ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλημερα παιδια,
Για όσους έχουν τις τηλεοράσεις της σειράς PF9731 και 9831 και έχουν και έχουν βάλει το νεο λογισμικό της εταιρίας 48.27 να ελέγξουν τη λειτουργία του ενσωματωμένου ψηφιακού δέκτη το οποίο κατα πασα πιθανότητα δεν θα λειτουργεί.
To νεο λογισμικο διόρθωνε προβλήματα συμπεριφοράς των συνδέσεων Composite και ταυτόχρονα καλύτερη σταθερότητα με τον δέκτη του SKY Digital μετά απο καποια προβλήματα που είχαν Αγγλοι με τις συγκεκριμενες τηλεοράσεις και τον παραπάνω δέκτη.
Πιθανά πρόκειται για κάποιο bug.
Θα αναφερω το bug το πρωί στην εταιρία, στο μεταξύ μην ανησυχείτε οι συσκευές επανέρχονται όταν τους βάλετε το λογισμικό του Ιουλίου 2006 (48.20).
Πέρα από αυτό το bug το οποιο θα λυθεί φαντάζομαι γρήγορα η τηλεόραση με το νεο λογισμικο είναι ακόμα πιο εκπληκτική στην composite (από HD & SD πηγή) ενώ πετάει στην κυριολεξία με το Skydigital box.
Θα επανέλθω μόλις μάθω κάτι νεότερο!
-bye-
Νικος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Φυσικα, γι αυτο βγαζουν τα λογισμικα. Για τους καταναλωτες οχι για να τα κρατανε καταχωνιασμενα.
Στη επισημη σελίδα της philips.
πχ. Για το νεο software 48.27 πηγαινε www.philips.gr
η
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/...F9831D/10&mid=Link_Software&hlt=Link_Software

Στην ιδια σελίδα θα βρεις και το λογισμικο media manager που μετατρέπει την τηλεόραση μεσω ethernet σε media player!
Νικος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

Λοιπον επικοινωνησα σημερα με τη Philips και αφου εκανα οτι μου ειπαν το λογισμικο δουλευει μια χαρα και το built in tuner ok!
Μετα την αναβαθμιση (47.28) δεν λειτουργουσαν τα ψηφιακα κανάλια. Εαν προσπαθήσετε να κανετε χειροκινητο ψαξιμο δεν θα λειτουργήσει. (Αυτο εκανα εγω) Αν όμως βάλετε τη συσκευή να κάνει μονη της αυτοματο ψάξιμο σε αναλογικα και ψηφιακά βρίσκει τα παντα και ολα μια χαρά. (digital tuner ok)
Υπάρχει και ενα αλλά ομως. Με το καινουργιο ψαξιμο χανει απο τη μνημη της οτι settings ειχατε φτιαξει στα κανάλια. Λιγη δουλιτσα παραπάνω. Ρυθμίσεις εικόνας και οτι αλλο εχετε ρυθμίσει μενει οπως το ειχατε αφήσει!-bye-
Nick
 

warewolf

New member
6 December 2006
73
οσοι αγορασουν ή εχουν ηδη αγορασει τη philips 7621D/10 δεν χρειαζονται το παραπανω λογισμικο γιατι το συγκεκριμενο μοντελο το εχει ηδη εγκατεστημενο.
(την αγορασα προσωπικα σημερα και το διαπιστωσα)
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
οσοι αγορασουν ή εχουν ηδη αγορασει τη philips 7621D/10 δεν χρειαζονται το παραπανω λογισμικο γιατι το συγκεκριμενο μοντελο το εχει ηδη εγκατεστημενο.
(την αγορασα προσωπικα σημερα και το διαπιστωσα)

Καλωριζικη και καλες θεασεις! :ernaehrung004:

Περιμενουμε συντομα εννοειται εντυπωσεις και καμια φωτογραφια με το νεο σου "μωρο"! -bye-
 

plin

Established Member
26 June 2006
272
Καλημερα παιδια,
Για όσους έχουν τις τηλεοράσεις της σειράς PF9731 και 9831
Νικος

