New LG Blue Ray Players 2010

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Από την CES 2010, LAS VEGAS:

LG's new Blu-ray players get Picasa, better Netflix interface


BD570_F-1_610x133.JPG
LG BD570


LG's Blu-ray line-up has decided to skip 3D, opting for more evolutionary updates. Along with the flagship BD590, LG also announced two standard Blu-ray players, the BD550 and BD570, which are largely similar to the company's Blu-ray offerings from 2009.


Key features of the LG BD550
  • Onboard decoding for Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio
  • USB port capable of playing photos, movies, and music
  • LG's NetCast suite of streaming media services, including Netflix, Vudu, CinemaNow, YouTube, Pandora, Picasa, and AccuWeather
  • Ethernet port
  • No release date or pricing announced
Key step-up features of the LG BD570
  • Built-in 802.11 Wi-Fi
  • No release date or pricing announced
Like the flagship BD590, neither the BD550 or BD570 has drastically new features compared with last year's BD390. However, given the success of the BD390, that's not necessarily a bad thing. One slight change is that LG's new Blu-ray products will feature the latest iteration of Netflix's streaming software, which allows you to browse some titles that aren't in your instant queue (nearly identical to the experience of Netflix streaming on the PS3).
Of course, without pricing it's hard to gauge the value of these new Blu-ray players, but at first glance they look poised to continue the success of the BD390.

http://ces.cnet.com/8301-31045_1-10426066-269.html?tag=mncol;txt
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
LG's flagship Blu-ray player skips 3D, rips CDs

BD590_F-1_610x150.JPG


LAS VEGAS--All the focus is on 3D in the home theater space, but LG appears content to take a wait-and-see approach to the new 3D Blu-ray format. Instead of getting on the bandwagon, LG has gone in a different direction with its new flagship Blu-ray player, the BD590, which includes all the features that made the BD390 a hit, plus a 250GB hard drive that can be used to rip your music collection and store photos. Let's take a quick look at its feature set.


Key features of the LG BD590:
  • 250GB built-in hard drive, capable of storing music, photos, and videos transferred via USB
  • Can rip CDs directly to the hard drive, with metadata automatically handled by Gracenote
  • Online streaming media services include Netflix, Vudu, CinemaNow, YouTube, Pandora, Picasa, AccuWeather
  • Purchased Vudu movies can be stored directly on the hard drive
  • Built-in Wi-Fi
  • DLNA-compliant, allowing you to stream music, photos, and videos from a connected PC
  • No release date or pricing announced
While the lack of 3D capabilities may make LG a loser in the CES hype wars, it's likely that the BD590 will actually be a more useful product in 2010, since 3D will likely require a new TV, and the initial selection of 3D Blu-ray titles will be meager. A simple way to rip CDs and access them from a central location is a feature that consumers can use right away. Another slight change from 2009 is that LG's new Blu-ray products will feature the latest iteration of Netflix's streaming interface, which allows you to browse some titles that aren't in your instant queue (nearly identical to the experience of Netflix streaming on the PS3). The BD590 doesn't make any huge technological leaps, but if it can improve on the already excellent BD390, it's likely to have success in 2010.

http://ces.cnet.com/8301-31045_1-10426031-269.html?tag=mncol;title
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
LG BD590 REVIEW:

The good: Excellent Blu-ray image quality; rips CDs directly to built-in 250GB hard drive; Netflix, Vudu, YouTube, Pandora, and CinemaNow streaming; built-in Wi-Fi; plays music, videos, and pictures off a connected USB drive or via network.

The bad: Does not support 3D Blu-ray; no quick-start mode, which makes it feel slower compared with some other players; media interface is overdesigned; must change the output mode to 1080p.

The bottom line: The LG BD590 deftly handles Blu-ray playback, CD ripping, and streaming media services like Netflix from a single box, but you'll have to pay for that simplicity.

http://reviews.cnet.com/blu-ray-pla...43657.html?tag=smallCarouselArea.3#cnetReview

Πρόκειται για το μοντέλο που κυκλοφορεί στην Αμερικάνικη αγορα.
 

enoxos

AVClub Enthusiast
6 July 2008
798
Κοζάνη
...κανενα νέο παιδιά απο τα νέα blu-ray της LG....?Πάντως πουθενα δεν το βρισκω ετοιμοπαραδωτο(το LG BX580)....άργησε λίγο η LG η μου φαίνεται?
 

meleon

New member
10 June 2010
20
απ ότι φαινεται κανείς ακόμα δεν το αγόρασε... :(

:a0210: Ενδιαφέρομαι εγώ για την αγορά του, γιατι περα απο 3D, ειναι αξιόλογο και σαν media player διαβάζοντας πολλά format αρχείων. Επίσης η τιμή του είναι ελκυστική. http://www.skroutz.gr/s/264748/LG-BX580.html
Θα ήθελα όμως απο κάποιον που το αγόρασε να μας πει τις εντυπώσεις του γενικά και αν η usb μπορεί να αναγνωρίσει εξωτερ. δίσκο 1.5 TB σε διαμόρφωση NTFS!
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
LG HR550 is hard disk recorder with 3D Blu-ray

lghr550-1.jpg



HR550 will have a built-in 250GB hard drive for recording on the digital tuners. LG also mentions that the European HR550 model will include DVB-T, DVB-C and DVB-S tuners to support all the TV-platforms.


