Παράσταση: "Le bal masque" του F. Poulenc

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Μιας και γράφω μόνο σε αυτή την κατηγορία ανοιγω το thread εδω. Αν κάποιος απο τους διαχειριστές νομίζει οτι πρέπει ας το μεταφέρει στην σωστή.... Ευχαριστώ!

Αγαπητοί συνφορουμίτες... στις 27 & 29 Δεκέμβρη εμφανίζομαι στην Λυρική Σκηνή. Οπως γράφω και στον τίτλο του thread πάιζω στο "Le bal masque" (Χορός μεταμφιεσμένων) του F. Poulenc σε παραγωγή της Οπερας Δωματίου Αθηνών.
Προκειται για ένα μικρό μονοπρακτο έργο του Poulenc για Βαρυτονο και μικρή ορχήστρα σε ποίηση του σουρεαλιστή ποιητή Max Jacob. Περιλαμβάνει 6 μερη απο τα οποία τα 2 είναι αμοιγως ορχηστρικά!
Ο συνθέτης γράφει σχετικά (αποσπάσματα απο το πρόγραμμα): "...είναι ενα είδος καρναβαλίου, που περιλαμβάνει τα πορτρέτα ορισμένων τεράτων που θυμάμαι απο τα παιδικά μου χρόνια στις όχθες του Μάρνη".... "το μόνο απο τα έργα μου οπού πιστεύω οτι έχω βρει τον τρόπο να μεγεθύνω την ατμόσφαιρα των προαστείων [του Παρισιού] που τόσο αγαπώ και αυτό χάρη στα λόγια του Μαξ [Ζακομπ], γεμάτα απο απρόσμενες αντανακλάσεις, και στο ορχιστρικό υλικό που χρησιμοποίησα. Εδώ το χρώμα υπογραμμίζει το εμφατικό, το γελοίο, το αξιοθρήνητο, το τρομακτικό. Είναι η ατμόσφαιρα των εγκλημάτων στις χρωμολιθογραφίες της [εφημερίδας] Le Petite Parisien τις Κυριακές των παιδικών μου χρόνων"

Η μουσική διεύθυνση είναι του μαέστρου Κου Ερρίκου Φρεζή και η σκηνοθεσία της Κωνσταντίνας Ψωμά.

Μαζί με το "Bal.." παίζεται και η μονόπρακτη όπερα του Rossini "L' inganno felice" (H πλάνη με το αίσιο τέλος).

Οι παραστάσεις έχουν ήδη ξεκινήσει στις 16/12 με επαναλήψεις στις 19, 23, 27, 29. (εγω όπως εγραψα και στην αρχή παίζω στις δυο τελευταίες 27 & 29 Δεκ.)

Αν λοιπόν έχετε διάθεση για όπερα τα Χριστούγεννα και ταυτόχρονα θέλετε να δείτε κάτι το "διαφορετικό" θα χαρώ να σας δω στην παράσταση....

Εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλές ακροάσεις...!!!!!!






Photos by "Stefanos"
 

Attachments

  • 10.jpg
    10.jpg
    30.2 KB · Views: 15
  • 11.jpg
    11.jpg
    34.2 KB · Views: 28
  • 3.jpg
    3.jpg
    46.1 KB · Views: 37
  • 13.jpg
    13.jpg
    40.4 KB · Views: 23
  • 4.jpg
    4.jpg
    42.3 KB · Views: 23
  • 15.jpg
    15.jpg
    52.1 KB · Views: 22

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,896
GLYFADA
Μιχάλη εφόσον είμαι Αθήνα θα έλθω οπωσδήποτε.....καλή επιτυχία!!!

έχω και κάτι δισκάκια από την Πόλη ειδικά για εσένα..
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Μιχάλη εφόσον είμαι Αθήνα θα έλθω οπωσδήποτε.....καλή επιτυχία!!!

έχω και κάτι δισκάκια από την Πόλη ειδικά για εσένα..

Να είσαι καλά Γιώργο... όταν είσαι Αθήνα πες μου να κανονίσουμε να ερθω να τα παρω!!

Ευχαριστώ!!!!
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,179
ΕΛΛΑΔΑ
Ήμουνα απόψε, ήσουν πολύ καλός. Μου έρεσε πολύ το έργο και λιγώτερο η παράσταση. Καλή συνέχεια με επιτυχίες το 2010.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Ήμουνα απόψε, ήσουν πολύ καλός. Μου έρεσε πολύ το έργο και λιγώτερο η παράσταση. Καλή συνέχεια με επιτυχίες το 2010.
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ! Όντως η μουσική του έργου είναι εξαιρετική, όπως και τα περισσότερα έργα του Πουλενκ άλλωστε! Ελπίζω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά για περισσότερες λεπτομέρειες... Καλή χρόνια!