BR-Ref Disk

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: BR Ref disk

Αν θες αλλες:
1)Star Trek
2) Monsters vs Aliens
3) 9
4)Sin City
5)Polar Express
6)Monsters Inc
7)Cars
8) Chronicles of Narnia, Prince Caspian
9) Baraka
10)The incredible Hulk (2008)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: BR Ref disk

Το θυμάμαι πολυ θολούρα Τακη....

Τεσπα, δεν το εχω και φρεσκο.

Αν θες ταινίες-ταινίες (και όχι ''καρτούν'') βάλε και τα Zodiac και Public Enemies.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: BR Ref disk

Το θυμάμαι πολυ θολούρα Τακη....

Τεσπα, δεν το εχω και φρεσκο.

Αν θες ταινίες-ταινίες (και όχι ''καρτούν'') βάλε και τα Zodiac και Public Enemies.

Δεν ηταν θολο, αλλα ειχε ενα ιδιαιτερο visual style. Το δυνατο του ομως σημειο ηταν ο ηχος (τρελες δυναμικες, ιδιαιτερα σε σκηνες οπως την αφιξη του τρενου).
Το zodiac οντως πολυ καλο transfer. Το Public Enemies για εμενα απαραδεκτο σε εικονα: σαν να ειχε τραβηξει ταινια με "σπιτικη" HD camera, πολυ βιντειλα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: BR Ref disk

Για το Polar νομίζω ότι δεν είναι θέμα αισθητικής αλλά ανώριμης (ειδικά τότε - ήταν το πρώτο νομίζω) τεχνολογίας motion capture (Ζεμέκις και Σια tm).

To Public Enemies ''βιντείλα''; Έλεος! Τεσπα, πάντως είναι θέμα αισθητικής του Mann και όχι ''τεχνικό'' (''βιντείλα''). Για εμένα είναι από τους κορυφαίους (δες και πρόσφατο ''αφιέρωμα'').

Περί ορέξεως φυσικά....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: BR Ref disk

Το Polar ποτε δεν προοριζοταν να ειναι ρεαλιστικο, αφου μιλαμε για Χριστουγενιατικο παραμυθι (οταν επιτελους το δεις θα καταλαβεις :p )
Το Public Enemies ειναι το νεο σου κολλημα σε στυλ Zodiac? Αν ναι, να το ξερω για να σε τσιγκλαω! :p
ΥΓ. Η βιντειλα ειναι οντως θεμα αισθητικης του Μαν, και δεν μου αρεσε καθολου το αποτελεσμα. Φυσικα αυτα ειναι γουστα..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Απάντηση: BR Ref disk

Το Polar ποτε δεν προοριζοταν να ειναι ρεαλιστικο, αφου μιλαμε για Χριστουγενιατικο παραμυθι
Το θεμα μας όμως είναι η ποιότητα εικόνας (δλδ το αποτέλεσμα) και όχι το γιατί καταλήξαμε εκεί (δλδ η αιτία).

Δεν μιλαμε για ρεαλισμό αλλά για τεχνική αρτιότητα.

Επαλαμβανω ότι πιστεύω ότι αν γυριζόταν τώρα θα είχε απείρως καλύτερη ποιότητα (και αυτό γιατί τώρα η τεχνική έχει βελτιωθεί και δεν ήταν σκηνοθετική ''άποψη'' η ''θολούρα''). Νομίζω άλλωστε φέτος παίχτηκε και το αντίστοιχο του Ζεμέκις με τον Κάρευ. Αν το είδε κανείς (που έχει δει και το Πολαρ) μπορεί να μας πει.

ΥΓ Παραδέχομαι ότι Μαν και το Public Enemies δεν πιάνει μία μπροστά σε διαχρονικά αριστούργηματα της 7ης τεχνης και δημιουργούς όπως το Star Trek και ο JJ American Hero :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: BR Ref disk

Σωστός.

Απίστευτη πατάτα (από έναν καλό σκηνοθέτη) αλλα με εικόνα τρέλα (για μία ακόμη φορά - όπως και στα 2 που προανέφερα - με χρήση ψηφιάκής κάμερας (RED αν δεν κάνω λάθος στην προκειμένη περίπτωση)).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: BR Ref disk

Το θεμα μας όμως είναι η ποιότητα εικόνας (δλδ το αποτέλεσμα) και όχι το γιατί καταλήξαμε εκεί (δλδ η αιτία).

Δεν μιλαμε για ρεαλισμό αλλά για τεχνική αρτιότητα.

Επαλαμβανω ότι πιστεύω ότι αν γυριζόταν τώρα θα είχε απείρως καλύτερη ποιότητα (και αυτό γιατί τώρα η τεχνική έχει βελτιωθεί και δεν ήταν σκηνοθετική ''άποψη'' η ''θολούρα''). Νομίζω άλλωστε φέτος παίχτηκε και το αντίστοιχο του Ζεμέκις με τον Κάρευ. Αν το είδε κανείς (που έχει δει και το Πολαρ) μπορεί να μας πει.

ΥΓ Παραδέχομαι ότι Μαν και το Public Enemies δεν πιάνει μία μπροστά σε διαχρονικά αριστούργηματα της 7ης τεχνης και δημιουργούς όπως το Star Trek και ο JJ American Hero :p

Πωπω ρε παιδι μου, τι κολλημα ειναι αυτο! Τωρα εγινες εκτος απο κριτικος κινηματογραφου και κριτικος "τεχνικης αρτιοτητας"!
Και εις ανωτερα (Υπερτατος Κριτης Παντων) :p
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Re: BR Ref disk

Σωστός.

Απίστευτη πατάτα (από έναν καλό σκηνοθέτη) αλλα με εικόνα τρέλα (για μία ακόμη φορά - όπως και στα 2 που προανέφερα - με χρήση ψηφιάκής κάμερας (RED αν δεν κάνω λάθος στην προκειμένη περίπτωση)).

η σκηνή που περπατάει, στην αρχη της ταινίας, ο cage με τον φίλο του ανάμεσα στα δέντρα...εκπληκτική σε εικόνα και η πτώση του αεριπλάνου πολύ καλή σε ήχο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: BR Ref disk

Οντως το Knowing ειχε απιστευτη εικονα, οπως και το The International το οποιο νομιζω οτι και αυτο γυριστηκε με ψηφιακη καμερα..