LG HR550 will also include a Time Shift function that allows you to pause live TV transmissions. On the back you can connect a larger external HDD in the USB port that also support USB sticks with DivX HD, MPEG and MKV files. LG also mentions Internet access and DLNA.

Technical Specifications
# 1080p HD Ready 

# 3D Blu-ray, 2D Blu-ray, DVD and CD playback

# DVB-T (aerial), DVB-C (cable TV) and DVB-S (satellite) tuner 

# 250 GB hard drive 

# USB

# Internet access with YouTube 

# Optional external hard drive

# WiFi / DLNA 

# HDMI 1.4

# USB 2.0 (DivX HD, MKV, MP3, Jpeg, mpeg) 



http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1283535356
 

isidoros75

New member
26 November 2010
1
Ηθελα να μάθω ρε σεις παιδιά, αν μπορούμε με αυτό το LG να γράψουμε προγράμματα από την TV. Εχω την Infinia 8500.

Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ισίδωρε καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς τα greeklish απαγορεύονται απ' τον κανονισμό του forum. Διόρθωσα το προηγούμενο post σου, αλλά αυτό δε μπορεί να γίνεται κάθε φορά.

Ευχαριστώ!
 

Mantis

New member
21 December 2010
8
Γειά σας παιδιά, μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με τις δυνατότητες του LG BD550; δεν υπάρχουν πολλά λεφτά και φαίνεται συμπαθητικό στα χαρτιά.
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Ελληνικών υπότιτλων και η υποστήριξη NTFS.
Ευχαριστώ!
 

kostasstr123

New member
19 February 2010
1
Γειά σας παιδιά, μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με τις δυνατότητες του LG BD550; δεν υπάρχουν πολλά λεφτά και φαίνεται συμπαθητικό στα χαρτιά.
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα των Ελληνικών υπότιτλων και η υποστήριξη NTFS.
Ευχαριστώ!

Εχεις δίκηο. Στα χαρτιά είναι καλό.

-Υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους

-Υποστηρίζει NTFS αλλά μόνο μέχρι 2000 αρχεία. Πρέπει να αγοράσεις και άλλο εξωτερικο σκληρό δίσκο , γιά να αντιγράψεις μέχρι 2000 αρχεία μουσικής,φωτογραφειών,βίντεο και ταινιών,γιά να τα αναπαραγάγεις μέσω θύρας USB

- Τη θύρα ethernet την έχει μόνο για updates του λειτουργικού, όταν [μπορεί να] τις κάνει (έχασα 3 μέρες, γιά να μου το διορθώσουν)
και ενδεχομένως για το BDlive [τις διαφημίσεις δηλ. μέσω ιντερνέτ, μερικών δίσκων Bluray] που δεν το έχω ακόμη ελέγξει.

-Όλα τα υπόλοιπα περί ιντερνέτ που διαφημίζονται δεν ισχύουν.Ισχύουν στις Ην Πολιτείες της Αμερικής. ΟΧΙ εδώ.

-Δεν παίζει όλα τα αρχεία .avi, .mkv για λόγο που μόνο αυτό γνωρίζει.

-Σου δίνει [και σου ξαναδίνει]κωδικό ενεργοποίησης για αρχεία .DviX τα οποία ΔΕΝ αναγνωρίζει. [Μη κάνεις το λάθος και μετατρέψεις αρχεία σου σε
.DviX, την πάτησες.

