Graph Edit

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Στρατο οπου μονιμα τωρα τους τελευταιους 2 περιπου μηνες μου λυνει καθε κολλημα με το theatertek.

Επιτελους, καταφερα να δω ενα matroska αρχειο, απλα χρησιμοποιωντας το Graph edit, χωρις μετατροπες στους decoders.

Αληθεια Στρατο, επειδη ασχετος με δαυτα, το Graphedit βγαζει απο μονο του τον καταλληλο συνδυασμο, η ειναι ο συνδυασμος του pc μου?
 

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Αληθεια, εχοντας χρησιμποιησει τον οδηγο σου για Theatertek, υπαρχει καποιος τροπος να μας πεις ποιος ειναι ο καταλληλοτερος συνδυασμος φιλτρων για καθε ειδους αρχειο, για να κανουμε καποια εκκινηση, γιατι εγω εχω ψιλοχαθει
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Βγάζει τα φίλτρα που θα χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα βασιζόμενο στο metric των φίλτρων, δηλαδή τον default συνδυασμό. Πολλές φορές δεν είναι αυτός ο καλύτερος άρα πρέπει να τον αλλάξουμε. Τώρα υπάρχουν και κάποιες προτάσεις στον οδηγό
 

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Λοιπον, ξεκινω πρωτος.

Ανοιγοντας το graphedit δεν μπορει να διαβασει αρχειο ifo ή ts ή vob. Βγαζει μην οτι δεν μπορει να βγαλει graph απο αυτο το αρχειο και με ρωταει αν εχω εγκαταστησει ολα τα απαραιτητα filter.
 
7 July 2006
169
Πληροφοριακά να σας πω πως με ένα Dreambox 500 στο ισόγειο και το digitalTVLink dshow filter της Bitcontrol εγκατεστημένο στο Laptop, παρακολουθώ μέσω δικτύου (αλλά και ασύρματα σε μερικά κανάλια) Δορυφορική Live (+NOVA φυσικά) σε Zoom Player με Dscaler5 και VMR9 Renderless με εικόνα Α Ψ Ο Γ Η.

Με Graphedit φυσικά!!!
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Καλό είναι όσοι αναφέρουμε τα κατορθωματα μας με το GraphEdit να συνάπτουμε και μια εικόνα απο το Graph που χρησιμοποιούμε όπως έκανε ο Γιάννης για να βοηθήσουμε ολα τα μέλη στην δημιουργία των Graph
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Re: Απάντηση: Graph Edit

Λοιπον, ξεκινω πρωτος.

Ανοιγοντας το graphedit δεν μπορει να διαβασει αρχειο ifo ή ts ή vob. Βγαζει μην οτι δεν μπορει να βγαλει graph απο αυτο το αρχειο και με ρωταει αν εχω εγκαταστησει ολα τα απαραιτητα filter.

ifo δεν ανοιγει το GraphEdit δώστου vob. Μου κάνει εντύπωση για το vob, συνήθως πάντως ισχύει αυτό που λέει. Είναι σωστά εγκατεστημένα τα σχετικά φίλτρα;
 

oscar

New member
19 June 2006
57
εχω το mkv αρχειο στο φακελο μαζι με το srt του....πως τα βαζω και τα δυο στο graphedit?
to mkv το διαβαζει κανονικα με τις default ρυθμισεις οπως ειπατε....δεν εχω καταλαβει τον τροπο που βλεπει το srt. ..ωστε να δει υποτιτλους...
εαν εδω χρειαζεται το vobsub πως το κανω Insert?? στο.... ιnsert filters dεν το βρηκα στο menu...
 

oscar

New member
19 June 2006
57
my.php
[/URL][/IMG]


αυτο το μηνυμα βγαζει οταν του κανω drag & drop εναν φακελο ο οποιος εχει μεσα ενα mkv και ενα srt αρχειο....
my.php
[/URL][/IMG]

μονο το mkv το βλεπει κανονικα οπως εγραψα και στο προηγουμενο Post.

my.php
[/URL][/IMG]
 
Last edited:
17 June 2006
9,768
To αγαπημένο μου λογισμικό. Ο ελβετικός σουγιάς όποιου ασχολείται με av σε windows pc. Κομμάτι του DirectX SDK κάνει σχεδόν τα πάντα. 6 χρόνια τώρα με έχει ξελασπώσει όταν τα υπόλοιπα δεν μπορούσαν. Όταν ανοίγουμε ένα αρχείο το διάγραμμα που μας βγάζει είναι αυτό που θα φόρτωναν από μόνα τους τα windows. Υπάρχουν και μερικά φιλτράκια που είναι ότι πρέπει για δοκιμές και αν δεν τα έχετε εγκαταστήσει σας προτείνω να το κάνεται. Αυτά είναι τα:
- Dump.ax
- Wavdest.ax
- Multiple_MPEG2_Source.ax
 
7 July 2006
169
Καλό είναι όσοι αναφέρουμε τα κατορθωματα μας με το GraphEdit να συνάπτουμε και μια εικόνα απο το Graph που χρησιμοποιούμε όπως έκανε ο Γιάννης για να βοηθήσουμε ολα τα μέλη στην δημιουργία των Graph

Πάρτο:
 

Attachments

  • dreambox graph.jpg
    dreambox graph.jpg
    46 KB · Views: 99
  • filmnet.jpg
    filmnet.jpg
    55 KB · Views: 56

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!:music-smiley-005: :music-smiley-005: :music-smiley-005: :music-smiley-005:

Επιτελους μπορω να εχω Theatertek με Dscaler Video& Audio decoders και Reclock!!
I may now rest in peace...:Banane0: :ernaehrung004: :firstprize:
 

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Απάντηση: Graph Edit

ifo δεν ανοιγει το GraphEdit δώστου vob. Μου κάνει εντύπωση για το vob, συνήθως πάντως ισχύει αυτό που λέει. Είναι σωστά εγκατεστημένα τα σχετικά φίλτρα;

Εχεις δικιο. Vob ανοιγει, αλλα το πρωτο κουτακι που εχει το vob δεν εχει pin για υποτιτλους.
 

Attachments

  • Image2.jpg
    Image2.jpg
    48.5 KB · Views: 52
Last edited:

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Εφτιαξα αυτο για αρχεια vob (Στρατο ειναι το ιδιο με το δικο σου-περιπου)
Υπαρχει καποιο λαθος? Επρεπε να το ονομασω vob.grf ή καπως αλλιως?
Επισης ειναι ο καλυτερος συνδυασμος για ποιοτικοτερη εικονα?

Παντως παιζει καλα, χωρις σπασιματα και τετιοα κολπα.
 

Attachments

  • Image1.jpg
    Image1.jpg
    46 KB · Views: 30
  • Image3.jpg
    Image3.jpg
    56 KB · Views: 60

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Στο graph που έβαλες είσαι κοντα αλλά εχεις κάνει κάποια λάθη. Που είναι το dvd navigator; Δεν έχεις αφαιρέσει το .vob και το dempeg-2 multi... Δες πιο προσεχτικά τις εικόνες του οδηγού. Σώσε το σαν ifo.grf όχι vob.grf (αν το έχεις σαν vob δεν τρέχει καν εκτός αν του δώσεις κατευθείαν vob να παίξει)
Όσο για τα mkv με υπότιτλους θεωρώ πολυ καλύτερο την χρήση εξωτερικών υπότιτλων (srt). Εκεί απλά απο το ffdshow στο Video decoder configuration έχει στην αριστερή στήλη το subtitles όπου το επιλέγουμε. Μετά επιλέγουμε το file και πατάμε στο κουτάκι με τις τελείες για να επιλέξουμε το αρχείο. To ffdshow έχει τα πάντα απο ρυθμίσεις για υπότιτλους (μέγεθος, θέση, χρονικη´καθυστέρηση, ταχύτητα σε σχέση με το video, εφφέ στρογγυλοποίησης) άρα το αποτέλεσμα στην πρακτική του πλευρά αλλά και στην εμφάνιση είναι κορυφαίο
 
Last edited:

oscar

New member
19 June 2006
57
[
Όσο για τα mkv με υπότιτλους θεωρώ πολυ καλύτερο την χρήση εξωτερικών υπότιτλων (srt). Εκεί απλά απο το ffdshow στο Video decoder configuration έχει στην αριστερή στήλη το subtitles όπου το επιλέγουμε. Μετά επιλέγουμε το file και πατάμε στο κουτάκι με τις τελείες για να επιλέξουμε το αρχείο.


λοιπων αυτα τα εκανα....το προβλημα μου ειναι...οτι δεν ...ΑΛΛΑΖΕΙ ...το srt....

δηλαδη....πες οτι παω...ffdshow...και βαλω Το srt του LOST episode 3 to οποιο λεγεται... "lost.s03e02.720.hdtv.ac3.5.1.x264-ctu.srt

μετα παω TT και στο OPEN διαλεξω το episode
lost.s03e02.720.hdtv.ac3.5.1.x264-ctu

μου εχει κρατησει τους υποτιτλους απο το προηγουμενο επεισοδιο...(πχ 4)
του οποιου το mkv ομως ειχα κανει save σαν mkv.GRF στον data φακελο ...μεσα απο το graph.

αν τωρα ξαναπαω στο Graph και βαλω παλι το episode 3 kai κανω παλι save to mkv.GRF το πεταξω στον data
kai ανοιξω παλι το ΤΤ ....θα βρει και θα διαβασει τους srt ...κανονικα....

κατι εχω χασει εδω....που θα παει θα την βρουμε την ακρη....