Philips PFL8664 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

matsouki1983

New member
10 October 2009
41
γεια σε ολους.εχει κανεις πληροφοριες σχετικα με την Philips 40PFL8664.Αν υπαρχουν δηλαδη τεστς,συγκριτικα,πληροφοριες για την αποδοση κ.τ.λ ?
 

matsouki1983

New member
10 October 2009
41
δε ξερω αλλα η 40B7000 μου φαινεται καλυτερη.το fullhd δεν εδειξε και ιδιαιτερα ενθουσιασμενο με την philips αφου την χαρακτηριζει ως μία ‛μαζεμένη’ CCFL τηλεόραση.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

40PFL8664H_product_03.jpg


Philips 40PFL8664 Review
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

Σε ότι αφορά στον scaler οι επιδόσεις είναι τυπικές, ενώ στο τμήμα απόπλεξης σε κάθε περίπτωση η απόδοση είναι φιλότιμη.

Η τηλεόραση προβαίνει σε μία αξιοπρεπή μετατροπή πεπλεγμένων σημάτων σε προοδευτικά, ενώ χάνει λίγο σε ευκρίνεια μόλις αυξηθεί η κίνηση στην εικόνα.


Με λιγα λογια η επεξεργασια εικονας Pixel Precise ειναι πολυ κατω του μετριου οπως εχει αναφερθει βεβαια και απο καποια μελη που εχουν μοντελα με το γνωστο Pixel Plus 3HD του οποιου βελτιωση αποτελει το P.Pr.
 

γιωργος 69

Senior Member
26 January 2010
349
Βριλήσσια
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

Σε ότι αφορά στον scaler οι επιδόσεις είναι τυπικές, ενώ στο τμήμα απόπλεξης σε κάθε περίπτωση η απόδοση είναι φιλότιμη.

Η τηλεόραση προβαίνει σε μία αξιοπρεπή μετατροπή πεπλεγμένων σημάτων σε προοδευτικά, ενώ χάνει λίγο σε ευκρίνεια μόλις αυξηθεί η κίνηση στην εικόνα.


Με λιγα λογια η επεξεργασια εικονας Pixel Precise ειναι πολυ κατω του μετριου οπως εχει αναφερθει βεβαια και απο καποια μελη που εχουν μοντελα με το γνωστο Pixel Plus 3HD του οποιου βελτιωση αποτελει το P.Pr.
αγαπητε Yperion τα διαβασα αυτα αλλά στην πραξη.....;;;
μια προσωπικη οπτικη αξιολογηση http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=47396&page=19
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

Αν αγοραζαμε μονο με βαση την εικονα στα καταστηματα τις περισσοτερες φορες θα καταλήγαμε σε λαθος συμπερασματα...

Θυμαμαι σε ενα καταστημα μια φορα που κορυφαια εικονα απο ολες τις LCD μου φαινοταν οτι ειχε μια Finlux (made in Turkey)...

Αυτα τα ειχα πει σε αλλο νημα...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

Με λιγα λογια η επεξεργασια εικονας Pixel Precise ειναι πολυ κατω του μετριου οπως εχει αναφερθει βεβαια και απο καποια μελη που εχουν μοντελα με το γνωστο Pixel Plus 3HD του οποιου βελτιωση αποτελει το P.Pr.

Συνέχεια μου το κακολογείς το Pixel Plus 3HD... :flipout:
Πέρα του ότι αυτά που λες δεν είναι αληθή, μην λέμε και συνέχεια το Pixel Precise συνέχεια του κακού Pixel Plus 3HD, άρα και αυτό κακό. Με αυτή την λογική, κάθε νέα γενιά επεξεργασίας είναι ίδια με την προηγούμενη...

Εγώ είμαι μέλος, και ποτέ δεν έχω αναφέρει επιδόσεις κάτω του μετρίου για το Pixel Plus 3HD (το βλέπω 2+ χρόνια). Τα υπόλοιπα μέλη που τα έχουν αναφέρει, ποια είναι;

[Μήπως είναι μέλη κανενός "βόρειου" φόρουμ;]

Εγώ θα έλεγα αυτό που λέει και το fullhd.gr, δηλαδή ένας τυπικός επεξεργαστής (στο μέσο όρο δηλαδή)...

Η φριτέζα είναι μια καλή αρχή, αλλά μάλλον δεν φτάνει να υποκαταστήσει εκείνη την philips που ξεκίνησες να πάρεις πριν από χρόνια... -bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: --- Philips 2009 LCD's ---

Αλλες δοκιμες για το ιδιο συστημα...χαρακτηριζεται μετριο , κοινο (decent , ordinary κτλ)....

For video content, the TV did a somewhat decent job of smoothing jagged diagonals, but they were still visible for the most part. Finally, scaling was decent, but not exceptional: fine details were a little soft, but there was also no excessive ringing.

http://www.avforums.com/reviews/Philips-32PFL7404H-LCD-HDTV-Review.html

To be honest, after witnessing the standard-def masterclass served up by the latest Samsungs, all else looked a bit ordinary really. Nevertheless, thanks to some decent video processing and image contrast, SD programmes were still quite watchable on the Philips 32PFL8404H LCD television.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/philips-32pfl8404h-32pfl8404-20100105162.htm
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εμ, αυτό λέω και εγώ, στο μέσο όρο (στην χειρότερη περίπτωση). Όχι όμως και κάτω του μετρίου. Το hdtvtest είναι και λίγο πιο θετικό από το avforums, του οποίου η περιγραφή ξενίζει λίγο. Soft details σε philips;; Στο βασίλειο της "υπερβολικής-ψεύτικης-αφύσικης-Yperion_βοήθησε_δεν_μου_έρχονται_άλλα_επίθετα οξύτητας"; :flipout:
Φαντάζομαι ούτε εσύ δεν συμφωνείς με αυτό, σωστά;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω εχω μια απορια , γιατι ολοι οσοι δοκιμαζουν Philips (απο γνωστα site τουλαχιστον) βαζουν ολα τις επεξεργασιες εικονας υπαρχουν (natural motion , contrast enhancer κτλ) στο off?

Αν ειναι ολα στο off ποιος ο λογος να παρει καποιος Philips?

YΓ. Έμμεσα απανταω και στην ερωτηση σου...:D
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ο ίδιος φαντάζομαι με τις υπόλοιπες μάρκες. Ούτε εκεί τα αφήνουν... :a0210:

Επίσης, όπως έχω ξαναπεί οι "ειδικοί" περιορίζονται στα εύκολα, στην μανιέρα. Η διαδικασία καλιμπραρίσματος μιας τηλεόρασης είναι τόσο απλή, που αν μπορούσε κανείς να πειράξει τα ρυθμιστικά της τηλεόρασης με κάποιο πρωτόκολλο, θα μπορούσε να αυτοματοποιηθεί πλήρως.

Μετά υπάρχουν και οι "εκτιμήσεις" του scaler και η απόδοση σε τηλεοπτικό, όπου λίγο πολύ διαβάζουμε υποκειμενικές απόψεις. Το εύκολα συγκρίσιμο είναι οι ακολουθίες που αναγνωρίζονται. Από εκεί και πέρα...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Να ρωτήσω κάτι: η PFL8404H είναι η ίδια απλά με φωτισμό φθορισμού αντί φωτοδιόδων;
 

BadSectorGR

New member
23 November 2009
8
Γεια χαρα!

Εχω τη συγκεκριμενη τηλεοραση (μου την εκαναν δωρο, αλλιως δεν ξερω αν θα την επαιρνα). Σημερα εμαθα οτι δεν ειναι WiFi ready (αρα το wireless usb τηw philips δεν παιζει) αλλα δεν παιζει και ματροσκες (mkv).
Μπορω να κανω κατι εκτος απο το να συνδεσω υπολογιστη? Μπορω να βαλω ας πουμε ενα ethernet ρουτερ στην tv και να τον κανω bridge στο router που εχω πανω στην τηλεφωνικη γραμμή?

Ευχαριστω