Μέτριο δίπολο ή καλό direct για SR;

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Δωμάτιο 30-35μ2 με ONKYO TX-SR 807 και 2 μπροστινά ηχεία B&W 603 (120W-8Ω)

Τι με συμφέρει για surround ηχείo τοίχου… Μέτριο δίπολο ή καλό direct;

Προτάσεις για budget 400EUR/ζευγάρι εξ ου και το δίλλημα...

Ευχαριστώ
 
Last edited:
Τα δίπολα σίγουρα προσφέρουν καλύτερο περιφερειακό ήχο, όμως ΜΟΝΟ εαν τοποθετηθούν σωστά στον ανάλογο χώρο.
Συνεπώς εαν δεν ξέρουμε κάποια πράγματα γιά τον χώρο σου,και που στοχεύεις να τα βάλεις, δεν μπορεί να υπάρξει σωστή απάντηση,στο ερώτημά σου.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
direct, μιας και δεν μπορεις να βαλεις (αυτο που ειναι πανω απο την μπαλκονοπορτα) στο "σωστο" υψος
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Αν βρω πατέντα για να στρέψω το δίπολο προς τα κάτω να σημαδεύουν το κέντρο ακρόασης;

Το "σημαδέψουν" σχετικό γιατί μιλάμε για δίπολο...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ρίξε μία ματιά στα δίπολα και στην τοποθέτησή τους:

http://daten.teufel.de/download/manual/en/ML_Theater8_u_10_V11_ENG_WEB.pdf

Οπως θα δεις, το κατάλληλο ύψος για την τοποθέτησή τους είναι 1,8 - 2,0 μέτρα max. Εφόσον σκέφτεσαι να τα βάλεις πάνω απ' την μπαλκονόπορτα, που σημαίνει (αν υπάρχει και κουρτινόξυλο) ύψος > 2,4 μέτρα δεν θα στο συνιστούσα. Προσωπική μου άποψη, να πάρεις ηχεία direct και να τα τοποθετήσεις σε βάσεις.
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Είμαι στα μπετά και θα κάνω εγκατάσταση για να μη φαίνεται κανένα καλώδιο. Θέλω να βάλω τα υπόλοιπα ηχεία στον τοίχο/ταβάνι. Στο έδαφος μονo FRONT, CENTER και sub.

Αν τραβήξω τα SR λίγο πιο πισω;
Γενικά τα 2πολα λειουργούν σε τόσο μικρους χώρους;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Είμαι στα μπετά και θα κάνω εγκατάσταση για να μη φαίνεται κανένα καλώδιο. Θέλω να βάλω τα υπόλοιπα ηχεία στον τοίχο/ταβάνι. Στο έδαφος μονo FRONT, CENTER και sub.

Αν τραβήξω τα SR λίγο πιο πισω;
Γενικά τα 2πολα λειουργούν σε τόσο μικρους χώρους;

Θα πρέπει να τραβήξεις πιό πίσω και τον καναπέ, ώστε η θέση θέασης να είναι στην ίδια ευθεία με τα δίπολα. Ο χώρος αν δεν κάνω λάθος (δεν βλέπω το πλάτος) πρέπει να είναι γύρω στα 20 τετραγωνικά. Δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Ευχαριστώ.

Και η τλευταία ερώτηση για το αν τα 2πολα λειτουργούν σε τόσο μικρούς χώρους; (25 μ2)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Λειτουργουν μια χαρα.
Εφοσον εισαι στα μπετα, να κοιταξεις και την περιπτωση ηχειων inwall για τα 4 περιφεριακα. Δεν θα το μετανιωσεις...
 
Απάντηση: Re: Μέτριο δίπολο ή καλό direct για SR;

Πότε δηλαδή ευνοούνται;

Κάνε ένα μικρό ψάξιμο εδω...το θέμα έχει συζητηθείς άπειρες φορές....
Γενικά, χρειάζονται το ύψος που ανέφεραν τα παιδιά πριν, καθώς επίσης θα πρέπει να βρίσκονται ακριβώς στους πλαινούς τοίχους της θέσης ακρόασης, και θα πρέπει επίσης να απέχουν απο τις πίσω γωνίες των τοίχων τόσο ώστε να εκμεταλευτούν τις γωνίες αυτές ηχητικά και όχι αυτές να μπερδέψουν τον ήχο τους.
 

Jargon

AVClub Enthusiast
10 February 2008
867
ΑΘΗΝΑ
Μια μικρή παρέμβαση...Αν μπορείς και έχεις χώρο πίσω απο τη θέση ακρόασης τότα στη Θέση σου θα ξέχναγα τα δίπολα και θα έβαζα κανόνικά ηχεία.


Δυστυχώς, τα δίπολα είναι λύση συμβιβασμού όταν δεν έχουμε χώρο πίσω από τη θέση ακρόασης (π.χ. καναπές κολημένος σε τοίχο) και δεν μπορούν να λειτουργήσουν ηχεία μονόπολα λόγο απόστασης και διάχυσης.


Όλες οι ταινίες ηχογραφούνται στα στούντιο με μονόπολα και τα πίσω εφέ πλέον μιας και έχουν ξεχωριστά κανάλια είναι κατευθυντικά. Τα δίπολα τα ανακάλυψαν για να λύσουν το πρόβλημα του καναπέ και των μικρών δωματίων στο σπίτι.

Ούτε τα σινεμά ούτε μεγάλες high-end υλοποιησεις χρησιμοποιούν δίπολα εφόσον πάντα υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος πίσω από τη θέση ακρόασης.

Το ιδανικό σύστημα είναι 6, 7, 9 ίδια ηχεία full range κατά προτίμηση και πολλά πλέον μεγάλα συστήματα υλοποιούνται έστι με ηχοδιαπερατές οθόνες όπως στα σινεμά. Τα LCR κρύβονται πίσω από το πανί και πετυχαίνουμε έτσι σωστή αναλογία μεγέθους εικόνας/ήχου.

Και στη DOLBY αν μπεις θα δεις ότι σε όλα τους τα σχεδιαγράμματα έχουν μονόπολα και συγκεκριμένα ως διαβολική συμπτωση δείχνουν ta 802D, HTM2D και 4Χ 805S της B&W (σαν σχέδιο). (Και σην DTS μονόπολα έχουν στα σχεδιαγράμματα).
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Υπάρχει λίγος χώρος πίσω από τον καναπέ... Direct και πάλι direct.... θα μου έρθει και πιο φθηνα.... Super! Thnx!