The Pacific - HBO

Sandman

New member
23 July 2008
75
Άλλη μια καινούργια παραγωγή της ΗΒΟ απο τον ΤΟΜ HANKS & STEVEN SPIELBERG.........

The Pacific μια μίνι σειρά όπως και το επικό BAND OF BROTHERS....Εξιστορείται η πορεία μιας μονάδας των Αμερικανών πεζοναυτών στις μάχες του Ειρηνικού με τους Γιαπωνέζους τον 2ο Π.Π.

http://www.youtube.com/watch?v=e99B80crU3E
 

Sandman

New member
23 July 2008
75
Αγαπητέ Kosh

Δεν γνωρίζω αν το έχουν ήδη πάρει στην Ελλάδα..Αν κρίνουμε και απο το Band Of Brothers θα κάνουν 7-8 χρόνια για να το φέρουν και απο δώ...:bigcry:

Πάντως έχει γίνει release απο την ΗΒΟ για αρχές 2010...

http://www.hbo.com/events/pacific/
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Εξαιρετικα. Αν ειναι στα επιπεδα του Band of Brothers μολις βρηκαμε μια πολυ καλη σειρα για την ανοιξη.


17 Μαιου ολοκληρωνεται.

10 επεισοδια χωρις διακοπη καθε δευτερα.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Άλλη μια καινούργια παραγωγή της ΗΒΟ απο τον ΤΟΜ HANKS & STEVEN SPIELBERG.........

The Pacific μια μίνι σειρά όπως και το επικό BAND OF BROTHERS....Εξιστορείται η πορεία μιας μονάδας των Αμερικανών πεζοναυτών στις μάχες του Ειρηνικού με τους Γιαπωνέζους τον 2ο Π.Π.


More of the same μυρίζει. Ξαναζεσταμένο φαγητό και σίγουρη συνταγή. Αμαν πια με τους 'παλλήκαρους' του Β' ΠΠ, βαρεθήκαμε.
Ουτε ίχνος από την πρωτοτυπία του Flash Forward, ούτε μυρωδιά από το πνεύμα και τη σκωπτική διάθεση του Weeds ή του Τrue Blood.
Αμα θέλω να ...μυρίσω αίμα μου φτάνει και μου περισσεύει το Damages: o αληθινός πόλεμος, take no prisoners.
Κι όταν θέλω τροφή για τον εγκέφαλο, μου είναι υπεραρκετό το In Treatment.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
10 επεισοδια βγαζουν οι ανθρωποι και μαλιστα πολυ προσεγμενης παραγωγης οπως ακριβως ηταν και το Band of brothers.

Εκεινο ειχε και εξαιρετικο καστ βεβαια, για την νεα σειρα δεν γνωριζω.

Παντως κυκλοφορουν πολυ καλυτερες σειρες απο πολυδιαφημισμενες μπουρδες οπως το Flash Forward.


Αναζητηστε το αγγλικο Paradox μολις 5 επεισοδιων δυστηχως με το ιδιο πανω κατω σεναριο με το FF.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Ειδα χθες το πρωτο επεισοδιο σε HD.

Παρα πολυ προσεγμενη παραγωγη που δειχνει οτι εχουν πεσει πολλα λεφτα.
Μουσικη , εφφε , φωτογραφια , σκηνογραφια επιπεδου .

Αν και ακολουθει το μοτιβο του ΒΟΒ (μικρη εισαγωγη απο βετερανους πριν απο την εναρξη του καθε μερους) ,
μια απο τις διαφορες που θελει να περασει ειναι οσο αφορα το σκηνικο του πολεμου.

Ενω στο ΒΟΒ ηταν η κατεχομενη Ευρωπη και οι μαχες εξελισσοταν σε πολεις ή χωρια ,
στο "The Pacific" οι πεζοναυτες καλουνται να υπερασπισουν ή να καταλαβουν
αγνωστα απομακρυσμενα νησια , κουκιδες στους χαρτες του Ειρηνικου ,
χωρις να ξερουν τον λογο και την σημασια που διαδραματιζει το καθε νησι ,
απλα να μεινουν ζωντανοι και να σκοτωσουν οσους πιο πολλους εχθρους μπορουν.

Πορειες σε νησια που τους υποδεχονται με τρομερη ζεστη , κουνουπια , με τροπικη βλαστηση και κλιμα
και μαχες με εναν καλα κρυμμενο και αποφασισμενο εχθρο , σκηνικα που θυμιζουν εντονα Βιετναμ.

Οι ιδιοι δεν γνωριζουν τι προκειται να αντιμετωπισουν και οταν ερθουν σε επαφη με τον εχθρο θα ειναι κατι που θα τους σημαδεψει για παντα.


Θα μου πειτε .. , τα ειδες ολα αυτα απο το πρωτο επεισοδιο ?
- Οχι αλλα διαβαζω οτι η σειρα γινεται ολο και καλυτερη με καθε επεισοδιο οποτε ...
ιδωμεν
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Όσον αφορά το θέμα της παραγωγής δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι θα είναι υψηλού επιπέδου.
Μακάρι να τηρήσουν τα προσχήματα και να μην δούμε καμία ''αμερικανιά'' όσον αφορά το σενάριο και τους χαρακτήρες.
Αν κρατήσουν (όσο το δυνατόν) τις ισορροπίες μεταξύ ''καλών'' Αμερικάνων και ''κακών'' Γερμανών, όπως στο εξαιρετικό BOB τότε θα μιλάμε για άλλη μια κορυφαία σειρά.

Πάντως βγήκαν τα πρώτα 2 επεισόδια σε HD στα ''γνωστά'' site.......
 
Εξαιρετική σειρά από τεχνικής άποψης (η μάχη στο πρώτο επεισόδιο "τα σπάει"..), με τις προβλεπόμενες δόσεις προπαγάνδας. Ενθαρρυντικό το ότι δεν περιορίζεται μόνο σε προπαγάνδα. Αυτά, κρίνοντας από το πρώτο επεισόδιο.

Για να δούμε πως θα προχωρήσει..
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Όσον αφορά το θέμα της παραγωγής δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι θα είναι υψηλού επιπέδου.
Μακάρι να τηρήσουν τα προσχήματα και να μην δούμε καμία ''αμερικανιά'' όσον αφορά το σενάριο και τους χαρακτήρες.
Αν κρατήσουν (όσο το δυνατόν) τις ισορροπίες μεταξύ ''καλών'' Αμερικάνων και ''κακών'' Γερμανών, όπως στο εξαιρετικό BOB τότε θα μιλάμε για άλλη μια κορυφαία σειρά.

Πάντως βγήκαν τα πρώτα 2 επεισόδια σε HD στα ''γνωστά'' site.......


Συγνώμη για την παραπληροφόρηση!! :argue:
Το 1ο επεισόδιο βγήκε. (Βρήκα πάρα πολλά links και μπερδεύτηκα....)
 
17 June 2006
14,350
το BOB δεν μου είπε τίποτα απολύτως: το παράτησα στη μέση.
τούτο δώ...φαίνεται θα είχαν μείνει αμανάτι τίποτε σκηνές από την Iwo Jima του Ηστγουντ.
δεν προτίθεμαι να το δώ. κρίμα για την HBO: μια συγκεκριμένη παρτίδα απο τους αφοσιωμένους couch potatoes της, μάλλον την έχει καταδικάσει σε θάνατο από ανία :popcorn:
 

Larry Fine

New member
18 June 2006
86
το BOB δεν μου είπε τίποτα απολύτως: το παράτησα στη μέση.
τούτο δώ...φαίνεται θα είχαν μείνει αμανάτι τίποτε σκηνές από την Iwo Jima του Ηστγουντ.
δεν προτίθεμαι να το δώ. κρίμα για την HBO: μια συγκεκριμένη παρτίδα απο τους αφοσιωμένους couch potatoes της, μάλλον την έχει καταδικάσει σε θάνατο από ανία :popcorn:

Κυριε Λυμπεροπουλε δεν γνωριζω τα κριτηρια σας σχετικα με τι θεωρειται καλη η κακη σειρα/ταινια αλλα τετοια απαξιωση σε σειρα οπως το BOB και στη "συνεχεια" του που προφανος δεν εχετε καν δει με αφηνει αναυδο.

Το γεγονος οτι εσεις ισως δεν ενδιαφερεστε για το θεμα της σειρας δεν της στερει καθολου την αρτια απο πλευρας δημιουργιας και υποθεσης εντυπωση που αφησε σε τοσους πολλους θεατες. 9.6/10 70,504 votes

Αυτα τα αναφερω για το γεγονος οτι με ενοχλει η αποψη του " αφου δεν μου αρεσε εμενα ειναι σκουπιδι αρα φαντασου την αισθητικη αυτων που τους αρεσε" οπως εγω εκλαμβανω απο το σχολιο σας.
 
17 June 2006
14,350
Κυριε Λυμπεροπουλε δεν γνωριζω τα κριτηρια σας σχετικα με τι θεωρειται καλη η κακη σειρα/ταινια αλλα τετοια απαξιωση σε σειρα οπως το BOB και στη "συνεχεια" του που προφανος δεν εχετε καν δει με αφηνει αναυδο.

Το γεγονος οτι εσεις ισως δεν ενδιαφερεστε για το θεμα της σειρας δεν της στερει καθολου την αρτια απο πλευρας δημιουργιας και υποθεσης εντυπωση που αφησε σε τοσους πολλους θεατες. 9.6/10 70,504 votes

Αυτα τα αναφερω για το γεγονος οτι με ενοχλει η αποψη του " αφου δεν μου αρεσε εμενα ειναι σκουπιδι αρα φαντασου την αισθητικη αυτων που τους αρεσε" οπως εγω εκλαμβανω απο το σχολιο σας.

γιατί είσθε κακόπιστος; πουθενά δεν υπενόησα κάτι τέτοιο. η άποψή μου είναι πέρα για πέρα προσωπική όπως άλλως τε και η συντριπτική πλειοψηφία των απόψεων που έχω διατυπωσει εδώ μέσα.
Τα κριτήριά μου; Στις πολεμικές ταινίες, θα έλεγα ότι βρίσκονται κάπου ανάμεσα στη 'Λεπτή Κόκκινη Γραμμή' του Μάλικ και στο 'Ελα Να Δείς' του Κλίμοφ. Οτιδήποτε κατώτερο από αυτά είναι, για μένα, ανεπαρκές.
Φυαικά και Δεν είδα τη συνέχεια του ΒΟΒ. Το βαρέθηκα. Τόσο κακό είναι αυτό; Κι εσείς θα βαριόσασταν με ένα σωρό από τους δίσκους που παρουσιάζω εδώ. 'Η θα εκφράζατε τον αποτροπιασμό σας.
Φοβάμαι ότι η τεχνική αρτιότητα, όσο περνούν τα χρόνια, μου λέει όλο και λιγότερα για το δημιούργημα και σε καμία περίπτωση δεν ιεραρχώ το περιτύλιγμα πάνω από την ουσία. Μία έξοχα ηχογραφημένη μουσική δεν μου λέει τίποτα αν δεν μπορεί να μου μιλήσει και με άλλους τρόπους: να με συνεπάρει κοντολογής. Και αυτή η ουσία, στο ΒΟΒ, για τα δικά μου κριτήρια πάντα, ήταν ανέμπνευστη και κοινότυπη και δεν είχε να μου πεί τίποτα καινούργιο. Και αυτά που μου έλεγε, μου τα έλεγε με τρόπο άκρως βαρετό.
Δεν θέλω να σχολιάσω τις 'θετικές εντυπώσεις που άφησε η σειρά σε τόσους πολλούς θεατές' καθώς δεν τις θεωρώ σοβαρό επιχείρημα: και τον διαγωνισμό της Eurovision τον βλέπουν εκατομμύρια ικανοποιημένοι θεατές κάθε χρόνο. Εγώ όμως δεν ανήκω σ αυτούς.
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: Re: The Pacific - HBO

Κυριε Λυμπεροπουλε δεν γνωριζω τα κριτηρια σας σχετικα με τι θεωρειται καλη η κακη σειρα/ταινια αλλα τετοια απαξιωση σε σειρα οπως το BOB και στη "συνεχεια" του που προφανος δεν εχετε καν δει με αφηνει αναυδο.

Το γεγονος οτι εσεις ισως δεν ενδιαφερεστε για το θεμα της σειρας δεν της στερει καθολου την αρτια απο πλευρας δημιουργιας και υποθεσης εντυπωση που αφησε σε τοσους πολλους θεατες. 9.6/10 70,504 votes

Αυτα τα αναφερω για το γεγονος οτι με ενοχλει η αποψη του " αφου δεν μου αρεσε εμενα ειναι σκουπιδι αρα φαντασου την αισθητικη αυτων που τους αρεσε" οπως εγω εκλαμβανω απο το σχολιο σας.

εμενα μ ενοχλει το γεγονος οτι οταν καποιος δεν αρεσκετε σε κατι
που αρεσε σε πολλους θεατας ειναι ενοχλητικο... και τι εγινε που πηρε 9.6 στα 10
και το hurt locker οσκαρ πηρε

για την συγκεκριμενη σειρα δεν εχω αποψη ,δεν την εχω δει

.
 
Last edited:

nikosGX

Supreme Member
9 November 2007
7,544
Το Band of Brothers είναι η καλύτερη σειρά για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και μία από τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές όλων των εποχών.

Μάλιστα, για τηλεοπτική σειρά είναι ιδιαίτερα ρεαλιστική, χωρίς όμως να γίνεται ντοκιμαντέρ. Βασίζεται σε ιστορικό βιβλίο καθώς και σε συνεντεύξεις με τους αληθινούς στρατιώτες. Οι χαρακτήρες είναι πραγματικά πρόσωπα, πραγματικής μονάδας, και κάποιοι από αυτούς εμφανίζονται στην αρχή κάθε επεισοδίου.

Μακάρι και η νέα σειρά να είναι τόσο ρεαλιστική και τόσο επιτυχημένη. Προσωπικά περιμένω με ενδιαφέρον να την δω, ιδιαίτερα επειδή έχω διαβάσει λίγα μόνο για τον πόλεμο στον Ειρηνικό.

Ελπίζω να μην μείνουν μόνο στα νησιά, αλλά να δείξουν και τη θάλασσα. Το 1944 έγιναν εκεί κάποιες από τις μεγαλύτερες ναυμαχίες όλων των εποχών. Για παράδειγμα, στις ναυμαχίες στις Φιλιππίνες συμμετείχαν 15 Αμερικανικά αεροπλανοφόρα, 9 Ιαπωνικά, και πάνω από 170 άλλα πολεμικά πλοία και 1700 αεροπλάνα. Απίστευτοι αριθμοί! Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε μια τηλεοπτική σειρά να τολμήσουν να αναπαραστήσουν κάτι τέτοιο. Για να δούμε!...
 
17 June 2006
14,350
Το Band of Brothers είναι η καλύτερη σειρά για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και μία από τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές όλων των εποχών.

Μάλιστα, για τηλεοπτική σειρά είναι ιδιαίτερα ρεαλιστική.......

Μακάρι και η νέα σειρά να είναι τόσο ρεαλιστική και τόσο επιτυχημένη. Προσωπικά περιμένω με ενδιαφέρον να την δω, ιδιαίτερα επειδή έχω διαβάσει λίγα μόνο για τον πόλεμο στον Ειρηνικό.

Ελπίζω να μην μείνουν μόνο στα νησιά, αλλά να δείξουν και τη θάλασσα.

Τελευταία φορά που 'έδειξαν θάλασσα' πάντως, το αποτέλεσμα ήταν μια οικτρή αποτυχία κατ εμέ: το 'Midway' του Jack Smight (1976). To φιλμ 'κούτσαινε' γενικώς, ήταν μία προπαγανδιστική και σακχαρόπηκτη συναισθηματική μπαλαφάρα, αλλά οι ανακρίβειες στα επί μέρους έβγαζαν μάτι, ιδιαίτερα για έναν πεπειραμένο scale modeller: οι περισσότεροι τύποι αεροπλάνων που χρησιμοποίησαν δεν έλαβαν καν μέρος στη μάχη και είναι μεταγενέστεροι, τα χρώματα παραλλαγής, τα hinomarus και οι κώδικες των αεροπλάνων του Γιαπωνέζικου Αυτοκρατορικού Ναυτικού είναι εξ ολοκλήρου λάθος και πάει λέγοντας. Αυτά όσον αφορά την 'επιτυχημένη' και 'ρεαλιστική' απεικόνιση.

Τώρα, όσον αφορά τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές όλων των εποχών, γούστα είν αυτά και θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω: το ΒΟΒ δεν φτάνει ούτε στο νυχάκι τους σειρές όπως το Twin Peaks ή το Six Feet Under.
Κατ εμέ πάντα.
 
17 June 2006
14,350
και επιτρέψτε μου ένα off-topic για κάτι που έγραψα παραπάνω: το Thin Red Line του Μάλικ είναι μία πολύ καλή ταινία, η οποία όμως, κατά τη γνώμη μου, χρειαζόταν καλύτερο -βλέπε: πιο αυστηρό- editing. Κοινώς ψαλίδι. Ηταν ...too long.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Το Band of Brothers είναι η καλύτερη σειρά για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και μία από τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές όλων των εποχών.

Μάλιστα, για τηλεοπτική σειρά είναι ιδιαίτερα ρεαλιστική, χωρίς όμως να γίνεται ντοκιμαντέρ. Βασίζεται σε ιστορικό βιβλίο καθώς και σε συνεντεύξεις με τους αληθινούς στρατιώτες.

Ετσι ακριβως.

Και το οτι εγιναν 10 μονο επεισοδια αυστηροτατα ενω θα μπορουσαν να βγαλουν παραδακι με ουρα τραβωντας το για κανα 5αρι χρονια δειχνει ποσο προσηλωμενοι ηταν οι παραγωγοι στο να κανουν μια σειρα ρεαλιστικη και με υψηλα στανταρς .

Το οτι ηταν μια απο τις καλυτερες σειρες του ειδους της (σημαντικο αυτο γιατι σε λιγο θα το συγκρινουμε με το twilight zone..) δεν το λενε ουτε οι διαφημιστες ουτε ο προεδρος της ΗΒΟ.

Το ομολογησε το κοινο και ο τροπος που η σειρα εγινε θρυλος αναμεσα στους θεατες. Αλλωστε οι θεατες ειναι αυτοι που εξυψωνουν μια σειρα και της δινουν την θεση που της αξιζει.

Εξαιρεσεις θα υπαρχουν παντα. Το περιεργο θα ηταν να μην υπαρχουν.