Ευρετήριο ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ Μουσικής - σχόλια,παρατηρήσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Μετά από ξεσκόνισμα ημερών σε όλες τις παρουσιάσεις για να εντοπιστούν τα θέματα Κλασσικής , συχνά ανακατεμένα με άλλα θέματα, ξεκινάω σήμερα το ευρετήριο των Παρουσιάσεων που αφορούν αποκλειστικά την Κλασσική Μουσική. Φιλοδοξία μου είναι να αποδειχτεί περισσότερο λειτουργικό από το υπάρχον το οποίο (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των διαχειριστών) όσο γιγαντώνεται τόσο πιο δύσβατο και δύσχρηστο αποδεικνύεται.

Η ταξινόμηση είναι αλφαβητική ανά συνθέτη ενώ όσον αφορά τα έργα πρόταξα όσα είναι με ελληνικούς τίτλους με τα ξενόγλωσσα να έπονται.
Έχω περιλάβει όχι μόνο τα έργα στα οποία γίνεται ευρεία αναφορά από τους συντάκτες ή τους συζητητές αλλά και τα έργα τα οποία αναφέρονται λιγότερο εκτενώς, ή και τηλεγραφικά, σε διάφορες παρουσιάσεις. Προσπάθησα να βάλω παντού και τον πρωτότυπο τίτλο του έργου (μαζί με τον ελληνικό) καθώς και τον αριθμό έργου, opus ή τον ανάλογο για κάθε συνθέτη (BWV, K, D κλπ) έτσι ώστε η ευχρηστία για περιστασιακούς επισκέπτες φίλους της Κλασσικής να είναι κατά το δυνατό μεγαλύτερη.

Θα παρακαλούσα τους διαχειριστές , αν το κρίνουν σκόπιμο, να αναρτήσουν το νήμα (sticky) και όποτε το ενημερώνω να αντικαθιστούν το 1ο μήνυμα του νήματος (το ευρετήριο ουσιαστικά) με το ενημερωμένο που θα ανεβάζω.
Παρακαλώ όσους εντοπίσουν λάθη ή παραλείψεις να μου τα επισημάνουν ώστε να διορθωθούν.

Στα σχέδιά μου (για την κλασσική υποκατηγορία) είναι να κάνω ένα γερό ξεδιάλεγμα στο Now Playing όπου υπάρχουν κάμποσες μίνι παρουσιάσεις αλλά και χρήσιμα σχόλια με σκοπό είτε να τα ενσωματώσω στο παρόν είτε να αποτελέσουν ξεχωριστό ευρετήριο.
Πείτε μου και καμμιά άποψη επ'αυτού.
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Υποκλίνομαι :worshippy: :worshippy: :worshippy:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Τα σέβη μου Διονύση ....

...για το μεράκι σου, για το γεγονός ότι δεν φείδεσαι χρόνου (σε βάρος της δύσκολης καθημερινότητας σου), για το δύσκολο του αντικειμένου, για τον κόπο συνολικά ......
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Δεν το συζητώ! Αν δεν γίνει αυτό sticky ποιο άλλο να γίνει!
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Διονύση, Απίστευτος! :grinning-smiley-043

Ανεβαίνει στα sticky, φυσικά.
 

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Τα συγχαρητηρια μου, σε ευχαριστουμε για τον κοπο!

Πολυ τα χαιρομαι κατι τετοια, γιατι με τα MTV και τα Mad και τα λοιπα ραδιοφωνικα, που να μαθουμε εμεις οι νεοτεροι? (ευτυχως που υπαρχει και το 3ο προγραμμα ακομα)...

:grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

ένα μεγάλο μπράβο για τον χρόνο που αφιέρωσες....θησαυρός για
το club το συγκεκριμένο νήμα....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Διονύση μετά απο μιά δύσκολη μέρα μέ περίμενε μιά πολύ ευχάριστη έκπληξη βλέποντας αυτή τήν εξαιρετική δουλειά πού έκανες γιά ολoυς εμάς τής Μουσικής Κατηγορίας(αναπόσπατο και πολύτιμο μέρος τής οποίας είσαι και εσύ) αλλά και γιά ολόκληρο τό Avclub.
H Kλασσική είναι ένα τμήμα απο τά πάμπολλα είδη πού μάς έχουν απασχολήσει εδώ μέσα και χαίρομαι ιδιαίτερα πού απέκτησε μιά όμορφη και ´ευέλικτη´γωνιά.
Από τήν κατάταξή σου μέτρησα χοντρικά 280 έργα.
Αριθμός εντυπωσιακός πού ξεπερνά κάθε φαντασία.
Οταν εμπαινα στό παλιό Avforum τον Οκτώβριο τού 2005(απ´οπου δυστυχώς χάθηκαν πάμπολλα πολύτιμα κείμενα)ουδέποτε φανταζόμουν πώς θα ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί διαδικτυακά ένα τέτοιο σημαντικό έργο.
Και ακόμα περισσότερο δέν περίμενα πώς αυτό θα μπορούσε να φτιαχτεί απο μιά παρέα.
Οφείλω επίσης να πώ πώς το to timing τού ανεβάσματος αυτού τού εξαιρετικού ´Θέματος τής Ταξινομήσεως τής Κλασσικής´δέν είναι τυχαίο,κατά την γνώμη μου...
Ερχεται την στιγμή πού στο Club αρχίζει να πνέει φρέσκος και δημιουργικός άνεμος.
Μάς πετάξανε αρκετές φορές πέτρες...
Μάς κατηγόρησαν γιά ´κάστα´.
Μάς θεώρησαν ´κουλτουριάρηδες´.
Μάς λοιδώρησαν.
Ολίγοι πού αυτοπροσδιορίζονταν ώς ´πανίσχυροι´εύχονταν νά τούς αδειάζουμε τήν γωνιά.
Τίποτα απο αυτά δέν έγινε..
Οχι μόνον μείναμε εδώ αλλά διευρυνθήκαμε,απλωθήκαμε ,ωριμάσαμε και γίναμε μιά Ανοικτή Παρέα απο διαφορετικές προσωπικότητες πού σιγά-σιγά παραμερίσαμε μέρος τού ´Εγώ´μας γιά το Κοινό μας Ενδιαφέρον.
Είμαστε ακόμα εδώ ενώ ´άλλοι´απλά περιφέρονται σάν ´σκιές´.
Σάν σε αυτή την μικρή γωνιά η Τέχνη νά κέρδισε τήν ´μικρότητα´.

Προσωπικά σε ευχαριστώ απο Καρδιάς.
Αλλά αυτή η Κατάταταξη πού μάς παρουσίασες δέν θα υπήρχε κάν ,άν δέν υπήρχε ο Supersonic πού χάρις στο πείσμα του και τήν αγάπη του γιά την Μουσική αλλά και την μεγάλη Υπομονή του μάς έκανε Ομάδα.
Και φυσικά άν δεν συντελούσαν σε αυτό και οι λοιποί υπέυθυνοι τής Δ.Ο. εδώ μέσα ο Τζιμάκος ο Μανωλάκος,ο Στέργιος και ο Τάσος .
Νάμαστε όλοι καλά και ενωμένοι μέσα στίς διαφορές μας και να συνεχίσουμε γιά Χρόνια.
Και πάλι Θερμές Ευχαριστίες.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-

043:grinning-smiley-043

Μάς τιμάς Ολους..........
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
Ίσως η καλύτερη αφετηρία για κάποιον που θέλει να κάνει μια αρχή με τη κλασική μουσική.
Αξίζει πολλά :award: το εγχείρημα και ο κόπος και χρόνος που αφιερώθηκε σ'αυτό.
 
Απάντηση: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Μπράβο Διονύση για την υπομονή και τη μεθοδικότητα σου!

Ένα μικρό λαθάκι που εντόπισα: Στο Σοστακόβιτς, το προσωνύμιο "Λένινγκραντ" ανέβασε το μια θέση πάνω, στην 7η συμφωνία, όχι στην 8η.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Διονύση, μπράβο για την υπομονή και τη δουλειά σου :)
Μ' αυτή την ταξινόμηση αξιοποιείται ενα μεγάλο μερος της δουλειάς που έχει γινει στις παρουσιάσεις. Ισως να ψάχναμε τρόπους να το κάνουμε ανιχνεύσιμο απο το Google ώστε οι αναζητήσεις φίλων της μουσικής στο Google να οδηγούν(και) εδώ.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
Όταν είσαι μέλος μιας παρέας που ασχολείται με κάτι που αγαπάς υποτίθεται ότι προσπαθείς να μη φείδεσαι κόπου και χρόνου για να προσφέρεις όσο μπορείς καλύτερα.
Μακάρι οι συντάκτες των παρουσιάσεων (τακτικοί και λιγότερο τακτικοί) να συνεχίσουν με την ίδια ζέση να χτίζουν αυτή τη μικρή γωνιά πολιτισμού.
Θα ήθελα να σταθώ στα λόγια του Σπύρου ''Νάμαστε όλοι καλά και ενωμένοι μέσα στίς διαφορές μας και να συνεχίσουμε γιά Χρόνια''