Απλά να προσθέσω ότι κάνει και για όσους έχουν την 32PF9631D
 

warewolf

New member
6 December 2006
73
αρχιζω με τις εντυπωσεις απο την 42pf7621d/10.
πρωτα τα δυσαρεστα (φυσικα).
εχω ενα dvd player (philips q50) οπου δεν παραδιδει απο την component που εχει, progressive σημα.
συνδεοντας τη philips ειδα οτι δεν κλειδωνε σωστα με αποτελεσμα κατα 90% να βλεπω blue screen και οχι εικονα.
το παραξενο ειναι οτι το manual αναφερει οτι απο την component δεχεται
480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i.
το τι συμβαινει τωρα πειτε μου εσεις, γιατι δεν εχω ιδεα.
προβλημα της συσκευης, ή λογω παλαιοτητας του player δεν συνεργαζεται ?
συνεχιζω...
η εικονα στις ταινιες σου δινει την αισθηση οτι ειναι ντοκιμαντερ (πως αλλιως να το περιγραψω.)
ευτυχως το προβλημα μειωνεται αρκετα οταν βαλω το digital natural motion στο ελαχιστο και κατεβασω contrast, αντιθεση, και βαλω τα χρωματα στο warm.
μερικες φορες χρειαζεται να απενεργοποιησω και το pixel plus για να μειωσω κι αλλο το προβλημα.
αντιθετως, στα κινουμενα σχεδια, δεν χρειαζεται τιποτε απο ολα αυτα, αφου δεν ενοχλει καθολου την υφη των κινουμενων σχεδιων. (αντιθετως τα ευνοει).
το DNR κανει παρα πολυ καλη δουλεια στο τηλεοπτικο σημα.
στο ποδοσφαιρο ομως, με ενοχλεο το ghost effect απο το ditilal natural motion και το βαζω στο ελαχιστο.
ενα θετικο ειναι οτι δοκιμασα το usb stick μου και η philips επαιξε jpeg φωτογραφιες, mp3, mp3 pro και LPCM ήχο, και mpg1, mpg2 video.
o scaler κανει πολυ καλη δουλεια οσον αφορα το upscaling απο tv, dvd player
sd, και με βαζει σε σκεψεις για το αν θα πρεπει να αγορασω νεο player λογω του προβληματος με την component που ανεφερα πιο πανω.
βλεπετε, οσο μπορεσα να δω απο την component (κατα διαστηματα), αντιπαρεβαλλα την εικονα με αυτη απο scart και οι διαφορες ηταν ελαχιστες στο χρωμα. (μου λειπει ομως το οτι απο το player ρυθμιζα gamma κ.τ.λ.)
αν και παρακολουθω απο 2,5 μετρα αποσταση, η εικονα στο συνολο ειναι αρκετα καλη και γινεται παρα πολύ καλη απο αποσταση 3,5-4 μέτρα.
τα χρωματα ειναι σωστα, και με patterns και διαφορα αλλα σχετικα, ειδα οτι συμπεριφερεται αψογα στο λευκο (δεν το καιει με τιποτα) σωστοτατο κορεσμο χρωματων και το μαυρο της ειναι παρα πολυ καλο για την κατηγορια της.
οσον αφορα τον ηχο... εκει τα πραγματα δεν ηταν και τοσο καλα.
τα προτεινω μονο για παρακολουθηση τηλεοπτικου σηματος, και για ταινιες
χρησιμοποιηστε οπωσδηποτε home cinema συστημα.
ειδικα στις χαμηλες συχνοτητες το μπασο ειναι μετριο εως κατω του μετριου (για τα δικα μου αυτια) αφου μπουκωνει παρα πολυ.
σε συνδεση με PC δεν εχει δοκιμαστει ακομη.
επισης, οσον αφορα τη διαρροη backlight, ηταν απο το πρωτο πραγμα που ξεκινησα να δω και παρατηρησα οτι επανω δεξια και λιγο κατω αριστερα, ειχα μια μικρη διαρροη, η οποια γινοταν αισθητη με ολοτελα σκοτεινο δωματιο.
σε αυτο το ολοτελα σκοτεινο δωματιο, η οθονη ολη στο συνολο της φωτιζε λιγο, και λιγο πιο πολυ στα σημεια που ανεφερα.
παραδοξως μετα απο 5-10 ωρες παιξιματος αυτο σχεδον εξαφανιστηκε και αυτο με κανει να πιστευω οτι οφειλοταν ισως απο την μεταφορα της, (ειδα απο το μπαλκονι μου τον μεταφορεα, να τις ριχνει κατι αγριες στροφες και τουμπες μεχρι να τη φορτωσει στην πλατη του, αλλα δεν ειπα κατι, για να μην τσακωθουμε).
πιτευω οτι τα προβληματα με το backlight οφειλονται στις κακες μεταφορες και μονο και οχι σε προβληματα απο το εργοστασιο.
αυτα τα παραπανω, θα βαλω και φωτο, και αν μπορει καποιος, ας μου δωσει καποια ιδεα λυση για το προβλημα με την component.
πιστευετε οτι ειναι απλα ασυμβατοτητα με ενα player 5ετιας, ή η τηλεοραση εχει καποιο προβλημα.
δυστυχως δεν εχω καποιον φιλο που να εχει καποιο αλλο player για δοκιμη
και θα μου φαινοταν αρκετα κουραστικο, ακομα δεν την πηρα να την φορτωνω ξεφορτωνω και να τρεχω για service check.
αυτα προς ωρας...
 

warewolf

New member
6 December 2006
73
Απάντηση: Re: ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

kalipsera paidia!! vgike ne logismiko to 0.87.0 to exei valei kaneis???

