SONY KDL Z5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
474
Thessaloniki
Εδω και λιγες μερες ειμαι και γω κατοχος μιας sony z5500 (52''),μετα απο πολυ ψαξιμο.Η τηλεοραση εχει οντως φοβερα χρωματα,εξαιρετικη κινηση σε γενικες γραμμες και πληθωρα επιλογων στις συνδεσεις και στις ρυθμισεις.
Ωστοσο,εχει δυο-τρια πραγματακια που ειναι ενοχλητικα κυριως λογω του υψηλου της κοστους.
Π.χ. ενω εχει 200hz και θαπρεπε η κινηση να ειναι απιαστη,εχω παρατηρησει σε μερικους αγωνες οτι κανει σπασιματα η εικονα (κατι που ποτε δεν ειχα στην 32''lg3000-δεν ξερω αν παιζει ρολο και η μεγαλη οθονη).Εχω δοκιμασει και την απενεργοποιηση των ψηφιακων βοηθηματων της εικονας,αλλα παλι συνεχιζεται.Καθε προταση απο καποιον που γνωριζει κατι παραπανω για αυτο το θεμα,καλοδεχουμενη.
Αυτο ομως που ειναι πιο εκνευριστικο (και που οπως εμαθα ειναι γενικοτερο θεμα στις lcd,σε μικροτερο ή μεγαλυτερο βαθμο) ειναι το περιφημο backlight bleeding(διαχυση λευκου φωτος στις ακρες της οθονης-στη δικια μου ψιλομπλεδιζει) το οποιο παντως εμφανιζεται μονο οταν εχω απολυτο σκοταδι στο σπιτι και μονο στις πολυ σκοτεινες σκηνες.Αν δεν το ανακαλυψεις μπορει και να μην το προσεξεις ιδιαιτερα (η γυναικα μου ουτε που το καταλαβαινει),αν ομως εισαι πολυ ψειρας ισως ενοχλησει.Εγω παντως δεν μπηκα στη διαδικασια να την αλλαξω,αφου στο 99% της θεασης δεν το παρατηρω καν.
Ενα πολυ θετικο στοιχειο-για μενα προσωπικα,μιας και επρεπε να μπει σε συνθετο και ειχα περιορισμενο χωρο-ειναι το λεπτο πλαισιο της.
Η εικονα της μου δινει την αισθηση μιας μεγαλυτερης φυσικοτητας σε σχεση με την lg αλλα και μιας philips που ειχα παλιοτερα και πλησιαζει αρκετα την αισθηση που δινουν οι πλασμα ειδικα στις ταινιες.Παντως σιγουρα ειναι υπερανω κριτικης.
Για ρυθμισεις,εχει καποια modes προρυθμισμενα(cinema,sport,photo,games που σου δινει παραλληλα τη δυνατοτητα να επεμβεις).
Α,κατι ακομα:εμαθα οτι σε ολες τις sony πανω απο 46",μπορεις να καλεσεις καποιον σε εξουσιοδοτημενο sony service centre,για να σου καλιμπραρει δωρεαν την τηλεοραση.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη...:a0210:

kdl40z5500.jpg


ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=819165&postcount=404

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ
http://www.sony.gr/product/t46-z-series/kdl-52z5500
http://support.sony-europe.com/tv/lcd/lcd.aspx?site=odw_el_GR&m=KDL-52Z5500

VIDEOS-PHOTOS
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=906967&postcount=458

REVIEWS
HDTVTEST.............. http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=994667&postcount=506
FULLHD GR.............. http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=833146&postcount=442
DIGITALVERSUS....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=932724&postcount=493
TRUSTEDREVIEWS.... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=918502&postcount=464
AREADVD................ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=918534&postcount=465
TELEVISIONINFO...... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=861414&postcount=450
FLATPANELSHD........ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=819161&postcount=403
 
Last edited:

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
474
Thessaloniki
Απάντηση: Sony KDL-Z5500

Ευχαριστω,κυριε συντονιστη:award:

