Οικονομικη λυση εν αναμονη LED και Lazer TV!!!

duckino

Established Member
27 April 2007
101
Γεια χαρα σε ολους!

Οπως γραφω και στον τιτλο , ενδιαφερομαι για μια φθηνη σχετικα τηλεοραση για το σαλονι καινουριου σπιτιου , που ομως αργοτερα(οχι πολυ ελπιζω) θα δωσει τη θεση της σε μια τελευταιας τεχνολογιας(μαλλον Lazer TV) και αυτη θα παει σε ενα υπνοδωματιο.

Ετσι καταλαβαινεται οτι δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα τωρα για να κανω οικονομια για μια σαφως καλυτερη επενδυση 2000-2500 ευρω σε κανα χρονο.

Αναγκαστικα λοιπον και με το μπατζετ που διαθετω(μεχρι 500-600 ευρω) θα αρκεστω σε μια LCD απο 32-40" .Ποια 40αρα θεωρειται οτι εχει καλο Value For Money;Αν σας ελεγα οτι οταν παει στο δωματιο , θα συνδεθει με υπολογιστη και κατα πασα πιθανοτητα και με PS3 , θα ηταν καλυτερο να ριξω τις ιντσες σε 32-37 και να κοιταξω οπωσδηποτε κατι σε FullHD;

Τελος τι γνωμη εχετε για το ολο σκεπτικο μου;Γενικα δεν ειμαι τυπος του "περιμενε" αλλα θεωρω οτι η LED σαν τεχνολογια εχει παρα πολλα ακομα να δειξει , δεδομενης και της στασημοτητας της αναπτυξης της εν μεσω κρισης , και απο την αλλη η Lazer TV ειναι σε εμβρυικο ακομα σταδιο.

Για την τελευταια πια ειναι η γνωμη σας;Καλυτερη εικονα , καλυτερα χρωματα , φθηνοτερο κοστος κατασκευης - επομενως φθηνοτερο προιον - και καταναλωση ρευματος περιπου στο 1/3 μιας αντιστοιχης plasma ... ειναι καποια απο τα καλα που βρηκα εγω!!

Ευχαριστω!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Για ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1003369&postcount=1049

Δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Άποψη μου είναι πως αγοράζουμε το προϊόν που χρειαζόμαστε όταν το χρειαζόμαστε και θα το χρησιμοποιήσουμε. Με τον ρυθμό που προχωράει η τεχνολογία σήμερα, ό,τι και να πάρουμε την επόμενη μέρα είναι ήδη φτηνότερο ενώ έχει κυκλοφορήσει κάτι καλύτερο, οπότε περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή, είναι σχεδόν βέβαιο πως ποτέ δεν θα έρθει.

Όσον αφορά τις LED, ήδη υπάρχουν αρκετά μοντέλα σε σχετικά προσιτές τιμές και σίγουρα το πολύ στα επόμενα 2-3 χρόνια θα αντικαταστήσουν πλήρως τις συμβατικού CCFL φωτισμού.

Οι Laser από την άλλη, είναι προβολικές τηλεοράσεις, όπου το βασικό τους ατού είναι το χαμηλότερο κόστος στην κατηγορία άνω των 60". Προς το παρόν, βέβαια...
 
Last edited:

unforgiven

Senior Member
26 April 2007
354
Γεια χαρα σε ολους!

Οπως γραφω και στον τιτλο , ενδιαφερομαι για μια φθηνη σχετικα τηλεοραση για το σαλονι καινουριου σπιτιου , που ομως αργοτερα(οχι πολυ ελπιζω) θα δωσει τη θεση της σε μια τελευταιας τεχνολογιας(μαλλον Lazer TV) και αυτη θα παει σε ενα υπνοδωματιο.

Ετσι καταλαβαινεται οτι δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα τωρα για να κανω οικονομια για μια σαφως καλυτερη επενδυση 2000-2500 ευρω σε κανα χρονο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία πιθανότητα να αγοράσεις σε ένα χρόνο Laser TV με 2500... Σε καμία 5 ετία και βλέπουμε.
Αν μετά από αυτό ισχύει ακόμα το πλάνο σου, μην θεωρείς ότι η τηλεόραση που θα πάρεις θα είναι προσωρινή.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Ποτε δεν μου άρεσαν αυτές οι προσωρινές λύσεις. Πάρε την τβ που μπορείς και θέλεις τώρα γιατί μπορεί να ξεμείνεις με την 32άρα....
 

Tigran

Senior Member
16 November 2007
326
Συμφωνώ κι εγώ με τους από παν!
Η τεχνολογία συνεχώς εξελλίσεται και κάθε τρείς και λίγο βγαίνει κάτι καλύτερο. Χθές ήταν οι LCD/Plasma, σήμερα είναι οι Laser TVs/OLED TVs, πιο μετά θα είναι οι 3D, Hologram TVs και η λίστα δεν θα έχει τελειωμό. Εγώ μετανιώνω που δεν έδωσα πέρυσι λίγα παραπάνω χρήματα να πάρω μια λίγο καλύτερη από αυτή που πήρα, αφού τελικά φαίνεται ότι -αν και εφόσον δεν κερδίσω το τζόκερ- θα την κρατήσω για αρκετά χρόνια.
 

duckino

Established Member
27 April 2007
101
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Συμφωνω και εγω το οτι να περιμενει κανεις το καλυτερο κινδυνευει να μεινει με το λιγοτερο καλο(Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου δε λενε;)
Ομως ισως κι εγω δεν εγινα αρκετα σαφης.Στο πρωτο ποστ αναφερω την φραση "καινουριο σπιτι".Μιλαμε λοιπον για παααρα πολλα εξοδα!Τα φραγκα λοιπον που περισευουν ειναι ελαχιστα και πιστεψτε με δεν μπορω να κανω οικονομια απο πουθενα αλλου(αντε να βρεθει και κανα κατοσταρικο ακομα αν ειναι κατι που να αξιζει).Για να μεινω μ'αυτην για πανω απο ενα χρονο δεν υπαρχει περιπτωση.Το 'χω αποθημενο(εχω 5 χρονια με μια 21" CRT) να παρω μια πολυ καλη τηλεοραση 55-60 ιντσες.Αλλωστε δεν νοητε νοικοκηριο με μια μονο τηλεοραση!
Ακουω τις προτασεις σας...και παλι ευχαριστω!
 

Tigran

Senior Member
16 November 2007
326
Εφόσον σκέφτεσαι ότι σε 2-3 χρόνια θα έχεις 2000-2500 για να δώσεις ξανά σε τηλεόραση(άρα σύνολο μέχρι και 3100 !), πάρε καλύτερα από τώρα μια καλή (και με όχι παραπάνω από 1500-2000 ) και ξεπλήρωσε την με 36 άτοκες δόσεις . Το ίδιο πράγμα δεν είναι;