εγω το μονο που βλεπω στο ελληνικο αλλα και στο αγγλικο site ειναι το 0.81.4.0
υπαρχει και νεοτερο ?
και αν ναι απο που το κατεβαζουμε ?
 

warewolf

New member
6 December 2006
73
και τελικα αν μιλαμε φυσικα για την εκδοση 0.81.4.0 κατεβαζοντας και το αντιστοιχο pdf αρχειο για το εν λογω filmware, βλεπουμε οτι το μονο που προσφερει παραπανω απο το προηγουμενο ειναι το εξης :BX31E_101.81.4.0_03651
introduction of new set types.
ενω το αμεσως προηγουμενο εκανε αυτο : BX31E_0.48.30.0
• improved stability of HDMI input on DVD players
• improved performance of HDMI 1080i sources
αρα, το προηγουμενο filmware μπορουμε να πουμε οτι ''κατι σημαντικο εκανε''.
τωρα, ο φιλος Γκιουλογλου Δημητρης που διαβασε οτι κανει εντυπωσιακα πραγματα ?
μηπως τελικα υπαρχει και νεοτερο filmware απο το παραπανω και εγω δεν το εχω εντοπισει ?
αν ισχυει αυτο, θα παρακαλεσω οποιον φιλο γνωριζει που υπαρχει το filmware οπου αναφερουν πιο πανω, να γραψει που θα το βρουμε, ευχαριστω.
 
Απάντηση: Re: ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

εγω το μονο που βλεπω στο ελληνικο αλλα και στο αγγλικο site ειναι το 0.81.4.0
υπαρχει και νεοτερο ?
και αν ναι απο που το κατεβαζουμε ?

Φίλε warewolf
Το κατεβάζεις από εδώ !!! -bye-
 
και τελικα αν μιλαμε φυσικα για την εκδοση 0.81.4.0 κατεβαζοντας και το αντιστοιχο pdf αρχειο για το εν λογω filmware, βλεπουμε οτι το μονο που προσφερει παραπανω απο το προηγουμενο ειναι το εξης :BX31E_101.81.4.0_03651
introduction of new set types.
ενω το αμεσως προηγουμενο εκανε αυτο : BX31E_0.48.30.0
• improved stability of HDMI input on DVD players
• improved performance of HDMI 1080i sources
αρα, το προηγουμενο filmware μπορουμε να πουμε οτι ''κατι σημαντικο εκανε''.
τωρα, ο φιλος Γκιουλογλου Δημητρης που διαβασε οτι κανει εντυπωσιακα πραγματα ?
μηπως τελικα υπαρχει και νεοτερο filmware απο το παραπανω και εγω δεν το εχω εντοπισει ?
αν ισχυει αυτο, θα παρακαλεσω οποιον φιλο γνωριζει που υπαρχει το filmware οπου αναφερουν πιο πανω, να γραψει που θα το βρουμε, ευχαριστω.

Μιλάω για την 37PF9731/D οπυ έχει ο παραπάνω firmware. Σε σύγκριση με το προηγούμενο όντως έχουν βάλει σπουδαίες αναβαθμίσεις.
Μήπως έχεις άλλο μοντέλο και γίνετε μπέρδεμα :AFADF0:
 

warewolf

New member
6 December 2006
73
συγνωμη αλλα το λαθος ειναι καθαρα 100% δικο μου.
βλεπετε, ψαχνοντας για το filmware τσεκαρα τη δικη μου lcd (7621d/10) και κολλησε το μυαλο μου. εκει εμφανιζεται το filmware που γραφω πιο πανω.
εσυ εννοουσες για την 9631.
πως την πατησα ετσι ?
χρειαζομαι διακοπες.
χιλια συγνωμη και ευχαριστω φιλε Δημητρη
 
Απάντηση: Re: ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

συγνωμη αλλα το λαθος ειναι καθαρα 100% δικο μου.
βλεπετε, ψαχνοντας για το filmware τσεκαρα τη δικη μου lcd (7621d/10) και κολλησε το μυαλο μου. εκει εμφανιζεται το filmware που γραφω πιο πανω.
εσυ εννοουσες για την 9631.
πως την πατησα ετσι ?
χρειαζομαι διακοπες.
χιλια συγνωμη και ευχαριστω φιλε Δημητρη

¨¨Οκ Φίλε όλα καλά, δεν χρειάζεσαι συγνώμη για τέτοια "μικρολαθάκια".
¨¨Όλοι έχουμε κάνει τέτοια.
¨¨Άλλωστε για αυτό υπάρχει το Avclub, για συνεχή ενημέρωση & διόρθωση, άλλωστε και αυτός είναι ο λόγος που συμμετέχω.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Απάντηση: Re: ΝΕΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ - PHILIPS - ΠΡΟΣΟΧΗ

Καλημερα σε ολα τα παιδια!
Λοιπον εχω αρκετο καιρο που εβαλα το 87.0 λογισμικο αλλα δεν ειχα το χρονο και δεν εχω μπει στο forum να σας πω δυο λογια.
Με αφορμη λοιπον το 87.0 λογισμικο να ξερετε οτι βασικα θα δείτε μια πολυ πιο πιστη και κορεσμένη απεικόνιση χρωμάτων στο ambilight. Απο παλια ίσως ειχατε παρατηρησει οτι τα χρώματα του ambilight σε 1080ι μεσω HDMI ηταν λιγοτερο κορεσμένα σε σχέση με τα χρώματα σε προβολή scart(rgb). Με την αναβάθμιση δεν υπάρχει πλέον διαφορά.
Το αλλο που ηθελα να σας πω και να το προσεξετε ειναι 2 bugs. (Δειτε και αγγλικο forum)
1. Μετα την αναβάθμιση οταν επιλέξετε πηγή scart η εικονα σας ειναι σαν να βγάζει παρασιτα δεν ειναι χαρτι τελος παντων. Μην θορυβηθείτε. Το προβλημα διορθώνεται αν πατε σε ενα οποιοδιποτε κανάλι του tuner της tv ετ1, mega η οποιοδηποτε δεν εχει σημασια και μετα επιλέξετε back channel για να γυρισετε πίσψ στη σύνδεση scart. Η εικόνα θα ειναι πάλι χαρτί όπως την ξέρατε. Μη με ρωτήσετε γιατί η πως δεν ξέρω το είπα στη Philips εδω Θεσσαλονίκη λες και μιλουσα στου κουφού την πόρτα. Εχετε το υπόψη σας.
2 Το αλλο bug ειναι πιο ανώδυνο αλλα καλό ειναι να το έχετε υπόψη σας. Στη σύνδεση HDMI οταν ζητησετε info σας βγάζει 1080 αν η πηγη τροφοδοσίας ειναι 1080i αλλα λείπει το i δεν σας λεει 1080i. Μάλλον ειναι bug του λογισμικού. Τελος παντων μικρό το κακό αλλα καλό ειναι να το εχετε κατα νού για να μην ψάχνετε τι φταίει και αναρωτιέστε αν κάτι δεν πήγε καλά.
Το άλλο που διορθώνει το λογισμικό σύμφωνα με την εταιρία είναι οτι σε όσες τηλεοράσεις εβγαινε μια πράσινη γραμμή στην ακρη της οθόνης οταν ηταν συνδεδεμένη με dvd μεσω HDMI τωρα πια ειναι ...ανάμνηση:grinning-smiley-043
Σας χαιρετω παιδια!
Καλές αναβαθμίσεις!
-bye-
 

GeorgeFromCrete

New member
13 March 2007
60
ΚΡΗΤΗ
ΤΑ BUGS ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ POST ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1)The two bugs I found are:

1. From menu make OSD menu on (standard for seeing the volume indicator) then open the PIP or PAP window. Go-jump to main window (with the volume) and increase or decrease the volume (steps enough to see the indicator). Then try to jump to the PIP or PAP window. You can’t.
2. Open the PIP or PAP window. Change the channel in PIP or PAP window and then use the P<P button to change the channel in the previous. You can’t .It takes you to channel you were (in PIP or PAP windows), the last time, before you turned off your set all the time and it doesn’t change.

These bugs are after the last update I made a few days ago. Before I had no problem with these PIP and PAP functions, you see I’ am fanatic PIP zapping zapper so I know for sure that I didn’t had any problem before the update 3 months now.
Does anyone have the same problem ?