Αυτά από την εμπειρία μου.
Εσύ αποφασίζεις.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Μολις πριν μερικες μερες ξεκινησα της αντιγραφης (με split σε δυο bdr-r 25gb) των blue ray.
To LG HR550 τα απειζε αψογοτατα, γρηγορα,ομαλα και χωρις κανενα θορυβο,τριγμο ,κλπ, οπως και οτι dvd (dvd dl) του εχω βαλει να παιξει ,αντιγραφης.
Ειχα ενα pioneer bdp-120 blue ray ,το οποιο ομως, δε διαβαζε τα bluray ,που αντεγραφα.
Ειπα να παρω ενα νεο ,φθηνο bluray player. που ομως να διαβαζει τα δισκακια ,που φτιαχνω.
Δοκιμασα το LG BD550 (απο Κωτσοβολο 99 ευρω) , αλλα ΔΕΝ !!
Αγορασα τελικα το LG BD560 απο Κωτσοβολο , 149 ευρω, το οποιο πραγματι επαιζε πολυ καλα οτι bluray disc (original-που ειναι σε 50αρια δισκακια,αλλα και τα δικα μου τα σπλιταρισμενα σε 2 25αρια ή συμπιεσμενα σε ενα 25αρι.
Ομως τυχαια ανακαλυψα οτι ειχε προβλημα με τα dvd DL.
Και με τα original , αλλα και με τα αντιγραφης δικης μου.
Τα original, τα επαιζε κανονικα μεν , αλλα μετα το μεσο της ταινιας (μαλλον οταν αρχιζε το 2ο layer), αρχιζε να κανει θορυβους , σαν τριγμο-διακοπη.Η ταινια επαιζε κανονικα, ομως ο θορυβος ηταν ενοχλητικος (ειδικα νυχτα, υπνοδωματιο, χαμηλη ενταση) και ,ακουμπωντας το μηχανημα, το αισθανοσουν στο χερι ,οτι το μηχανημα δε στροφαρε απλα-σωστα, αλλα με τριξιματα-χτυπηματα.
Με τα dvd DL τα δικα μου, απο αντιγραφη, δεν επαιζε πανω απο μιση ωρα , με κανενα.
Με ολα τα αλλα δισκακια, dvd (μονης επιστρωσης original ή αντιγραφης δικιας μου) , bluray (original ή αντιγραφης δικιας μου) ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.
Το πηγα για αλλαγη ,αλλα ,δοκιμαζοντας ενα ακομη ιδιο , απο συσκευασια, LG BD560 ,ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Και τελικα κατεληξα , με τη σχετικη διαφορα τιμης, να παρω το SONY BDP-S470 (που εγινε και 3D με την καταλληλη ενημερωση του software) και ,που τα διαβαζει ΟΛΑ (bluray 25αρια ,50αρια, original ή εγγραφης δικιας μου, DVD απλα και DL ,original και εγγραφης δικιας μου) γρηγορα και χωρις κανεναν απολυτως θορυβο (ως ωρας τουλαχιστον)

Κριμα για τα LG , γιατι απο το HR-550 ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ !!
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Λοιπον,....,βιαστηκα να μιλησω !!

Και το περιφημο HR 550, η ναυαρχιδα των Blueray της LG ,μου εκανε προβλημα.
Εως χτες ,δεν το ειχα πιεσει ιδιαιτερα.Αλλα ,απο χτες και αφου ειχε δουλεψει κανα 2ωρο και ειχε ζεσταθει (οχι θερμοκρασια ιδιαιτερη βεβαια, το βεντιλλατερ δουλευε σωστα),αρχισε να κολλαει στα bluray αντιγραφης μου, τα οποια μεχρι εκεινη τη στιγμη τα επαιζε αψογα.Εκανα δοκιμες και δοκιμες,οποτε ηθελε δουλευε,οποτε ηθελε κολλαγε.
Σημερα το πρωι παιρνω την αντιπροσωπεια και οι κυριοι μου ειπαν πως με βαση τα γραφομενα της εγγυησης τους, το μηχανημα των 23 ημερων και με τιμη πωλησης περι τα 400 ευρω (μεσο ορο),θα πηγαινε για επισκευη !!!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ :argue:
Ναι το λεει η εγγυηση, αλλα ειναι απαραδεκτο !!!
Και φυσικα και να το πας για επισκευη, θα βρουν προσχημα οτι τα αυθεντικα δισκακια ,τα διαβαζει σωστα, αρα το λαθος δικο μου.
Τζαμπα θα λεω εγω οτι ,οταν ειναι κρυο τα διαβαζει σωστα και τα κανει μπαχαλο οταν ζεσταινεται.Αν φταινε τα δισκακια αντιγραφης, γιατι κρυο ,τα διαβαζει ?!?!?!?
Τελος παντων , ενα εχω να πω >>
ΚΥΡΙΟΙ της LG ....ΑΙΣΧΟΣ...!!!!...ΝΤΡΟΠΗ...!!!! :argue:

Ευτυχως ομως που στο MULTIRAMA, απ'οπου και το πηρα, ηταν οι ανθρωποι απολυτως ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΙ και μου το αντικατεστησαν.
ΜΠΡΑΒΟ στο MULTIRAMA !!!!!!!!!! :grinning-smiley-043

Tωρα το εχω βαλει κατω και του αλλαζω τα φωτα στα δισκακια και το βαλε-βγαλε.Θα δω ,πως θα ειναι το νεο.
 

