6.3 heater psu

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Χρόνια Πολλά σε όλους!

Εδώ και καιρό ήθελα να βάλω DC στα νήματα του τελικού μου, αλλά οι Μ/Σ ήταν υπολογισμένοι για AC και δεν χώραγαν άλλοι μέσα...

Ε το πήρα απόφαση και το έκανα σωστά. Μ/Σ 300 VA, 4 ξεχωριστές λήψεις και σταθεροποιήσεις σε εξωτερικό κουτάκι. Μπάσο με αυξημένη ατάκα, ποσότητα κι έλεγχο, ταχύτητα σε όλα και τεράστια διαφορά στην εικόνα και το "στήσιμο" των οργάνων. Εκτός των παραπάνω παίζει το ίδιο κάθε φορά που τον ανάβω, δεν επηρεάζεται απ' την τάση του δικτύου. Απ' τις καλύτερες βελτιώσεις που μπορεί να κάνει κανείς, άλλο μηχάνημα...
 

Attachments

  • 27122009_001.jpg
    27122009_001.jpg
    79.9 KB · Views: 92
  • 27122009_002.jpg
    27122009_002.jpg
    67.9 KB · Views: 73
  • 27122009_003.jpg
    27122009_003.jpg
    88.9 KB · Views: 93
  • 27122009_004.jpg
    27122009_004.jpg
    64.4 KB · Views: 75

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Απ την δικιά μου εμπειρία το DC καταστρέφει τον ήχο.

Αναγκαστικό κακό ίσως σε αμέσου θερμάνσεως αλλά για τις υπόλοιπες όχι μόνο δεν υπάρχει λόγος αλλά ακριβώς το αντίθετο.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν, ειδικά για τα μεσαία. Αλλά όταν ζεις με ένα σύστημα, υπάρχουν κάποια πράγματα που σου λείπουν και στη δική μου περίπτωση τα κάνει το DC... Προτιμώ να έχω καλό "σκελετό" και "πάτωμα" και τα γούστα μου να τα πάρω από πυκνωτές καλώδια NOS λάμπες κτλ... η αποψή μου πάντα...
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: 6.3 heater psu

Απ την δικιά μου εμπειρία το DC καταστρέφει τον ήχο.

Αναγκαστικό κακό ίσως σε αμέσου θερμάνσεως αλλά για τις υπόλοιπες όχι μόνο δεν υπάρχει λόγος αλλά ακριβώς το αντίθετο.

Δεν εχω εμπειρια για το θεμα, αλλα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?
Ειδικα με τις εμμεσου θερμανσεως. Αν η ταση και το ρευμα ειναι ιδια για AC και Dc, τι μπορει να ειναι αυτο που αλλαζει τον ηχο? Μετριεται καπως αυτο?
Τα νηματα σκοπο εχουν απλα να θερμαινουν την καθοδο.
Μηπως, λεω μηπως, διαμορφωνουν κατα καποιο τροπο και την ροη των ηλεκτρονιων? Δυσκολο το βλεπω.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,454
Re: Απάντηση: Re: 6.3 heater psu

Δεν εχω εμπειρια για το θεμα, αλλα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?
Ειδικα με τις εμμεσου θερμανσεως. Αν η ταση και το ρευμα ειναι ιδια για AC και Dc, τι μπορει να ειναι αυτο που αλλαζει τον ηχο? Μετριεται καπως αυτο?
Τα νηματα σκοπο εχουν απλα να θερμαινουν την καθοδο.
Μηπως, λεω μηπως, διαμορφωνουν κατα καποιο τροπο και την ροη των ηλεκτρονιων? Δυσκολο το βλεπω.


Μεταξύ καθόδου και νημάτων υπάρχει πράγματι σύζευξη. Στα datasheet των εταιριών κατασκευής audio γλόμπων, συνήθως, αναφέρεται η τιμή του πυκνωτή.

ΥΓ.
Aπο τη μικρή μου εμπειρία, όντως στις αμέσου θερμάνσεως υπάρχει θέμα το οποίο λύνεται μόνο με dc. Όσες ac έτυχε ν ακούσω (μέσα και οι δικές μου κατασκευές) ο θόρυβος του τροφοδοτικού ήταν ακουστός.

Στις εμμέσου, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Η χοντρή με ac νήματα για να ακουστεί έπρεπε να κολλήσει το αυτί στο μεγάφωνο.
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Όπως λέει κι ο Τζιμάκος, υπάρχει σύζευξη και όχι μόνο άμεση (μέσα στο γυαλί). Όταν έρχονται τα καλώδια (έστω και συνεστραμμένα) φορτωμένα με AC στο μισό εκατοστό απ' το γυαλί κι ακόμα λιγότερο απ' τα γειτονικά pins ποιός μπορεί να αποκλείσει την αλληλεπίδραση? Εκτός όμως από το θόρυβο και σκεπτόμενοι ανάποδα (εκ του αποτελέσματος) οι περισσότεροι εδώ αποδεχόμαστε την έντονη ακουστική διαφορά, άλλος την βλέπει θετική άλλος αρνητική, αλλά σημασία έχει ότι υπάρχει. Τώρα πως εξηγείται... μπορεί να είναι μορφοποίηση της ροής των ηλεκτρονίων, μπορεί να είναι απορρόφησή τους απ' τα νήματα, μπορεί να είναι υπερβολική ή ελλιπής εκπομπή τους, και πολλά ακόμα. Δεν ξέρω όμως πόσο νόημα έχει (για το χόμπυ μας) να ψάχνουμε το λόγο.

Μια μέτρηση και σύγκριση θα είχε πολύ ενδιαφέρον...

ps.
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος αλλά ακόμα και οι ταχυδίοδοι στο DC των νημάτων κάνουν διαφορά στον ήχο σε σχέση με τις απλές η οποία ακούγεται και χωρίς να διαθέτει κανείς "χρυσά αυτιά".
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Ο θόρυβος είναι ένα θέμα. Η ζωή της λυχνίας ένα δεύτερο. Το τελικό αποτέλεσμα -χωρίς τον θόρυβο- ένα τρίτο.

Για τις εμμέσου θερμάνσεως κι εγώ δεν μπορώ να πω το γιατί.

Αυτό που σίγουρα ισχύει για το DC είναι ότι απ την στιγμή που αποφασιστεί πρέπει να γίνει σωστά διαφορετικά θα έχει τα ίδια και ίσως μεγαλύτερα προβλήματα θορύβου απ το AC. Δίοδοι, σταθεροποιητές, πυκνωτές κτλ. Μια καλή λύση -ειδικά για την μακροζωία των νημάτων- είναι η επιλογή για πηγή ρεύματος και όχι τάσης.

Για τις αμέσου θερμάνσεως και το DC υπάρχει θέμα με το δυναμικό του νήματος-καθόδου στο μήκος του, σε λυχνίες με συγκρίσιμα μεγέθη τάσης πόλωσης/νημάτων. Αναφέρεται επίσης θέμα με την διαφορά θερμοκρασίας και την διαφορετική φθορά του κατά μήκος.