Realtek vs Sigma και οι νεοι media players 2ης γενιας...

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Εντελως καλοπροαιρετα ανοιγω αυτο το thread για να γραψω την αποψη μου για τα νεα κουτακια που παιζουν τα "παντα".
Σαν κατοχος των egreat m31(sigma)/xtreamer(realtek s.e.)/wd live (το ειχα για 1 μερα και το δοκιμασα)/ εχω να πω μονο τα ακολουθα...

Κανενα μα κανενα δεν ειναι πλήρες σε αυτα που υποσχεται και σιγουρα κανενα δεν ειναι απροβληματιστο...


Θα τα παρω ενα ενα

WD Live

Οκ, εχει το πιο γρηγορο (του c200 νομιζω ειναι ελαφρως καλυτερο) τσιπακι αλλα και τι εγινε?Δεν με νοιζουν καθολου 2-5-10 συγκεκριμενα βιντεακια που δειχνουν γλαρους να πετανε...
Το μηχανακι εχει αλλα θεματα...

1)Εχει προβλημα με το δικτυο (αλλες φορες το βλεπει, αλλες οχι)
2)Εχει εντελως ηλιθιο σεταρισμα ελληνικων υποτιτλων.Μετριο font type ,σηκωμενοι πιο ψηλα και με μεγαλυτερο κενο μεταξυ των γραμμων.Σε τηλεοραση ισως να μην φαινεται ασχημο πολυ , αλλα σε προβολεα κανει ΜΠΑΜ!Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα παραμετροποιησης.
3)Πολυ σημαντικο, δεν υπαρχει αυτοματο detection του frame rate του αρχειου αναπαραγωγης.Πολλα σπασιματα αν το αφησεις σε μια ρυθμιση.
Ειναι πολυ σπαστικο αλλα επειδη το θεωρω σοβαρο, πιστευω οτι θα λυθει στο μελλον.
4)HD Format.Δεν τα περναει αλλα ουτε το υποσχεται απο την αλλη (αυτη ηταν σποντα για μετα... ) Δεν ξερω το απλο WDTV τι εκανε σε αυτο το θεμα.
5)Δεν παιζει bd iso

Στα θετικα οτι αναμενεται να παιζει τα παντα σε οτι εχει να κανει με βιντεο και οτι μελλοντικα ισως καποια πραγματα βελτιωθουν.Τα σημαντικα προβληματα ειναι το δικτυο και η αυτοματη αλλαγη στα καρε του επιλεγμενου βιντεο.Επισης εχει μακραν το πιο ομορφο GUI.

ΧΤREAMER

Eχει το ολοκαινουργιο 1283 της Realtek στα 450mhz.Αν εξαιρεσουμε τος γλαρους :grinning-smiley-043 δεν θα τρακαρει πουθενα (Wiki/Eureka τα παιζει νερακι).Παμε στα μειονεκτηματα....

1)Υποσχεται HD Audio στο website αλλα εντελως προστυχα δεν παραδιδει κανενα απο τα 3. DD+ , TrueHD , DTS HD (MASTER) περνανε μονο lpcm δικαναλα!Ουτε καν 5.1 bitstream σε πχ DTS CORE !
Κοινως bd rips δεν θα παιξουν ηχητικα καλυτερα απο μια ματροσκα τα hd format ηχου.(η εταιρεια εχει πει οτι ολα αυτα ειναι λυμενα και καθυστερουν τα "γραφειοκρατικα")
2)Οπως και το WD Live, και αυτο εχει θεματα με το δικτυο.Ουτε θα συνδεθειτε ευκολα με καθε εκδοση των win αλλα και να το κανετε, δεν θα stream-αρετε τις 1080p ματροσκες απροβληματιστα.
3)Ναι μεν εχει hd GUI αλλα το κοκκινο-μαυρο δεν ειναι καθολου καλαισθητο (υποκειμενικο)
4)Auto detection εχει, αλλα οχι τοσο πληρες οσο του πχ egreat m31b.Διαλεγεις αρχικα 50 η 60hz και αν δει τα 24p θα το αλλαξει.Αν απο τα 50 πας στα 60 θα δεις σπασιματα (μικρο ισως το κακο).
5)Υπαρχουν αναφορες οτι τα realtek ειναι ελαφρως υποδεεστερα σε ποιοτητα εικονας απο τα sigma.Σε HD σιγουρα δεν θα δειτε διαφορα (αν υπαρχει).Επειδη ημουν κατοχος M31b, νομιζω οτι δεν υπαρχει θεμα.

Στα θετικα οτι ειναι πολυ γρηγορο , εχει μεγαλη υποστηριξη και fw βγαινουν καθε λιγο και λιγακι.Πολυ σημαντικο επισης οτι οι υποτιτλοι ειναι ... "HD" και σε κανουν να νομιζεις οτι παιζεις αυθεντικο bd δισκακι.Πολλες παραμετροι ρυθμισης αυτων επισης.Παιζει bd iso (και μαλλιστα βλεπει και τους υποτιτλους) αλλα χωρις μενου και παιζει καλα μονο οταν η ταινια ειναι σε ενα αρχειο.(απλα διαλεγει και παιζει το μεγαλυτερο).
Για τους μουσικοφιλους αναφερουμε οτι παιζει πολυκαναλα αρχεια μουσικης.
Τελος, μεσα στο κουτι θα βρειτε και usb wifi !Αυτο στις τωρινες παρτιδες γιατι μετα θα θεωρειτε optional!

EGREAT M31b

Παλιο , δεν παιζει τις δυσκολες ματροσκες (wiki/eureka 1080p) αλλα ακομα και τωρα ισως ειναι τελικα η πιο σιγουρη αξια.Επειδη το αφησα τελευταιο στις αναφορες μου θα το συγκρινω με τα 2 προηγουμενα.

1)Δικτυο : Τα παιζει ολα και ευκολα!Συνδεεται ευκολα και οταν το κανει θα παιξει οτι βρει.
2)Δεν παιζει δυσκολες ματροσκες wiki/eureka 1080p.Συνηθως ομως βγαινουν και σε αλλα release ολες οι ταινιες οποτε ουσιαστικο προβλημα δεν υπαρχει (εκτος αν ειστε ανυπομονοι γιατι τα wiki/eureka συνηθως βγαινουν πρωτα).Eδω να αναφερω οτι ολα τα bd remux/ts τα παιζει κανονικα χωρις το παραμικρο προβλημα.
3)Το GUI του ενω ειναι ομορφο ειναι απελπιστικα αργο (οταν ειχα 3 δισκους πανω εκανε σχεδον 4 λεπτα να τα ψαξει ολα και να μπει στο κυριο μενου) και υπαρχουν περιορισμοι.Πχ δεν μπορεις να βλεπεις εικονες και να ακους μουσικη ταυτοχρονα (οπως μπορεις να κανεις με live/xtreamer)
4)HD Format : Τα βλεπει ολα κανονικα και τα παιζει ολα κανονικα!Η χαρα των remuxers!
5)Αuto detection : Αψογο και αποτελεσματικο.Εκτος απο την βασικη αναλυση δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.Ολα θα παιξουν οπως πρεπει.
6)Υποτιτλοι : Σε σωστη θεση με τις βασικες ρυθμισεις αλλα σε προβολεα δεν δειχνουν καθολου λεπτομερεις.
7)DTS down mix : Περνανε και τα 3.