Ειναι αληθεια οτι το παιδεψα αρκετα το θεμα,αλλα πιστευω αξιζε.Παντως οτι ειναι υπερτιμημενη,το πιστευω ακραδαντα.Νομιζω οτι τωρα που επεσαν αρκετα οι τιμες και των πλασμα,θα πρεπει να κατεβουν και των lcd.Για να πω την αληθεια ημουν ετοιμος να παρω την samsung PSB650,που κοστιζε κανα χιλιαρικο πιο κατω απο την σονυ,αλλα το θεμα του burn-in με σταματησε(αφου πολλες φορες ξεχνιομαστε μπροστα στη τηλεοραση τα βραδια και την αφηνουμε ανοιχτη για αρκετη ωρα).Παντως απο τη στιγμη που τα δινεις...μετα το ξεχνας και απλα απολαμβανεις την τηλεοραση σου!:beatnik2:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Sony KDL-Z5500

Ευχαριστω,κυριε συντονιστη:award:

Ειναι αληθεια οτι το παιδεψα αρκετα το θεμα,αλλα πιστευω αξιζε.Παντως οτι ειναι υπερτιμημενη,το πιστευω ακραδαντα.Νομιζω οτι τωρα που επεσαν αρκετα οι τιμες και των πλασμα,θα πρεπει να κατεβουν και των lcd.Για να πω την αληθεια ημουν ετοιμος να παρω την samsung PSB650,που κοστιζε κανα χιλιαρικο πιο κατω απο την σονυ,αλλα το θεμα του burn-in με σταματησε(αφου πολλες φορες ξεχνιομαστε μπροστα στη τηλεοραση τα βραδια και την αφηνουμε ανοιχτη για αρκετη ωρα).Παντως απο τη στιγμη που τα δινεις...μετα το ξεχνας και απλα απολαμβανεις την τηλεοραση σου!:beatnik2:

Η Z5500 ειναι οντως πολυ καλη επιλογη , οσο για τις πλασμα και Burn in να παθει μην ξεχναμε οτι με την διαφορα στην τιμη 52Ζ5500 με 50Β650 παιρνει καποιος και δευτερη τηλεοραση μετα απο λιγα χρονια...:ridinghorse:
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
474
Thessaloniki
...κι αν το ξαναπαθει?!(το burn-in εννοω) :bang:
Περα παντως απο την πλακα,νομιζω οτι η τιμολογικη πολιτικη και της σονυ και της Philips ειναι ακομα αδικαιολογητα υψηλη,αφου πλεον ο ανταγωνισμος τους εχει φτασει ή και ξεπερασει.
Και για να επανερθω στα της τιβι μου,τελικα η επιλογη να παω σε 52´´ ηταν αριστη.Τωρα πια μπορω να απολαυσω ταινιες και αθλητικες μεταδοσεις,ενω παροτι το σημα της νοβα δεν ειναι και το τελειοτερο εχω και αξιοπρεπες τηλεοπτικο
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!

Καλημέρα στην παρέα. Μετά την περιπέτεια που είχαμε πολλοί φίλοι εδώ με την LG (LG700 series) και την τελική μας δικαίωση, η επόμενη καλή επιλογή έγινε στο πρόσωπο της SONY με την 46W5500, μια πολύ καλή τηλεόραση. Αλλά όπως γράφω και στον τίτλο, η καλύτερη (θεωρητικά) Ζ5500 ήλθε να αντικαταστήσει την W5500 όπως και έγινε. Όμως η καινούργια έχει clouding! Σπάστηκα γιατί κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή τηλεόραση. Το ερώτημα είναι τι κάνουμε τώρα, φωνάζουμε το service, την πάμε πίσω (θα με διαολοστείλει ο μαγαζάτορας...) και πως αποδεικνύουμε του λόγου το αληθές αφού το φαινόμενο είναι ορατό σε περιβάλλον περιορισμένου φωτισμού ή σκοταδιού;
Μπλέξιμο πάλι... Ρε κάτι ξέρουν αυτοί που μπαίνουν σε ένα κατάστημα και παίρνουν την φτηνότερη και ΒΛΕΠΟΥΝ τηλεόραση, όχι ψυρίζουν την μαϊμού!
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ Η TV είναι 5 ημερών σήμερα...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλημέρα Γιάννη, μετέφερα το μήνυμα σου στο thread της Ζ5500, καλό είναι όταν υπάρχει νήμα για συγκεκριμένο μοντέλο να γράφουμε τις απορίες μας σε αυτό.

