PHILIPS PFL9604Η/12 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Tελικά μετά απο διαβασματα πολλων reviews για δευτερη ΤV στο χωριό και "παλευοντας" ανάμεσα σε τρεις επιλογές
για θεαση DVD και καναλιών

PHILIPS 32PFL9604
SAMSUNG UE 32B6000
LG 32SL8000

αποφάσισα και παρηγγειλα την PHILIPS 32PFL9604 με κριτηριο την καθαροτητα-οξυτητα της εικονας
που ανεφεραν πολλοι δοκιμαστες και τη δοκιμασμενη τεχνογνωσια της PHILIPS στο θεμα TV
εχοντας για 5 χρονια μια 32PF9830 HD-Ready.

Οι τιμές στο ΣΚΡΟΥΤΖ αρκετα κοντα και για τις τρεις με δεδομενο οτι δεν θεωρησα κριτηριο
τη διαφορά τιμης στα 100 περιπου. Tελικά επέλεξα να την πάρω απο το AVOUTLET στα 865
με κυριο γνωμωνα τα πολυ θετικα σχόλια άλλων σχετικα με αγορες απο το συγκεκριμενο
καταστημα. Χθες το πρωι παραγγελθηκε ηδη το απογευμα ξεκινησε το ταξιδι για μενα με την Γενικη
Ταχυδρομική και αν ολα πανε καλα σημερα θα την παραλαβω.

Υπαρχει καποιος που να εχει "παλεψει" τις ρυθμισεις για να μου δωσει εναν αρχικό "μπουσουλα"..?

η αν ξερετε απο αλλα φορουμ που ασχοληθηκαν με το σπορ... οποια βοηθεια δεκτη.

Να ευχαριστησω προκαταβολικα για οποια βοηθεια στο θεμα...
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Aγορά της PHILIPS 32PFL9604... Ρυθμίσεις..??

Απ' ότι βλέπω στο Ευρετήριο νημάτων τηλεοράσεων δεν έχει ανοίξει κανείς νήμα για το συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε...

...μεταφέρω το νήμα σου στην κατηγορία συσκευών και προσθέτω το link στο Ευρετήριο, μήπως υπάρχει κάποιος για να ανταλλάξετε απόψεις... -bye-

PHILIPS 9604Η/12

32PFL9604H_12-GAL-global


SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ
32"..... http://www.consumer.philips.com/c/t...ull-hd-1080p-digital-tv-32pfl9604h_12/prd/gr/
37"..... http://www.consumer.philips.com/c/t...ull-hd-1080p-digital-tv-37pfl9604h_12/prd/gr/

PHILIPS NET TV
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=762212&postcount=5

REVIEWS
DIGITAL VERSUS....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=849051&postcount=193
CNET (32")............... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=902611&postcount=269
AVFORUMS............... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=904117&postcount=271
CNET (37")............... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=960616&postcount=356
TECHRADAR.............. http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=964016&postcount=357
 
Last edited:

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Η 32PFL9604 που πηρα εγκατασταθηκε σε χωριο του Πηλιου... αντικαθιστωντας μια παλια CRT.
Δυστυχως απέδειξε την ΧΑΛΙΑ ποιοτητα του αναλογικου σηματος (ΟΛΩΝ) και του ψηφιακου σήματος της ΕΡΤ
στην επαρχία μακρια απο τα μεγαλα κέντρα.

Η εικονα των παραπανω καναλιών ειναι απλά υποφερτή στο θεμα οξυτητας και εικονας "κρυσταλλου".

Απο την άλλη η ποιότητα της εικονας απο DVD (εφημεριδας - αυτο ειχα διαθεσιμο) πολυ καλή παρόλο
που το DVD-Player ειναι ενα SAMSUNG των 60 . Δυστυχως εδω τωρα δεν εχω ενα καλο DVD-Player και καλα DVD
για να δω την εικονα που θα δειξει... (Αυτο αργοτερα ... που θα φερω τα αντιστοιχα απο την κυρια κατοικια.)

