Review & Γνωμες για τον BENQ W100

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚωσταςΧ

Senior Member
27 September 2006
308
ΑΘΗΝΑ
Τον εχει δει κανεις?Λεει τιποτα απο εικονα?Το ρωταω λογο το οτι εχει χαμηλη αναλυση αλλα απο την αλλη εχω διαβασει καλα σχολια και τον εχω βρει και σε καλη τιμη.Τι λετε?
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: Γνωμη για τον BENQ W100

αν είναι και αυτός 480p όπως ο 5120 που έχω δεν αξίζει.

υπάρχουν φθηνά μηχανάκια στα 720p.

εμένα με ταλαιπωρεί πλέον, μάλλον θα πάει προς κρεββατοκάμαρα
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: Γνωμη για τον BENQ W100

Τώρα οποίος πει ότι σε αυτή τη τιμή το μηχάνημα δεν αξίζει θα σου πει ψέματα…αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω…βρίσκεις μηχανάκια στα 720p στο 1.000-1.300 αν το αντέχει η τσέπη σου και η διάφορα στην εικόνα αξίζει κάθε euro… δύσκολη η απόφαση σου…βεβαίως βεβαίως η τσέπη έχει το πρώτο λόγο… μόνο ότι και αν αποφασίσεις καλό είναι να ΔΕΙΣ με τα μάτια σου γιατί μιλάμε…ίσως εκεί τα έξτρα euro που θα δώσεις θα τα γλιτώσεις στο χρόνο που θα προσθέσεις μεταξύ του τώρα και της αναβάθμιση…
ΔΕΣ πριν αγοράσεις…
 

psihiatros

Established Member
18 June 2006
193
Απάντηση: Γνωμη για τον BENQ W100

Καλησπερα ΚωσταΧ.Μπραβο για το θεματακι που ανοιξες γιατι και εγω ακριβως στο ιδιο διλλημα ειμαι μεταξυ infocus in72 και benq w100.Θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις που τον βρηκες τον benq σ'αυτη την τιμη(internet ή σε μαγαζι εδω?,αν δεν θες εδω στειλε μου pm) μιας και με ενδιαφερει παρα πολυ!Λοιπον,τωρα,για να βοηθηθεις και επειδη εχω λιωσει στο ψαξιμο γι'αυτους τους δυο πατα στο link που σου γραφω πιο κατω!Αναφορα μια συγκριση που εγινε στο projector reviews.com μεταξυ των:Home Theater Projectors: Optoma H27, InFocus IN76, Epson Home 20, BenQ W100,βγαζοντας νικητη τον infocus in72.Δες και μετα μιλαμε...οκ?

YΓ:Μην δωσεις σημασια στον Epson και τον optoma.

http://www.projectorreviews.com/HomeTheaterReviews/HomeProjectorsEntrylevel/index.asp
 
Last edited:

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Re: Γνωμη για τον BENQ W100

δες και για κανεναν 720 μεταχειρισμενο... καποιος δινει tw600 με 80 ωρες στα 850Ε
 

psihiatros

Established Member
18 June 2006
193
Απάντηση: Re: Γνωμη για τον BENQ W100

ΥΓ πραγματικα τα screens ειναι πολυ καλα....μα παρα πολυ καλα

Γεια σου ultraex2003.
Να σε ρωτησω λιγο,
οταν λες οτι τα screens ειναι παρα πολυ καλα εννοεις οτι ειναι παρα πολυ καλα για να ειναι αληθινα?(καποιο λακο εχει η φαβα)ή οντως το πιστευεις?
Εννοειτε βεβαια οτι ποτε δεν στηριζομαστε σε screenshots για να κρινουμε εναν προβολεα αλλα παμε να τον δουμε απο κοντα.Αυτο εννοειτε.
Απλα...Συζητηση να γινεται... -bye-
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Γνωμη για τον BENQ W100