Έτσι είναι πιο εύκολο να πάρουμε απάντηση από κάποιον που έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε ή να το διαβάσει και κάποιος άλλος κάτοχος που ψάχνει κάτι παρόμοιο.

Εν προκειμένω ...φαντάζομαι ότι δοκίμασες να χαμηλώσεις το backlight για να δεις μήπως μειώνεται το φαινόμενο.
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Δεν ασχολήθηκα διεξοδικά. Διστυχώς, γι' αυτό το συζητάω εδώ, δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν το φαινόμενο είναι σημαντικό (κατ'εμέ είναι) ή λίγο πολύ όλες οι τηλεοράσεις αυτής της σειράς το παρουσιάζουν. Η W5500 δεν το είχε τόσο έντονο. Το ερώτημα είναι πως να το χειριστώ, να ζητήσω αυτόματα αντικατάσταση από την SONY και δοκιμή πριν (σε σκοτάδι...!), να ζητήσω από το service να έλθει να την δει πρώτα, να ζητήσω αντικατάσταση από το κατάστημα, δεν ξέρω.
Ακούω γνώμες. Νομίζω κάποιος άλλος, μέλος της παρέας μας, είχε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, τι έκανε άραγε...
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Είναι μεν πληροφοριακό υλικό σχετικά με την συγκεκριμένη τηλεόραση αλλά πιστεύω ταιριάζει καλύτερα στις βλάβες μιας και από ότι φαίνεται έτσι δείχνει...
 

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Φίλε ΒΕΝΖΙΝΑ καλορίζικη. Ρώτησες σχετικά με αντικατάσταση λόγω bleeding; Το δέχονται εύκολα στην SONY; Σχετικά με το on site calibration ισχύει ακόμα και που πρέπει να αποτανθώ;
Ευχαριστώ.
Φιλικά,
Γιάννης
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Δεν είστε και πολύ οι κάτοχοι Γιάννη και επειδή παρατηρήσατε το ίδιο φαινόμενο, πιθανόν να βρεθεί κάποια λύση με την ανταλλαγή των απόψεων/δοκιμών σας, σχετικά με τις ρυθμίσεις του backlight ή αν είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα να μπορέσετε να ξέρετε/συζητήσετε την άποψη/αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας........-bye-

Τεσπα, με το backlight, δοκίμασες και δεν έγινε τίποτα???...αν παραμένει τόσο ενοχλητικό σε κανονικές συνθήκες θέασης θα πρέπει να απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που έχουν γίνει αλλαγές όταν είναι πολύ έντονο το φαινόμενο.

Το αν η καινούρια θα έχει περισσότερο, λιγότερο ή καθόλου πρόβλημα, είναι φυσικό να μην μπορεί να το εγγυηθεί κανείς... βλέποντας/κρίνοντας και κάνοντας....:nounder:
 

SGACE

New member
21 October 2009
17
Επειδη ειμαι στο σταδιο αγορας τηλεορασης εχω καταληξει στην Ζ5500 και στη philips 9664.

Ασχολουμε διεξοδικα με οτι αφορα την Ζ5500, απο τις επισκεψεις που εχω κανει σε καταστηματα, διαβαζοντας τι λεγεται σε forum εδω και του εξωτερικου (Αγγλια, Αμερικη),κλπ και εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα,

1. Η τηλεοραση κατα γενικη ομολογια κατοχων ειναι πολυ καλη.
2. ΟΛΕΣ οι SONY LCD εχουν clouding, στην Ζ5500 υπαρχει αλλα ειναι εμφανες ΜΟΝΟ σε σταθερη μαυρη εικονα κυριως σε σκοταδι. Το clouding ομως καθ'αυτου δεν επηρεαζει την κανονικη εικονα της τηλεορασης. Επομενως εαν προκειται να κοιτας σε χαμηλο ή μηδενικο φωτισμο μια μαυρη εικονα τοτε καλυτερα να την αντικαταστησεις. Επιπλεον εαν το clouding ειναι εμφανες και στο τηλεοπτικο σημα τοτε οντως υπαρχει προβλημα και χρηζει αντικαταστασης. Δηλαδη εαν το clouding εμφανιζεται και στην κανονικη εικονα τοτε σαφως πρεπει να την γυρισεις πισω.