Ακομα παλευω με τις προσωπικες ρυθμισεις αλλα ειναι πολυ δυσκολο με την τοσο χαλια ποιοτητα των καναλιων
και δεν εχω μαζι μου κανενα DVD ρυθμισεων οπως τα παλια του HITECH.

Το κακο ειναι οτι οι σημερινες TV δεν συγχωρουν την ανευθυνοτητα των Ελληνικων καναλιων...:slapface:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Καλα στα αναλογικα μπορει να μην εχεις καλη ληψη , στα ψηφιακα ομως ειναι ανεπιτρεπτο να μην δειχνει καλα...

Και σε DVD βεβαια επρεπε να "ζωγραφιζει" δεδομενου του μικρου μεγεθους (32")...
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Καλα στα αναλογικα μπορει να μην εχεις καλη ληψη , στα ψηφιακα ομως ειναι ανεπιτρεπτο να μην δειχνει καλα...

...

Στα ψηφιακα αποτι ειδα "γραφοντας" ωρες θεασης εξαρταται απο το υλικό που στελνουν τελικα.....
Το SPORT ειναι πολυ καλο αλλα τα αλλα CINE PRISMA & RIK δειχνουν σαν μια απλα καλη SD ληψη
αφου δεν στελνουν υλικο έστω 720p ... αλλα το απλο SD.. Πολλες φορές τα παλια σηριαλ του ΡΙΚ και του PRISMA
ειναι "αστα να πανε" απο εμφανη πιξελς και σπασιματα της εικονας. Αφου σου κοβουν την ορεξη
να καθησεις να τα δεις. Αλλα θα μου πεις.. εδω ετοιμαζουν την Digea με εκπομπη SD και οχι HD ...
και θα ευαισθητοποιηθει η ΕΡΤ να στειλει ποιοτικό σημα στα ψηφιακά...? Που ζουμε..:bigcry: στην κεντρική Ευρώπη..?

Για το "γραψιμο" απο DVD θα σου πω οταν φερω εδω που την εχω το OPPO 981-HD με συνδεση στο HDMI.
Για να δω ποσο καλα θα "ζωγραφιζει"... το ελπίζω δηλαδή... Μη σου πω οτι με τρωει να κατεβασω και το
OPPO BDP-83 για να δω πως δειχνει τα Blu-Ray... αλλα φοβαμαι μη με πιασει καταθλιψη απο την τραγικη
διαφορά των αναλογικων απο την HD εικονα...:FSGSFGS4:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Και με ενα απλο DVD player μεσω scart μια τηλεοραση που θεωρειται καλη πρεπει να δειχνει αριστα...

Αν ειναι να αγοραζουμε DVD player με 300 ευρω για να δειξει μια τηλεοραση καλα σωθηκαμε...
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Και με ενα απλο DVD player μεσω scart μια τηλεοραση που θεωρειται καλη πρεπει να δειχνει αριστα...

Αν ειναι να αγοραζουμε DVD player με 300 ευρω για να δειξει μια τηλεοραση καλα σωθηκαμε...

Eδω μη ξεχναμε οτι εφοσον διαθετουμε HDMI πρεπει να αποφευγουμε το scart γιατι σ' αυτο το σημα απο ψηφιακο
γινεται αναλογικό και μετα ξαναμετατρεπεται σε ψηφιακό για να παει στο πανελ της σημερινης TV. Ολες αυτες
οι μετατροπες καλο ειναι να αποφευγονται γιαυτι ολο και κατι χανεις απο αυτες...


H συνδεση του DVD-Player στην 9604 τωρα ειναι με το scart και οντως η εικονα ειναι πολυ καλη. ΑΛΛΑ το καλο DVD-Player
με συνδεση HDMI ειναι απλά ΑΛΛΟΥ κατα τη γνωμη μου και την εμπειρια μου. Δεν ειναι το ιδιο στους επεξεργαστες εικονας
το απλό SAMSUNG των 60 και το ΟΡΡΟ 981-HD των 200 ... ε πως να το κανουμε. Εγω αυτη τη διαφορά την έχω δει
ακομα και στην HD-Ready ΤV μου. Η διαφορά του ΟΡΡΟ 981-HD απο το SONY 1010 Rec στην παλια μου HD-Ready ΤV
ειναι απλα Χαώδης σε σημειο που το 1010 επεσε στην αχρηστία εκτός και αν θελω να γραψω καποιο τηλεοπ. προγραμμα.

