Samsung UE46B6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
Από προχθες ειμαι κατοχος του παραπάνω μοντέλου. Στις ρυθμισεις και ακριβωλογώντας στην αναβάθμιση λογισμικού η τρέχουσα έκδοση ειναι η --> 2009/08/14_002007.

Χρειάζεται κάποια αναβάθμιση κι αν ναι που μπορω να την βρω ?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: SAMSUNG UE46B6000 : Review - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη... -bye-

...μιας και άνοιξες πρώτος νήμα για την Β6000, ας συνεχιστεί εδώ η συζήτηση, μήπως υπάρχουν και άλλοι κάτοχοι με την ίδια απορία.
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
Re: SAMSUNG UE46B6000 : Review - Εντυπώσεις - Σχόλια

φιλε μου και γω την παρειγγειλα σημερα και λογικα θα την εχω την τεταρτη, οποτε εντυπωσεις και πιθανον απαντηση στη ερωτηση σου ισως εχω τοτε
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
Re: SAMSUNG UE46B6000 : Review - Εντυπώσεις - Σχόλια

παρελλαβα επιτελους κα γω σημερα και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες
για ριθμισεις χρησιμοποιησα τις αντιστοιχες τιςΒ7000 αν βεβαια καποιος εχει και καποιες αλλες ειναι ευπροσδεκτες

το μονο προβλημα αν μπορει να θεωρηθει ειναι οτι δεν μου βρισκει τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ



ΑΚΥΡΟ βρεθηκε ακρη και αποθηκευτηκαν και τα ψηφιακα της ΕΡΤ
 
Last edited:

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
Re: SAMSUNG UE46B6000 : Review - Εντυπώσεις - Σχόλια

Από προχθες ειμαι κατοχος του παραπάνω μοντέλου. Στις ρυθμισεις και ακριβωλογώντας στην αναβάθμιση λογισμικού η τρέχουσα έκδοση ειναι η --> 2009/08/14_002007.

Χρειάζεται κάποια αναβάθμιση κι αν ναι που μπορω να την βρω ?


προσπαθησα να βρω νεοτερη εκδοση αλλα προς το παρον δεν εχει βγει

αυτη εχει και η δικια μου
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
φιλε μου μαλλον ειναι προβλημα ολης της λεπτης σειρας, την πεμπτη πηρα τη 46αρα 6000 και μου παρουσιαζει ακριβος το ιδιο clouding και ακριβος στα ιδια σημεια και με την ιδια εκταση
σκοπευω να τους παρω τηλεφωνο να ερθουν να το δουν αλλα φοβαμαι οτι σε πιθανη αντικατασταση μη μου πεσει χειροτερο κομματι....

για του λογου το αληθες, ελπιζω να διακρινετε γιατι εχει τραβηχτει με κινητο

Διακρίνεται και φαίνεται έντονο, έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις το backlight, για μείωση του φαινομένου??
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
ο φοτισμος ειτε ειναι στο 3 ειτε στο 2 ακομα και στο 1 το αποτελεσμα ειναι το ιδιο
συγκεκριμενα στη φοτο το εχω στο 3
θα μου γινει λετε αντικατασταση η θα μου αρχισουν τα κουλα?
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
ηρθαν σημερα απο τ σερβις της σαμσυνγκ, ειδαν το προβλημα και μου εκοψαν αμεσως εντολη αντικαταστασης και μου ειπαν οτι σε 2 εργασιμες θα με παρουν για το οκ
για να δουμε.....
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
παιδια παρατηρησε κανεις καποιο τρεμοπεγμα σε γρηγορες σκηνες?καποιες φορες νομιζω οτι γυρω απο κεινουμενα προσωπα η σωματα υπαρχει κατι ,ας πουμε σαν αυρα.αλλες φορεες παλι,το παρατηρησα στο τρνσπορτερ3,οταν ετρεχε το αυτοκινητο κ παρεμβαλοταν καποια δεντρα,φαινοταν σαν το αυτοκινητο να μακραινε.σαν να επαιζε καποιο φρειμ δλδ μαζι με καποιο αλλο.ποιες ρυθμισεις για τα 100hz χρησιμοποιητε κ ειναι ικανοποιητικες?γενικα παντως σαν τηλεοραση μου αρεσε αρκετα.καποιες αλλες πρτινομενες ρυθμισεις?
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
για δοκιμασε αυτο το σετ ρυθμηδεων
δουλευουν αρκετα καλα στη δικη μου με πολυ καλα αποτελεσματα
 

