιχεία που κουβαλάει μαζί του ο Μαύρος Αγιος. Θυμίζει ξεφάντωμα μετά από εσωτερικό μαρασμό και μακρά περίοδο πένθους, είναι εξαιρετικά ανήσυχος και σε διαρκή αναζήτηση γύρω από θέματα τεχνοτροπίας, ύφους, φόρμας και τον διαπνέει μία υπόγεια δύναμη, σχεδόν απειλητική.

Ενας δίσκος κυριολεκτικά Τιτάνιος: δεν έχω την παραμικρή επιφύλαξη να τον βάλω δίπλα δίπλα με στολίδια του ανθρώπινου πνεύματος όπως τα Συμφωνικά Ποιήματα του Debussy.



Αναφορά: Joachim E. Berendt: The Jazz Book - from ragtime to fusion and beyond (Lawrence Hill Books, New York, 1992).
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απο τους ΥΠΕΡαγαπημενους μου δισκους. Ενας απο τους δισκους που θα επερνα μαζι μου στο γνωστο νησι. Το εχω ηδη γραψει αρκετες φορες εδω μεσα.

Κωστα, αν θυμαμαι καλα, καποτε ειχες γραψει πως δεν ειναι απο τα αγαπημενα σου του Mingus. Θυμαμαι λαθος ή αλλαξες γνωμη?
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Titan

Κωστα, αν θυμαμαι καλα, καποτε ειχες γραψει πως δεν ειναι απο τα αγαπημενα σου του Mingus. Θυμαμαι λαθος ή αλλαξες γνωμη?

Ο Ντοκ το είχε γράψει. Το θυμάμαι.
Ακόμα περισσότερο από τον Μαύρο Αγιο βέβαια μου αρέσει το 'Charles Mingus presents Charles Mingus'. Κουαρτέτο με τον Eric Dolphy. Desert Island stuff αλλά για πιο ...ειδικά γούστα. Κατ εμένα ό τι καλύτερο έκανε ποτέ.
Αλλά ο Μαύρος Αγιος είναι το πιο σημαντικό.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
υ.γ. "Προειδοποιηση" για οσους δεν εχουν ακουσει αυτον τον δισκο. Ετοιμαστειτε να πεταχτείτε απο τον καναπε σας κατα την κορυφωση του 4ου μερους. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Titan

Ακόμα περισσότερο από τον Μαύρο Αγιο βέβαια μου αρέσει το 'Charles Mingus presents Charles Mingus'.

Δεν ειμαι αντικειμενικος. Μου αρεσει παρα πολυ ο Mingus. Η sinner lady ομως ειναι η αδυναμια μου, if you know what I mean...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Kάντε το πενηνταράκια γιατί ψήνομαι (το όνομα mingus μονο σε κριτικές δίσκων το έχω δεί...)

Τζαζ με τί, παρακαλώ? Ποιά παράδοση σέβεται?

Κε Λύμπε θα με "αγχώσει" όπως οι αυτοσχεδιασμοί του Βrad Μehldau Trio ("Day is done")? :nounder:

:ernaehrung004:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Θέλω να πω είναι πιο κοντά στο αργό τέμπο και μελωδία του "Goodbye Pork Pie Hat"
ή στους αυτοσχεδιασμούς και την ένταση του "Flowers For A Lady"...

-bye-
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Titan

Θέλω να πω είναι πιο κοντά στο αργό τέμπο και μελωδία του "Goodbye Pork Pie Hat"
ή στους αυτοσχεδιασμούς και την ένταση του "Flowers For A Lady"...