Η BENQ για άλλη μια φορά κτυπά την χαμηλή κατηγορία τιμής στους προβολείς λανσάροντας το νέο της μοντέλο με κωδικό W-100. Ανήκει και αυτός στην κατηγορία home cinema, και έρχεται να δηλώσει αντικαταστάτης του ΡΒ-5120. Εξωτερικά το λευκό-κρέμ χρώμα του τον κάνει να μοιάζει με το 7700 αλλά τον μέγεθός του μαρτυρα την διαφερετικότητά του. Ο W-100 είναι ένας μικρόν διαστάσεων προβολέας μόλις 2.7 κιλών. Στο εμπρόσθιο τμήμα βλέπουμε τον φακό με χειροκίνητη εστίαση και ζουμ και τις γρίλιες για την εισαγωγή και τροφοδοσία φρέσκου αέρα για την σωστή και απαιτούμενη ψύξη της λάμπας.
Στο πίσω μέρος συναντάμε συνδέσεις Composite, S-VIDEO VGA Component αλλά πλέον και είσοδο Dvi.
Εσωτερικά κάνει χρήση της τεχνολογίας της ΤΙ με ένα μονό (16:9) DMD panel διαγωνίου 0,53¨(480p) με επίστρωση DM(Dark metal). Μπορεί να επεξεργαστεί σήματα NTSC/NTSC 4.43/PAL/PAL-M/PAL-N/SECAM και HDTV.
Την ηλεκτρονική επεξεργασία του σήματος την έχουν αναλάβει η Analog Devices με το AD9882KST-100 (8bit) , η Micronas(ημιαγωγούς) , η ΜΧ με το 29LV160BBTC-70(F47C-1.04) και η DLP με το DDP2000 ότι ακριβώς είχαμε συναντήσει ανοίγωντας τον ΡΒ- 5120.
Στο σύστημα ψύξης δεν έχει γίνει καμία αλλαγή είναι αρκετά προσεγμένο με δυο ανεμιστηρακια κρατούν τα εσωτερικά μέρη στην σωστή θερμοκρασία. Η απαγωγή θερμότητας γίνεται από το εμπρόσθιο της συσκευής, ενώ ο συνολικός θόρυβος έχει κρατηθεί σε πολύ χαμηλά επίπεδα (26db σε eco mode). Προσοχή έχει δοθεί στις καλωδιώσεις αλλά και στην αποφυγή διάχυσης φωτός με την προσθήκη των κατάλληλων υλικών στα επίμαχα σημεία. Το πάνω μέρος της συσκευής θερμένεται αρκετά όχι όμως σε σημείο που αυτό να ενοχλεί.
Ο τροχός είναι πλέον επτά σημείων η δε ταχύτητα του χρωματικού τροχού είναι 4Χ. Είναι η πρώτη φορά που συνανταμε σε αυτήν την κατηγορία τιμής τροχό επτά σημείων.
Η φωτεινότητα του είναι 1.100 ANSI lumens ενώ ο λόγος αντίθεσης είναι 2.500:1. Κάνει χρήση μια λάμπας NSH, 200W ενώ η διάρκεια ζωής ποικίλει ανάλογα με την χρήση από 2.000 ώρες έως 3.000 ώρες σε economic mode.
Το μενού είναι εύχρηστο αλλά όχι πλήρες Δίνετε η δυνατότητα να ρύθμισης του gamma μεταξύ τεσσάρων προ επιλεγμένων θέσεων (gaming,video,cinema,economic) και τρεις προ καθορισμένες θερμοκρασίες λευκού.
Με χειροκίνητη ρύθμιση εστίασης ,ο long distance φακός μπορεί να μας δώσει εικόνα 100 ιντσών (16:9) από μια απόσταση από 3,45 μέτρων. Το zoom είναι χειροκινητο1.15 Οι αναλογικές είσοδοι υποστηρίζουν σήμα 1180i, 720p, 576i, 576p, 480i ,και 480p. Η συσκευή συνοδεύεται από νέο εύχρηστο αυτοφωτιζόμενο τηλεχειριστήριο


ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Τι λοιπόν περιμένουμε από έναν προβολέα με μικρή για την εποχή ανάλυση panel; Πόσο καλά μπορεί να παίζει και πόσο εύκολα μπορεί να μας μεταφέρει την αίσθηση του κινηματογράφου σπίτι μας; Το στήσιμο του προβολέα γίνεται εύκολα. Σε αυτό βοηθά το μενού με τα εύκολα γραφικά αλλά και οι standard ρυθμίσεις που διαθέτει. Η έλλειψη επί μέρους και αναλυτικών ρυθμίσεων ίσως φανεί περίεργο για ένα προβολέα για χρήση home cinema αλλά είναι μια επιλογή της εταιρείας που έχουμε συναντήσει σε όλα τα μοντέλα της στην χαμηλή κατηγορία τιμής. Το λογότυπο της εταιρείας μας καλωςορίζει μόλις τον ανάψουμε ενώ μετά από λίγα δευτερόλεπτα είναι ετοιμοπόλεμος. Ο προβολέας τροφοδοτήθηκε από όλες τις εισόδους , με έμφαση όμως στην DVI. Μετά τις απαραίτητες βασικές ρυθμίσεις (φωτεινότητας και αντίθεσης) παρατηρούμε την εικόνα και εντυπωση προκαλεί η μεγάλη του φωτεινότητα ακόμα και εαν μέσα από τα preset mode έχουμε επιλέξει cinema ή και film. Το μαύρο του από την άλλη είναι σε πολύ καλά επίπεδα, ενώ κατά την θέαση ταινιών με λόγο πλευρών 2.35:1 δεν θα ενοχλήσει τον κάτοχό του. Χρωματικά τα καταφέρνει το ίδιο καλά ενώ το μπλέ και το πράσινο υπολέιπονται ελαφρά από αυτά της αναφοράς. Το pixeletion είναι ορατό από μια απόσταση 3,5 μέτρων και μάλιστα ποιο ευδιάκριτο σε σχέση με τον 5120 και φυσικά περισσότερο ορατό από τα αντίστοιχα προβολικά τεχνολογίας LCD. Ο χρωματικός τροχός 7 σημείων αλλά και η ταχύτητα περιστροφής του (4Χ) κάνουν ξεκούραστη την θέασή του. Θα πρέπει να σημειώσω ότι η εικόνα του W-100 μέσω της αναλογικής σύνδεσης των χρωμοδιαφορών παρουσίαστηκε ισορροπημένη και ιδιαίτερα καλή.

Όποιος τον αγοράσει είναι σίγουρο ότι θα ζήσει μαζί του ευχαριστημένος όχι μόνο για την συνολική ποιότητα της εικόνας του αλλά πολύ περισσότερο για την σχέση τιμής προς απόδοση κάτι το οποίο θεωρώ σήμα καταταθέν για την εταιρεία αλλά και τον εδώ αντιπρόσωπό της.
 

Attachments

  • cie.jpg
    cie.jpg
    51.4 KB · Views: 8
  • gamma before.jpg
    gamma before.jpg
    93 KB · Views: 8
  • rgb before.jpg
    rgb before.jpg
    92.5 KB · Views: 8
  • temp before t2.jpg
    temp before t2.jpg
    68.2 KB · Views: 9
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Γνωμη για τον BENQ W100

Και μερικές φωτό μέσα από το secret menu. Το μηχάνημα μπορεί να παίξει ακόμη καλύτερα και πραγματικά να μεταμορθωθεί αλλά σε πολλές περιπτώσεις μετά το κλείσιμο της συσκευής δεν κρατούσε τις ρυθμίσεις και πρέπει να ξαναμπούν.
 

Attachments

  • Picture 172.jpg
    Picture 172.jpg
    43.9 KB · Views: 24
  • Picture 173.jpg
    Picture 173.jpg
    43.2 KB · Views: 19
  • Picture 174.jpg
    Picture 174.jpg
    42.5 KB · Views: 14
  • Picture 175.jpg
    Picture 175.jpg
    32.6 KB · Views: 16

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: Γνωμη για τον BENQ W100

:smileJap: μια υποκλιση...

κ. Καστρουνή οι ρυθμίσεις του secret menu αφορούν κάθε μηχάνημα χωριστά ή είναι για όλα οι ίδιες (εννοώ αν σεταριστεί σωστά ένας προβολέας, μπορούμε να ρυθμίσουμε στις ίδιες τιμές κάποιον άλλο και να δείχνει "το ίδιο" ?)

Αν ναί είναι εύκολο/εφικτό να ανεβάσετε τις ρυθμίσεις για τον PE5120 ? τον έχω ζαλίσει τόσο πολύ που δεν μπορώ να δω τίποτα πλέον :frown: :frown: :frown: :frown: :frown: και στο ρεσετ τον σιχαίνομαι :-(
 
Last edited:
23 June 2006
21
Τώρα βέβαια δεν είμαι και ο πιό αντικειμενικός άνθρωπος να απαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα (για όσους δεν ξέρουν ανήκω στο δυναμικό της BSI AE εισαγωγέα των BENQ projectors στην Ελλάδα) ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίζει τόσο χάλια ο 5120 του φίλου Vito Corleone . Με τον συγκεκριμένο προβολέα έχω ζήσει μαζί του για 6 μήνες και ήταν εξαιρετικός σε απόδοση -ειδικά μέσω DVI. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι είναι να συνδέθηκε με χαμηλής ποιότητας DVD player ή να 'έπεσε' σε προβληματικό κομμάτι.
Ο W100 είναι βελτιωμένος στα σημεία (όπως τα αναφέρει και παραπάνω ο κ. Καστρουνής) και άρα έχει ελαφρώς καλύτερη εικόνα.
 
