Άδωξοι Μπάσταρδοι — Inglourious Basterds

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1t.jpg



















ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ

Inglourious Basterds















» Παιζουν: Μπραντ Πητ, Νταιαν Κρουγκερ.
» Σκηνοθέτης: Κουεντιν Ταραντινο.
» Διάρκεια: 148' λεπτά
» κατηγορία: Πολεμικό
» Studio: Sony Pictures
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά















» Υπόθεση:
Στην κατεχόμενη Γαλλία του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου, μια Εβραία κοπέλα, η Σοσάνα, γίνεται μάρτυρας της δολοφονίας
ολόκληρης της οικογένειας της από τους Ναζί. Εκείνη, κατορθώνει να δραπετεύει στο Παρίσι, όπου αποκτά νέα ταυτότητα και
ζωή ως ιδιοκτήτρια ενός μικρού κινηματογράφου. Ταυτόχρονα, μια επίλεκτη ομάδα στρατιωτών, με επικεφαλής τον Υπολοχαγό
Άλντο Ρέιν, αποφασίζει να εισβάλλει στη Γαλλία, και να κάνει τη ζωή των Γερμανών του Τρίτου Ράιχ κόλαση και μάλιστα
ασκώντας πάνω τους τα απάνθρωπα αντιεβραϊκά μέτρα των Ναζί, με στόχο την τιμωρία τους με το ίδιο νόμισμα. Γνωστοί
στους εχθρούς τους ως «Μπάσταρδοι», οι άνδρες του Ρέιν βρίσκουν στο πρόσωπο μιας Γερμανίδας ηθοποιού μία ανέλπιστη
σύμμαχο. Αλλά και η Σοσάνα καλείται να παίξει ένα σημαντικό ρόλο.


















http://www.youtube.com/watch?v=dOMKloOEKcU
 
Last edited:

primare

Established Member
19 March 2008
224
Re: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Αρκετα καλη,και να μη σου πουν πως σκηνοθετης ειναι ο Ταραντινο,το καταλαβαινεις αμεσως!Ποιος αλλος ,συν τοις αλλοις, θα εβαζε το gasoline του bowie σε πολεμικη ταινια!Ο συνταγματαρχης ολα τα λεφτα για μενα.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

πω πω ...την είδα χτες ...όχι όλη βέβαια . Οσο άντεξα αυτό το παραλήρημα ανοησίας , ανούσιας κινηματογράφησης μη κινηματογραφικών ατέρμονων διαλόγων χωρίς περιεχόμενο . Ακόμα και η περίφημη αίσθηση για την μουσική επένδυση των ταινιών του πήγε στράφι , καθώς τα όπως πάντα ενδιαφέροντα και καλά τραγούδια που διαλεξε ήταν τόσο παράταιρα με το περιεχόμενο των σκηνών.

Ο άνθρωπος εξελίσσεται σε αυτό που πάντα ονειρευόταν . Το απόλυτο φτηνο trash .
 

Ali Malik

Senior Member
11 December 2008
675
Re: Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Το ζητημα ειναι ΠΩΣ θα την κρινει κανεις την ταινια αυτη. Σαν ιστορικη, δυσκολο (εως πολλυ δυσκολο). Σαν δρασης? Ισως.... σαν κατι που τα συνδυαζει (στο περιπου) ??

Παντως κακη δεν θα την ελεγα. Μετρια προς το καλο. Το οποιο και ψηφισα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Να ρωτήσω κάτι?

Τελικά, πως γράφεται αυτή η ταινία?

Το ''μπάσταρδη'' αναφέρεται σε κάποιο θηλυκό??

Οι ''άδοξοι'' που κολλάνε?

Τι σόι σύνταξη είναι το ''άδοξοι μπάσταρδη''?????

Μήπως γράφεται έτσι για να ταιριάζει με την ''ανορθογραφία'' του σκηνοθέτη Ταραντίνο??
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Γιατι θεωρουνε τον ταραντινο καλο σκηνοθετη ακομα δε μπορω να το καταλαβω:stupid:
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,190
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Γιατι θεωρουνε τον ταραντινο καλο σκηνοθετη ακομα δε μπορω να το καταλαβω:stupid:

Γιατι οταν εχεις φτιαξει ταινια οπως το Pulp Fiction και το reservoir dogs δεν λογιζεσαι για κακος σκηνοθετης.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Γιατι θεωρουνε τον ταραντινο καλο σκηνοθετη ακομα δε μπορω να το καταλαβω:stupid:

εγώ πάντως δεν μπορώ να απαντήσω . Δυστυχώς , οι περιορισμένες μου προφανώς τεχνικές γνώσεις , δεν μου επιτρέπουν να διακρίνω τίποτα απολύτως πέραν του απόλυτου κενού στην φιλμογραφία του , καθώς και μια αναιτιολόγητη προτίμηση στους σχοινοτενείς αμπελοφιλοσοφικούς διαλόγους .
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

εμενα παντως ταινιες που προβαλουν ωμη βια για cult απλα μου δημιουργουν απεχθεια!..γιατι να δω την καθε ανωμαλια του καθε σκηνοθετη?..οχι οχι..στα 15 λεπτα την εκλεισα..δυστηχως ο Tarrantino για μενα δεν ειναι σκηνοθετης..Τσοντες πρεπει να γυριζε οχι ταινιες.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Εμένα δεν μου αρέσει - Δεν θα έπρεπε να αρέσει σε κανέναν


Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ αυτών των δύο προτάσεων και καλό είναι να μπορούμε να την διακρίνουμε και να χρησιμοποιούμε την σωστή καθε φορά.

Και εμένα μπορεί να μην μου αρέσει ο Αγγελόπουλος πχ αλλα δεν θα βγώ να πω οτι θα έπρεπε να σκηνοθετεί ταινίες για ασανσερ.

Όχι τιποτα άλλο προσβάλουμε (όσο και αν μας διαφύγει) όχι μόνο τον δημιουργό αλλα και όποιον του άρεσε η δημιουργία.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Μα δε μιλησα για κανεναν αλλο φιλε μου..την γνωμη μου ειπα!..γιατι προσβαλω οποιον του αρεσε η ταινια?..αμα βγω και πω οτι δε μου αρεσει η μανεστρα και οτι μου φερνει αναγουλα τι παει να πει?οτι προσβαλω την Μισκο?...ολες Οι ταινιες του tarrantino δυστηχως βγαζουν μια αδιστακτη διαστροφη και ανωμαλια σε βαθμο παρανοιας που για μενα σε εναν πολιτισμενο κοσμο ειναι τελειως παραλογα..
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

+1000 Alex.
Και η λέξη ανωμαλία δεν μου αρέσει καθόλου, τι να πει δλδ. και ο Τρίερ? :D
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

+1000 Alex.
Και η λέξη ανωμαλία δεν μου αρέσει καθόλου, τι να πει δλδ. και ο Τρίερ? :D
Φιλε μου συμφωνω οτι μηλαω λιγο υπερβολικα αλλα πως να κρινω αλλιως ταινιες ας πουμε απο παλια το from dusk till dawn μεχρι το hostel και αλλες τελειως παρανοικες ταινιες?..εξωπραγματικες και αδιστακτες δεν ειναι?ο σκηνοθετης αυτος μονιμα τετοια πραγματα προβαλει!..δε θα θελα να τρεφω την δοιανοια μου με τιποτα με τετοια πραγματα φιλε μου και δε νομιζω οτι κανει καλο σε κανεναν!..παρομοια και ταινιες τυπου saw..:a0210:
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Παρανοϊκή η ταινία που τα βγάζει η Σάλμα? Ντροπή σου :D
Τέσπα, γούστα είναι αυτά, ο καθένας έχει από ένα
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

Παρανοϊκή η ταινία που τα βγάζει η Σάλμα? Ντροπή σου :D
Τέσπα, γούστα είναι αυτά, ο καθένας έχει από ένα
Καλα η Σαλμα στην συγκεκριμενη ταινια ειναι ΚΟΛΑΣΗ ε...και με τις 2 ενοιες!!:slapface::slapface::slapface::BDGBGDB55:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,190
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: ΑΔΩΞΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ — Inglourious Basterds

+1000 Alex.
Και η λέξη ανωμαλία δεν μου αρέσει καθόλου, τι να πει δλδ. και ο Τρίερ? :D

Αμ ο Γκριναγουεη τι να πει ? Μακραν ο πιο αρρωστος πλεον σκηνοθετης (λεω πλεον γιατι μετεξελιχθηκε σε αρρωστο ξεκινησε λαμπρα.)

αλλα πως να κρινω αλλιως ταινιες ας πουμε απο παλια το from dusk till dawn μεχρι το hostel και αλλες τελειως παρανοικες ταινιες?..εξωπραγματικες και αδιστακτες δεν ειναι?ο σκηνοθετης αυτος μονιμα τετοια πραγματα προβαλει!..δε θα θελα να τρεφω την δοιανοια μου με τιποτα με τετοια πραγματα φιλε μου και δε νομιζω οτι κανει καλο σε κανεναν!..παρομοια και ταινιες τυπου saw..:a0210:



Ε καλα αν η διανοια σου δεν τις αντεχει ασε να τις κανει τις ταινιες και να τις απολαυσουν οσοι τους αρεσει αυτο το ειδος κινηματογραφου.


Το dusk till down προσωπικα το απολαυσα μια χαρα . Και για την ενημερωση σου η ταινια ειναι σκηνοθετημενη απο τον Ρομπερτ Ροντριγκεζ και οχι απο τον Ταραντινο.

Μονο επαιζε σε εκεινην την ταινια και ειχε συνγραψει το σεναριο.