Αχ, αυτό το marketing!!

19 June 2006
35,671
Επειδή, λόγω εορτών (ας είναι καλά το δώρο...:D), βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο στην κατηγορία των τηλεοράσεων με σκοπό αγοράς, θα ήθελα να πω δυο πραγματάκια, που τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές στο φόρουμ μας.

Βλέπω, λοιπόν, ότι πολλά νέα μέλη φέρνουν μαζί τους τα ''φώτα του έξω κόσμου'' σχετικά με τις διαθέσιμες τεχνολογίες ή τα διάφορα μοντέλα. Ατάκες όπως, ''η τεχνολογία πλάσμα είναι πεθαμένη'', ''οι πλάσμα θέλουν σέρβις κάθε 6 μήνες'', ''οι πλάσμα είναι ξεπερασμένες'', ''τα led-lcd είναι το μέλλον'', ''οι πλάσμα είναι παλιά τεχνολογία'', ''οι πλάσμα είναι θολές'' και άλλες ευτράπελες δηλώσεις, έκαναν ξανά την εμφάνισή τους.:bang::bang:

Βέβαια, σ' αυτό δεν φταίνε οι νέοι συμφορουμίτες, αλλά οι ''επαΐοντες'' των διαφόρων καταστημάτων που δεν γνωρίζουν την τύφλα τους τη μαύρη, τα περιοδικά του χώρου που γνωρίζουν μια χαρά αλλά ξεχνούν ότι τα blind tests είναι για τον ήχο και όχι για την εικόνα, και γενικώς οι διαφημίσεις και το μάρκετινγκ. Ο χώρος των τηλεοράσεων πρέπει να είναι ο πιο ''καφενειακός'' τόπος, αν κρίνω από τον τρόπο διαφήμισης.

''Τηλεόραση LCD 32'', μόνο ....''
''Τηλεόραση Samsung LCD 40'', μόνο....''

Κάτι τέτοια σποτάκια παίζουν οι τηλεοράσεις. Ούτε καν το μοντέλο, έτσι για το γαμώτο, βρε αδερφέ. Δεν συζητάμε για το αν είναι νέο μοντέλο ή πενταετίας. Αυτά είναι ψιλά γράμματα...:BDGBGDB55::BDGBGDB55:

Πόσοι από σας θ' αγόραζαν ''Αυτοκίνητο BMW 1800 κυβικών, μόνο....''??? Φαντάζομαι κανείς. Είναι τόσο γελοίος ο τρόπος προώθησης και διαφήμισης των τηλεοράσεων που σε κάνει ν' αναρωτιέσαι αν κόβουμε τα χρήματα από τα δέντρα....μέχρι και στα ουίσκια αναφέρουν την παλαιότητα, εκτός του ότι ο τύπος που τα πίνει είναι επιτυχημένος, Δον Ζουάν και πάμπλουτος.....στις τηλεοράσεις, τίποτα...

Πάρε, αυτό το γουρούνι στο σακκί 32 ιντσών και μην ρωτάς πολλά-πολλά.:musicus::musicus:

Για να μην μακρυγορώ, ξεχάστε ό,τι ακούτε από τους δήθεν ''φωστήρες'' προώθησης ηλεκτρονικών οπτικών συσκευών. Εμπιστευθείτε τα μάτια σας, την κρίση σας, το γούστο σας, την κατάρτισή σας που θα έχει προέλθει από έρευνα αγοράς σε φόρα σαν το δικό μας, ενημερωθείτε όσο μπορείτε, για να ευχαριστηθείτε όσο το δυνατόν περισσότερο την επιλογή σας...

Καλές αγορές!!!:ernaehrung004::ernaehrung004:
 

HLKPRO

New member
28 September 2009
57
Απόλυτο δίκιο έχεις σ'αυτά που λές. Τελικά η επιλογή τηλεόρασης δεν είναι απλό πράγμα. Όπως έγραψα στο πιό πάνω thread ενώ ξεκίνησα για αγορά LCD LED 37" , διαβάζοντας γνώμες άρχισα να στρέφομαι σε Plasma 42". Κατάλαβα ότι η προσθήκη "LED" δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σε άλλες χώρες οι εταιρίες αναγκάστηκαν από τι κράτος να αποσύρουν την ένδειξη "LED" και να εξηγήσουν στους καταναλωτές τι ακριβώς τους πουλούσαν. Στο Ελλαδιστάν βέβαια μας πασσσάρουν μια λέξη (χωρίς κανένας αρμόδιος να ασχοληθεί με του λόγου το αληθές) και οι αδαείς τρέχουν να πληρώσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Το παράπονό μου είναι ότι πρακτικά αδυνατείς να βγάλεις συμπέρασμα επισκεπτόμενος ένα κατάστημα για να κάνεις σύγκριση , όταν σου έχουν μπροστά σου 20 τηλεοράσεις να παίζουν ο θεός ξέρει με τι ρυθμίσεις και σου έχουν πετάξει και μια ταινία B Ray και μένεις με το στόμα ανοιχτό από την ποιότητα. Άρα πως στο καλό να αποφασίσεις? Ακόμα και εδώ μπερδεύεσαι με τις τόσες γνώμες που διαβάζεις. Υπάρχει απάντηση στο βαρετό για πολλούς πλέον ερώτημα " Plasma or LCD"?
 
19 June 2006
35,671
Το παράπονό μου είναι ότι πρακτικά αδυνατείς να βγάλεις συμπέρασμα επισκεπτόμενος ένα κατάστημα για να κάνεις σύγκριση , όταν σου έχουν μπροστά σου 20 τηλεοράσεις να παίζουν ο θεός ξέρει με τι ρυθμίσεις και σου έχουν πετάξει και μια ταινία B Ray και μένεις με το στόμα ανοιχτό από την ποιότητα. Άρα πως στο καλό να αποφασίσεις? Ακόμα και εδώ μπερδεύεσαι με τις τόσες γνώμες που διαβάζεις. Υπάρχει απάντηση στο βαρετό για πολλούς πλέον ερώτημα " Plasma or LCD"?

Έχεις, επίσης, απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Γι' αυτό γράφω ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε από τους κατόχους στα διάφορα φόρα, να ζυγίζουμε τις απόψεις, να μαθαίνουμε, πάντα βέβαια σε συνάρτηση με το προσωπικό μας γούστο. Μην σε φοβίζει ότι ακούγονται πολλές απόψεις. Αυτός είναι ο σκοπός. Η έρευνα αγοράς γύρω από το προϊόν που μας ενδιαφέρει. Ούτε, από την άλλη, πρέπει να σε αγχώνει. Για την αγορά μιας συσκευής μιλάμε, άλλωστε, και όχι για το μέλλον των παιδιών μας. Όπως και να 'χει, μου φαίνεται προτιμότερο το δίλημμα ενός ανθρώπου που ´χει ψαχτεί, και ας κάνει τελικά ''λάθος'' επιλογή, παρά εκείνος που αγοράζει γουρούνι στο σακκί επειδή έτσι προστάζει η ταχύτητα της ζωής και το μάρκετινγκ.

Γνωρίζοντας πέντε πράγματα, θα δεις ότι μπορείς να διακρίνεις διαφορές ακόμα και κάτω από κακές συνθήκες όπως τις αναφέρεις παραπάνω...;);)
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,840
Clermont-Ferrand, France
Εγώ από την άλλη πιστέυω ότι είναι αρκετά απλό.

Θέλεις πιο έντονα χρώματα, πιο λεπτή, λιγότερη κατανάλωση, να παίζεις πολλά παιχνίδια, με πολλά μπιχλιμπίδια (usb, movie player, internet services), να μην ανυσηχείς για burn-in. Τότε LCD.

Θέλεις καλύτερο μαύρο (άρα και καλύτερη κινηματογραφική εικόνα), δεν παίζεις πολλά παιχνίδια, δεν θέλεις καμμένα pixel, δεν θέλεις clouding, δεν θέλεις bleeding, δεν θέλεις μπιχλιμπίδια (αν και πολλές καινούριες plasma προσφέρουν), θέλεις τα λεφτά που δίνεις να αντιστοιχούν σε αυτό που παίρνεις? Τότε plasma.
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Σωστά τα λέτε όλοι, αλλά ξεχνάτε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτήριο με το οποίο αγοράζει το 90%+ των καταναλωτών: ΤΙΜΗ. *

Τι μαύρα και χρώματα και contrast και πράσινα άλογα....

Ο υποψήφιος αγοραστής πρώτα θα κοιτάξει το ταμπελάκι και μετά θα δει για πιό μοντέλο τηλεόρασης πρόκειται. Και ειδικά στους καιρούς που ζούμε το φαινόμενο είναι πολύ εντονότερο.

Και φυσικά θα αγόραζε και BMW 1800 στα τόσα ..... αν η τιμή είναι καλή. Εννοείται ότι θα το αγόραζε. Τα πάντα εξαρτώνται από την τιμή. Αν η τιμή είναι καλή, όχι γουρούνι στο σακί αλλά ολόκληρο τον ζωολογικό κήπο αγοράζει.

Το έχω ξαναγράψει, μην κρίνετε από εδώ μέσα. ούτε μονοψήφιο ποσοστό δεν είμαστε αυτοί που μας ενδιαφέρει η ποιότητα και μετά όλα τ' άλλα.


* Και φυσικά το marketing των εταιρειών το γνωρίζει πολύ καλά αυτό.
 
Last edited:

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Ποια ειναι τα κριτηρια αγορας για παραδειγμα?

Εγω συγκεκριμενα διαβαζω το περιοδικο εικονα και ηχος που συγκεντρωνει τα τελευταια και ποιο αξιολογα μοντελα και τα αναλυει.

Επειδη δεν ειμαι ειδικος δεν ξερω αν κανει καλη δουλεια ή αν εχει συμφέρντα να προοθηση καποια μοντέλα ουτε αυτο το ξερω, αλλα μου αρεσουν οι αναλυσεις του και το θεωρω ως σημειο αναφορας.

Τωρα το πως θα διαλεξω προιον ειναι προβλημα. Μπορει να εχει μια οθονη που να εχει την υψηλοτερη βαθμολογια και να θετει τα στανταρ, αλλα να βρεις εσυ προσωπικα πως καποια αλλη ειναι καλυτερη.

Για παραδειγμα στις 42-47 ιντσες βγαζει καλυτερη με διαφορα την philips pfl 46.

Τωρα το πως θα χρησιμοποιησεις εσυ αυτην την πληροφορια ειναι αλλο ζητημα.
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Αν βγει μια προσφορά με 32" στα 100 ευρώ με ανάλυση κινητού (480 X 320).... τι νομίζετε ότι θα γίνει;

Εγώ πιστεύω ότι θα ξεπουλήσουν πολλά κοντέϊνερς.....
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Συμφωνώ με τον Τάσο, αρκεί να κάνεις μια βόλτα σε ένα μεγάλο κατάστημα και να ακούσεις ερωτήσεις "κοινού" σε "πωλητές".
Αν επιτρεπόταν να μαγνητοφωνήσουμε τους διαλόγους, θα γελάγαμε για χρόνια.
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Επειδή ξαδερφός μου είναι υπεύθυνος καταστήματος σε μεγάλη αλυσίδα ο διάλογος είναι τυπικός:
Πελάτης: - τι μοντέλο είναι αυτό; χαρακτηριστικά; κάνει αυτό; κάνει εκείνο;
Πωλητής:- Βεβαίως, είναι έτσι, είναι γιουβέτσι κλπ κλπ
Πελάτης: -Μάλιστα, και τιμή;
Πωλητής:-ξέρετε , επειδή είναι το καλό μοντέλο 1000+ ευρώ...
Πελάτης: - Ευχαριστώ, γειά σας...

Παιδιά αυτός είναι ο διάλογος 99% των περιπτώσεων....
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Εγώ εκτός φόρουμ δεν έχω ακόμη γνωρίσει σχεδόν κανέναν που να θεωρεί ότι οποιοδήποτε ποσό πάνω από 500-600 ευρώ είναι λογικό για αγορά τηλεόρασης.
Ανεξάρτητα οικονομικής επιφάνειας και λοιπών εξόδων, τα 500-600 θεωρούν ότι είναι υπεραρκετά για να πάρεις "καλή" τηλεόραση.

Οπότε τί αγορά θα δημιουργούσαν αυτοί οι καταναλωτές;
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Πιστευω οτι 800-1000 ευρω ειναι το μαχιμουμ που θα δωσει ενας μεσος καταναλωτης για τηλεοραση.Οι ακριβοτερες ειναι για ενα 10-20% πελατων.Δεν ειναι τυχαιος ο χαμος με την U10 της panasonic.
 
19 June 2006
35,671
Σωστά τα λέτε όλοι, αλλά ξεχνάτε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτήριο με το οποίο αγοράζει το 90%+ των καταναλωτών: ΤΙΜΗ. *

Τι μαύρα και χρώματα και contrast και πράσινα άλογα....

Ο υποψήφιος αγοραστής πρώτα θα κοιτάξει το ταμπελάκι και μετά θα δει για πιό μοντέλο τηλεόρασης πρόκειται. Και ειδικά στους καιρούς που ζούμε το φαινόμενο είναι πολύ εντονότερο.

Και φυσικά θα αγόραζε και BMW 1800 στα τόσα ..... αν η τιμή είναι καλή. Εννοείται ότι θα το αγόραζε. Τα πάντα εξαρτώνται από την τιμή. Αν η τιμή είναι καλή, όχι γουρούνι στο σακί αλλά ολόκληρο τον ζωολογικό κήπο αγοράζει.

Το έχω ξαναγράψει, μην κρίνετε από εδώ μέσα. ούτε μονοψήφιο ποσοστό δεν είμαστε αυτοί που μας ενδιαφέρει η ποιότητα και μετά όλα τ' άλλα.


* Και φυσικά το marketing των εταιρειών το γνωρίζει πολύ καλά αυτό.

Δεν αντιλέγω σ' αυτό. Σαφώς και πρώτο και τελικό κριτήριο είναι η τιμή. Όταν ένας καταναλωτής έχει βάλει ''ταβάνι'' π.χ τα 500 Ευρώ μπορεί να μην θέλει να πάει σε αγορά 600 ακόμα και αν του φαίνεται ελαφρώς καλύτερη η ποιότητα. Το γουρούνι στο σακκί το αγοράζει από τη στιγμή που διατίθενται 10-15 συσκευές μέσα στο μπάτζετ του και 'κείνος πάει και αγοράσει την πρώτη που θα βρει μπροστά του επηρεαζόμενος από ηλίθιες διαφημίσεις ή άσχετους πωλητές. Δεν είναι το θέμα αν γνωρίζει τι τσιπάκι για την απόπλεξη φοράει η συσκευή. Σίγουρα, όμως, έχει τις προτιμήσεις του στην εικόνα. Γιατί, λοιπόν, να μην πάρει το καλύτερο δυνατόν στα χρήματα που διαθέτει? Γιατί να μένει στα λόγια του αέρα που ακούει δεξιά και αριστερά για πεθαμένες τεχνολογίες κ.λ.π. και να μην ενημερωθεί ο ίδιος για το πως έχουν τα πράγματα?? Επαναλαμβάνω, δεν χρειάζεται να γίνει master calibrator για ν' αποφασίσει τι θ' αγοράσει. 10 ώρες το πολύ αν διαθέσει σε έρευνα αγοράς και γνώση περί του αντικειμένου που αγοράζει, φθάνουν και περισσεύουν για να τον οδηγήσουν σε σχετικά ασφαλή συμπεράσματα.

Μιλάμε για την αγορά τηλεόρασης, αλλά, το θέμα είναι βαθύτερο. Η ουσία είναι κατά πόσον είμαστε συνειδητοποιημένοι καταναλωτές και όχι έρμαια του κάθε τυχάρπαστου marketing που αποφάσισε ότι οι Έλληνες είναι σκέτα βόδια στις αγορές τους, οπότε δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο λανσάρισμα και προώθηση το προϊόν. Κατόπιν τούτου, πακέτο πάει και το ύφος, η ''γνώση'' και ο τρόπος αντιμετώπισης των περισσοτέρων πωλητών προς το καταναλωτικό κοινό. Ο ορισμός της άρπα κόλας...
 
17 June 2006
23,870
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αχ, αυτό το marketing!!

Εγώ εκτός φόρουμ δεν έχω ακόμη γνωρίσει σχεδόν κανέναν που να θεωρεί ότι οποιοδήποτε ποσό πάνω από 500-600 ευρώ είναι λογικό για αγορά τηλεόρασης.
Ανεξάρτητα οικονομικής επιφάνειας και λοιπών εξόδων, τα 500-600 θεωρούν ότι είναι υπεραρκετά για να πάρεις "καλή" τηλεόραση.

Οπότε τί αγορά θα δημιουργούσαν αυτοί οι καταναλωτές;

Ακριβώς. Αυτή είναι η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία των αγοραστών.

και κακά τα ψέματα, λίγο πολύ με λίγο "μάθημα" όλοι μπορούν να διακρίνουν την καλή εικόνα. Οταν όμως για την καλή εικόνα θα πρέπει να βάλει πιό βαθιά το χέρι στην τσέπη, τι νομίζετε θα επιλέξει στο τέλος;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Αχ, αυτό το marketing!!

Κακα τα ψεματα ο πολυς κοσμος δεν ενδιαφερεται για καλη εικονα , απλως παει στο καταστημα και παιρνει οτι βρει μπροστα του... υπαρχουν και αλλοι που το ψαχνουν λιγο παραπανω και διαβαζουν καποια περιοδικα τα οποια ομως στην συντιπτικη πλεοψηφια βγαζουν αποτελεσματα αναλογα με τη διαφημιστικη δαπανη καθε εταιρειας...

Ας αναφερω ενα παραδειγμα...

http://whathifi.com/Review/Philips-47PFL7404/
http://whathifi.com/Review/Panasonic-TX-P46S10/

5 αστερια ενα μοντελο με φτωχο μαυρο , αντιθεση και κινηση (τα πιο σημαντικα στοιχεια που χαρακτηριζουν μια τηλεοραση), 4 μια καλυτερη της προηγουμενης σε ολα...
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Εγώ εκτός φόρουμ δεν έχω ακόμη γνωρίσει σχεδόν κανέναν που να θεωρεί ότι οποιοδήποτε ποσό πάνω από 500-600 ευρώ είναι λογικό για αγορά τηλεόρασης.
Ανεξάρτητα οικονομικής επιφάνειας και λοιπών εξόδων, τα 500-600 θεωρούν ότι είναι υπεραρκετά για να πάρεις "καλή" τηλεόραση.

Οπότε τί αγορά θα δημιουργούσαν αυτοί οι καταναλωτές;


Μήπως φταίει που οι μισθοί δεν είναι στα επιπεδα της ΕΕ ;
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
μηπως φταινε και τα μαγαζια?εχουνε ξεφτιλισει την αγορα πουλωντας μονο τα σκουπιδια,αυτο δεν γινεται πουθενα αλλου
 

therock003

Senior Member
29 June 2008
623
Ρε παιδια εγω παντως τι να πω? Ειχα σκοπο να ξοδεψω γυρω στα 2000 να παρω μια οθονη ποιοτητας και χτες που πηγα στα Public ολες ιδιες μου φαινονταν. Μεχρι και μια LG 42 sta 480 ευρω και αυτηνης το αποτελεσμα δεν με χαλασε.

Τωρα βεβαια θα μου πεις πως καθεμια ειναι ρυθμισμενη με τον τροπο της και πως σε bluray δεν βλεπεις και σημαντικες διαφορες αφου η αντιστοιχεια εικονας ειναι 1:1 και δεν θελει upscaling για να γινει εκμεταλλευσεις των οι βελτιστοποιτικων τεχνολογιων της οθονης.

Αρα στην τελικη με ποιο κριτηριο διαλεγεις?

Εγω λεω, δεν παω να δωσω το διχιλιαρο σε κατι που θα πιασει τοπο και απο οθονη να παρω την φθηνη LG? :frown: