pentax k-x

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Το dpreview έδωσε το τεστ που έκανε στην συγκεκριμένη μηχανή. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι μετά την sony και η pentax έκανε βήματα που έφτασε ή και πέρασε τις αντίστοιχες canon-nikon σε επίπεδα θορύβου στις υψηλές ευαισθησίες.
Εύγε !!!!

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxkx/page29.asp
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxkx/page15.asp
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Φοράει πιθανότατα τον ίδιο 12ρη αισθητήρα με τις Νίκον ή κάποια παραλλαγή του. Όντως δείχνει πολύ καλή. Αυτόν τον αισθητήρα θα έπρεπε να είχαν βάλει στην Κ7.
 

cane

Senior Member
13 June 2008
534
Ήμουν πολύ κοντά στο να την πάρω αλλά τελικά για κάποιους λόγους προτίμησα την 450d. Κάποιοι από αυτούς ήταν αυτό το "No visible AF points in viewfinder" που αναφέρει και το dpreview, όπως και τα πολλά προβλήματα με τις μπαταρίες της όπως αναφέρουν κάτοχοι της μηχανής. Πάντως από ποιότητα φωτο σε σχέση με την τιμή της νομίζω, χωρίς να έχω την εμπειρία, ότι είναι πολύ καλή.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Θα μπορουσαν βεβαια να κουμπωναν και εναν φακο της προκοπης εκτος των 2 κιτ ωστε να εχουν καποια μεγλυτερη βαρυτητα στην επιλογη της Κ-χ τα δειγματα .
Unfair, παρα το 9 στην οπτικη ποιοτητα , γιατι το μια εικονα αξιζει οσο 1000 λεξεις , εδω κολλαει οσο πουθενα αλλου.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Οντως φαινεται πολυ καλη,εκτος ισως απο καποια προβληματακια color moire που ειδα στα jpeg στο imaging resource.


Ωραια μηχανουλα,βεβαια απο φακους τι παιζει στην pentax?
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Ήμουν πολύ κοντά στο να την πάρω αλλά τελικά για κάποιους λόγους προτίμησα την 450d. Κάποιοι από αυτούς ήταν αυτό το "No visible AF points in viewfinder" που αναφέρει και το dpreview, όπως και τα πολλά προβλήματα με τις μπαταρίες της όπως αναφέρουν κάτοχοι της μηχανής. Πάντως από ποιότητα φωτο σε σχέση με την τιμή της νομίζω, χωρίς να έχω την εμπειρία, ότι είναι πολύ καλή.


Αυτο με τα AF points δεν ειναι και τοσο σημαντικο για μενα αφου χρησιμοποιω μονιμα το κεντρικο απο τα 11 ?!! της Κ200.Το θεμα με τις μπαταριες στην κ-χ διορθωθηκε με νεο firmware και τελος η 450 ειναι παρα πολυ καλη επιλογη που σιγουρα θα προτιμουσα οσο υπηρχε το θεμα των μπαταριων κυριως.
Εχει περισσοτερα κολπακια η κ-χ και συνολικα μαλλον ειναι καλυτερη αλλα.....
Αυτο που απαιτω απο μια μηχανη ειναι να με καλυπτει , οσο αφοραει την φωτογραφια . Τωρα βιντεο κλπ , δεν με απασχολουν αν πληρει το πρωτο (δεν χρειαζεται να ειναι η κορυφαια) ... αν βεβαια εφτιαχνε και τσαι δεν θα ελεγα οχι για στιγμες οπως τωρα που εχω πονολαιμο.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Οντως φαινεται πολυ καλη,εκτος ισως απο καποια προβληματακια color moire που ειδα στα jpeg στο imaging resource.


Ωραια μηχανουλα,βεβαια απο φακους τι παιζει στην pentax?

Εχει πολυ καλους και κυριως πληρη συμβατοτητα προς τα πισω. ΟΙ νεοι DA με το * ειναι αδιαβροχοι.
Επισης για οσους θελουν χειροκινητους Μ42 πχ η πενταξ ειναι ιδανικη.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
650 ευρώ έχει παιδιά προσφορά το διπλό κιτ (18-55 & 50-200) η αντιπροσωπεία. Με τίμιους φακούς. Συν ότι παίρνει όλους τους Πένταξ K από το 1975 κι εντεύθεν (και βιδωτούς με αντάπτορα). ΠΑΡΑ πολύ καλή περίπτωση, όσοι αγοράζετε τώρα να την εξετάσετε σοβαρά, και να μην στέκεστε στα ονόματα Canon-Nikon. Και εάν θέλετε να ξέρετε οι τελευταίοι, η Pentax τη δεκαετία του '60 ήταν ΠΟΛΥ μεγαλύτερο όνομα από τις δύο σημερινές μεγάλες κυρίες. Ακόμη και από τη Νίκον (για την Canon δεν το συζητώ καν...)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μουαρέ έχει η μηχανή περισσότερο από πχ τη Nikon D5000/90/300 που έχουν ουσιαστικώς τον ίδιο αισθητήρα, διότι έχει πιο ασθενές φίλτρο ΑΑ. Όμως, για το λόγο αυτό έχει και μεγαλύτερη οξύτητα το αρχείο που δίνει. Σε πράγματικές συνθήκες, η οξύτητα θα φανεί, το μουαρέ πολύ-πολύ δύσκολα.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Αν βγαλει και ενα σωμα σαν της Κ7 με τις ουσιαστικες βελτιωσεις της Κ-χ (διαχειρηση στα ψηλα Iso,JPEG της Silkypix κλπ) θα ειναι τελεια.Το Silkypix να πω , οτι ειναι οτι καλυτερο εχω δει στα PEF ακομα και στο default.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Μου αρεσε ακομη το οτι εχει distortion και chromatic abberation corrections για τα jpeg για καποιους φακους της pentax οπως αναφερει στο dpreview,και το οτι η οθονη μπορει να ρυθμιστει χρωματικα.

Το μονο ισως αρνητικο αυτο με τα af points,δηλαδη δε φαινεται ουτε το κεντρικο σημειο στο σκοπευτρο?
 

orfeas

Established Member
10 December 2007
233
Achaia
Φαίνονται όλα τα σημεία, δεν φαίνεται το ενεργό αυτό δλδ που μόλις χρησιμοποιήθηκε για να εστιάσει
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Α,δηλαδη φαινονται κανονικα ολα τα σημεια στο σκοπευτρο,απλα δεν αναβοσβηνει για να επιβεβαιωσει την εστιαση?Ε αμα ειναι ετσι τοτε ενταξει,γιατι αν ξερεις ποιο εχεις επιλεξει,no problem.

Εγω νομιζα οτι δε φαινεται στο σκοπευτρο τιποτα,και μου φανηκε λιγο περιεργο.Γιατι ακομη και αν εχεις επιλεξει πχ μονο το κεντρικο,αν αυτο δε φαινεται στο σκοπευτρο τοτε υπαρχει προβλημα.

Αλλα τι χαζος που ειμαι και εγω,ειναι δυνατο να μη φαινεται στο σκοπευτρο τιποτα,πως θα κανεις autofocus σωστα εκει που θες.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Καποιου ειδους επιβεβαιωση θα την εχει φανταζομαι αλλοιως θα χασει πιθανους πελατες με μανιουαλ φακους.
Θα εχει πιστευω τουλαχιστον την ηχητικη οποτε δεν θα ειναι τοσο σημαντικο για οσους δεν εχουν προβληματα ακοης .
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Και πλέον στον τομέα του θορύβου που πριν 2 χρόνια η canon κυριαρχούσε τώρα έχει μείνει πίσω ακόμη και από την pentax-sony που είχαν απαράδεκτες επιδόσεις.
Πρέπει επιτέλους να βελτιωθεί η canon γιατί μας βλέπω μετανάστες στους γείτονες :7SFGSFG:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Καλημερα.Δεν ειναι το θεμα τοσο η ηχητικη επιβεβαιωση κατα τη γνωμη μου,οσο το να υπαρχουν τα af points στο σκοπευτρο και ας μην αναβοσβηνουν για να επιβεβαιωσουν.

Παροτι ειδα ομως δεν υπαρχουν ουτε αυτα παρα μονο το πλασιο οπου αυτα ειναι,και το πλαισιο της spot φωτομετρησης.Αυτο ειναι προβλημα,διοτι παρολο που αν θες να χρησιμοποιησεις μονο το κεντρικο ξερεις που βρισκεται,αν θες ομως να επιλεξεις ενα απο τα αλλα σημεια(υπαρχουν περιπτωσεις που πρεπει να επιλεξεις ενα σημειο εκτος του κεντρου),τοτε δε βοηθαει αυτο.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Καλημερα.Δεν ειναι το θεμα τοσο η ηχητικη επιβεβαιωση κατα τη γνωμη μου,οσο το να υπαρχουν τα af points στο σκοπευτρο και ας μην αναβοσβηνουν για να επιβεβαιωσουν.

Παροτι ειδα ομως δεν υπαρχουν ουτε αυτα παρα μονο το πλασιο οπου αυτα ειναι,και το πλαισιο της spot φωτομετρησης.Αυτο ειναι προβλημα,διοτι παρολο που αν θες να χρησιμοποιησεις μονο το κεντρικο ξερεις που βρισκεται,αν θες ομως να επιλεξεις ενα απο τα αλλα σημεια(υπαρχουν περιπτωσεις που πρεπει να επιλεξεις ενα σημειο εκτος του κεντρου),τοτε δε βοηθαει αυτο.

Την ηχητικη την βρισκω απραιτητη αν δεν εχει την φωτεινη ενω τις υπολοιπες τουλαχιστον αχρηστες.
Αν επιλεξεις την κεντρικη , νεταρεις πρωτα το θεμα και μετα κρατωντας το πληκτρο μισοπατημενο καδραρεις.
Πολυ πιο απλο και πολυ πιο γρηγορο κατα την γνωμη μου.
Υπ'οψιν η Κ200 εχει 11 σημεια .
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Την ηχητικη την βρισκω απραιτητη αν δεν εχει την φωτεινη ενω τις υπολοιπες τουλαχιστον αχρηστες.
Αν επιλεξεις την κεντρικη , νεταρεις πρωτα το θεμα και μετα κρατωντας το πληκτρο μισοπατημενο καδραρεις.
Πολυ πιο απλο και πολυ πιο γρηγορο κατα την γνωμη μου.
Υπ'οψιν η Κ200 εχει 11 σημεια .

Βρε stgeo αλοιμονο,το ξερω πως εστιαζουν ετσι:D!Ετσι κανω και εγω στη συντριπτικη πλειοψηφια των ληψεων!

Απλα για παραδειγμα,καποιες φορες μπορει να χρειαστει να βαλεις τη μηχανη σε τριποδο και να εστιασεις σε κατι που ειναι πιο δεξια/αριστερα κτλ,και μπορει να μη βολευει ο κλασσικος τροπος που περιεγραψες,διοτι δε βολευει πολυ να κουνας τη μηχανη εχοντας εστιασει με το κεντρικο,και μετα να προσπαθεις να ξαναφτιαξεις το καδρο εχοντας πατημενο το κουμπι μεχρι τη μεση και να προσπαθεις να στερεωσεις και το τριποδο.

Η σε αλλη περιπτωση,μπορει να θες να εστιασεις κατι σε μια κοντινη ληψη πχ κατι που ξεφευγει αισθητα απο τη μεση του καδρου,και αν εστιασεις με τον κλασσικο τροπο του κεντρικου σημειου,μπορει παροτι εχεις κλειδωσει την εστιαση αυτη να χαλασει λογω γεωμετριας οταν πας να ξανασυνθεσεις το καδρο.
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: pentax k-x

Και πλέον στον τομέα του θορύβου που πριν 2 χρόνια η canon κυριαρχούσε τώρα έχει μείνει πίσω ακόμη και από την pentax-sony που είχαν απαράδεκτες επιδόσεις.
Πρέπει επιτέλους να βελτιωθεί η canon γιατί μας βλέπω μετανάστες στους γείτονες :7SFGSFG:

Μα έχει βελτιωθεί. Οι Nikon/Pentax εξαρτώνται αποκλειστικώς από τη Σονυ, δεν έχουν δική τους τεχνογνωσία στους καθ' εαυτούς αισθητήρες, πάνω στον 12ρη αισθητήρα βγάζουν σωματα εδώ και δύο χρόνια, με βελτιώσεις. Ήδη ο 12ρης έχει ξεπεραστεί στο θέμα του θορύβου από τον +50% 18ρη αισθητήρα που φοράει η 7D, και που είναι βέβαιο ότι θα μπει και στο επόμενο χαμηλότερο μοντέλο. Αντιθέτως, οι Νίκον/Πένταξ θα πρέπει να περιμένουν την backlight τεχνολογία να περάσει από τις κόμπακτ στους μεγάλους αισθητήρες, και να θελήσει η Σόνυ (που βγάζει και αυτή μηχανές, καίτοι δεν το κατέχει τόσο καλά το αντικείμενο καταπώς φαίνεται) να τους πουλήσει τέτοιους αισθητήρες.