Το δε παιξιμο του DVD στο ΟΡΡΟ BDP-83 με το VRS™ by Anchor Bay (DVDO) δημιουργει την εντυπωση
σε πολυ καλου mastering DVD οτι πλησιαζει το υλικο του Blu-Ray... τοσο καθαρη ειναι η εικονα του.
Και αυτα δεν τα λεω στον αερα... τα ειδα με τα ματια μου. Αρα το καλο Player παιζει σημαινοντα ρόλο
περα απο την πολυ καλη TV.
 
Last edited:

pantelos

Senior Member
24 April 2007
378
Θεσσαλονικη
Φιλε μιας και εχουμε την ιδια τν θα ηθελα να δοκιμασεις συνδεση με pc και 1080p/50hz-60hz και παιχνιδι με ps3,αν εχεις την δυνατοτητα γιατι η δικια μου κανει χαζα.Με το pc μετα απο καποιο διαστημα παραμορφωνει τα χρωματα και επανερχεταο μονη της και στο ps3 σε παναρισμα της καμερας κανει σπασιματα απο τη μεση και πανω.Αναμενω!!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Eδω μη ξεχναμε οτι εφοσον διαθετουμε HDMI πρεπει να αποφευγουμε το scart γιατι σ' αυτο το σημα απο ψηφιακο
γινεται αναλογικό και μετα ξαναμετατρεπεται σε ψηφιακό για να παει στο πανελ της σημερινης TV.

Στην καλη τηλεοραση η διαφορα HDMI με scart ειναι ελαχιστη αν δωσουμε απο το player 576i και στις δυο περιπτωσεις...

Αλλαζει το πραγμα αν παμε σε ακριβο DVD player με καλο upscaling , και η τηλεοραση ομως πρεπει να εχει καλο upscaling ωστε να μην χρειαζεται να καταφευγουμε σε τετοιες λυσεις...
 
Last edited:

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Στην καλη τηλεοραση η διαφορα HDMI με scart ειναι ελαχιστη αν δωσουμε απο το player 576i και στις δυο περιπτωσεις...

...

Nαι αλλα την σημερον ημερα ... ειναι καπως λιγο να παλευουμε με το 576i ... τελος παντων... κουβεντα να γινεται..

Καλη Χρονια.. παντως σε λιγες ωρες...-bye-
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Φιλε μιας και εχουμε την ιδια τν θα ηθελα να δοκιμασεις συνδεση με pc και 1080p/50hz-60hz και παιχνιδι με ps3,αν εχεις την δυνατοτητα γιατι η δικια μου κανει χαζα.Με το pc μετα απο καποιο διαστημα παραμορφωνει τα χρωματα και επανερχεταο μονη της και στο ps3 σε παναρισμα της καμερας κανει σπασιματα απο τη μεση και πανω.Αναμενω!!!!

Λυπαμαι αλλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η δυνατοτητα για τετοιο ελεγχο... μελλοντικα ισως...
Η TV ειναι στο χωριό... οπότε θα πρεπει την επομενη φορα να θυμηθω να φερω HDMI καλωδιο και λαπτοπ με HDMI...
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Εκεινο που με εκνευριζει στη θεαση των SD καναλιων είναι η λήψη του MEGA στην περιοχή μου. "Καιει" τα λευκά
στο MEGA σε σημειο που να μην μπορεις να το δεις μερικες φορές. Δεν ισχυει στα αλλα καναλια. Η διαφορά
αναμεσα στα καναλια ειναι τοσο χαωδης που δεν μπορω να βρω μεση λύση ώστε να μην "καιγεται" το σημα του MEGA.
To ΣΚΑΙ στη περιοχη ερχεται τοσο πουσαρισμενο στο χρωμα που αν κατεβασω το χρωμα για να το δω σωστά
θα γινουν "αχρωμα" τα αλλα καναλια. Ειναι σωστό φαινεται οτι οσο καλυτερευουν οι σημερινες TV ξεμπροστιαζονται
τα Ελληνικα καναλια. Η εικονα των καναλιων στην HD-Ready PHILIPS 32PF9830 (5-ετιας) που εχω στη Θεσ/κη ειναι καλυτερη
απο την εικονα της τωρινης 9604 εγκατεστημενης στο Πηλιο...:bigcry: Το ALTER ειναι το καλυτερο απολα στη θεση μου εδω στο Πηλιο.

Τι στην ευχη συμβαινει...? ειναι τοσο χαλια η εκπομπη στο Πηλιο ..? Ειναι δυνατόν στη Θεσ/κη (βλεπω Χορτιατη)
να ειναι καλυτερο το σημα..? Στο χωριο που ειμαι (περιοχη Ανω Γατζεας) η κεραια μου βλεπει προς το βουναλακι με τις κεραιες
απεναντι απο το λιμανι του Βολου... Μηπως υπαρχει και αλλη θεση στην περιοχή..? Κανεις Βολιωτης που τοχει ψαξει το θεμα..?

Να ξεκαθαρισω οτι στο παιξιμο των DVD ολα γινονται τζαμι.... και η ισορροπια χρωματων και φωτισμου
και καθαροτητας ερχονται εκει που τα θελω... (Λαμβανοντας υπόψη οτι δοκιμασα DVD απο εφημεριδα
και οχι DVD μεγιστης δυνατης ποιοτητας) Τελος παντων σημασια εχει οτι τα DVD τουλαχιστον μου εδειξαν
οτι δεν αγορασα μαπα τηλεοραση.
 

@angel

New member
18 November 2009
10
Εκεινο που με εκνευριζει στη θεαση των SD καναλιων είναι η λήψη του MEGA στην περιοχή μου. "Καιει" τα λευκά
στο MEGA σε σημειο που να μην μπορεις να το δεις μερικες φορές. Δεν ισχυει στα αλλα καναλια. Η διαφορά
αναμεσα στα καναλια ειναι τοσο χαωδης που δεν μπορω να βρω μεση λύση ώστε να μην "καιγεται" το σημα του MEGA.
To ΣΚΑΙ στη περιοχη ερχεται τοσο πουσαρισμενο στο χρωμα που αν κατεβασω το χρωμα για να το δω σωστά
θα γινουν "αχρωμα" τα αλλα καναλια. Ειναι σωστό φαινεται οτι οσο καλυτερευουν οι σημερινες TV ξεμπροστιαζονται
τα Ελληνικα καναλια. Η εικονα των καναλιων στην HD-Ready PHILIPS 32PF9830 (5-ετιας) που εχω στη Θεσ/κη ειναι καλυτερη
απο την εικονα της τωρινης 9604 εγκατεστημενης στο Πηλιο...:bigcry: Το ALTER ειναι το καλυτερο απολα στη θεση μου εδω στο Πηλιο.

Τι στην ευχη συμβαινει...? ειναι τοσο χαλια η εκπομπη στο Πηλιο ..? Ειναι δυνατόν στη Θεσ/κη (βλεπω Χορτιατη)
να ειναι καλυτερο το σημα..? Στο χωριο που ειμαι (περιοχη Ανω Γατζεας) η κεραια μου βλεπει προς το βουναλακι με τις κεραιες
απεναντι απο το λιμανι του Βολου... Μηπως υπαρχει και αλλη θεση στην περιοχή..? Κανεις Βολιωτης που τοχει ψαξει το θεμα..?

Να ξεκαθαρισω οτι στο παιξιμο των DVD ολα γινονται τζαμι.... και η ισορροπια χρωματων και φωτισμου
και καθαροτητας ερχονται εκει που τα θελω... (Λαμβανοντας υπόψη οτι δοκιμασα DVD απο εφημεριδα
και οχι DVD μεγιστης δυνατης ποιοτητας) Τελος παντων σημασια εχει οτι τα DVD τουλαχιστον μου εδειξαν
οτι δεν αγορασα μαπα τηλεοραση.

