Toshiba XD-E600 DVD Player (Eντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player






12024xde6001big.jpg
















 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Mιας και ειχα βαρεθει να καιω δισκακια για να τροφοδοτω το Pioneer 696 που ειναι το δευτερο μου player μετα το HTPC , προεβην στην αποκτηση του νεου μικρου SD player της Τoshiba το XD-E600.


Οι διαφορες με τον προκατοχο του XD-E500 ειναι στην ποιοτητα κατασκευης (μακραν καλυτερο το 500 για αυτο και πουλιεται κατα τι ακριβοτερα απο το νεο μοντελο...) και στην προσθηκη USB θυρας στο νεο DVD.


Αναμεινατε εντυπωσεις.
 
Last edited:

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

10000 Συγνώμη φίλε Cosh αλλά θέλω να πω οτι βλέποντας το review απο το fullhd που παρέθεσε ο φίλτατος Kblachos δεν μπορώ να κρύψω την έκπληξή μου μιας και στο Menu είναι ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ απο ένα player που ´χω αγορασμένο απο τα lidl εδώ και 2 χρόνια .Να τονίσω οτι απ ότι βλέπω οι περισσότερες λειτουργίες είναι ίδιες καθώς και οι έξοδοι που έχει .Είμαι σίγουρος οτι σαν ποιότητα το Toshiba θα είναι σαφώς ανώτερο και σίγουρα θα διαθέτει πιο εξελιγμένο τσιπάκι (και τα 2 φοράνε ZORAN ) αλλά ανάλογα με την τιμή που το πήρες δεν ξέρω αν θεωρείτε συμφέρουσα αγορά , σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλές θεάσεις.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

ανάλογα με την τιμή που το πήρες δεν ξέρω αν θεωρείτε συμφέρουσα αγορά ,

93 ευρω αγορασθηκε απο την στοα Φεξη. Θα δειξει αν αξιζει το κοστος του.

Παντως τα 2 χαρακτηριστικα που ηθελα να καλυψω (USB και Upscale στα 1080p) καλυπτονται.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,695
Αθήνα
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Υποτίθεται όμως ότι έχει την τεχνολογία XDE που βελτιώνει την εικόνα και που δεν νομίζω να μπορείς να τη βρεις σε κάποιο player από τα lidl. Άσχετα αν χρησιμοποιήθηκε ως βάση κάτι τέτοιο.

Περιμένω κι εγώ εντυπώσεις, εκτός από την εικόνα και για τον τύπο των αρχείων που υποστηρίζονται από τη USB.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Noμιζω οτι το 500 ειχε καποιο θεματακι σε ενα σημειο (?) που πρεπει να λυθηκε με το 600 ? Μπορει καποιος να μου το θυμισει (δεν μπορω να βρω το link ) , και αν υπαρχει δυνατοτητα να το τσεκαρουμε και αυτο ?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Οντως το 500 ειχε ενα θεμα με το aspect ratio 4:3 μεσω της HDMI θυρας (το επαιζε τραβηγμενο αντι στο κανονικο του μεγεθος).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

10000 Συγνώμη φίλε Cosh αλλά θέλω να πω οτι βλέποντας το review απο το fullhd που παρέθεσε ο φίλτατος Kblachos δεν μπορώ να κρύψω την έκπληξή μου μιας και στο Menu είναι ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΟ απο ένα player που ´χω αγορασμένο απο τα lidl εδώ και 2 χρόνια .Να τονίσω οτι απ ότι βλέπω οι περισσότερες λειτουργίες είναι ίδιες καθώς και οι έξοδοι που έχει .

To Ζoran Vadis είναι ένα ευρέως διαδεδομένο τσίπσετ ελέγχου για DVD-Players (άλλες γνωστές λύσεις είναι της Mediatek και της Sigma) και η τελευταία του έκδοση περιλαμβάνει πρακτικά τα πάντα, από τον έλεγχο της μονάδας DVD-ROM/διεπαφής USB και την αποκωδικοποίηση/αποκρυπτογράφηση των διάφορων παλμοσειρών, έως δυνατότητες video EQ, deinterlacing και upscaling.

Το αν θα χρησιμοποιηθούν όμως αυτές οι δυνατότητες αντί κάποιου δευτερεύοντος, πιο ανεπτυγμένου κυκλώματος και με πιο setup ρυθμίσεων, αποτελεί επιλογή του εκάστοτε κατασκευαστή. Γι' αυτόν το λόγο, πολλές φορές παρατηρούνται διαφορές στην ποιότητα upscaling και deinterlacing από μηχανάκια που κατά τ' άλλα φοράνε ακριβώς την ίδια έκδοση τσίπσετ ελέγχου και μόνο.

Στην περίπτωση του Toshiba υπάρχει δευτερεύον chip, δικής της κατασκευής, το οποίο αναλαμβάνει το deinterlacing και το upscaling μετά το Vadis. H υπόλοιπη συσκευή αποτελεί σχεδίαση φασόν της Funai, καθώς από το 2006 η Toshiba, όπου και εγκατέλειψε την σχεδίαση και κατασκευή DVD-Players και DVD-Recorders από δικές της παραγωγικές μονάδες, συνεργάζεται σε αυτό το κομμάτι με την συγκεκριμένη εταιρεία...
 
Απάντηση: Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Mιας και ειχα βαρεθει να καιω δισκακια για να τροφοδοτω το Pioneer 696 που ειναι το δευτερο μου player μετα το HTPC , προεβην στην αποκτηση του νεου μικρου SD player της Τoshiba το XD-E600.


Οι διαφορες με τον προκατοχο του XD-E500 ειναι στην ποιοτητα κατασκευης (μακραν καλυτερο το 500 για αυτο και πουλιεται κατα τι ακριβοτερα απο το νεο μοντελο...) και στην προσθηκη USB θυρας στο νεο DVD.


Αναμεινατε εντυπωσεις.
Καλορίζικο και καλοθέατο....πολύ καλή επιλογή γιά την κατηγορία που κινείται...

Σημ...άντε...καταξοδεύτηκες πάλι!!!:bigcry:
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Το παραπάνω post του JL ? εξηγεί πολλά ,το κόστος αγοράς τώρα είναι ικανοποιητικό πρώτον γιατί καλύπτει το προϊόν τις απαιτήσεις σου φίλε Kosh εκ των οποίων ( το δεύτερο )είναι το upscale κάτι που δεν κάνει το δικό μου , αντ αυτού αυτό που έχω έχει εκτός απο usb και αναγνώστη καρτών μνήμης και κόστος 55 ευρά ( είχε )
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Σημ...άντε...καταξοδεύτηκες πάλι!!!:bigcry:

Για SD και πολλα εδωσα ....

Εφοσον σε καποιο μικρο χρονικο διαστημα θα απαλλαγω απο την CRT μου για μια HD tv θα χρειαστει και ενα BR standalone (για να αποφυγω την παντοφλα της χρησης HTPC).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

το κόστος αγοράς τώρα είναι ικανοποιητικό

Να ειμαι ειλικρινης το κοστος ειναι μεγαλο αν λαβει κανεις υποψιν του την τιμη του εξω.

Θεωρω οτι πολυ συντομα θα πεσει στα 80 ευρω ανετα .... (Αμερικη πουλιεται περι τα 70$ !!!!)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Η θυρα USB αναγνωριζει μονο flash μνημες και οχι δισκους κι αυτες μεχρι 4 GB φορμαρισμενες σε FAT.

Μικρο το κακο θα μου πειτε.


Μιας και τα αρχεια SD ειναι αρκετα μικροτερα των HD.


Παντως μια Corsair 4gb που εριξα επανω δεν......ηθεκλε με τιποτα και σε καμια διαμορφωση.

Αντιθετα μια αλλη ποταπη μνημη του ενος γιγα μια χαρα την διαβαζει και παιζει απροβληματιστα απο αυτην.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Ναθ προχθες αγορασα και γω το 500 (το βρηκα τελευταιο κομματι σε μεντιαμαρκτ και μου το αφησαν 99 ευρα)

Για πες ρε φιλε τι γινεται απο εικονα ???
Ειχα διαβασει οτι "σκοτώνει" "παιζει περιπου σαν blueray" και διαφορα τετοια κουφα.
Οταν το εβαλα να παιξει ,τιποτα τετοιο δεν ειδα.
Ασε που απο το scart εχει 10 φορες καλυτερη εικονα απο το hdmi.
Το εβαλα σε 720 αναλυση και το τι κοκκο εβγαζε, δεν περιγαφεται!!!
Κανω κατι λαθος ή εφταιγε η συγκεκριμενη ταινια ????(εβαλα και ειδα μονο το Μεντιτερανεο γιατι αυτο ειχα προχειρο..αλλα ηταν τοσο χαλια που απο την τσαντιλα μου δεν δοκιμασα τιποτα αλλο!!)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Μιχαλη αποψε θα το συνδεσω με HDMI στον προβολεα αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι το προβλημα με τον κοκκο που αναφερεις ειναι απο το μαστερ της ταινιας.


Δοκιμασε κανα αλλο δισκακι που το ξερεις καλυτερα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,438
Πειραιας
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Δηλ. ειναι δυνατον σε αυτη την περιπτωση να παιζει καλυτερα απο το σκαρτ γιατι "εξομαλυνει" το κοκκο ????
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,151
Εκεί ψηλά.....
Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Αυτην την συγκριση δεν μπορω να την κανω.Δεν εχω προβολικο μεσο και με τις δυο εισοδους.

Πρωτη φορα το παρατηρεις ? Αλλη πηγη να δεις το ιδιο δισκακι ?


Παντως δεν μου κανει εντυπωση να βλεπεις περισσοτερο κοκκο ακριβως λογω ΗDMI.


Ειναι καλυτερος αγωγος μεταφορας σηματος οπως και να το δεις. Και στην μεταφορα βλεπεις και τα καλα και τα κακα.....
 
Απάντηση: Re: Toshiba XD-E600 DVD Player

Μιχαλη αποψε θα το συνδεσω με HDMI στον προβολεα αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι το προβλημα με τον κοκκο που αναφερεις ειναι απο το μαστερ της ταινιας.


Δοκιμασε κανα αλλο δισκακι που το ξερεις καλυτερα.

Και εγω το ίδιο πιστεύω...η νεκροψία θα δείξει....περιμένουμε...