Σωστή Τοποθέτηση Ηχείων...

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Πρώτα απο όλα να αναφέρω πως έχω διαβάσει όλα τα θέματα σχετικά με την τοποθέτηση surround ηχείων αλλά και πάλι θα ήθελα την γνώμη των "ειδικών" μια και πρόκειται να κάνω τρύπες στον τοίχο.

Έχω παραγγείλει αυτά:
concept_s_set3_silver_300x300x72.jpg


Οι στήλες θα μπουν μπροστά που είναι και το εύκολο.
Δυστυχώς για τα surround ηχεία έχω καλώδια στην γυψοσανίδα οπότε αναγκάστηκα να πάρω ηχεία τοίχου.
Έχω παραγγείλει και τις βάσεις για τον τοίχο που προτείνει η teufel:
montage_02_500x500x72.jpg


Οι θέσεις που παίζουν για τα surround ηχεία είναι οι 1 και 2 όπως φαίνονται στις φώτο για δεξιά και αριστερά:
surroundleft.jpg

surroundright.jpg


Φυσικά στα ηχεία θα δώσω κλίση προς τα κάτω ώστε να σημαδεύουν λίγο πιο πάνω απο την θέση ακρόασης που είναι ο καναπές. Ο χώρος αυτός είναι διαστάσεων 3.80μχ5.30μ

Επειδή θα κάνω τρύπα αφ' ενός στον τοίχο για να βάλω τα ηχεία και αφετέρου στην γυψοσανίδα για να περάσω το καλώδιο δεν έχω την δυνατότητα αλλαγής. Ρίξτε καμια γνώμη.

Τα περιμένω 31/12 και δεν κρατιέμαι! Ο ενισχυτής θα είναι ο Onkyo 607.
 
Last edited by a moderator:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

Εφόσον ο καναπές που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι η θέση θέασης - ακρόασης, και αν η διάταξη ηχείων που θα χρησιμοποιήσεις είναι 5.1. όπως φαίνεται ότι είναι στην 1η εικόνα, τότε οι σωστές θέσεις για την τοποθέτηση των surround είναι οι θέσεις υπ´αριθμόν 1.
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

τα συγκεκριμενα ηχεια τα πισω..επειδη ειναι μακροστερνα..εκει που θα τοποθετηθουν..στην θεση 1..δεν θα ενοχλουν στην πορτα? προσωπικα πιο πολυ σε μαυρο θα ταιριαζε εκει νομιζω το χρωμα ηχειου σε σχεση με το χρωμα της πορτας....
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Re: Απάντηση: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

τα συγκεκριμενα ηχεια τα πισω..επειδη ειναι μακροστερνα..εκει που θα τοποθετηθουν..στην θεση 1..δεν θα ενοχλουν στην πορτα? προσωπικα πιο πολυ σε μαυρο θα ταιριαζε εκει νομιζω το χρωμα ηχειου σε σχεση με το χρωμα της πορτας....


Tα ηχεία έχουν 9cm πλάτος και η πόρτα είναι συρόμενη έτσι κι αλλιώς. Η παραγγελία έγινε με ασημί ηχεία γιατί αυτά κρίναμε πως θα ταίριαζαν καλύτερα με τον χώρο.
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

Εφόσον ο καναπές που φαίνεται στις φωτογραφίες είναι η θέση θέασης - ακρόασης, και αν η διάταξη ηχείων που θα χρησιμοποιήσεις είναι 5.1. όπως φαίνεται ότι είναι στην 1η εικόνα, τότε οι σωστές θέσεις για την τοποθέτηση των surround είναι οι θέσεις υπ´αριθμόν 1.


Με βάση μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα και όχι το αισθητικό και ακριβώς επειδή πρόκειται για 5.1 σύστημα και όχι 7.1 (ώστε να καλυφτεί το πίσω τόξο με back surround) πιστεύω πως η ενδεδειγμένη θέση για τα surround του φίλου είναι η 2. :shakehands:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

Με βάση μόνο το ηχητικό αποτέλεσμα και όχι το αισθητικό και ακριβώς επειδή πρόκειται για 5.1 σύστημα και όχι 7.1 (ώστε να καλυφτεί το πίσω τόξο με back surround) πιστεύω πως η ενδεδειγμένη θέση για τα surround του φίλου είναι η 2. :shakehands:


129024.jpg



attachment.php


Επίσης:

http://www.crutchfield.com/S-JqpZf0GZuzf/learn/learningcenter/home/speaker_placement.html

http://forum.ecoustics.com/bbs/messages/34579/129023.html

http://www.dolby.com/consumer/setup/speaker-setup-guide/index.html

http://www.thx.com/home/setup/speakers/51.html

Οι θέσεις 2 (και όχι ακριβώς αυτές αλλά μετατοπισμένες προς το κέντρο) προσφέρονται για τοποθέτηση των surround back ηχείων σε setup 7.1. Οι σωστές θέσεις για setup 5.1. είναι οι πρώτες.
 

Attachments

  • speakerplacement-5-1.gif
    speakerplacement-5-1.gif
    22.1 KB · Views: 371

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

Φίλε kblachos δεν διαφωνώ με τα links σου (αν και το link της THX στη θέση 90 δείχνει δίπολα και όχι μονόπολα που θα βάλει ο φίλος), ούτε στη θεωρία διαφωνούμε πουθενά, στην πράξη έγκειται περισσότερο η διαφωνία μας, ποιά θέση δηλαδή (η 1 ή η 2) είναι περισσότερο κοντά στα σχεδιαγράμματα. Εδώ ίσως θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν και την επιλογή του φίλου σε ενισχυτή ο οποίος χρησιμοποιεί σύστημα εξισορρόπησης της Audyssey και η οποία στο site της αναφέρει:

"...The second tradeoff is related to the ITU recommended placement of the two surround channels at ±110°. Surrounds at ±90° were found to produce the most envelopment compared to other angles, while surrounds at ±135° produce better rear phantom imaging capability. Thus ±110° was selected as the best tradeoff between envelopment and imaging. This is another limitation of 5.1 surround systems because one must choose between better rear imaging or better envelopment..."

DSX71B.gif
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Ηχεία surround, έτσι ή αλλιώς;

Το παραπάνω σχεδιάγραμμα καθώς και αυτά που γράφει η ΟΝΚΥΟ, αναφέρουν ως ιδεατή θέση των surround ηχείων τις 120 έως 135 μοίρες δεξιά και αριστερά του κάθετου άξονα που διέρχεται απ' το κεντρικό ηχείο και τη θέση θέασης - ακρόασης. Οι θέσεις 2 του φίλου παραπάνω, είναι περίπου στις 160 μοίρες. Εκεί (και λίγο πλησιέστερα στον άξονα) θα πρέπει να βάλει τα surround back εφόσον αποφασίσει να προχωρήσει σε 7.1. setup ηχείων.
 
Last edited:

DiscipleInAgony

New member
2 February 2007
31
Ερώτησεις βασικές για τοποθέτηση ηχείων 5.1

Καταρχήν, καλησπέρα σε όλους...αν υπάρχει κάποιο άλλο thread για αυτά τα θέματα, δώστε μου το link, γιατί παρόλο που έψαξα δεν βρήκα κάτι, για να μην επιβαρύνω και το φορουμ με νέα θεματα.

Τις προάλλες, αγόρασα το εξής σύστημα,για την πρώτη μου επαφή με το home cinema, Philips HTS3373/12

Τοποθέτησα τα ηχεία,όπως σε αυτήν την φώτο,
.
HomeTheatreSolution_2-lowres.jpg
, με την εξαίρεση ότι τα μπροστά τα έχω σε ευθεία
Σήμερα θα βγάλω και φώτος του δωματίου για να είμαι πιο ακριβής..

Και όπως φοβόμουν, δεν μπορώ να αντιληφθώ το surround της όλης υπόθεσης...

Δοκίμασα σε ένα dvd από το live ενός συγκροτήματος σε 5.1 Digital surround και με την κονσόλα μου, Wii, σε ένα παιχνίδι που υποστήριζε Dolby Pro Logic 2, και με εξαίρεση κάποιες στιγμές δεν μπόρεσα να αντιληφθώ διαφορά---συνέχεια, γύρναγα το κεφάλι μου προς τα πίσω για να δω αν ακούγεται ήχος από τα surround...:bigcry:

Θέλω να ρωτήσω τα εξής..
1)Διάβασα στο μάνουαλ, πως από την στιγμή που δεν είναι ίση η απόσταση της θέσης ακρόασης από τα μπροστά και τα πίσω ηχεία, θα πρέπει να αυξήσω το delay time και για κάθε 30cm απόσταση να βάζω ένα millisecond στα πίσω ηχεία...ισχύει αυτό??
2)Δοκίμασα να αυξήσω και την σχετική ένταση των πίσω ηχείων, πάλι δεν άκουσα τεράστια διαφορά....
Καμιά ιδέα??Συγνώμη αν ακούγομαι αόριστος, η απειρία φταίει...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Η τοποθέτηση των ηχείων όπως αυτά στην φωτογραφία είναι σωστή. Πριν κάνεις οποιεσδήποτε αλλαγές, βάλε να ακούσεις ένα DVD (ταινία ή μουσική) με πολυκάναλο ήχο Dolby Digital ή dts (και όχι Prologic) και γράψε μας τι ακούς. Βεβαιώσου ότι στην οθόνη του συστήματός σου αναγράφεται το σωστό ηχητικό format.