-bye-

κάπου ανάμεσα.
5 δίσκους χρειάζεαι βασικά:
Pithecanthropus Erectus
The Black Saint & The Sinner Lady
Charles Mingus presents Charles Mingus
Mingus At Antibes
Ah Um

από κεί και πέρα το χάος: εγώ, να καταλάβεις, έχω άλλους 4. Πάρα πολύ καλούς αλλά όχι στο επίπεδο των ανωτέρω.
'Mingus was the voice of the black experience in the U.S. during the 50s and the first half of the 60s' - κράτα αυτό τουλάχιστον.
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Titan

Ο Ντοκ το είχε γράψει. Το θυμάμαι.
Ακόμα περισσότερο από τον Μαύρο Αγιο βέβαια μου αρέσει το 'Charles Mingus presents Charles Mingus'. Κουαρτέτο με τον Eric Dolphy. Desert Island stuff αλλά για πιο ...ειδικά γούστα. Κατ εμένα ό τι καλύτερο έκανε ποτέ.
Αλλά ο Μαύρος Αγιος είναι το πιο σημαντικό.

Ο Mingus γενικώς δεν είναι από τους αγαπημένους μου . Το υπό παρουσίασιν έργο , δεν είναι μέσα σε αυτά που μου αρέσουν , επίσης. Το έχω γιατί είναι από αυτά που πρέπει να έχει κάποιος , αλλά δεν..... Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα . Νομίζω ότι για μένα ο Μίνγκους στην τζαζ είναι ό,τι και ο Μάλερ για την κλασσική . Σόρυ
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Συμφωνω και επαυξανω. Ο μαυρος αγιος εχει κατι μοναδικο απο τις αλλες δουλιες του Mingus, ειναι περισσοτερο spiritual και το βγαζει στην επιφανεια για πρωτη (και μοναδικη?) φορα. Εκφραζει τη μαυρη κοινοτητα περισσοτερο απο το χαρακτηρα το δικο του.
Δε νοειται συλλογη χωρις αυτο!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το κακό (?) με μένα είναι ότι κάθε στιγμή έχει την μουσική της και κάθε ανάγκη για μουσική με οδηγεί σε συγκεκριμένο είδος.
Όταν είμαι χαλάρος και ζητάω αδρεναλίνη δε πάω ποτέ σε jazz αυτοσχεδιασμούς - πιο πολύ με αχώνουν παρά με ανεβάζουν... προτιμώ το hard rock για αυτές τις καταστάσεις ή λιγότερο electronica.

Tην Jazz την προτιμώ όταν θέλω να χαλαρώσω, στην πιο εύληπτη (ξενέρωτη-επιφανιακή) μορφή της με χαμηλές εντάσεις και "σβηστά φώτα"...

Προς το παρόν αρκούμε σε συλογές.
Ποιοί από τους δίσκους του Mingus θα με καλύψουν? Έχει γίνει αρκετός λόγος για τον κύριο και θα ήθελα να έχω προσωπική άποψη πέρα από το youtube...

Sorry αν χαλάω την παρουσίαση μπορείτε πάντα να σβήσεται ότι άσχετο έχω γράψει...

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει ο Mingus ενώ άλλοι να τον βρίσκουν εξαίσιο...
Εμένα πάντως μου άλλαξε τον τρόπο που έβλεπα την jazz στο σύνολό της...

Ο συγκεκριμένος δίσκος ήταν ο πρώτος που άκουσα από αυτόν και πραγματικά τον λατρεύω.
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Titan

Tην Jazz την προτιμώ όταν θέλω να χαλαρώσω, στην πιο εύληπτη (ξενέρωτη-επιφανιακή) μορφή της με χαμηλές εντάσεις και "σβηστά φώτα"...

Προς το παρόν αρκούμε σε συλογές.
Ποιοί από τους δίσκους του Mingus θα με καλύψουν?

να μην τον πάρεις προς το παρόν. Στο μέλλον...ίσως.
ο Mingus είναι ωμό συναίσθημα: μεγατόννοι από δαύτο. χωρίς εμπλοκή από μέρους του ακροατή, απλά δεν ακούγεται.
δεν υπάρχει λόγος να τον ακούσεις με το ζόρι.
στο μέλλον ίσως. Οι ανάγκες μας αλλάζουν όσο μεγαλώνουμε και εμπλουτιζόμαστε. Αν πάλι 'δεν σου κάτσει', ε δεν έγινε και τίποτα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
ΟΚ κατάλαβα!

