Roister emphasis 25 (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Reviews...)

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Προσπαθησα να τα ακουσω αλλα ασφαλες συμπερασμα δεν εβγαλα .
140 w rms ,92 db ευαισθησια , 6 ohm ακουγονται μαλλον καλα για τον Onkyo 607 (θεωρητικα 7Χ140 w στα 6 ohm) και στησιμο 7.1 η ισως 7.2 .
Κυρια για ταινιες και λιγοτερο για μουσικη , αλλα χωρις να μας αφηνει και τελειως αδιαφορους .
Καποιος κατοχος , η καποιος που να τα γνωριζει , θεωρει οτι με 300 περιπου ευρω το ζευγαρι (θα χρειαστω 3 ζευγη μιας και τα χρειαζομαι δαπεδου ολα) συν το κεντρικο , περιπου στο χιλιαρικο τα 7 (αφηνω εκτος τo/ta sub απο το κοστος , μαλλον θα παω προς yamaha σε αυτα) , εχω καλυτερη επιλογη ?
Δευτερα παραλαμβανω τον ενισχυτη και πρεπει να καταληξω καπου . Οποια βοηθεια σε αυτην την κατευθυνση ειναι ευπροσδεκτη .
Εψαξα στα ποστς αλλα δεν βρηκα κατι για τα συγκεκριμενα.
@kblachos , δεν παρεβλεψα την αποψη σου για 3 καλυτερα μπροστινα και προσθηκη αργοτερα των υπολοιπων , αλλα μιας και ο καθενας εχει τις απαιτησεις του , για την χρηση που θα εχουν , θεωρησα οτι τα 2000 ευρω ειναι μαλλον υπερβολικα, χωρις να θεωρω λανθασμενη την προσεγγιση σου ! Ηδη "εφυγα" απο τη λυση του σετ ΗΤ-4000 και υπερδιπλασιασα το μπατζετ οπως βλεπεις...
-bye-
 
Last edited by a moderator:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Προσπαθησα να τα ακουσω αλλα ασφαλες συμπερασμα δεν εβγαλα.

Αυτό τι σημαίνει; Οτι πήγες κάπου και δεν τα άκουσες; ή ότι τα άκουσες αλλά δεν είσαι σίγουρος;

140 w rms ,92 db ευαισθησια , 6 ohm ακουγονται μαλλον καλα για τον Onkyo 607 (θεωρητικα 7Χ140 w στα 6 ohm) και στησιμο 7.1 η ισως 7.2 .
Κυρια για ταινιες και λιγοτερο για μουσικη , αλλα χωρις να μας αφηνει και τελειως αδιαφορους .
Καποιος κατοχος , η καποιος που να τα γνωριζει , θεωρει οτι με 300 περιπου ευρω το ζευγαρι (θα χρειαστω 3 ζευγη μιας και τα χρειαζομαι δαπεδου ολα) συν το κεντρικο , περιπου στο χιλιαρικο τα 7 (αφηνω εκτος τo/ta sub απο το κοστος , μαλλον θα παω προς yamaha σε αυτα) , εχω καλυτερη επιλογη ?
Δευτερα παραλαμβανω τον ενισχυτη και πρεπει να καταληξω καπου . Οποια βοηθεια σε αυτην την κατευθυνση ειναι ευπροσδεκτη .
Εψαξα στα ποστς αλλα δεν βρηκα κατι για τα συγκεκριμενα.

Τα πίσω γιατί να τα πάρεις δαπέδου; Δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου. Μπορείς να πάρεις τα μικρά Emphasis 5 για surround και surround back.

@kblachos , δεν παρεβλεψα την αποψη σου για 3 καλυτερα μπροστινα και προσθηκη αργοτερα των υπολοιπων , αλλα μιας και ο καθενας εχει τις απαιτησεις του , για την χρηση που θα εχουν , θεωρησα οτι τα 2000 ευρω ειναι μαλλον υπερβολικα, χωρις να θεωρω λανθασμενη την προσεγγιση σου ! Ηδη "εφυγα" απο τη λυση του σετ ΗΤ-4000 και υπερδιπλασιασα το μπατζετ οπως βλεπεις...

Tα Roister μιά χαρά είναι σαν επιλογή. Αρκεί να σε ικανοποίησε ο ήχος τους. Αν και απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ακόμη προβληματισμένος.

