Εξολοθρευτής η Σωτηρία — Terminator Salvator

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubg.jpg















ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ

Terminator Salvation














» Παιζουν: Κριστιαν Μπειλ, Ελενα Μποναμ - Καρτερ, Μουν Μπλαντγκουντ, Σαμ Γουορθινγκτον.
» Σκηνοθέτης: Μακ Τζι
» Διάρκεια: 116' λεπτά
» κατηγορία: Φαντασίας
» Studio: Sony
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Διαθέσιμο σε: BLU-RAY και DVD















» Υπόθεση:
Έτος 2018: η Ημέρα της Κρίσης είναι πια παρελθόν και ο στρατός των Εξολοθρευτών, καθοδηγούμενος από το δίκτυο Skynet, έχει
τον πλήρη έλεγχο, σκοτώνοντας ή συλλαμβάνοντας ανθρώπους από τις ερημωμένες πολιτείες. Ο μοναδικός άνθρωπος που πίστευε
στη Ημέρα της Κρίσης, ο Τζον Κόνορ (Κρίστιαν Μπέιλ), καλείται να αναλάβει τις ευθύνες του για τη σωτηρία του ανθρώπινου γένους.
Κι ενώ μέχρι τώρα είχε ελπίδες ότι η ανθρωπότητα μπορεί να κερδίσει τον πόλεμο, ένα νέο στοιχείο κλονίζει την πίστη του: ένας
άγνωστος από το παρελθόν, ο Μάρκους Ράιτ (Σαμ Γουόρθινγκτον), εμφανίζεται ξαφνικά, με μοναδική τελευταία ανάμνηση τη θανατική
του καταδίκη. Ο Κόνορ θα πρέπει να αποφασίσει αν μπορεί να εμπιστευτεί τον Μάρκους. Αλλά καθώς το Skynet εφαρμόζει νέες
μεθόδους για να κατατροπώσει την Αντίσταση, ο Κόνορ και ο Μάρκους θα πρέπει να υιοθετήσουν μια κοινή στάση για να εισχωρήσουν
στο δίκτυο και να αντιμετωπίσουν κατά πρόσωπο τον εχθρό.
















http://www.youtube.com/watch?v=IcYdjHpJUV8
 
Last edited by a moderator:

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

παρότι μεγάλος φάν του Εξολοθρευτή, νομίζω κανένα δεν θα περάσει το # 2, το καλύτερο κατ'εμε..

Ειδικά ο Μπείλι προσπαθεί πολύ και δεν με πείθει..
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

κακη δεν ηταν.Αρκετα διασκεδαστικη θα ελεγα.
Μακαρι μια ταινια απο την νεα τριλογια να την βγαλουν στο σκοτεινο υφος του terminator 1 ...
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

» 39,50 ευρώ... http://www.videoinn.gr/store/new_store/v_3000/preview_dvd.asp?pid=18774

Περιέχει αγαλματένια φιγούρα της μηχανής του Εξολοθρευτή και 2-DVD.



» 58,90 ευρώ... http://www.videoinn.gr/store/new_store/v_3000/preview_dvd2.asp?pid=18774

Περιέχει αγαλματένια φιγούρα της μηχανής του Εξολοθρευτή και 2-Blu-Ray.


avclubv.jpg
. . . .
avclubo.jpg
 
Last edited:

psytransas

AVClub Enthusiast
5 February 2008
849
Θεσσαλονικη
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Καλη περιπετεια, αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογει το βαρυτιμο σημα του Terminator.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Απο το 3, πολυ καλυτερο. Οχι ομως και Τ2..
 
19 June 2006
356
ΚΙΛΚΙΣ
Απάντηση: Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

παρότι μεγάλος φάν του Εξολοθρευτή, νομίζω κανένα δεν θα περάσει το # 2, το καλύτερο κατ'εμε..

Ειδικά ο Μπείλι προσπαθεί πολύ και δεν με πείθει..

+1000 Το Τ2 ειναι ταινια που την βλεπω και τη ξαναβλεπω.Δεν νομιζω ποτε καποιο terminator να μπορεσει να την ξεπερασει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

εγω εχω κολλησει ακομα με το πρωτο terminator...
θριλερακι και οχι περιπετεια.Ημουν πιτσιρικας και θυμαμαι οτι οταν στο τελος ο σκελετος κυνηγουσε την Χαμιλτον με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας!
Και ο Αρνι κακος, οπως πρεπει!
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Σαφώς κατώτερο απο το 2, αλλά και απο το 3.
Βλέπεται όμως ευχάριστα. Εικόνα καλή, ήχος πολύ καλός.
 

v4mp1r3

Senior Member
25 August 2009
350
Μεγάλο λιμάνι
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Είμαι φαν της σειράς απο το '85, όπου είχα δει σε θερινό σινεμά το πρώτο και είχα εφιάλτες 2 εβδομάδες! (ήμουν και 7 ετών χεχε)
Την ατμόσφαιρα του πρώτου για μένα δεν θα την ξεπεράσει καμμία ταινία. Ακόμα τη βλέπω μετά άπο τόσα χρόνια και σε BR με πιάνει ρίγος.

Το Salvation μου άρεσε σαν υπόθεση και σαν στήσιμο, μάλιστα με εξέπληξε ευχάριστα η προσπάθεια να πλησιάσει την ατμόσφαιρα του πρώτου (φαίνεται ξεκάθαρα σε μερικές σκηνές). Όμως το δίδυμο Bale-Worthington με χάλασε. Δε λέω, αξιόλογος ο Bale αλλά δεν ήταν για αυτό τον ρόλο. Ο Connor ναι μεν πήγαινε πάντα "κόντρα" με το (οποιδήποτε) ρεύμα αλλα ήταν πάντα ανθρώπινος και ζεστός, πράγμα που ο Bale δεν απέδωσε κατά την άποψή μου (ή ήταν έτσι γραμμένο το σενάριο,τι να πω)... Ίσως έτσι ήθελαν να δείξουν πιο ανθρώπινο τον Μάρκους...;

Για μένα η σειρά προτίμησης είναι 1-2-4-3 με το 3 να ακολουθεί με πολύ μικρή διαφορά (το πιο παρεξηγημένο κατα τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

μμμμ καλουτσικο θα ελεγα. αν ηταν να τις ξαναδω ολες απτην αρχη μαλλον αυτη θα πηγαινε τελευταια σε σειρα προτιμησης.....:bigcry:
 
19 June 2006
356
ΚΙΛΚΙΣ
Απάντηση: Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Είμαι φαν της σειράς απο το '85, όπου είχα δει σε θερινό σινεμά το πρώτο και είχα εφιάλτες 2 εβδομάδες! (ήμουν και 7 ετών χεχε)
Την ατμόσφαιρα του πρώτου για μένα δεν θα την ξεπεράσει καμμία ταινία. Ακόμα τη βλέπω μετά άπο τόσα χρόνια και σε BR με πιάνει ρίγος.

Το Salvation μου άρεσε σαν υπόθεση και σαν στήσιμο, μάλιστα με εξέπληξε ευχάριστα η προσπάθεια να πλησιάσει την ατμόσφαιρα του πρώτου (φαίνεται ξεκάθαρα σε μερικές σκηνές). Όμως το δίδυμο Bale-Worthington με χάλασε. Δε λέω, αξιόλογος ο Bale αλλά δεν ήταν για αυτό τον ρόλο. Ο Connor ναι μεν πήγαινε πάντα "κόντρα" με το (οποιδήποτε) ρεύμα αλλα ήταν πάντα ανθρώπινος και ζεστός, πράγμα που ο Bale δεν απέδωσε κατά την άποψή μου (ή ήταν έτσι γραμμένο το σενάριο,τι να πω)... Ίσως έτσι ήθελαν να δείξουν πιο ανθρώπινο τον Μάρκους...;

Για μένα η σειρά προτίμησης είναι 1-2-4-3 με το 3 να ακολουθεί με πολύ μικρή διαφορά (το πιο παρεξηγημένο κατα τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Μια απο τα ιδια κι εγω σε θερινο σινεμα το ειδα το πρωτο και πανω κατω σαυτη την ηλικια.Σκεφτομουν ποτε θα ερθει το 96 για να γινει η καταστροφη και δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ.Τοσο πολυ με ειχε επηρεασει.
Λες να το ειδαμε στο ιδιο θερινο?Εγω το ειδα στην Κατερινη οπου εκανα διακοπες.
 

v4mp1r3

Senior Member
25 August 2009
350
Μεγάλο λιμάνι
Re: Απάντηση: Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvator

Μια απο τα ιδια κι εγω σε θερινο σινεμα το ειδα το πρωτο και πανω κατω σαυτη την ηλικια.Σκεφτομουν ποτε θα ερθει το 96 για να γινει η καταστροφη και δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ.Τοσο πολυ με ειχε επηρεασει.
Λες να το ειδαμε στο ιδιο θερινο?Εγω το ειδα στην Κατερινη οπου εκανα διακοπες.

