Spartacus: Blood and Sand

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    57

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Spartacus-Blood-and-Sand.jpg


Official Site





Νέα σειρά με την αισθητική των 300





 
Last edited by a moderator:

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: Spartacus - Blood and Sand

Ο Σπάρτακος ήταν ένας! τώρα τι μαμακίες θα φτιάξουν για να τα πάρουν πάλι είναι άλλο θέμα! δεν φτάνουν οι υπολογιστές στον κινηματογράφο, χρειάζεται και υποκριτική, που τώρα τελευταία την ξέχασαν!!!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Spartacus - Blood and Sand

Βαλτε λιγο 300,με μονομαχο,με tudors και 2-3 ακομα ειδη σε ενα μιξερ με αρκετο γυμνο και εχουμε την εν λογω σειρα....που πριν βγει καν στον αερα παει για δευτερο κυκλο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Spartacus - Blood and Sand

Δεν ειναι τυχαιο....καπου στα credits πηρε το ματι μου σαν παραγωγο τον Sam Raimi του SpiderMan και της Zena.

Παιζει και η Λουσι Λοουλες...παιζει και ο John Hannah και το καταπληκτικο ειναι οτι ειναι ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ γυρισμενο σε πλατω χωρις καθολου εξωτερικα γυρισματα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: Spartacus - Blood and Sand

Η ιστορική ακρίβεια πάει περίπατο, αν κρίνω από τα ρούχα και τα όπλα της σειράς. Θα μου πείτε, τι ψάχνεις τώρα, ψύλλους στ΄άχυρα; Και θα έχετε δίκιο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Spartacus - Blood and Sand

Ποια ιστορικη ακριβεια....εδω μιλανε οι πωλησεις.


Εβαλαν τα παντα στην συνταγη. Σεξ,Αιμα μπολικο,300,Ρωμη,Μονομαχους τα χτυπησαν στο μιξερ και βγηκε αυτο.


Ποτε θα ξαναδειξει αραγε κανα καναλι το I Claudius ?
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Spartacus - Blood and Sand

ωραιο στηθος εχει η Ζηνα παντως( στο 2ο επεισοδιο):firstprize:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: Spartacus - Blood and Sand

Oλο ? !! Ποσα δισκακια ?

Νομίζω 13. Α, ναι, δεν ήταν ακριβώς dvd, μάλλον ήταν vcd με ανάλογα χαμηλή ποιότητα ήχου και εικόνας, αλλά ποιός νοιάζεται όταν το περιεχόμενο είναι τέτοιου επιπέδου;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Spartacus - Blood and Sand

Η ανωτερη ποιοτητα ετσι κι αλλιως που υπαρχει ειναι το dvd σε SD.

Ετσι γυριστηκε.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: Spartacus - Blood and Sand

Η ανωτερη ποιοτητα ετσι κι αλλιως που υπαρχει ειναι το dvd σε SD.

Ετσι γυριστηκε.

Έψαξα λίγο στο "αρχείο" και βρήκα τη σειρά. Καλά το θυμόμουνα, ήταν 13 VCD της Καθημερινής. Η ποιότητα εικόνας δεν ήταν άσχημη (τουλάχιστον στη δικιά μου 21άρα CRT!)
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Spartacus - Blood and Sand

Δυστυχώς άγνωστο για το πότε και αν θα βγει 2ος κύκλος.

