LG 32LH7030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

mediolanos

New member
13 December 2009
36
Προσφατα αγωρασα την παραπανω τηλεοραση με απο τα expert με 499.
Απο τον κατασκευαστη ειχα προβλημα με την θυρα USB που δεν αναγνωριζει καμια συσκευη. Επιτα απο επικοινωνια με LG περιμενω εδω και 3 ημερες τεχνικο να ερθει να την δει.
Τα ψηφιακα καναλια της ερτ δειχνουν πολυ "ζωντανα" και σιγουρα πανω του μετριου σε συγκριση με αλλες FullHD στις 32''.
Στα αναλογικα, η εικονα ειναι οριακα, λιγο σκουρα και θολη σε σχεση με αλλες LG αλλα και με την Samsung 32b650.
Πολυ χρησιμη επιλογη η αυτοματη επιλογη αντιθεσης συμφωνα με την φωτεινωτητα του δωματιου.

Περιμενω αλλες εντυπωσεις

LH7030-sm2.jpg


FullHD.gr Presentation
http://www.fullhd.gr/lcd-tv/2008-03-05-01-46-47/1206-lg-32lh7030-42lh7030-a-47lh7030.html

Picture Calibration
http://www.televisions.com/tvs/lg-e...s/LG-42-LH-7000/Colors-and-Ideal-Settings.php
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη και καλώς ήρθες...-bye-

... συγχαρητήρια για τον τρόπο που άνοιξες το thread, μιας και δεν υπήρχε κάτοχος μέχρι τώρα του συγκεκριμένου μοντέλου...:SFGSFGSF:
 

mediolanos

New member
13 December 2009
36
Σημερα ηρθαν και μου την πηραν για επισκευη του USB, για να δουμε...... Εχθες εντυπωσιαστηκα βλεποντας απο laptop μεσω hdmi την πρωτη HD ταινια. Πολυ καλη εικονα, και το calibration που εκανα απο το link που παραθετω βοηθησε παρα πολυ.
 

bababababas

New member
27 January 2010
3
Σημερα ηρθαν και μου την πηραν για επισκευη του USB, για να δουμε...... Εχθες εντυπωσιαστηκα βλεποντας απο laptop μεσω hdmi την πρωτη HD ταινια. Πολυ καλη εικονα, και το calibration που εκανα απο το link που παραθετω βοηθησε παρα πολυ.

τελικά πώς σου φαίνεται η τηλεόραση; λήθηκε το πρόβλημα με το usb;
σκέφτομαι να αγοράσω το αντίστοιχο μοντέλο σε 37''. πες εντυπώσεις
 

costgeorg

New member
31 January 2010
30
Τελικά υπάρχει κανά νεότερο σχετικά με την συγκεκριμένη τηλεόραση;
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Εγώ παρήγγειλα την 47LH7030 και θα την έχω Δευτέρα-Τρίτη.
Είναι η δεύτερη μου απόπειρα για αγορά 47άρας, ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά.

Απ' ότι βλέπω στο φόρουμ, δεν είμαστε και πολλοί κάτοχοι της σειράς LH70xx.
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=53294
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=50984
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ήρθε χθες το απόγευμα η 47". Ήταν το δεύτερο μοντέλο LG που δοκίμασα, μετά από την 47" LD750 που είχα προβλήματα στην εικόνα.

Και αυτή έχει πρόβλημα, αλλά αυτή τη φορά το πρόβλημα είναι στα αναλογικά κανάλια!
Σε όλα δείχνει παράσιτα και παρεμβολές τα οποία δεν έπρεπε να υπάρχουν!
Έχω δει οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να την επηρρεάζει, αλλά φαίνεται πως έχει προβληματικό tuner. Ακόμα και σε άλλες πρίζες δοκίμασα.
Επίσης δεν είναι πρόβλημα της κεραίας μου ή οποιασδήποτε καλωδίωσης.

Η LG ενημερώθηκε, οπότε... τα ίδια που τράβηξα με την 750, ξανά από την αρχή! :furious3:

attachment.php
 

Attachments

  • IMGP0560.JPG
    IMGP0560.JPG
    142.5 KB · Views: 951

libair

AVClub Enthusiast
14 April 2010
801
Re: Απάντηση: LG 32LH7030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια



ναι με τη χρήση που θέλει να κάνει ο φίλος μας ...οι γραμμές θα μείνουν μόνιμα ...αυτή τη φορά ακόμα...και κλειστή όταν είναι..

sakis.com κρίμα..λυπάμαι πραγματικά για την ταλαιπωρία σου...είναι τρομερή ατυχία...και απότι φαίνεται ...δοκίμασες όλες τις πιθανες αιτίες που μπορούσαν να προκαλέσουν τις ''παρεμβολές αυτές'' εκτός από την τηλεόραση....
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Θα περιμένω να την παραλάβει το service και θα τα ξαναπούμε.
Το περίεργο είναι πως η 750 είχε άριστο tuner!
Ναι, ο λόγος που δεν πάω σε Plasma, είναι γιατί θα συνδεθεί με PC.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
εγω σου ειχα πει να φυγεις απο την lg εχει παραδοση στα προβληματικα μοντελα
 

libair

AVClub Enthusiast
14 April 2010
801
μπα δε νομίζω φίλε μου....στην ίδια κατάσταση είναι με όλους τους άλλους....κρίμα πάντως....ειναι μεγάλη ατυχία....να αγοράσεις 2 και οι 2 να είναι προβληματικές....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LG 32LH7030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα περιμένω να την παραλάβει το service και θα τα ξαναπούμε.
Το περίεργο είναι πως η 750 είχε άριστο tuner!
Ναι, ο λόγος που δεν πάω σε Plasma, είναι γιατί θα συνδεθεί με PC.