Περίπου ναι! Κι εγώ για διακοπές ήμουν στη Λεπτοκαρυά! -bye- :2thumb22sup:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvation

Εξαιρετικη για το ειδος της ταινια .

Εχω μια σοβαρη ενσταση μονο για τον Μπεηλ.

Εξηγουμαι.


Τον γουσταρω πολυ, ειναι απο τους καλυτερους ζεν πρεμιε αλλα στον ρολο του τζον κονορ δεν πειθει.

Για μενα το μεγαλυτερο λαθος του ειναι οτι εμπλεξε με αλλη μια σειρα ταινιων Μπλοκμπαστερ στην οποια πρεπει να κρατησει τα ηνια.

Καλως η κακως (καλως για εμενα) συνδεθηκε με τον Μπατμαν και αυτο μενει στον θεατη.

Πολυ δυσκολα θα τον εχουμε στο μυαλο μας και σαν Τζον Κονορ.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvation

Δεν θα έλεγα ότι μου έχει μείνει ο Κρίστιαν Μπέιλ ως Μπάτμαν.Όχι τόσο τουλάχιστον όσο άλλοι χαρακτήρες.Μπορεί να φταίει βέβαια το γεγονός ότι τον έχουν ήδη υποδειθεί 4 ηθοποιοί (1 από αυτούς εξαιρετικά) οπότε δεν έχω κολλήσει στον Μπέιλ.

Εμένα μου άρεσε που τον διάλεξαν για Τζον Κόννορ.Αυτό που με χάλασε λίγο όμως είναι ότι συμπεριφέρεται λίγο ψεύτικα τον ρόλο.Δεν μπορώ να το εξηγήσω...σαν να προσπαθεί πολύ να μας πείσει ότι είναι ο Τζον Κόννορ και για μένα δεν του πολυβγαίνει.

Σαν ταινία την βρήκα εξαιρετική.Ήταν αυτό που χρειαζόταν το terminator.Μία αλλαγή κλίματος και για μένα το πέτυχε.Πολλοί παραπονιούνται ότι δεν ήταν αυτό ακριβώς που περίμεναν από τον πόλεμο των μηχανών καθώς έχουν κολλήσει στα flashbacks των 3 πρώτων ταινιών και περίμεναν κάτι παρόμοιο αλλά η προσπάθεια του McG να δώσει έναν πιό ρεαλιστικό τόνο στο φουτουριστικό αυτό τοπίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Όταν είχα πρωτοακούσει για τον McG πραγματικά τράβαγα τα μαλλιά μου.Όταν είδα το αποτέλεσμα όμως του έβγαλα το καπέλο.

Κρίμα που δεν πήγε τόσο καλά εισπρακτικά όσο περίμεναν οι παραγωγοί.Και με στεναχωρεί γιατί πραγματικά άξιζε τον κόπο και θα ήθελα να δω περισσότερο από αυτό το μέλλον.Τώρα κιόλας που η Halcyon αποφάσισε να πουλήσει τα δικαιώματα του terminator από ότι φαίνεται θα κάνουμε καιρό να δούμε κάποιο sequel.
 

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvation

Για μενα ο Μπειλ σταθηκε αξιοπρεπως στο ρολο του. Αυτο που με ξενισε ηταν η ελλειψη κατα καποιο τροπο του απολυτου Αρνολντ(κακα τα ψεματα ηταν μοναδικος). Γιαυτο το λογο καπου την ταξινομησα ως sci-fi περιπετεια κι οχι ως συνεχεια του terminator.
Πολυ καλη - δυνατη ηχητικη μπαντα!
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ Η ΣΩΤΗΡΙΑ — Terminator Salvation

Ποιός σου είπε ότι δεν έπαιζε ο Άρνολντ?:rolleyes:

Πέρα από την πλάκα πάντως πρέπει να είναι το πιο φωτορεαλιστικό πρόσωπο που έχω δει να φτιάχνουν.Αν δεν το ήξερα θα έλεγα ότι είναι ο ίδιος.Εκπληκτικά εφέ...:grinning-smiley-043