Ακόμη μία πρόταση στο ίδιο μήκος κύματος και σχετικά οικονομική, είναι και αυτή:

http://www.odes.gr/index.php?option...page-sound.tpl&product_id=391&category_id=172

Με δίπολα περιφερειακά και 12άρι υπογούφερ. Προλαβαίνεις να τα ακούσεις μέχρι να έρθει ο ενισχυτής. Τα έχουν στημένα στο κατάστημα που σου γράφω......
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Αυτό τι σημαίνει; Οτι πήγες κάπου και δεν τα άκουσες; ή ότι τα άκουσες αλλά δεν είσαι σίγουρος;

----Τα ακουσα με κακες συνθηκες και τοποθετηση ...
Καλα ακουγονταν , αλλα δεν ξερω ποσο καλυτερα μπορουν να αποδωσουν σε σωστες συνθηκες

Τα πίσω γιατί να τα πάρεις δαπέδου; Δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου. Μπορείς να πάρεις τα μικρά Emphasis 5 για surround και surround back.

----Γιατι , απο οσο ειδα τα 5 ειναι ραφιου , που δεν εχω περιμετρικα . Θα πρεπει να τρυπησω τοιχους , να τα βαλω σε βασεις και αισθητικα δεν θα δειχνουν σωστα ...

Tα Roister μιά χαρά είναι σαν επιλογή. Αρκεί να σε ικανοποίησε ο ήχος τους. Αν και απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ακόμη προβληματισμένος.

----Δεν πειστηκα να σου πω την αληθεια οτι ειναι αναλογικα τοσο καλυτερα απο τα HT-4000 , οση η διαφορα τιμης τους. Καλυτερα ειναι σιγουρα ...

Ακόμη μία πρόταση στο ίδιο μήκος κύματος και σχετικά οικονομική, είναι και αυτή:

http://www.odes.gr/index.php?option...page-sound.tpl&product_id=391&category_id=172

Με δίπολα περιφερειακά και 12άρι υπογούφερ. Προλαβαίνεις να τα ακούσεις μέχρι να έρθει ο ενισχυτής. Τα έχουν στημένα στο κατάστημα που σου γράφω......

Και παλι υποχρεος Κωστα !
Ευχαριστω πολυ !
 

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Απάντηση: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Εγώ δεν τα έχω αλλά όταν έψαχνα για τα δικά μου τα είχα ακούσει στο Media Markt και μου άρεσαν πάρα πολύ. Όμως ο καθένας έχει το δικό του αυτί!!!:ears:
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Εγώ δεν τα έχω αλλά όταν έψαχνα για τα δικά μου τα είχα ακούσει στο Media Markt και μου άρεσαν πάρα πολύ. Όμως ο καθένας έχει το δικό του αυτί!!!:ears:

Αυτο ειναι σιγουρο ! Τελικα πηρες ακριβοτερα , η ακουσες αλλα που σου "καθησαν" καλυτερα?
Ειναι βεβαιο πως αν παω και αρχισω να ακουω...λογω του οτι εκτιμω το καλο γενικοτερα , δε θα γλιτωσω το 3χιλιαρο και βαλε...
:ADFADF1:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

.......
Ειναι βεβαιο πως αν παω και αρχισω να ακουω...λογω του οτι εκτιμω το καλο γενικοτερα , δε θα γλιτωσω το 3χιλιαρο και βαλε...
:ADFADF1:

Ετσι την πατάμε όλοι μας.....
Πάντως αν πας στις Ωδές στην Καλλιθέα θα ακούσεις τόσο τα emphasis όσο και τα Crystal Audio, καθώς και άλλα που θα σου προτείνουν μέσα στο budget σου, σε έναν αρκετά καλό χώρο. Είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις συμπέρασμα.
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Ετσι την πατάμε όλοι μας.....
Πάντως αν πας στις Ωδές στην Καλλιθέα θα ακούσεις τόσο τα emphasis όσο και τα Crystal Audio, καθώς και άλλα που θα σου προτείνουν μέσα στο budget σου, σε έναν αρκετά καλό χώρο. Είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις συμπέρασμα.

Χαχαχαχα , αυτο προσπαθω να αποφυγω Κωστα μου !!!
Απλα διαβαζοντας κατα βαση , εκανα τα 500 , 1000+ ...
Αν παω να ακουσω στο μαγαζι που λες (μεχρι τωρα δεν το εχω κανει λογω δουλειας και ωραριου) ειμαι σιγουρος οτι θα ανεβω κι αλλο και οταν γυρισω σπιτι και αρχισω να το αναλυω παλι , θα καταληξω να παρω και μεγαλυτερο ενισχυτη για τα νεα πανακριβα ηχεια που θα αποφασισω να παρω...
Δεν ερχεται και ο Αι Βασιλης πλεον γμτ....

:4616:
 

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Αυτο ειναι σιγουρο ! Τελικα πηρες ακριβοτερα , η ακουσες αλλα που σου "καθησαν" καλυτερα?
:ADFADF1:

Τελικά πήρα ακριβότερα που τελευταία στιγμή τα βρήκα προσφορά!
 

prigipas

New member
8 November 2009
77
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

η επιλογη του ενισχυτη φιλε ειναι πολυ καλη.
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Θα γραψω εντυπωσεις φιλε μου.
Για τα λεφτα του σιγουρα δειχνει πολυ καλος .
Θα σας πω και πως θα "δεσει" με τα emphasis τα οποια τελικα παρηγγειλα .
:ernaehrung004:
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Kαλορίζικα! Ποιά παρήγγειλες τελικά για surround;

Ευχαριστω ! Σε ακουσα και πηρα τεσσερα πενταρια για γυρω... και δυο 25αρια εμπρος
:ernaehrung004:

Αν δεν μπορεσω ομως να τα δεσω αισθητικα στους τοιχους , μαλλον τα 2 θα πανε ψηλα μπροστα και θα προστεθουν 2 πλαινες κολωνες 25αρια και θα καταληξω με τα 9 ηχεια ...
Ξυλο θα φαω στο τελος ... σκεψου να αναφερω και το δευτερο υπογουφερ...
:smash:

Περαν πλακας ομως , πιστευω πως η πληρης χρησιμοποιηση των ηχειων θα βελτιωσει την αποδοση τους , μιας και θα διαμοιρασει το τι θα παιζει το καθενα...μειωνοντας τις απαιτησεις ανα ηχειο . Ισως το αποτελεσμα να συγκρινεται η και να ξεπερνα συγκριτικα με την επιλογη μιας 5αδας ακριβοτερων ηχειων...
Κανω λαθος στο σκεπτικο μου?

Επισης να αναφερω πως επαιξε ρολο στην επιλογη το οτι ειναι 6 ohm με προδιαγραφη 6 εως 8 , σε σχεση με τα 4 των crystal audio τα οποια αντιστοιχα καλα μου φανηκαν σε αποδοση...
 
Last edited:

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Καλησπερα σε ολους .
Μετα απο ενα μηνα αναμονης παρελαβα χθες το πακετο ηχειων Roister Emphasis αποτελουμενο απο κεντρικο , δυο 25αρια εμπρος , τεσσερα περιφερειακα 5αρια και το υπογουφερ (ενα για αρχη και βλεπουμε) ...
Συνδεθηκαν επανω στον Onkyo 607 , συνεπως πλεον δεχομαι ερωτησεις και αποριες απο οποιον ενδιαφερομενο .
Για αρχη βεβαια παιζουν ραδιοφωνικα παρασιτα , αλλα απο το λιγο που τα ακουσα θα ελεγα πως στα χρηματα τους ειναι πολυ καλα .
Με προβληματισε λιγο το θεμα εντασης , μιας και κατω απο το 20 της φωνης δεν ακουω σχεδον τιποτα , αλλα δεν το εψαξα ακομα ...ισως να θελει καποια ρυθμιση ο ενισχυτης , ισως να εφταιγε το υλικο... θα δειξει ...
-bye-
 