Γενικες Παρατηρησεις

Εχω παρατηρησει οτι η πλειονοτητα των νεων players βασιζεται στα τσιπακια της Realtek.Αυτο το θεωρω σημαντικο μιας και η υποστηριξη θα ειναι πολυ μεγαλη και λογικα αποτελεσματικη.
Βλεποντας τα specs του egreat R1 παρατηρησα οτι και εκει το παιζουν κουκουρουκου σε οτι εχει να κανει με τα hd format.Αναφερουν μονο dts-hd και ενας Θεος ξερει αν το περναει.DD+ , TrueHD δεν γινεται η παραμικρη αναφορα.Δεν ξερω αν αυτο εχει αμεση σχεση με τα relatek τσιπακια η με κατι αλλο.
Το wd live επισης ενω εχει ολα τα φοντα ειναι λιγο πισω σε θεματα υποστηριξης και δεν ξερω που θα καταληξει.
Υπαρχουν και αλλες λυσεις οπως popcorn c-200 (sigma based) το οποιο δειχνει να περναει hd format αλλα εχει και αυτο τα μικροθεματακια του.Ειναι ακριβο και ασχημο αλλα ισως ειναι η καλυτερη επιλογη.
Το Dune 3.0 ειναι εξαιρετικα προβληματικο (προβλημα με την πρωτη φουρνια bd drives) και πολυ ακριβο επισης.Εχει και αυτο θεματακια με δικτυο.
Πολυ ποιοτικη υλοποιηση ειναι το MED500X αλλα ειναι αρκετα ακριβο (180e) , με το απλο realtek 1073 (νεας φουρνιας αλλα υποδεεστερο του xtreamer - και αυτο παιζει τις wiki/eureka ματροσκες) και υποσχεται οτι σε μελλοντικο fw θα περασει και τα νεα format.

Συμπερασμα (καθαρα προσωπικη αποψη)

Ολες οι εταιρειες εβγαλαν πολυ νωρις τα μηχανακια τους για να φανε μεγαλυτερο μεριδιο απο την αγορα.Κανενα μα κανενα (ερωτηματικο στο c200 που εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν το εχω δει απο κοντα) δεν ειναι πληρες και δεν κανει αυτα που υποσχεται και περιμενει ο κατοχος του.
Αν επρεπε να τα βαλω σε κατηγοριες, θα τα μοιραζα καπως ετσι...

Αναπαραγωγη μεσω δικτυου : Μεινετε στα παλια δοκιμασμενα egreat m31/m34 popcorn A110.Αν ξεχναω καποια μαρκα συγγνωμη, απλα εννοω να μεινετε μακρυα απο τα β γενιας (μεχρι τουλαχιστον να βγει ενα σωστο fw upgrade).

Value for money (μεσω δικτυου) : Egreat M34.

Value for money (μεσω usb και προβολη σε tv) : WD Live/ΧTREAMER

Value for money (μεσω usb και προβολη μεσω προβολεα) : XTREAMER

Home Cinema "freaks" (bd iso/remux/hd audio) : M31b/A110

Aυτα τα ολιγα!
Για αυτο το κειμενο επειδη οπως ειδατε εγραψα καλα λογια για ολους, να σας αναφερω οτι τα τσεπωσα απο ολες τις εταιρειες.:award:
Eγινα κατα 565.000 $ πλουσιοτερος αλλα μην το πειτε παραεξω ! -bye-
 
Last edited by a moderator:

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
ΑΝΑΛΥΤΙΤΟΤΑΤΟΣ!!!!!Τι αγορα ετοιμαζεις με τη μιζα?Περα απο την πλακα εχω μια ερωτησουλα ειμαι κατοχος του 31b κοντα 2 χρονια τωρα και γραφεις πιο πανω οτι περναει τα HD format ηχου true HD και DTS Master Audio.Eλα ομως που τα λαμπακια του ενυσχυτη σε αναπαραγωγη true HD αναβουν κανονικα σε ναπαραγωγη DTS Master Audio γραφει DTS σαραουντ.Επισης καποια αρχεια FLAC δεν εχω ηχο μηπως επειδη ειναι πολυκαναλα?Τι παιζει ξερεις να μου πεις?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Για τα flac στο 31Β δεν ξερω, μπορει (και ειναι πιθανο) τα πολυκαναλα να μην τα παιζει.
Στον harman kardon αναβαν ολα τα λαμπακια στα hd format ηχου.
Δες τις ρυθμισεις του egreat στον τομεα του ηχου (κι βαλε το τελευταιο fw).
 

ertert

Established Member
11 June 2008
248
Για τα flac στο 31Β δεν ξερω, μπορει (και ειναι πιθανο) τα πολυκαναλα να μην τα παιζει.
Στον harman kardon αναβαν ολα τα λαμπακια στα hd format ηχου.
Δες τις ρυθμισεις του egreat στον τομεα του ηχου (κι βαλε το τελευταιο fw).

με το τελευταιο fw παιζει τα παντα πολυκαναλα flac ,dvda iso απο την οπτικη και φυσικα ολες οι ρυθμισεις ηχου σε raw(digital)off topic
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Aπλα να πω οτι το πλαισιο εχει φερει και νεα media players με το νεο τσιπακι της realtek αλλα δεν τα βρισκω στο website.
Icybox ηταν με 1073 και dts downmix.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
ΑΝΑΛΥΤΙΤΟΤΑΤΟΣ!!!!!Τι αγορα ετοιμαζεις με τη μιζα?Περα απο την πλακα εχω μια ερωτησουλα ειμαι κατοχος του 31b κοντα 2 χρονια τωρα και γραφεις πιο πανω οτι περναει τα HD format ηχου true HD και DTS Master Audio.Eλα ομως που τα λαμπακια του ενυσχυτη σε αναπαραγωγη true HD αναβουν κανονικα σε ναπαραγωγη DTS Master Audio γραφει DTS σαραουντ.Επισης καποια αρχεια FLAC δεν εχω ηχο μηπως επειδη ειναι πολυκαναλα?Τι παιζει ξερεις να μου πεις?

Στο Μarantz αν παίξω mkv με TrueHD ήχο ανάβουν κανονικά τα λαμπάκια του TrueHD.

Edit: Τώρα κατάλαβα ότι το θέμα ήταν με το DTS MAster Audio (που δεν έχω δοκιμάσει αν το περνάει).
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,043
Κατερίνη, Ελλάδα
Αναλυτικότατος και κατατοπιστικότατος :SFGSFGSF: ! Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ως προς τη δυνατότητα του egreat m31b να αναπαράγει τα eureka+wiki releases. Έχω το μηχάνημα περίπου ενάμιση χρόνο και δε μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα σε αυτές τις εκδόσεις, είτε από δίκτυο είτε από εσωτερικό σκληρό.
 

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Επιτέλους ένα Thread με τα ουσιώδη και -το κυριώτερο- με στοιχεία χειροπιαστά (και όχι από φήμες, radio αρβύλες, τι άκουσα εκεί κτλ).

Μπράβο vadergr!!!
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Το WD Live σαφως και παιζει bluray .ISO (χωρις μενου και υποτιτλους, το μεγαλυτερο αρχειο).

Τα ΝΜΤ (Egreat, popcorn κλπ) με εξαιρεση το C-200 ΔΕ μπορουν να παιξουν bluray .ISO (το βλεπουν, αρχιζουν να το παιζουν και σε λιγο κολλανε).

Τα Realtek παιζουν bluray .ISO (χωρις μενου, με υποτιτλους, το μεγαλυτερο αρχειο).

Μενου + υποτιτλους + αναπαραγωγη .ISO σε bluray μονο το C-200 και το Dune που ειναι licenced (αυτη τη στιγμη οχι καλα απο δικτυο).

Τελος μην εκτιθεστε λεγοντας "ειχα το ταδε player για μια μερα" πειτε ειλικρινα οτι το διαβασατε καπου, οπως και οι αλλοι...
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Πολύ κατατοπιστική η ανάλυση του δημιουργού του thread!

Έστω και αν είχε ελλείψεις ή μικρολαθάκια δίνει αφορμή για ανταλλαγή εμπειριών και ουσιαστική αντιπαράθεση δυνατοτήτων!

Βοηθά στην εύρεση από έναν νέο στο χώρο των stand alone media player, πληροφοριών που είναι σκορπισμένες δεξιά και αριστερά.

Υ.Γ.
Δεν νομίζω να απαγορεύεται κάποιος να έχει έναν player ... για μια ημέρα μόνο! Είμαστε μεγάλα παιδιά για να λέμε ψέματα!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Το WD Live σαφως και παιζει bluray .ISO (χωρις μενου και υποτιτλους, το μεγαλυτερο αρχειο).

Τα ΝΜΤ (Egreat, popcorn κλπ) με εξαιρεση το C-200 ΔΕ μπορουν να παιξουν bluray .ISO (το βλεπουν, αρχιζουν να το παιζουν και σε λιγο κολλανε).

Τα Realtek παιζουν bluray .ISO (χωρις μενου, με υποτιτλους, το μεγαλυτερο αρχειο).

Μενου + υποτιτλους + αναπαραγωγη .ISO σε bluray μονο το C-200 και το Dune που ειναι licenced (αυτη τη στιγμη οχι καλα απο δικτυο).

Τελος μην εκτιθεστε λεγοντας "ειχα το ταδε player για μια μερα" πειτε ειλικρινα οτι το διαβασατε καπου, οπως και οι αλλοι...

Δεν ειπα ψεμματα πουθενα φιλε μου.
Στο wd live δοκιμασα ενα star wars bd iso (custom φυσικα) το οποιο δεν το επαιξε.Εγραψα οτι ειδα.ΔΕΝ του ειχα αλλαξει fw.
Στα υπολοιπα που αναφερεις εγω δεν εγραψα κατι διαφορετικο.-bye-
Σε λιγες μερες θα περασει και το R1 απο τα χερακια μου (παλι για λιγες μερες, i swear ! ) και θα γραψω και για αυτο...
 
Last edited:

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Τελικα τοσο δυσκολο ειναι να βγαλουν ενα μηχανημα που να κανει τα παντα?
Συννενοημενοι ειναι για να πουλανε ολοι?
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Τελικα τοσο δυσκολο ειναι να βγαλουν ενα μηχανημα που να κανει τα παντα?
Συννενοημενοι ειναι για να πουλανε ολοι?


Σιγα το δυσκολο...

Ηταν παρθενα η αγορα και επεσαν ολοι τους και ολοι μας...

Τωρα που ωριμαζουν τα πραγματα , θα αρχισουν να ωριμαζουν και τα μηχανακια αυτα , καθοτι σκληραινει πια ο ανταγωνισμος και μπηκαν και τα bd και οι τηλεορασεις στο παιχνιδι...
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Στα πιο πολλα wiki/eureka 1080p στις δυσκολες σκηνες κομπιαζουν ολα τα "παλια" players.

Εγω εχω το TVIX 6500 HD το οποιο μαλλον μπαινει στα "παλια".Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το δικτυο του και οτι οι εντυπωσεις μου στον 1.5 χρονο που το εχω αφορουν εξωτερικο δισκο απο docking station (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804965) με USB και του εχω περασμενο το τελευταιο beta Fw 1.5.11(http://dvdnews.free.fr/TViX/M-6500/ ).To μηχανακι παιζει οποιοδηποτε αρχειο .mkv και .m2ts ανεξαρτητως μεγεθους η group που το εφτιαξε με αψογη κινηση και 24Hz.Κανει bitstream στον ONKYO 875 που εχω Dolby True HD και DTS HD MASTER audio 5.1 αλλα και 7.1.Παιζει BD.iso και φακελους με ριπαρισμενα BD σαν δισκακι με ενα standard δικο του μενου και παιζει και τους υποτιτλους του (presentation graphics) αλλα λογω του οτι το τσιπακι του δεν εχει δικαιωματα βγαζει ενα limit 100 αναπαραγωγων (το οποιο μηδενιζει με περασμα καινουριου Fw η ακομα και ξανα του ιδιου Fw).Η κινηση ομως δεν ειναι καλη αν και υποστηριζει και εδω 24Hz.Eπισης οι υποτιτλοι ειναι σχετικα μεγαλοι και δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να μικρυνουν καθως και ο ηχος μοιαζει μπουκωμενος (αρκετα Db πιο κατω μεσω του .iso) αν και τα φορμα περνανε κανονικα ολα ακομα και τα HD.Το μηχανημα ´πλεον υποστηριζει ελληνικα και για τους υποτιτλους δεν χρειαζεται καμια μετατροπη.Το μοναδικο μειον του αυτη τη στιγμη στη χρηση που περιεγραψα ειναι στους υποτιτλους οι οποιοι για καποιο λογο που δεν γνωριζω ορισμενες φορες γινονται 3 η ακομα και 4 γραμμες.Αυτο συνεβηκε με τα προσφατα Fw τα οποια ελυσαν πολλα προβληματα αλλα διμιουργησαν αυτο!Τελος να πω οτι η συλλογη μου απο ματροσκες αποτελειται κυριως απο αρχεια EUREKA-ESIR-CtrlHD 1080p και πλεον παρα πολλα .m2ts με Hd ηχους με το καμαρι μου να ειναι το Transformers: Revenge of the Fallen 2009 IMAX Edition Blu-Ray 1080p H.264 DTS-HD MA CtrlHD.m2ts
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Τελικα τοσο δυσκολο ειναι να βγαλουν ενα μηχανημα που να κανει τα παντα?
Συννενοημενοι ειναι για να πουλανε ολοι?

