Καλώδιο για SUB

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Είμαι στα μπετά και θέλω να δώσω καλώδιο στον ηλεκτρολόγο για να μου περάσει στον τοίχο (μέχρι τη γωνία που θα κάθεται το SUB).

Τι καλώδιο χρησιμοποιούμε για τα SUB; Είναι ίδιο με των speakers;
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
οχι , μοιαζει και ειναι σαν τα RCA
Belkin%20PureAV%20AV%203.jpg
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Πειράζει αν το μήκος του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσω (θα περάσει μέσα στον τοίχο) είναι στα 4m ή πρέπει να βάλω το sub πιο κοντά στον ενισχυτή;

Βρίσκω έτοιμα τέτοια καλώδια ή να ζητήσω να μου φτιάξουν;
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Καλώδιο για SUB

Πειράζει αν το μήκος του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσω (θα περάσει μέσα στον τοίχο) είναι στα 4m ή πρέπει να βάλω το sub πιο κοντά στον ενισχυτή;

Βρίσκω έτοιμα τέτοια καλώδια ή να ζητήσω να μου φτιάξουν;
μπορεις να φτιαξεις απο ενα απλο καλωδιο ηχειου αν βαλεις τα rca στην αρχη και στο τελος αλλα μπορει να εχεις θέμα με την μονωση και να σου βγαζει βομβο.
οποτε θα σου ελεγα να αγορασεις ενα του εμποριου. ας ειναι φθηνο αλλα οχι φτηνιαρικο
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Μην ξοδευτείς πολύ γιά καλώδιο sub......δεν πρόκειται να ακούσει καμία διαφορά εαν πάρεις κάτι σχετικά φθηνό με κάτι αρκετά ακριβό.
γιαννη ενα καλο καλωδιο εχει διαφορα σε ελεγχο και λιγοτερο σε εκταση

μεγαλη συγκριτικα με ενα φτινιαρικο και ενα πολυ καλο

η διαφορα μικραινει οταν προκειται για ενα επωνυμο φτηνο με αλλο πολυ ακριβο

και μαλλον με το σχετικα φτηνο που λες...εννοουμε το ιδιο...
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Χωρίς στίξη δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά εσύ κι ο Γιάννης φαντάζομαι θα συνεννοηθήκατε. Και σίγουρα συμφωνείτε και οι 2 σε κάτι φθηνό επώνυμο, οπότε και με καλύπτει η απάντηση!

thnx!
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Καλώδιο για SUB

Χωρίς στίξη δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά εσύ κι ο Γιάννης φαντάζομαι θα συνεννοηθήκατε. Και σίγουρα συμφωνείτε και οι 2 σε κάτι φθηνό επώνυμο, οπότε και με καλύπτει η απάντηση!

thnx!
εχεις δικιο....
απλα καθε προταση χωριζει με παραγραφο..