Nodens

Senior Member
26 August 2006
495
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω τη συγκεκριμένη σειρά ηχείων. Τα 25 για μπροστά, τα 5 για πίσω, τo C5 για κεντρικό και το PB-150 για γούφερ. Ποιες οι εντυπώσεις και οι κριτικές? Αξίζουν? Σ'αυτό το budget των χρημάτων, δηλαδή περίπου στα 1.000e υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή για 5.1/7.1? Σκέφτομαι να τα συνδυάσω με τον Pioneer VSX-LX52. Καλή επιλογή πιστεύετε ή να προτιμήσω κάποιον άλλο ενισχυτή (πάλι γύρω στα 1.000e)? Και κάτι τελευταίο, είδα από κοντά τα emphasis 5 και διαπίστωσα ότι είναι αρκετά μεγάλα. Πως μπορείς να τα στηρίξεις στον τοίχο ή σε κάποια βάση? Τι επιλογές υπάρχουν? Επίσης επειδή είναι bass reflex δεν πρέπει να εφάπτονται στον τοίχο? Αν αντί για τα emphasis 5 βάλω τα emphasis 25 για surround θα κερδίσω τίποτα ή δεν αξίζει? Σημειώνεται ότι τα θέλω κυρίως για ταινίες. Αυτά τα ολίγα! Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=716
Αυτες ειναι βασεις δαπεδου που ψαχνω να δω αν κανουν για τα 5αρια
Εχεις δικιο πως το μεγεθος τους δεν κανει για τοιχο , ενω το να πας σε 25αρια για περιφερειακα και το κοστος θα ανεβασεις και ειναι υπερβολη , οπως με συμβουλεψε κι εμενα ο Κωστας μερικα ποστς πισω και ειχε δικιο ...
Εντυπωσεις για τα ηχεια καλες μεχρι τωρα αν και ακομα ειναι πρωτες ωρες στρωσιματος με ραδιοφωνικο παρασιτο ολημερις και λιγη χρηση το βραδακι .
Αυτο που με προβληματισε ιδιαιτερα ειναι η ενταση του onkyo 607 , μιας και σε ταινια που ειδα χθες , για να τον αισθανθω , εφτασα τη φωνη στο 60 , ενω μετα τη ρυθμιση του odyssey τερματιζει στο 72 !!!!
Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο....
-bye-
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Τελευταιες εντυπωσεις απο τα ηχεια...
Μετα πλεον απο 60-70 ωρες ραδιοφωνικων παρασιτων και 20 ωρες τηλεοπτικης και μουσικης ακροασης , μπορω να πω οτι αρχισαν να "λυνονται" και να ακουγονται παρα πολυ καλα .
Πιστευω οτι θα βελτιωθει και αλλο η κατασταση .
Καλη αγορα για οποιον την εχει υπο σκεψη στην κατηγορια τιμης τους...
-bye-
 

Nodens

Senior Member
26 August 2006
495
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Ωραία! Κι εγώ είμαι έτοιμος να τα αγοράσω!
 

Vagouridis

New member
1 March 2008
35
Ξανθη
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Εχω τα 25αρια για εμπρος , παρεα με ενα denon 1610 . Για τα λεφτα τους ειναι τιμια , εαν και θα ηθελα λιγο μπασσο παραπανω κυριως για στεροεοφωνικες ακροασεις.Κεντρικο εχω το 5αρακι , τιμιο επισης. Για woofer που εχω το pb150 δεν εχω μεινει και πολυ ευχαριστημενος ( ισως το δεσιμο με τον χωρο, ισως οι ως τωρα ακρο-θεασεις, ισως θελει στρωσιμο ), θα επελεγα εαν ειχα την δυνατοτητα κατι ποιο "μπασαριστο"....
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Εχω τα 25αρια για εμπρος , παρεα με ενα denon 1610 . Για τα λεφτα τους ειναι τιμια , εαν και θα ηθελα λιγο μπασσο παραπανω κυριως για στεροεοφωνικες ακροασεις.Κεντρικο εχω το 5αρακι , τιμιο επισης. Για woofer που εχω το pb150 δεν εχω μεινει και πολυ ευχαριστημενος ( ισως το δεσιμο με τον χωρο, ισως οι ως τωρα ακρο-θεασεις, ισως θελει στρωσιμο ), θα επελεγα εαν ειχα την δυνατοτητα κατι ποιο "μπασαριστο"....

Θα ελεγα πως ειναι θεμα γουστου αυτο .
Εχοντας συνηθισει στον παλιο μου yamaha εντονο μπασο , στο οποιο συχνα κατεφευγα σε ρυθμιση για να το φερω εκει που ηθελα αναλογα το ειδος ακροασης , αρχικα νομιζα οτι το roister δε δουλευε!
Κανοντας ομως τη ρυθμιση με το odyssey και δοκιμαζοντας μουσικη ακροαση , διαπιστωσα οτι ακουγα οσο μπασο χρειαζοταν χωρις να ενοχλει καθολου η να λειπει ...
Σιγουρα βεβαια υπαρχουν και ποιο μπασαριστα...
-bye-
 

Nodens

Senior Member
26 August 2006
495
Re: Roister emphasis 25, τα εχει καποιος ?

Isokrati έχεις πάρει όλη τη σειρά των Roister? Front, center, back, subwoofer?