Η πράξη έχει δείξει πως στο χώρο των media players το software είναι ένα βήμα πάντα μπροστά από το hardware σε ανίθεση με τον υπόλοιπο χώρο των υπολογιστών που τα πράγματα ήταν ακριβώς αντίθετα μέχρι σήμερα τουλάχιστον.

Τον καιρό που παρακολουθώ τον συγκεκριμένο χώρο, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι πως πάντα οι κωδικοποιήσεις ήταν λίιιιγο πιο προχωρημένες σε σχέση πάντα με τον "μέσο" εμπορικό αποκωδικοποιητή, εν προκειμένω τον συνδυασμό επεξεργαστή/firmware που κυκλοφορούσε εκείνη τη στιγμή!

Οι κωδικοποιήσεις των ταινιών μη ξεχνάτε πως τις περισσότερες φορές είναι δουλειά "ερασιτεχνών" και δεν υπόκειται ούτε σε στανταρ και "προδιαγραφές" (πλην τον standard που θέτει το ίδιο το software) άλλα ούτε και υπακούουν στις ελάχιστες "απαιτήσεις" των εκάστοτε media players.

Το ίδιο το Χ.264 ως πρότυπο, ακριβώς επειδή είναι open source σε αντίθεση με το H.264 που είναι "κλειστό" δημιουργούν πολλά "παρακλάδια" HD αρχείων που αυξάνουν μεν τη δυνατότητα να πάρεις τη μεγαλύτερη δυνατή ποιότητα στο μικρότερο δυνατό μέγεθος αλλά και αρχεία που πολλές φορές είναι "τέρατα" ακόμα και για HTPC που εξειδικεύονται σε τέτοιες εργασίες!

Ας θυμηθούμε λίγο παλαιότερα τα περίφημα packed bitstreams BVOP και τα Custom matrixes των custom Xvid ταινιών που κυκλοφορούσαν και δημιουργούσαν πολύ μεγάλο πρόβλημα στους φίλους των downloaded Xvid που είχαν standalone Divx players!!!
Πόσες ώρες σπαταλούσαμε για "καθαρίζουμε" ή να επανακωδικοποιήσουμε σε συμβατή μορφή τα αρχεία μας?!

Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα και θα συνεχίσει ίσως και στο μέλλον.
Για όσο τουλάχιστον δεν δίνεται βάρος από τις εταιρίες για ανάπτυξη hardware που να προηγείται των κωδικοποιητών!

Το <<τέλειο>> λοιπόν μηχάνημα, είναι και θα είναι η Χίμαιρα των media players!
 
Last edited:

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Τα media player εχουν γινει πολυσυνθετα, ακομα και το πιο αναλυτικο review δε μπορει να τεσταρει πληρως καθε μηχανημα, που παιζει πολλα και διαφορετικα αρχεια. Μερικες φορες παιζουν ρολο και εξωτερικοι παραγοντες, οπως π.χ. στο δικτυακο κομματι αναπαραγωγης με τι το συνδεεις και πως. Φυσικα και οι αναγκες καθενος διαφερουν (αλλος εχει ενισχυτη και θελει να περναει τα νεα φορμα ηχου, αλλος θελει να βλεπει κυριως Mkv και καθολου bluray κλπ.). Ετσι οι συγκρισεις ειναι σχετικα δυσκολες αντιθετα οι γενικευσεις πολυ ευκολες...