23 June 2006
21
Αν τυχόν ισχύει το δεύτερο (προβληματικό μηχάνημα) θα παρακαλούσα το φίλο Corleone (πολύ μαφιόζικο ακούγετε αυτό ) να με καλούσε για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε . 210 6511826.
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: Απάντηση: Review & Γνωμες για τον BENQ W100

Τώρα βέβαια δεν είμαι και ο πιό αντικειμενικός άνθρωπος να απαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα (για όσους δεν ξέρουν ανήκω στο δυναμικό της BSI AE εισαγωγέα των BENQ projectors στην Ελλάδα) ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίζει τόσο χάλια ο 5120 του φίλου Vito Corleone . Με τον συγκεκριμένο προβολέα έχω ζήσει μαζί του για 6 μήνες και ήταν εξαιρετικός σε απόδοση -ειδικά μέσω DVI. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι είναι να συνδέθηκε με χαμηλής ποιότητας DVD player ή να 'έπεσε' σε προβληματικό κομμάτι.
Ο W100 είναι βελτιωμένος στα σημεία (όπως τα αναφέρει και παραπάνω ο κ. Καστρουνής) και άρα έχει ελαφρώς καλύτερη εικόνα.

Ευχαριστώ κ Σδρόλια.
Όχι το κομμάτι δεν είναι προβληματικό εγώ είμαι. Προσπαθώ να δώ παραπάνω απο ότι μπορείο να δώσει. Στην προσπάθεια μου να τον πειράξω κλπ απο τα secret menu τα δείχνει όλα σαν κέρινα ομοιόματα. Θα του κάνω ένα reset και ξανασυζητάμε.
 

ikonsgr

New member
19 December 2006
54
Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) Μεταξύ του infocus In 72 και του W100 υπάρχει ποιοτικά απόλυτος νικητής? Γιατί στα χαρτιά ο w100 είναι σαφώς καλύτερος (7segment wheel w100 - 6segment in72, on/off 2500:1 w100 - 2000:1 in 72 ,1300 ansi lum w100 - 900 ansi lum in 72). Από τα reviews δεν βγάζεις ακόμα άκρη, γιατί υπάρχει έλλειψη σε εκτεταμένα test για τον w100 (επειδη ειναι ποιο καινούριος ισως?).Το μοναδικό καλό τεστ που υπάρχει, είναι σε preproduction κομμάτι!
2) Eχω τον W100 εδώ και 5 μέρες,και θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο κάθε φορά που τον κλεινω χάνει τις ρυθμίσεις μόνο της σελιδας με τα h.position,v.position,h phase,keystone και κάθε φορά που τον ανοιγω πρέπει να τα ξαναβάζω! Ειναι bug στο firmware ή έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι?

Υ.γ. ΚωσταςΧ ,600euro τον w100 που τον βρήκες? Στις Η.Π.Α? Επειδή το έψαξα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον είχα βρει και με 550$ σε αμερικάνικο e-shop αλλά πως τον φέρνεις απο εκεί που θα σε γρδάρουν στο τελωνείο? Στο Ελλαντα πάντως, κάτω από 750euro δεν τον έχει κανείς, και μόνο αν τον παραγείλεις απο ηλεκτρονικό κατάστημα μέσω Γερμανίας,Γαλλίας κτλ πέφτεις κατω από τα 700(μαζί με μεταφορικά)...Kαι για του λόγου το αληθές: http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=benq+w100
Btw,τι έγινε με τον infocus in72 τις τελευταιες μέρες και η τιμη του έχει ξεφτιλιστεί τελείως ξαφνικά? Από 750+euro minimum που τον έβρισκες πριν λίγες μέρες,τώρα έχει πέσει στα 600 κάτι....
 
Last edited: