Παμφθηνος LM3886 σε μια ωρα!

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Ειπα σημερα που χα λιγο χρονο, να δω τι αποτελεσμα μπορει να εχει μια πολυ γρηγορη και φτηνη κατασκευη!
Συγκεντωσα ενα σωρο πραγματακια που ειχα και σε συνδιασμο με ενα Παμθηνο LM3886 κιτ που χα παρει απο το ebay MONO 25 δολαρια και περιλαμβανει ενισχυτη και τροφοδοτικο στην ιδια πλακετα.

http://cgi.ebay.com/2-x-68-Watt-LM3...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca84c99f0
%21BUPb8JgBWk%7E$%28KGrHgoOKkYEjlLmY4pPBKMd-pz+z%21%7E%7E_12.JPG

Το NE5532 μαλον για προενυσχηση το χουνε υποθετω..
Ειχα εναν τοροειδη 2χ22v 300va, για ψυκτρες εβαλα 2 απο παλιους επεξεργαστες pentium 2 και ενα κουτι που το χω χρονια και δε ηξερα τι να το κανω.
Μεσα σε μια ωρα ηταν ετοιμος και κελαηδαγε! Το μονο που εκανα εξτρα ειναι να προσθεσω εναν πυνωτη κεραμικο 330pF στην γειωση του ποτενσιομετρου γιατι εβγαζε αρκετουλη θορυβο. Το ποτενσιομετρο ειναι ενα της πεινας..
Το αποτελεσμα ειναι μια χαρα για τα περιπου 60ε που μου κοστησε και για την μια ωρα ποιυ με απασχολησε!!!!!!
Απο αυριο θα τον ακουω καθε μερα στο μαγαζι και θα σας πω εντυπωσεις..Ειναι ενα πανευκολο project για αρχαριους και παιδια!
Ερχονται φωτο σε λιγο..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
το μονο που θελω να βελτιωσω ειναι τα τσακ τσακ που κανει οταν τον ανοιξεις και τον κλεισεις, αρα θα του βαλω μια προστασιουλα με ρελε και ολα οκ, και να δοκιμασω και κανενα αλλο ποτενσιομετρο γιατι μου δινει την εντυπωση οτι δεν παιζει πολυ δυνατα..εχω βαλει ενα 50κ λογαρυθμικο..να θελει μικροτερο?....επομενο γρηγορο project θα ναι να φτιαξω ενα παρομοιο κιτ αλλα αυτη την φορα με το tda7294 και onboard τροφοδοσια και προστασια ηχειων με ρελε!!! μονο 25 δολαριακια..αν δουλέψει καλα εχω σκοπο να φτιαξω κατι τρελιαρικο!θα σας ενημερωσω εν καιρο.:idea:
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Στην max τιμή του pot, ότι και να βάλεις το σήμα περναει ολόκληρο. Ισως θες δυνατότερη προενίσχυση (δεν ξερω αν μπορεις να πειράξεις & τις αντιστάσεις που καθορίζουν το κερδος στον τελεστικό)
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Το LM3886 έχει ποδαράκι mute άρα δεν χρειάζεσαι rele μπορείς να το κάνεις από εκεί με μια χρονοκαθυστέρηση.
 

raise

Established Member
31 August 2007
130
Αθήνα
:grinning-smiley-043 Ουαου! Μια ώρα μόνο; new time record!
Πολύ ωραίος, μπράβο.

Εγώ επέλεξα τη χρήση του mute (pin8 [mute] > pin 4 [-V]) σε απλό διακόπτη. Το βρήκα πιο χρηστικό έτσι. Τα ψυγεία δεν είναι λίγο μικρά; Μιλάω για υψηλές εντάσεις που μάλλον θες. Στο πόσο έχεις setaρει το gain; Αν είναι κοντά στο 20ρικο θα παίζει χαμηλά. Πάντως ανεβαίνει άφοβα, αλλά θα πρόσεχα τη ψύξη.

Το TDA7294 μου αρέσει λιιιιίγο καλύτερα.
Καλή συνέχεια -bye-
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Παιδια σημερα επαιζε ολη μερα σε μεση ενταση και οι ψυκτρες ηταν χλιαρες! Τι θερμοκρασια αντεχει με ασφαλεια; Α οσον αφορα τον ηχο, εγω επαθα πλακα! Πεντακαθαρος ηχος και για πρωτη φορα εκανε μπαμ τι ηταν κακογραμενο κ τι οχι!! Δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε ενισχυτες αλλα μου φανηκε εξοφθαλμη διαφορα και σε συγκριση με τον κινεζο tripath 2020 που ακουω εδω κ δυο μηνες αλλα και με τον yamaha rx 365 av που χω στο home cinema!
Nα ρωτησω, ο κατασκευαστης του κιτ λεει οτι θελει Μ/Σ 2x26v ενω εγω του δινω 2x22v. Μηπως γιαυτο δε πολυζεσταινεται; Και κατι αλλο οσον αφορα την ενταση, ΜΗ με κραξετε ε!!! Αλλα ο χαζος τις αρχικες δοκιμες τις εκανα με το iphone μου, και ο χαχας ειχα ξεχασει οτι τα mp3 που επαιζα ηταν 112kbps!!! Μολις δοκιμασα 320 και ειδικα με flac o ηχος μεταμορφωθηκε 1000% και η ενταση ειναι ΕΝΤΑΣΗ!τα overnight sensations μου για πρωτη φορα κελαηδανε !!!
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
:grinning-smiley-043 Ουαου! Μια ώρα μόνο; new time record!
Πολύ ωραίος, μπράβο.

Εγώ επέλεξα τη χρήση του mute (pin8 [mute] > pin 4 [-V]) σε απλό διακόπτη. Το βρήκα πιο χρηστικό έτσι. Τα ψυγεία δεν είναι λίγο μικρά; Μιλάω για υψηλές εντάσεις που μάλλον θες. Στο πόσο έχεις setaρει το gain; Αν είναι κοντά στο 20ρικο θα παίζει χαμηλά. Πάντως ανεβαίνει άφοβα, αλλά θα πρόσεχα τη ψύξη.

Το TDA7294 μου αρέσει λιιιιίγο καλύτερα.
Καλή συνέχεια -bye-

Φιλε απλα πεταξα μεσα στο κουτι τι ετοιμο module! Ουτε καν κοιταξα υλικα αντιστασεις κτλ!! Απλα ηθελα να τον φτιαξω τσακ πατ! Και νομιζω οτι για το κοστος του ειναι Ονειρο!!!!
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Νομίζω ότι η ψήκτρα που έχεις βάλει είναι μικρή !
Σε συνεχή λειτουργία θα έχεις πρόβλημα

Να ρωτησω ρε παιδια κατι; Οι ψυκτρες ειναι απο pentium2 οι οποιοι ειχαν αν δε κανω λαθος καταναλωση 90watt και ηταν μια χαρα. Γιατι δε κανουν για το 3886;;αλλα και παλι χλιαρες ειναι μετα απο 12 ωρες συνεχους παιξιματος σε ικανοποιητικοτατες εντασεις για το μαγαζι μου!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Να ρωτησω ρε παιδια κατι; Οι ψυκτρες ειναι απο pentium2 οι οποιοι ειχαν αν δε κανω λαθος καταναλωση 90watt και ηταν μια χαρα. Γιατι δε κανουν για το 3886;;αλλα και παλι χλιαρες ειναι μετα απο 12 ωρες συνεχους παιξιματος σε ικανοποιητικοτατες εντασεις για το μαγαζι μου!

Ναι μεν 90w αλλά με ανεμιστήρα :)
Από την άλλη συνήθως είναι καλά κράματα και 40w τα έχεις εύκολα.
Φυσικά ο Kokar και άλλοι που έχουν φτιάξει αντίστοιχες κατασκευές έχουν και εμπειρία…
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Ναι μεν 90w αλλά με ανεμιστήρα :)
Σωστος..αλλα και παλι οπως ειπες λογικα τα 40w θα ταχει...θα δειξει! και σημερα ολη μερα επαιξε μιααα χαρα...:grinning-smiley-043
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Παμφθηνος LM3886 σε μια ωρα!

Σωστος..αλλα και παλι οπως ειπες λογικα τα 40w θα ταχει...θα δειξει! και σημερα ολη μερα επαιξε μιααα χαρα...:grinning-smiley-043

Συνάδελφοι λυπάμαι. χωρίς ανεμιστήρα, οι συγκεκριμένες ψύκτρες 5-10 βαττ με το ζόρι. Τα 40 αν τις βάλεις μαζί με τον ενισχυτή στην κατάψυξη.

Το 90 βαττ από που βγαίνει? Τα LM έχουν ελάχιστες θερμικές απώλειες. Να δούμε και το datasheet, αλλά πάνω από 10-15 βαττ σε πλήρη ισχύ δε νομίζω.
Μιλάμε για ισχύ απωλειών, αυτή θέλουμε να απάγουμε από την ψύκτρα, ΟΧΙ για αυτή του ενισχυτή, να εξηγούμεθα. Άλλο το ένα και -τελείως- άλλο το άλλο.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Με μια δεύτερη ανάγνωση και βλέποντας και τη φώτο ανακαλώ και εγώ – υπερβολή τα 40 που έγραψα.

(Κώστα τα 90 πήγαιναν στο κάποτε cpu … που και εγώ δε πρόσεξα ότι πρόκειται για pII, που πιθανά να μην είχε καν 90.)
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Re: Απάντηση: Re: Παμφθηνος LM3886 σε μια ωρα!

Συνάδελφοι λυπάμαι. χωρίς ανεμιστήρα, οι συγκεκριμένες ψύκτρες 5-10 βαττ με το ζόρι. Τα 40 αν τις βάλεις μαζί με τον ενισχυτή στην κατάψυξη.

Το 90 βαττ από που βγαίνει? Τα LM έχουν ελάχιστες θερμικές απώλειες.

Πράγματι. Εάν το σασσί είναι αλουμινένιο, με επαρκές πάχος και επιφάνεια, δεν χρειάζεται ψύκτρα, τα βίδωνεις απευθείας πάνω του.

Κανένα απο τα τρία δικά μου LM και το ένα "δανεικό" δεν είχε πρόβλημα θερμοκρασίας είτε μονταρισμένα σε αστείες ψύκτρες , είτε πάνω στο σασσί ....
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Γιαυτο λοίπον οπως ειπα ποιο πριν οι ψυκτρες ηταν χλιαρες ε?. Μιααα χαρα....το tda7294 τι λεει απο θερμοκρασιες; Γιατι κατι παρομοιο θα κανω κ κει.
 

raise

Established Member
31 August 2007
130
Αθήνα
Στις θερμοκρασίες τα TDA είναι παρόμοια με τα LM πάνω κάτω. Δες τους πίνακες για 4Ω και 8Ω σε διάφορες τροφοδοσίες.

Το TDA7294 το δουλεύω πολύ ψηλά. Η τροφοδοσία μου πάνω στους πυκνωτές εξομάλυνσης και χωρίς φορτίο είναι 2x46V, δηλαδή |92V| :twoguns:ΟΡΙΑΚΑ :violent-smiley-030: Βέβαια πήγαινα για το TDA7293 που με τα pin 6–12 ενεργοποιείς το bootloader για τα 120V, αλλά έκαψα ένα ζευγάρι και είχαν και 24 ευρώ. Οπότε μου έμεινε το 7294 που το δουλεύω ΤΣΙΤΑ! Παρά το καλό ψυγείο όταν παίξει κάνα 3λεπτο σε πλήρη ισχύ αρχίζει και αχνίζει! :angel: - d

Είχα φτιάξει τότε και ένα manual! Τρομάρα μου! :slapface:
DIYAmp TDA7294 Specs Page: 01 - 02 - 03 - 04
 

Attachments

  • Power-Dissipation.jpg
    Power-Dissipation.jpg
    64.4 KB · Views: 108
28 June 2006
2,941
Τάσο, σειρά μου να ανακαλέσω κι εγώ :).

Έχει μεγαλύτερες απώλειες το LM από 10-15 βαττ, για την ακρίβεια πολύ μεγαλύτερες, όπως φαίνεται στα διαγράμματα που έβαλε ο raise.

Στην καθημερινή χρήση, το σώζει ότι παίζει μονίμως πολύ χαμηλά και γι αυτό δεν ζεσταίνεται.

Φίλτατε raise, χρησιμότατο project και ενημερωτικότατη η τεκμηρίωση. Πάντα τέτοια.