Transport

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Καλημέρα και καλή χρονιά,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συσκευή ή κιτ usb to coaxial?
Δεν εννοώ usb σύνδεσης με PC, αλλά Usb interface που να βάζεις κατευθείαν το stick και να παίζει wav, με σύνδεση στην tv, με δικιά του οθόνη ή έστω σειριακά. Απ' την άλλη μεριά να βγάζει έξοδο coaxial για σύνδεση σε DAC. Σαν αυτό που έχει ο Naim

http://www.audioplus.org.uk/naim/naim-launches-zero-spdif-jitter-dac/

Άντε μπας και πετάξουμε τα transport...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
αν θες επαναλαμβάνεις το ερώτημα....
δεν είναι σαφές.

θελεις να αγοράσεις αυτό και δεν ξέρεις τι έχει?
το έχεις ήδη αγοράσει και λείπει κάτι?
πήρες κάτι σαν αυτό ? και λείπει κάτι ?

τέλος... τα transport τα έχουμε ήδη πετάξει προ πολλού...:grinning-smiley-043
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Έχουμε ένα DAC.
Ψάχνω μια "high end" συσκευούλα ή κιτ που να έχει USB είσοδο (να παίρνει δίσκο, usb stick κτλ) και coaxial έξοδο για σύνδεση στον DAC.
Ανέφερα απλά ένα DAC της NAIM που το κάνει αυτό σαν παράδειγμα...
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλα τα media players αλλα ουτε high-end θα τα 'λεγα (που θελει ο Νικος) ουτε coaxial εξοδο διαθετει τουλαχιστον το wd που το ξερω (το egreat δε γνωριζω αν διαθετει τετοια εξοδο).
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Θες ένα οποιοδήποτε media player αρκεί να βγάζει spdif coaxial και να βγάζει από αυτήν και 24/96.
Το δικό μου ένα raidsonic 309 τα κάνει αυτά αλλά δεν έχει οθόνη. Κυκλοφορούν πολλά καινούρια πολύ καλυτέρα.
Σαν πλειερ πέραν του ψυχολογικού σκίζει.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Ακριβώς. Βασικά αφού έχω καλό DAC, προσπαθώ να γλιτώσω και τα reading errors του transport. Δεν φαντάζομαι να μην βγάζουν "καλό" SPDIF αυτά...
Άντε μπας και κάνουμε και κανένα συγκριτικό (αν και δε βλέπω λόγο να υστερεί σε κάτι το media player).
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Λοιπόν πήρα το Egreat EG-R1 κι έβαλα καμμιά εικοσαριά δίσκους μέσα σ' ένα usb stick σε flac. Παίζει καταπληκτικά αλλά ΜΟΝΟ με εξωτερικό (DIY) σταθεροποιημένο τροφοδοτικό. Αν συνδεθεί δε και σε DAC, ξεπερνάει εύκολα τα transport που έχω ακούσει στο σύστημά μου. Με το δικό του switching τροφοδοτικό είναι χάλια με ή χωρίς DAC...