Τηλεκοντρόλ για όλααα...

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Καλησπέρα...Απο τη στιγμη που γραφτηκα σε αυτο το υπέροχο φόρουμ,εξοπλιστήκαμε,ανανεωθήκαμε και είμαστε μάχιμοι στον τομεά του Home entertainment.:ernaehrung004:Όλα αυτά βέβαια έφεραν μια πληθώρα συσκευών που συνεπαγεται και μια πληθώρα τηλεκοντρολ!Επειδη δεν ειναι ωραιο θέαμα αυτο το χαος απο τηλεκοντρολ και ουτε βολευει να τα μπαινοβγαζω απο συρταρακια,θα ηθελα ενα τηλεκοντρολ που να ελεγχει τα παρακατω κυριως ...
Samsung 46f86
Wd tv media player
Sony ps3
Sony dav-z830w home theater
Sony DVP-NS700 DVD Player
σε δευτερη μοιρα δε θα με χαλαγε να ελεγχει και
εναν Benq 620 projector
και ισως ενα aircondition sanyo:BDGBGDB55:(κουλο αλλα αν παμε για ολικο ξεκαθαρισμα γιατι να μη φυγει και αυτο?)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,894
Αθήνα
Θα έψαχνα για αυτό

http://www.pixmania.gr/gr/gr/984425...7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk=

Κυρίως γιατί σε αυτή την κατηγορία χρημάτων προσφέρει (πέρα από το learning) μεγάλη βάση κωδικών, όχι μόνο ανά μάρκα, αλλά και ανά μοντέλο μάρκας. Με υποσελίδες που έχουν παρακαλώ τη δυνατότητα όταν τις επιλέξεις να έχεις τις επιπλέον λειτουργίες στα υπάρχοντα πλήκτρα.

Άλλη πιο Χάι επιλογή είναι αυτό

http://www.marantz.com/new/index.cfm?fuseaction=Products.ArchProduct&cont=eu&bus=hf&prod_id=3707

Το οποίο έχει απεριόριστο αριθμό learning κωδικών (κάπου τρεις χιλιάδες αν θυμάμαι καλά) και δουλεύει και RF. Στη συσκευασία του υπάρχει ο RF receiver IR transmiter ο οποίος δουλεύει ως blast (δηλαδή σαρώνει με υπέρυθρες την πρόσοψη των μηχανημάτων) αλλά και ενσύρματα (δηλαδή με καλώδιο από αυτόν στα μηχανήματα).
Φυσικά το ίδιο το remote δουλεύει και ως IR από μόνο του. Έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Μετά πηγαίνεις σε λύσεις τύπου Philips Pronto αλλά εκεί συνυπολογίζεις το επιπλέον κόστος του custom προγραμματισμού για τις συσκευές σου, στη συνολική αξία του remote. Εκτός κι αν μπορέσεις να το κάνεις μόνος σου.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
ευχαριστω για την αμεση απαντηση...harmony ειχα στο νου μου,philips καθολου.Κ βλεπω εχουν και πιο προσιτη τιμη.Με το ps3 πως θα συνδεθουν?Ολα ειναι ir/rf,αρα χρειαζομαι καποιου ειδους usb ir module?Οι εχοντες ολοκληρωμενα home cinema εχουν να προτεινουν δοιμασμενες λυσεις?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Είχα γράψει και στο άλλο θέμα, στο 555 είχα περάσει ακόμα και ένα Α/C general fujitsu... Δεν μπορούσε να το προσομοιάσει τέλεια (αφού η λογική του A/C βασίζεται στην επανάληψη των ίδιων πλήκτρων), αλλά τα βασικά του A/C τα έκανε. Και φυσικά όλα τα τηλεκοντρόλ του Home cinema, htpc, egreat κλπ.

Στην πορεία το βαρέθηκα βέβαια, και τώρα το έχω σε αχρηστία... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Είχα γράψει και στο άλλο θέμα, στο 555 είχα περάσει ακόμα και ένα Α/C general fujitsu... Δεν μπορούσε να το προσομοιάσει τέλεια (αφού η λογική του A/C βασίζεται στην επανάληψη των ίδιων πλήκτρων), αλλά τα βασικά του A/C τα έκανε. Και φυσικά όλα τα τηλεκοντρόλ του Home cinema, htpc, egreat κλπ.

Στην πορεία το βαρέθηκα βέβαια, και τώρα το έχω σε αχρηστία... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

παράξενο! εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό!! τα activities με έχουν σώσει και ολα τα υπόλοιπα τηλεκοντρόλ είναι σε αχρηστία.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
βασικά αυτό που άλλαξε τα πράγματα, ήταν το htpc που έγινε η αποκλειστική πηγή υλικού... και το ασύρματο πληκτρολόγιο του, το οποίο τελικά πάντα χρειαζόταν και κάπου (μια γιατί είχα ξεχάσει τους υπότιτλους, μια γιατί στο ac3filter είχα αλλάξει την έξοδο κλπ). Τα υπόλοιπα τηλεκοντρόλ μπήκαν όλα στην άκρη, μόνο του ενισχυτή χρειάζομαι πια, για ΟΝ και μια αρχική ρύθμιση στην ένταση και τίποτα άλλο... τα υπόλοιπα ρυθμίζονται από το htpc και από το ασύρματο πληκτρολόγιο. Α, και τον προτζέκτορα απλά τον ανοίγω / κλείνω από το κουμπί πάνω του. -bye-
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
το 555 μαθαινει άλλα??μπορει να συνδεθει με mac??
το σονυ το αραγε να μαθαινει και δε νομιζω να μπορει να χειριστει το play3??
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
το 555 έχει ίσως την μεγαλύτερη βάση έτοιμων ρυθμίσεων, και φυσικά μαθαίνει οτιδήποτε και ας μην υπάρχει στην βάση του (από τα IR αν θυμάμαι καλά, δεν έχει RF)

Εδώ λέει και για MACOS: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.570222

Ορίστε και η σελίδα του: http://www.logitech.com/index.cfm/remotes/universal_remotes/devices/376&cl=GB,EN

και άλλο edit: έχει αναζήτηση συσκευών online, που σου λέει αν η συσκευή σου υποστηρίζεται. Στο WD TV Live λοιπόν λέει "Ναι"...
 
Last edited:

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Απάντηση: Τηλεκοντρόλ για όλααα...

και άλλο edit: έχει αναζήτηση συσκευών online, που σου λέει αν η συσκευή σου υποστηρίζεται. Στο WD TV Live λοιπόν λέει "Ναι"...
μπορεις να δωσεις ενα συνδεσμο??Η ελληνικη ιστοσελιδα παντως της εταιρειας,χρηζει βελτιωση...
 

Iannis

Established Member
19 February 2009
148
Ηράκλειο Κρήτη
Πρόταση γιά Universal Remote Control

Φιλοι μου, θα ηθελα να κανω αγορά ενος Universal Remote Control που να πληρει τα παρακάτω κατα σειρά προτεραιοτήτων.

1- να εχει φιλικό μενου ευκολο στη χρηση και τον προγραμματισμό
2- Να κανει update της λιστας νεων συσκευων απο το Ιντερνετ
3- Να μην κανει μια περιουσία
4- Να εχει μεγαλη οθονη κατα προτίμηση touch

Εχω ενα Harmony της logitech αλλα ειναι με μικρη οθονη και σχετικά με ταλαιπωρεί

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Πρόταση γιά Universal Remote Control

Φιλοι μου, θα ηθελα να κανω αγορά ενος Universal Remote Control που να πληρει τα παρακάτω κατα σειρά προτεραιοτήτων.

1- να εχει φιλικό μενου ευκολο στη χρηση και τον προγραμματισμό
2- Να κανει update της λιστας νεων συσκευων απο το Ιντερνετ
3- Να μην κανει μια περιουσία
4- Να εχει μεγαλη οθονη κατα προτίμηση touch

Εχω ενα Harmony της logitech αλλα ειναι με μικρη οθονη και σχετικά με ταλαιπωρεί

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αυτα που ζητας τα εχει μονο το harmony 1100 (ή το 1000αρι).
 

Aiolos

New member
16 January 2010
69
O κολλητός μου είναι κάτοχος του Logitech Harmony One. Τέλειο! Τον βόλεψε απίστευτα αντικαθιστώντας τα 4 τηλεκοντρόλ που είχε!
 

jkamb

New member
2 December 2009
52
Mytilene
Re: Απάντηση: Τηλεκοντρόλ για όλααα...

Ποια Ελληνική... για αυτά τα πράγματα μόνο στις ξένες κοιτάμε...

http://www.logitech.com/index.cfm/remotes/universal_remotes/devices/376&cl=GB,EN -> features -> compatibility test

Φοβερή υπηρεσία το compatibility test της Logitech. Αναγνώρισε και το παλιό μου AV Radio Amplifier SONY STR-DB840 καθώς και τον Dreambox 7000S. Κοιτάω προς LOGITECH HARMONY 525 Τι λένε οι κάτοχοι για τηλεκοντρόλ γύρω στα 50€?
Ευχαριστώ,
Jim
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Ενα για όλα!!!!

Για βοηθήστε με στην επιλογή κοντρόλ για όλες τις συσκευές.

Να μην είναι αφής και να έχει οπωσδήποτε πλήκτρα πάνω απο το σταυρό για χρήση με wmc.

Φυσικά να μαθαίνει και λειτουργίες.

Κάτι σαν της microsoft δηλαδή αλλά να έχει και άλλες συσκευές.