Παρε ενα μονιτορ 200 ευρω για να συμδεσεις το PC για browsing. Και μια 550 για τηλεοραση.

Ειναι κριμα να δινεις τοσα λεφτα για οθονη. Ουσιαστικα ολες οι LCD στην κατηγορια τιμης αυτη (και οχι μονο) οθονες ειναι και οχι τηλεορασεις.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Για θυμήστε μου ρε παιδιά... την 7030 την έχω ανοίξει και δουλεύει, έχω την δυνατότητα επιστροφής και να πάρω τα λεφτά μου πίσω,
δηλώνωντας στο κατάστημα πως δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εικόνα?

Το λέω αυτό για να μην μπλέκω ξανά με επιστροφή από το service, και χάσω πάλι δυο βδομάδες να περιμένω να πάρω πίσω τα λεφτά μου.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LG 32LH7030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για θυμήστε μου ρε παιδιά... την 7030 την έχω ανοίξει και δουλεύει, έχω την δυνατότητα επιστροφής και να πάρω τα λεφτά μου πίσω,δηλώνωντας στο κατάστημα πως δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εικόνα?

Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις.
 

libair

AVClub Enthusiast
14 April 2010
801
και να απαιτήσεις θα λεγα.....είναι η δεύτερη lg που σου βγαίνει σκάρτη....
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG 32LH7030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παρε ενα μονιτορ 200 ευρω για να συμδεσεις το PC για browsing. Και μια 550 για τηλεοραση.

Ειναι κριμα να δινεις τοσα λεφτα για οθονη. Ουσιαστικα ολες οι LCD στην κατηγορια τιμης αυτη (και οχι μονο) οθονες ειναι και οχι τηλεορασεις.
Έχω ήδη δύο οθόνες, η μία 22" 16:9 και η άλλη 19" 4:3.
Άλλο όμως 22 και άλλο 47! :BDBDG54:

Θα κοιτάξω να πάρω τηλ. το πρωί το κατάστημα που την πήρα.
Αν προλάβω όμως, καθώς ήδη έχω ενημερώσει το Service για το πρόβλημα και αυτοί παίρνουν 8:00 το πρωί και σου λένε πως θα περάσουν την τάδε ώρα.
 

mediolanos

New member
13 December 2009
36
Θα παραθέσω τις εντυπώσεις μου για τον media player της εν λογω τηλεόρασης μιας και όταν την αγόρασα ήταν ο κύριος λόγος για την επιλογή μου. Μετά από αρκετές προβολές διαφόρων αρχείων μπορώ να ότι οι λειτουργία αυτή είναι αρκετά ικανοποιητική αν και όχι τέλεια. Αρχικά μεγάλο μειονέκτημα είναι το γεγονός ότι κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής δεν μπορείς να ρυθμίσεις την εικόνα της ταινίας (φωτεινότητα, contract, κ.α.) παρά μόνο μπορείς να αλλάξεις τις βασικές επιλογές (cinema, αθλητισμός, παιχνιδομηχανη) κάτι το όποιο δεν με ικανοποιεί κυρίως για την φωτεινότητα. Από την άλλη πρέπει να αναφέρουμε ότι αναπαράγει όλα τα αρχεία χωρίς κανένα πρόβλημα, (mkv, avi,divx) εκτός από ήχο DTS. Τέλος πρέπει να πούμε ότι στις γρήγορες σκηνές της ταινίας ( κυρίως δράσης) κουράζει η εικόνα παρά την ενεργοποίηση της επιλογής 100HZ.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
Θα παραθέσω τις εντυπώσεις μου για τον media player της εν λογω τηλεόρασης μιας και όταν την αγόρασα ήταν ο κύριος λόγος για την επιλογή μου. Μετά από αρκετές προβολές διαφόρων αρχείων μπορώ να ότι οι λειτουργία αυτή είναι αρκετά ικανοποιητική αν και όχι τέλεια. Αρχικά μεγάλο μειονέκτημα είναι το γεγονός ότι κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής δεν μπορείς να ρυθμίσεις την εικόνα της ταινίας (φωτεινότητα, contract, κ.α.) παρά μόνο μπορείς να αλλάξεις τις βασικές επιλογές (cinema, αθλητισμός, παιχνιδομηχανη) κάτι το όποιο δεν με ικανοποιεί κυρίως για την φωτεινότητα. Από την άλλη πρέπει να αναφέρουμε ότι αναπαράγει όλα τα αρχεία χωρίς κανένα πρόβλημα, (mkv, avi,divx) εκτός από ήχο DTS. Τέλος πρέπει να πούμε ότι στις γρήγορες σκηνές της ταινίας ( κυρίως δράσης) κουράζει η εικόνα παρά την ενεργοποίηση της επιλογής 100HZ.

αμα ο media player ειτανε ο λογος επιλογης αυτης της τηλεορασης
εκανες μεγαλο λαθος..
το εχουμε ξαναπει οτι καμμια αλλη εταιρια εκτος απο samsung(καινουργια μοντελα) παιζει ηχο DTS.
ολες οι ματροσκες που κυκλοφορουνε εχουνε ηχο DTS οποτε ο media player της LG ειναι σχεδον αχρηστος..