Ο πρωταγωνιστής με σοβαρό πρόβλημα υγείας (τι έγινε; επιδημία έπεσε;;; )

Andy Whitfield, has a form of non Hodgkin's Lymphoma cancer which threatens to end the hit series prematurely if he is unable to make it back.

http://www.imdb.com/name/nm0005128/news#ni2178656

Δεν ξέρω αν εσείς ψάχνετε ιστορικές ακρίβειες σε τέτοιες σειρές, πάντως η σειρά απλά Γ$%^&# :worshippy: καμία σχέση με τα γλυκανάλατα που ξέρουμε τόσα χρόνια. Τα δείχνει και τα λένε όλα ωμά σε σημείο που στο τελευταίο επεισόδιο επειδή πρέπει να έπεσαν τρελά παράπονα, έβαλαν στην αρχή αυτό το warning:
 

Attachments

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    154 KB · Views: 113

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Spartacus - Blood and Sand

Και σε άλλα επεισόδια το έχει στην αρχή, απλά εξαρτάται μάλλον από το κανάλι που έγινε η εγγραφή ή από αυτόν που έφτιαξε το mkv και μπορεί να το άφησε ή να το έκοψε...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Spartacus - Blood and Sand

To επεισοδιο παντως με το οποιο εκλεισε ο πρωτος κυκλος kill them all ειναι μακραν το πιο μεγαλο λουτρο αιματος που εχω δει ποτε σε τηλεοπτικη παραγωγη (χωρις να ειναι ενοχλητικο παντως οπως γνωστα σπλατερς).

Η δευτερη σαιζον ηταν περα για περα σιγουρη και μαλιστα η σειρα εσκιζε σε νουμερα αντιθετα απο τις προσδοκιες.

Κριμα και ειχε μπει σε ενδιαφερουσα φαση....
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Spartacus - Blood and Sand

Ακριβώς, είναι παράξενο πως καταφέρνουν να δείχνουν τόσο αίμα και τόσες σφαγές χωρίς να ενοχλούν...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Spartacus - Blood and Sand

Κυριως γιατι τα αιματα ειναι σχεδον ολα ψηφιακα . Ακομα και αυτα που πεταγονται ομως μηχανικα ειναι τοσο συντριβανια που η αισθηση του λογικου μας μας κανει να συμπεραινουμε υποσυνειδητα οτι δεν ειναι με τιποτα αληθινα.


Πρωτη φορα θυμαμαι ψηφιακο αιμα στο Zatoichi του Κιτάνο.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Spartacus - Blood and Sand

Tα πρώτα επεισόδια του Spartacus Blood - and Sand δεν μου αρέσανε καθόλου.
Από πέμπτο, έκτο επεισόδιο και μετά άρχισε να μου αρέσει αρκετά.
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: Re: Spartacus - Blood and Sand

Κυριως γιατι τα αιματα ειναι σχεδον ολα ψηφιακα . Ακομα και αυτα που πεταγονται ομως μηχανικα ειναι τοσο συντριβανια που η αισθηση του λογικου μας μας κανει να συμπεραινουμε υποσυνειδητα οτι δεν ειναι με τιποτα αληθινα.


Πρωτη φορα θυμαμαι ψηφιακο αιμα στο Zatoichi του Κιτάνο.

Συμφωνώ απόλυτα. Η σειρά, αν και κατά τη γνώμη μου δεν έφτασε σε ιστορικό ρεαλισμό το άλλο hit της HBO, το ROME, πιστεύω ότι ήταν πιστή στο πνεύμα των "300" που ήθελε να μιμηθεί.
 
Last edited by a moderator:

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Re: Spartacus - Blood and Sand

Η σειρά είναι η έκπληξη της χρονιάς. Άκουγα καλά λόγια και αφού προμηθεύτηκα τα επεισόδια την είδα μέσα σε μια βδομάδα.

Ό,τι πιο φρέσκο έχω δει φέτος. Απλά μην πέσετε στην παγίδα να την κόψετε επειδή δε σας άρεσαν τα πρώτα 2-3 επεισόδια. Στην αρχή μοιάζει τελείως άμυαλη και μόνο εφέ και ποζεριά, αλλά δεν είναι έτσι...

Και όποιος θέλει να δει πάνω-κάτω περί τίνος πρόκειται χωρίς να δει κάποιο spoiler, ας δει το βιντεάκι που παίζει στο youtube (http://www.youtube.com/watch?v=msqcBOCWMkQ&feature=player_embedded)...