φίλε μου στο βόλο η θεση απεναντι απο το λιμανι ονομαζεται ´σορος' και απο εκει βλεπει ολος ο βολος.εγω εχω την 37pfl9604 και μενω σε περιοχη που βλεπω τις εν λογω κεραιες και εχω τελεια εικονα σε ολα τα τηλεοπτικα εκτος του ετ3 δοκιμασε με μια
televes
televes_dat_45.gif

ποιοτικο καλωδιο 75Ω
20071129154157.jpg

και ενα καλο ενισχυτη γραμμης
gbv3809u.jpg

αλλη περιοχη για ληψη ειναι το πηλιο αλλα μονο αν βλεπεις τις κεραιες στην κορυφη του βουνου απο την περιοχη που εισαι γιατι βρισκεσαι ακριβως απο κατω
 
Last edited:

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Αγαπητε angel .. ευχαριστω...

Οντως βλέπω τον ΣΟΡΟ

Απο κεραια .. εχω αυτην που προτεινεις την Televes... αλλα με τον δικο της ενισχυτη...
Ο ενισχυτης που μου προτεινεις ποσο κανει ... ?
Που μπορω να τον βρω στο Βολο..? η πρεπει να τον ψαξω στη Θεσ/κη.

Ποιο μοντελο ενισχυτη μου προτεινεις δεδομενου οτι η κεραια ειναι στην αυλή και δινει σημα στο ισογειο
και στον 1ο οροφο... ??
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
Philips 37PFL9604, Ρυθμίσεις και mkv streaming

Αγοράζοντας την πρώτη μου Full HD LCD 37PFL9604 ψάχνομαι με τις βέλτιστες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω...Υπάρχουν πουθενά έτοιμες ρυθμίσεις για βέλτιστη εικόνα; εψαξα στο google αλλα δεν βρηκα για το μοντέλο...
Eχω περάσει επιτυχώς το τελευταίο firmware....
Επίσης ενεργοποίησα το ασύρματο δίκτυο και προσπαθούσα χωρίς αποτέλεσμα να κάνω media streaming τα mkv αρχεία αλλά και τα avc ....αν εχω καταλάβει καλά μπορεί μεν η τηλεόραση να μην υποστηρίζει mkv, avc ομως στο streaming η επεξεργασία του mkv γίνεται χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή και η εικόνα προβάλλεται στην τηλεόραση...εχοντας ενεργοποιήσει από Windows 7 sharing και homegroup βλέπω τα αρχεία αλλά το stream δεν παίζει....Η επιλογή Allow to control my player στο πεδίο Stream του Windows Media Player είναι τικαρισμένη....
Καμμιά Λύση;

συγγνώμη....από λάθος εκ παραδρομής αν μπορεί κάποιος admin να μεταφέρει το θέμα στην σωστή ενότητα ...ευχαριστώ
 
Last edited:

sstav

Established Member
23 August 2009
134
ερώτηση για την ρύθμιση των ψηφιακών καναλιών...στο μενού της τηλεορασης επιλέγων ρύθμιση>Κανάλια >ρύθμιση ψηφιακών καναλιών....εκεί έχει την συχνότητα 000.00 επιλέγω αναζήτηση και μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου λέει ότι δεν βρέθηκαν ψηφιακά κανάλια....όταν ρύθμισα την τηλεόραση για πρώτη φορά επέλεξα αυτόματη ρύθμιση και η τηλεόραση βρηκε τα 4 ψηφιακά και τα εβαλε πρώτα κοκ... τώρα, ενόψει ψηφιακής digea εποχής (ο θεός να την κανει) . που εχω κάνει τις αλλαγές μου (ονοματολγίες/μικρορυθμίσεις κτλ) δεν θέλω να κάνω νέα αυτόματη ρύθμιση αλλά να βρω τα κανάλια χειροκίνητα...Πως γίνεται; θα πρέπει αυριο να επιλέξω τις συχνότητες της digeia (46-47) και να κάνω αναζήτηση;
 

sstav

Established Member
23 August 2009
134
πήγα να κάνω αναζήτηση στις συχνότητς 46-47 αλλά η οθόνη δεν βρήκε κανένα ψηφιακό.......Περιοχή Αγ.Παρασκευή ...Τι γίνεται ρε παιδιά;