gorillaz_gr

Established Member
14 April 2010
111
Αθήνα
Απάντηση: Re: New LG Blue Ray Players 2010

Ευτυχως ομως που στο MULTIRAMA, απ'οπου και το πηρα, ηταν οι ανθρωποι απολυτως ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΙ και μου το αντικατεστησαν.
ΜΠΡΑΒΟ στο MULTIRAMA

ευτυχώς που μας ενημέρωσες να μην πάμε στα Μultirama για την αγορά αυτού του προϊόντος. Μάλλον στο ράφι θα είναι το δικό σου , καθαρισμένο κ ξανασυσκευασμένο.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Re: Απάντηση: Re: New LG Blue Ray Players 2010

ευτυχώς που μας ενημέρωσες να μην πάμε στα Μultirama για την αγορά αυτού του προϊόντος. Μάλλον στο ράφι θα είναι το δικό σου , καθαρισμένο κ ξανασυσκευασμένο.

Aυτο ,που λες, πραγματι δεν ειναι καθολου απιθανο.
Αλλα εμενα το συγκεκριμενο καταστημα με εξυπηρετησε.
Μου εδωσε νεο μηχανημα και ,ως ωρας, δουλευει σωστα (εννοειται οτι του εχω αλλαξει τα φωτα στα bluray αντιγραφης).
Αν παρεις απο εκει το συγκεκριμενο μοντελο, απλα ζητα σφραγισμενο.
Δεν υπαρχει περιπτωση ,το κομματι ,που εχει ανοιχτει, να ξανασφραγιστει με τον ιδιο ,σωστο τροπο, οσο καλος και να´ναι ο υπαλληλος ,που θα το ξανασφραγισει.
 

gorillaz_gr

Established Member
14 April 2010
111
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: New LG Blue Ray Players 2010

Aυτο ,που λες, πραγματι δεν ειναι καθολου απιθανο.
Αλλα εμενα το συγκεκριμενο καταστημα με εξυπηρέτησε.
Αν παρεις απο εκει το συγκεκριμενο μοντελο, απλα ζητα σφραγισμενο.
Δεν υπαρχει περιπτωση ,το κομματι ,που εχει ανοιχτει, να ξανασφραγιστει με τον ιδιο ,σωστο τροπο, οσο καλος και να´ναι ο υπαλληλος ,που θα το ξανασφραγισει.

αυτό το γνωρίζω, απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι τα καταστήματα σίγουρα "εξυπηρετουν" εφοσον ξέρουν ότι καλύπτονται από εγγύηση αντιπροσωπείας, όπως κ εμείς οι απλοί καταναλωτές. Άρα θα τους το στείλουν θα το επισκευάσουν, θα το ξανασυσκευάσουν κανονικά κ θα επιστρέψει στο ράφι, χωρίς σημάδια "ανοιγματος". Το οποίο μπορεί να είναι ένα από τα κομμάτια που πρόθημα σου δίνουν επι τόπου για την αντικατάσταση...
 

greekgamer

New member
18 April 2008
17
Καλημέρα παιδιά και συγγνώμη αν είμαι ελαφρώς off topic.

Προτίθεμαι να αγοράσω τον HR 550 αλλά δεν έχω δει κανένα σχόλιο που να αφορά τον DVB-T δέκτη του.
Έχει κανείς από εσάς άποψη;
Πως είναι το interface του;
Πως αποδίδει με τα ελληνικά κανάλια;
Αξίζει τον κόπο η αγορά του έναντι των φτηνών 50 - 80 που κυκλοφορούν;
Η τιμή του υποννοεί και καλύτερα ηλεκτρονικά στο τομέα αυτο; (π.χ. καλύτερο δέκτη)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ioalieus

New member
26 December 2012
1
Χρόνια πολλά. Φρέσκος στο φόρουμ. Είδα πως έχετε thread για το LG BD550 (είδα φως:eek:perator:) και μπήκα. Έχω αυτό το DVD player εδώ και 1,5 χρόνο συνδεδεμένο με HDMI σε μια samsung LE37B650. Έχω συνδέσει σκληρό εξωτερικό στην θύρα usb του dvd player για να βλέπω (κυρίως για να ακούω) ταινίες με φορμά ήχου DTS που η τηλεόραση δεν υποστηρίζει. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που μερικές μέρες πριν άρχισε να κολλάει το dvd. Έβαλα τον εξωτερικό σκληρό στην TV για να ελέγξω αν φταίει αυτός και δεν κόλλησε.
Άρα το πρόβλημα είναι στο dvd. Όταν λέμε κολλάει κυριολεκτώ. Ούτε τις εντολές από το τηλεχειριστήριο δεν δέχεται. Πρέπει να το βγάλω από την πρίζα για να το ξεκινησω πάλι. Πάσα προσφορά δεκτή!!