Attachments

  • settings46b6000.xls
    103 KB · Views: 225

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
σημερα επιτελους μου αντικατεστησαν την τηλεοραση απο το φουρλη. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες,δεν φαινεται να εχει τοσο clouding και διαρροη φωτος οπως ειχε η προηγουμενη. Θα κανω τις απαραιτητες ρυθμισεις και θα επανελθω.....
 

agapate

New member
20 November 2009
2
LED TVs και HDMI σε ανάλυση 1920x1080.

Προσφατα απέκτησα μια Samsung UE32B6000VW. Καταπληπτική και απο εμφάνιση και απο ποιότητα εικόνας. Την χρησιμοποιώ περισσότερο ως pc monitor μέσω της θύρας HDMI. Το θέμα είναι ότι 100Hz δεν υπαρχουν σε καμία ανάλυση όταν γυρίζω την πηγή της εικόνας στο HDMI. Αντιθέτως παίζει στα 75Hz μεχρι την ανάλυση 1440Χ900 και επειτα πέφτει στα 60Hz στην ανάλυση 1650Χ1080. Οταν τελος βαζω 1920Χ1080 όχι απλά παίζει στα 60Hz αλλά αλλοιώνονται και τα χρώματα σε μεγάλο βαθμό. Η κάρτα γραφικών μου είναι ΑΤΙ Force 3D 4890 1 GB.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε για το αν υπάρχεί λύση στο παραπάνω ζήτημα ή αν υπάρχουν άλλα μοντέλα 32'' LED στην αγορά για να αγοράσω μία καινούργια. (εχω βρεί ήδη να πουλήσω την παραπάνω και να πληρώσω και αρκετά επιπλέον προκειμένου να απολάυσω το 1920Χ1080 απο το PC μου).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κωνσταντίνος
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Κωνσταντίνε καλώς ήρθες...

....μετέφερα την ερώτηση σου στο αντίστοιχο νήμα της Β6000, μήπως βρεθεί λύση και δεν χρειαστεί να την πουλήσεις.... ;)
 

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
576
Re: LED TVs και HDMI σε ανάλυση 1920x1080.

Προσφατα απέκτησα μια Samsung UE32B6000VW. Καταπληπτική και απο εμφάνιση και απο ποιότητα εικόνας. Την χρησιμοποιώ περισσότερο ως pc monitor μέσω της θύρας HDMI. Το θέμα είναι ότι 100Hz δεν υπαρχουν σε καμία ανάλυση όταν γυρίζω την πηγή της εικόνας στο HDMI. Αντιθέτως παίζει στα 75Hz μεχρι την ανάλυση 1440Χ900 και επειτα πέφτει στα 60Hz στην ανάλυση 1650Χ1080. Οταν τελος βαζω 1920Χ1080 όχι απλά παίζει στα 60Hz αλλά αλλοιώνονται και τα χρώματα σε μεγάλο βαθμό. Η κάρτα γραφικών μου είναι ΑΤΙ Force 3D 4890 1 GB.

Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε για το αν υπάρχεί λύση στο παραπάνω ζήτημα ή αν υπάρχουν άλλα μοντέλα 32'' LED στην αγορά για να αγοράσω μία καινούργια. (εχω βρεί ήδη να πουλήσω την παραπάνω και να πληρώσω και αρκετά επιπλέον προκειμένου να απολάυσω το 1920Χ1080 απο το PC μου).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κωνσταντίνος


φιλε μου εγω εχω συνδεσει τον υπολογιστη μου με την 46αρα και την εχω στα 60hz και δεν εχω προβλημα στα χρωματα,παιξε λιγο με τις ρυθμισεις που εχω ποσταρει παραπανω και θα δεις μια αλλη τηλεοραση
 

ilias78

Established Member
13 December 2009
280
σκεφτομαι και εγω για αυτην την tv. κυριως την θελω για gaming με ps3.
εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εντυπωσεις?