Θα δοκιμάσω με κάτι πιο ελαφρύ/εύκολο ψάχνοντας στο Υoutube και αν ποτέ μου δημιουργηθεί η ανάγκη για πρωινή ακρόαση θα δοκιμάσω και στα βαθιά...:nounder:

Τhanx!!!´:grinning-smiley-043 -bye-
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,733
πετρουπολη
με τον Μινγκους ουσιαστικα ξεκινησα τον τελευταιο καιρο,αφου μεχρι τωρα το ’χα ριξει στα πνευστα.Sonny Rollins,Davis,Coltrein,Parker,Dizzy,Hubbard...
Tον Mιngus τον "γνωρισα" τελευταια με τον Πιθηκανθρωπο και το αποτελεσμα ειναι οτι εκανα τοσο καιρο μ@@@@κια που δεν ειχα ασχοληθει.εχω κολλησει πραγματικα.τον αγιο δεν το εχω αν και εχω διαβασει σχετικα.μετα απο αυτα παω καρφι για αγορα....
Πανω που αρχισα να την ψαχνω με τον Μινγκους ηρθε η παρουσιαση και εδεσε.επικοινωνιακο θαυμα.κωστα σε ευχαριστουμε...
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
με τον Μινγκους ουσιαστικα ξεκινησα τον τελευταιο καιρο,αφου μεχρι τωρα το ’χα ριξει στα πνευστα.

H πλακα ειναι πως στα αλμπουμ του Mingus και ιδιαιτερα στο black saint..., κυριαρχουν τα πνευστα!
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: Titan

Τ
Tην Jazz την προτιμώ όταν θέλω να χαλαρώσω, στην πιο εύληπτη (ξενέρωτη-επιφανιακή) μορφή της με χαμηλές εντάσεις και "σβηστά φώτα"...

Φαντάσου λοιπόν σκηνικό, να είσαι στον καναπέ με χαμηλωμένα φώτα και τη γυναίκα σου αγκαλιά και να ακούσεις α υ τ ό...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Σπεύδω να δηλώσω βέβαια , για να μην δημιουργηθούν λαθος εντυπώσεις, ότι κι εγώ θεωρώ τον Πιθηκάνθρωπο δίσκο σταθμό.
Να αναφέρω μάλιστα κι έναν αρκετά ενδιαφέροντα δίσκο όπου ο Mingus αφήνει το μπάσσο και κάθεται στο πιάνο. Παίζει μάλιστα παραπάνω από αξιοπρεπώς.
417MFT4ESGL._SL500_AA240_.jpg
 
Last edited:

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Re: Απάντηση: Titan

κάπου ανάμεσα.
5 δίσκους χρειάζεαι βασικά:
Pithecanthropus Erectus
The Black Saint & The Sinner Lady
Charles Mingus presents Charles Mingus
Mingus At Antibes
Ah Um
από κεί και πέρα το χάος: εγώ, να καταλάβεις, έχω άλλους 4. Πάρα πολύ καλούς αλλά όχι στο επίπεδο των ανωτέρω.
'Mingus was the voice of the black experience in the U.S. during the 50s and the first half of the 60s' - κράτα αυτό τουλάχιστον.

Αν υιοθετήσεις τα παραπάνω χρειάζεσαι 6: Το Money Jungle αρχηγέ που είναι; Είναι προϊόν συνεργασίας αλλά και η Αντίμπ προς τα εκεί γέρνει...
Στην πραγματικότητα κάθε έργο του είναι μοναδικό με διαφορετικό στυλ.Πιθανώς αυτό να οφείλεται στην πολυποίκιλη μουσική του παιδεία και το εξερευνητικό του πνεύμα.Αριστουργήματα υπάρχουν ακόμη και στις ηχογραφήσεις του με τους μουσικούς του εργαστηρίου του. Προσφέρεται για μακροχρόνια σχέση πάθους, χωρισμών και εκ νέου ανακαλύψεων.:argue: