Οι καλύτερες μας για το 2009

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Το κάναμε και πέρσι ας το κάνουμε και φέτος!

Ψάξτε στους δίσκους ή στα αρνητικά σας και διαλέξτε τις 3 (+1 runner up αν θέλετε) φωτογραφίες που θεωρείτε οτι ήταν οι καλύτερές σας.

Δεν είναι ανάγκη να είναι τεχνικά οι καλύτερες, πιό πολύ θέλουμε να δούμε αυτές που άρεσαν σε εσάς περισσότερο απο τις άλλες. Και πάνω απο ολα να εξηγήσουμε το γιατί.
Πέραν απο μια ανασκόπηση που βλέπουμε την πρόοδο που κάνουμε ο καθένας μέσα στην χρονιά, είναι ενδιαφέρον να δούμε τί θεωρεί ο καθένας μας την καλύτερη και γιατί.

Σιγά σιγά λοιπον τις επόμενες μέρες να κάνει ο καθένας την λίστα του, και να τις κουβεντιάσουμε μετά!
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Θα ξεκινήσω εγώ

Η επιλογή ήταν πιό δύσκολη απο ότι περίμενα, όχι γιατί έβγαλα τόσο εκπληκτικές φωτογραφίες, αλλα μάλλον διότι δεν έβγαλα. Η λίστα άλλαξε 4-5 φορές όσο την σκεφτόμουν, αλλά είμαι μάλλον ευχαριστημένος με την τελική μορφή της.

Χωρίς συγκεκριμένη σειρά λοιπόν έχουμε:

#1
3836885208_a76e21e053_b.jpg

[Nikonos V, Nikkor-UW 35mm f/3.5, Kodak Portra 160NC]

Τράβηξα διάφορες παρόμοιες το καλοκαίρι, αλλα αυτό που κάνει να ξεχωρίζει αυτή απο τις άλλες, είναι η στιγμή της λήψης. Το σώμα είναι τεντωμένο, η εστίαση έγινε ακριβώς στο σωστό σημείο (η Nikonos εστιάζει manual με zone focus), τα νερά πάγωσαν και φαίνονται ενυπωσιακά, και τα χρώματα απο το Portra θυμίζουν έντονα καλοκαίρι.
Μόνο και μόνο για αυτήν άξιζε που πήρα την Nikonos... Αλλα υπήρξε και η επόμενη!

#2
3877219109_f35f4bc984_o.jpg

[Nikonos V, Nikkor-UW 35mm f/3.5, Kodak Ektar 100]

Η φωτογραφία αυτή είναι μέρος μιας (ακόμα ημιτελούς) σειράς με βάση τους θεμελιώδεις ήχους. Αυτή αντιπροσωπεύει τον ήχο της βαθειάς θάλλασας που σκάει στην ακτή. Καμιά φορά όταν την βλέπω νομίζω οτι τον ακούω κιόλας... Μάλλον η αγαπημένη μου για το 2009 και όχι μόνο.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα όμως...

#3
3490231012_ee8a6c80c6_b.jpg

[Pentacon Six TL, Carl Zeiss Jena 80mm f/2.8 Biometar, Kodak EPP 100]

Εδώ ήταν το πιό δύσκολο κομμάτι, γιατί για την τρίτη επιλογή είχα 5-6 διαφορετικές φωτογραφίες, η κάθε μια με διαφορετικό στυλ. Δεν είμαι σίγουρος αν τελικά "κέρδισε" αυτή η "έχασαν" οι άλλες. Αυτή είναι στο πρώτο φιλμ 120 που τράβηξα, και με εντυπωσίασε όταν την πρωτοείδα. Το φωτεινό μονοπάτι που είχα δεί στο πρίσμα βγήκε πολύ πιό ζωντανό απο ότι το φαντάστηκα. Θεωρώ οτι είναι μια φωτογραφία της οποίας τα τεχνικά στοιχεία (γραμμές, το σημείο εστίασης, το flare) δένουν πολύ όμορφα χωρίς να υπερσκιάζουν την ίδια την φωτογραφία.

+2 Runner Up
Έπρεπε να είναι περισσότερα τελικά, οπότε μιας και είμαι πρώτος θα κλέψω και θα βάλω 2 κάνοντας τις τελικές επιλογές 5. Ένα Top5 δηλαδή.

α.
3622728772_27df2c190c_b.jpg

[Minolta XG-1, Rokkor MD 50mm f/1.7, Kodak Portra 160NC]

β.
attachment.php

[Bronica S2A, Nikkor-P 75mm f/2.8, Ilford HP5+ @200]

Ένα γενικό σχόλιο.
Πέρισυ όλες οι φωτογραφίες τις λίστας ήταν ψηφιακές. Φέτος απο την άλλη είναι όλες απο φιλμ. Παρόλο που τράβηξα περισσότερες ψηφιακές απο φιλματες, το 2009 ήταν για μένα χρονιά με έντονο το αναλογικό στοιχείο. Ξεκίνησα να εμφανίζω στο σπίτι, μπήκα στο μεσαίο φορμά, δοκίμασα διάφορες μηχανές και φιλμ, ασχολήθηκα λίγο πιό προσεκτικά με τα στοιχεία της σύνθεσης (ας είναι καλά το The Photographer's eye). Βέβαια ακόμα ξύνω την επιφάνεια, αλλά είμαι ευχαριστημένος απο την πρόοδο μου.

Του χρόνου ελπίζω να μπορέσω να βρώ την ισορροπία ανάμεσα στο φιλμ και το ψηφιακό και να αντιπροσωπευτούν και τα δύο στην αντίστοιχη λίστα.

Αυτά απο μένα, περιμένω τους υπόλοιπους τώρα!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,395
Αθήνα
Πολύ καλές, ειδικά οι "θαλασσινές". Θα με κάνεις να βγάλω από το ντουλάπι την Kiev του πατέρα μου...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Οι 2 πρώτες και η τελευταία μου φαίνονται άριστες πραγματικά, χωρις και οι υπόλοιπες να υστερουν.. Πολύ καλά νομιζω, αν και ειμαι σιγουρος Alex οτι σχεδον ολες οι φωτό που μας εχεις παρουσιασει ειναι παρα πολύ καλές!

Για μενα η φωτογραφική χρονια που περασε ήταν σχεδον νεκρή για λόγους ανωτέρας βιας. Τον τελευταιο μηνα εχω αρχίσει να ασχολουμαι περισσοτερο προσπαθώντας να κατανοήσω βασικά πραγματα τοσο στην τεχνική της φωτογραφίας όσο και στην επεξεργασια. Δυστυχώς ο διαθεσιμος χρόνος ειναι λίγος αλλά θα το παλέψουμε!!

Οπότε για την τιμή των οπλων βαζω 3-4 πόζες από τις λιγες της χρονιάς που περασε και οι οποιες μου φαινονται συμπαθητικές

Ολες ειναι με την D90 και τον Tamron 28-75 f2.8
 

Attachments

  • DSC_2374.jpg
    DSC_2374.jpg
    75.2 KB · Views: 45
  • DSC_1731.jpg
    DSC_1731.jpg
    43.1 KB · Views: 29
  • DSC_1694.jpg
    DSC_1694.jpg
    51.2 KB · Views: 37
  • DSC_3222.jpg
    DSC_3222.jpg
    54.3 KB · Views: 42
  • DSC_3289.jpg
    DSC_3289.jpg
    50.1 KB · Views: 42

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,365
Γεια σας παιδια,ωραιο thread αυτο.

Αλεξιε η πρωτη φωτογραφια μου αρεσει πολυ διοτι εχουν βγει τα χρωματα με μια πολυ ωραια αποχρωση,και το χρωμα του δερματος της κοπελας κανει ωραια αντιθεση με τα υπολοιπα ψυχρα αλλα ωραια χρωματα.Επισης και σα καδραρισμα ειναι πολυ καλη,και το νερο ετσι που βγηκε να σκαει μπροστα πετυχε ωραια.Ωραια φωτο.

Η δευτερη ειναι ενδιαφερον,λιγο ψυχρη μονο μου φαινεται.

Η τριτη μου αρεσε αρκετα,εκπεμπει μια ατμοσφαιρα και ηρεμια το απογευματακι και εχει μια απαλη αισθηση στα χρωματα και τη χροια τους.

Η τεταρτη ειναι τεχνικα σωστη,εμενα προσωπικα βεβαια δε μου περναει κατι,αλλα για να την τραβηξες κατι θα ειχες στο μυαλο σου και σου εκανε κλικ εσενα.

Η τεταρτη αποτελει καλη ιδεα και εκτελεση κατα τη γνωμη μου,ισως λιγακι το χερι πεταγεται λιγο σαν αποτομα στο καδρο και μου δειχνει λιγο περιεργο,παρολα αυτα ομως ειναι ωραια.


Παιδες θα επανελθω αλλη ωρα γιατι εχω δουλιτσα-bye-
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Από τις καλοκαιρινές διακοπές και εμένα οι περισσότερες...

Σάμο και το μοναδικό σε είδος σαυροειδές....Γλύκα δεν είναι??
Μετά από πολύ crop, όπως μου υποδείξατε....
attachment.php


Πάλι από την Σάμο ένα χωριουδάκι στην πλαγιά.
Αυτή μου άρεσε λόγω επεξεργασίας και γωνίας λήψης....
attachment.php


Απο την Τουρκία και συγκεκριμένα της Έφεσο
Μου αρέσει πολύ η photo και προτίμησα την sephia απόχρωση της, λόγω δραματικότητας...
attachment.php


Εδώ είμαστε στον δρόμο προς τα άγραφα χειμώνα πια...
Τι να πω για αυτή την φωτογραφία, μου αρέσει για τα πάντα.
Δεν ξέρω σε πόσους αρέσει η επεξεργασία(δεν είναι και κάτι που το έχω!!), αλλά ήθελα να γίνει ζωγραφιά σε καμβά..
attachment.php


Καλή φωτογραφική χρονιά σε όλους...
-bye-
 

Attachments

  • DSC_1697.jpg
    DSC_1697.jpg
    121.8 KB · Views: 365
  • DSC_1377a.jpg
    DSC_1377a.jpg
    52.9 KB · Views: 358
  • Chameleon.jpg
    Chameleon.jpg
    83.5 KB · Views: 359
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    52.3 KB · Views: 366

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Σειρά μου:

Μια πανοραμική από τον δρόμο επιστροφής από την Στυμφαλία:

attachment.php



Tamron 11-18 f11 , 1/60 ISO400

Σειρά του νέου:(15 ημερών)


attachment.php





nikon 50mm f2.8 1/500 ,ISO 100. Είναι μακράν το πιο φωτογραφημένο μωρό!!

Μουσείο Ακρόπολης:Από εκδρομή την επόμενη μέρα των εγκαινίων, μια ηλιόλουστη μέρα:


attachment.php




nikon 28mm f4 1/80 ISO 100


Και ναι!!Με αφορμή ένα bachelor party για πρώτη φορά στη ζωή μου πηγαίνω στα μπουζούκια (Βέρτης)

attachment.php




nikon 18-135mm f5.6 1/30 ISO 400

Κάνοντας χρήση του bonus, δημοσιεύω μια πρόσφατη με θέμα την οικογενειακή γαλήνη:


attachment.php






nikon 50mm f2,1/60, flash, ISO 200

Τα υπολείματα της κρέμας στο στόμα του μωρού είναι κάτι που δίνει φυσικότητα στη φωτογραφία(χαχααχ)

Αυτά.Τώρα που κάνω τον απολογισμό μου, δεν τα πήγα και άσχημα.Θα ήθελα να μπω κάποια στιγμή στον κόσμο του μεσαίου φορμά.Όνειρα;Ίσως.

@Alex, μου αρέσει πολύ η "πρόποση"
 

Attachments

  • 23.jpg
    23.jpg
    36 KB · Views: 363
  • DSC_5470.jpg
    DSC_5470.jpg
    118.8 KB · Views: 366
  • DSC_7776.jpg
    DSC_7776.jpg
    191.2 KB · Views: 363
  • DSC_6881.jpg
    DSC_6881.jpg
    26.7 KB · Views: 363
  • DSC_1528.jpg
    DSC_1528.jpg
    193.3 KB · Views: 363

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Να πώ οτι η τελευταία είναι η εκδοχή μετά τις ρυθμίσεις του Billy αφού το αρχικό μου σκανάρισμα δεν ήταν αρκετά σκοτείνο. Οι ρυθμίσεις που είχαν στην οθόνη με ξεγελούσαν, αλλα τώρα τις διόρθωσα...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,365
Emilot καλησπερα

Απο αυτες που ανεβασες,μου αρεσαν ιδιαιτερα οι δυο τελευταιες.Αυτη με την Τουρκια με το μνημειο,εχει οντως μια δραματικοτητα λογω της γωνιας ληψης,ενω και το σεπια κατα τη γνωμη μου της παει.

Αυτη η τελευταια ομως μου αρεσε πολυ,και δε θα μπορουσε να ειναι και αλλιως αφου το αγαπημενο μου θεμα στις φωτογραφιες,ειναι τα τοπια και γενικα η φυση.:D
Η επεξεργασια της οντως ειναι παραξενη,αλλα παρολα αυτα δεν νομιζω οτι την εχει χαλασει απαραιτητα.

ncups,μου αρεσουν αυτη με το μωρακι,και η αλλη με τα παιδακια.Και οι δυο αυτες αποτυπωνουν ομορφες στιγμες και εχουν δοθει ωραια πιστευω.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,620
Μπακοτσιάνος...
Δυστυχώς τα προβλήματα και για μένα πολλά φέτος και με άφησαν μακρυά από τη μηχανούλα μου.

Οι τρεις οι δικές μου.


attachment.php



attachment.php



attachment.php
 

Attachments

  • DSC_0883.jpg
    DSC_0883.jpg
    63.7 KB · Views: 223
  • DSC_1979.jpg
    DSC_1979.jpg
    227.4 KB · Views: 223
  • DSC_1931.jpg
    DSC_1931.jpg
    48.6 KB · Views: 224

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
http://www.flickr.com/photos/24723669@N06/3942419860/

ανακυρήχθηκε καλύτερη 15η φωτογραφία της χρονιάς
και πρώτη στο landscape sigma-foveon challenge (στο dpreview.com)

Ανταμείφθηκα για την ηλίαση που έπαθα κατά την φωτογράφιση στην σαντορίνη και την πολύωρη πεζοπορία πάνω-κάτω στην καλντέρα.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Ειχα σκεφτει κι εγω οτι καλο θα ηταν ενα τετοιο νημα.
Δε θυμομουν βεβαια οτι υπηρχε ενα αναλογο περσι. Το ειχα διαβασει, αλλα δεν ειχα κατι να συνεισφερω.

Φετος κατι εγινε. Για την πρωτη δεν δυσκολευτηκα καθολου.

Η φυση με ανταμειψε για το πρωινο ξυπνημα με εξωπραγματικα χρωματα. Ταυτοχρονα συνεβαινε και η τυπικη διαδικασια για το περασμα της διωρυγας. Με ολα αυτα προεκυψε αυτη εδω [CANON 70-200is]

4015708665_ee708a555b_o.jpg




Για τη δευτερη το σκεφτηκα λιγο, αλλα αποφασισα οτι το παπακι το αξιζει.
Ζωολογικος κηπος Βερολινου. [CANON 70-200is]

4114614786_9110ebbfb7_b.jpg


Για την τριτη δυσκολευτηκα γιατι οι επιλογες μου δεν ηταν και πολλες και διαλεξα αυτην. Αεροπορικη Βαση Ελευσινας, Γιορτη Πολεμικης Αεροποριας 2009. [Tamron17-50]

4091833179_a826b2436b_b.jpg


H μηχανη μου ειναι η Canon 450D.
Eπεξεργασια δεν εχει γινει σοβαρη. Λιγη τονωση στα χρωματα μονο και δοκιμες στο WB.

Και μια ακομη που θα την θυμαμαι καλα. Οχι για την αξια της σαν φωτογραφια, αλλα για την αξια της εμπειριας. Πτηση στο πιλοτηριο ενος AIRBUS.

4138357828_44f264b287_b.jpg


Εδω ειναι πειραγμενα αρκετα τα curves.



Καλη μας χρονια και του χρονου να ειμαστε καλα με περισσοτερες και καλυτερες.


@Alex. Η πρωτη πολυ καλη και σπανιο στιγμιοτυπο.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,365
yannaka,και παλι μπραβο για την πολυ ωραια πανοραμικη φωτογραφια στη Σαντορινη.-bye-
Ειναι μια φωτο που μπορει να γινει ενα πολυ ωραιο Καρτποσταλ η και καδρο πχ για να το κρεμασεις σπιτι σου.


Vasada ωραια η πρωτη την εχεις ξαναβαλει αν θυμαμαι καλα ε?Πραγματικα στη φυση πολλες φορες μπορεις να δεις εντυπωσιακα χρωματα.
Και αυτη με την παπια ειναι ωραια,δειχνει οτι θα εχει και αριστη ποιοτητα εικονας αν εκτυπωθει.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
ευχαριστώ παιδιά

του jim μου άρεσε η πρώτη ως μοτίβο (είναι ο μπαλμπόα απο το ροκυ 3;)
και του vasada η πρώτη (η οποία θα γινόταν διαμάντι με λίγο HDR)
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Ο τύπος στην παραλία είναι πολύ πετυχημένος.Μπράβο.

Vasada:Συγχαρητήρια γενικά.Το παπάκι μου αρέσει πολύ(σπανίως μου αρέσουν φωτογραφίες με ζώα).

Επίσης μια ερώτηση:Η φωτογραφία στον Ισθμό είναι πολύ ωραία καδραρισμένη.Ίσως με ευρυγώνιο έβγαινε ακόμα καλύτερη.

Που στεκόσουν ρε μάστορα;Ή μήπως το κρατάς μυστικό της δουλειάς;(πλάκα κάνω)-bye-Αν δοθεί ευκαιρία,πάμε μαζί, να γνωριστούμε κι όλας.

Επίσης, συγχαρητήρια στον yiannakas για τη 1η και 15η θέση που πήρε στο διαγωνισμό.Μπράβο man!!
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,395
Αθήνα
Να είσαστε επιεικείς γιατί την μαθαίνω ακόμα την μηχανούλα μου...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η πρώτη από Σάλτσμπουργκ, η δεύτερη Μόναχο και η τρίτη Πράγα...
 

Attachments

  • euE 160 FINAL.jpg
    euE 160 FINAL.jpg
    61.6 KB · Views: 183
  • euE 351 RES.jpg
    euE 351 RES.jpg
    94.5 KB · Views: 183
  • euC 094 RES.jpg
    euC 094 RES.jpg
    62.8 KB · Views: 182

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,395
Αθήνα
Δεν θέλω να σας κουράσω αλλά την πρώτη είχα απωθημένο να την δώ σε ασπρόμαυρο...

attachment.php
 

Attachments

  • euE 160 B & W.jpg
    euE 160 B & W.jpg
    57.8 KB · Views: 183