Το θεμα clouding ειναι κατι που μαλλον εχει παρουσιαστει ως μεγα προβλημα ενω στη πραγματικοτητα δεν ειναι.
Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο, υπαρχει κοσμος που δεν δεχεται το clouding σε μαυρη εικονα παρολο που δεν επηρεαζει την κανονικη εικονα και ο υπολοιπος κοσμος που συμφωνει οτι υπαρχει αλλα δεν τον ενοχλει διοτι δεν επηρεζει την κανονικη εικονα.

3. Υπαρχουν περιπτωσεις που το clouding στην Ζ5500 μειωθηκε αισθητα με την παροδο του χρονου.

4. Πρεπει να ρυθμιστει η τηλεοραση και ενα απο τα πρωτα πραγματα που αλλαζεις ειναι οπως ειπε και ο φιλος czoon να χαμηλώσεις το backlight.


Τωρα περα απο το συγκεκριμενο θεμα, εαν σου ειναι ευκολο πες μας τις εντυπωσεις σου για το τηλεοπτικο σημα και κλπ..
 

SGACE

New member
21 October 2009
17
Ρυθμιση με βαση το FullHD.gr

Η KDL-46Ζ5500 θέλει προσοχή δεδομένου του πληθωρικού αριθμού ρυθμίσεων, αλλά και του ότι έχουμε να κάνουμε με LCD τηλεόραση, πράγμα που σημαίνει ότι εξαιτίας των δυναμικών πολλές επεμβάσεις μπορεί να επέμβουν ‛άγαρμπα' όταν δεν υπάρχει φειδώ.

Καμία προ ρύθμιση δεν μπορεί να αποτελέσει την βάση και για το λόγο αυτό ο χρήστης πρέπει να πάρει τον έλεγχο στα χέρια του. Επιλέγοντας την προ ρύθμιση ‛User' θα πρέπει να ρυθμίσει την αντίθεση στο 80, την φωτεινότητα στο 42, το χρώμα στο 53 και την θερμοκρασία στο θερμό 2. Για την τελευταία δεν αρκεί μόνο αυτό όμως και για το λόγο αυτό στην ισορροπία λευκού η ενίσχυση του μπλε θα πρέπει να ρυθμιστεί στο -20.

Τα δύο φίλτρα θορύβου, όπως και το χρωματικό εύρος θα πρέπει να ενεργοποιηθούν κατά περίσταση, ενώ εντελώς απενεργοποιημένες θα πρέπει να μείνουν η ρύθμιση του μαύρου , της αντίθεσης και του καθαρού λευκού.

Το motionflow, πρέπον είναι να παραμείνει στο ‛κανονικό' για την αποφυγή εμφάνισης τεχνουργημάτων, το gamma να ρυθμιστεί και αυτό στο ‛κανονικό', ενώ για την λειτουργία ταινίας η τιμή 1 είναι ικανοποιητική.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Το clouding ναι μεν υπαρχει σε ολες τις LCD, αλλα δεν πρεπει να ειναι εμφανες σε θεαση τηλεοπτικου σηματος.
Το γνωμικο "ολες οι LCD εχουν clouding" δυστυχως δεν λυνει τα προβληματα των ελατωματικων πανελς με υπερβολικο clouding , και η λυση να χαμηλωσεις το backlight δεν ειναι λυση, γιατι μετα δεν θα εχεις την εικονα που θελεις και θεωρεις καλυτερη και για τη οποια πληρωσες ενα σκασμο λεφτα.
Παντως εντυπωση μου κανει οτι ακομα και η ακριβοτερη Z φαινεται να πλητεται απο το φαινομενο.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
πλητεται ομως οσο όλες οι lcd.Ουτε επισης η εκφραση πως ολες οι Ζ5500 το εχουν.Ειναι μια πολυ μικρη μειοψηφια
 

nikos-grfo

Established Member
Καλορίζικη σε όσους τις έχουν..
Αλλά για εμένα τον λιγότερο γνωρίζοντα, τι είναι αυτά τα clouding και τα ''ενοχλητικά'' backlight που λέτε ρε παιδιά...
Να ανησυχώ ότι επειδή πρόκειται να πάρω τη 46'' μπορεί να μπλέξω με αντικαταστάσεις λόγω προβληματικού panel???
ευχαριστώ
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Απάντηση: Re: SONY KDL Z5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη σε όσους τις έχουν..
Αλλά για εμένα τον λιγότερο γνωρίζοντα, τι είναι αυτά τα clouding και τα ''ενοχλητικά'' backlight που λέτε ρε παιδιά...
Να ανησυχώ ότι επειδή πρόκειται να πάρω τη 46'' μπορεί να μπλέξω με αντικαταστάσεις λόγω προβληματικού panel???
ευχαριστώ


Ανομοιογένεια (Clouding, Bleeding, Flash-Lighting): Η κατάσταση στην οποία ένα μέρος της οθόνης έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη φωτεινότητα από ένα άλλο. Το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι οι πιο φωτισμένες γωνίες στις τηλεοράσεις τεχνολογίας LCD.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=37083
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Καλορίζικη σε όσους τις έχουν..
Αλλά για εμένα τον λιγότερο γνωρίζοντα, τι είναι αυτά τα clouding και τα ''ενοχλητικά'' backlight που λέτε ρε παιδιά...
Να ανησυχώ ότι επειδή πρόκειται να πάρω τη 46'' μπορεί να μπλέξω με αντικαταστάσεις λόγω προβληματικού panel???
ευχαριστώ

Διάβασε το κατατοπιστικότατο ποστ του Γιάννη (JL_?):

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=805555&postcount=124
 

nikos-grfo

Established Member
Σωστή επεξήγηση, κατανοητή, αλλά επί του πρακτέου θα ταλαιπωρηθεί κάποιος αν η τηλεόραση που θα αποκτήσει παρουσιάζει έντονα αυτά τα φαινόμενα????
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Σωστή επεξήγηση, κατανοητή, αλλά επί του πρακτέου θα ταλαιπωρηθεί κάποιος αν η τηλεόραση που θα αποκτήσει παρουσιάζει έντονα αυτά τα φαινόμενα????

Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να είναι πολύ έντονο το φαινόμενο και να χρειαστεί αντικατάσταση. Σε παρόμοιες περιπτώσεις μελών που παρουσιάστηκε στις τηλεοράσεις τους έντονο clouding, οι συσκευές αντικαταστάθηκαν.
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
474
Thessaloniki
Aρα τελικα κιη δικη μου εχει clouding και οχι backlight bleeding οπως νομιζα.
Οπως και ναχει,ξαναλεω οτι για τη δικη μου τουλαχιστον δεν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα,αφου θα φανει μονο σε απολυτο σκοταδι και σε εντελως σκοτεινες σκηνες,ενω σε αλλα σκουρα χρωματα δεν φαινεται.Πιο πολυ για να πω την αληθεια με ενοχλει οτι σε καποιες γρηγορες φασεις σε αγωνες,η εικονα σπαει για λιγο,κατι που με τα 200hz νομιζα οτι δε θα υπηρχε ποτε.Και για τοσα πολλα λεφτα που εδωσα,περιμενα το τελειο για αυτο και αναφερω καναδυο θεματακια που παρατηρησα.
Για επιστροφες λογω clouding δεν εχω ρωτησει και μαλλον δε θασχοληθω,εκτος κιαν αρχισει να με ενοχλει τοσο πολυ.Αλλα επειδη με τη sony δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες απο service,σιγουρα δε θελω να μπλεκω!
Για το καλιμπραρισμα,εννοουσα οτι παιρνεις τηλεφωνο στο service κιερχεται καποιος και σου τη ρυθμιζει δωρεαν(απ'οτι μου ειπαν απο το καταστημα που την πηρα,φανταζομαι οχι απλα να σου βαλει καποιες ρυθμισεις αλλα επαγγελματικο καλιμπραρισμα)

Τελος για το clouding εχω παρατηρησει οτι μειωνεται αισθητα οταν βαζω το adv.contrast enhancer στο high και το backlight στο 3-4.
Αυτα