wireless audio

4 March 2009
19
γνωριζει κανεις αν το συστημα για ασυρματα ηχεια crystal audio TR-60 συνεργαζεται με τον ενισχυτη yamaha rx-v 663 και τα ηχεια ROISTER EMPHASIS 5 kai KEF C1???
 

antonio76

Established Member
17 March 2008
274
Αθηνα Ηλιουπολη
συνεργαζεται μια χαρα..ειναι απλο στη συνδεση και δεν χρειαζεται απαραιτητα να εχεις ομωνυμα ηχεια..το εχει ενας φιλος..παρατηρησα ομως παρεμβολες απο το ασυρματο τηλ του σπιτιου του οταν χτυπαγε....
 

antonio76

Established Member
17 March 2008
274
Αθηνα Ηλιουπολη
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. με το ασυρματο ιντερνετ ειχε προβλημα?

οχι δεν ειχε προβλημα με το ιντερνετ...σημερα που πηγα στην εκθεση ειδα οτι εχει καποια καινουρια μοντελα ασυρματων ενισχυτων σε σχεση με αυτα που ειχα ακουσει..ακουσα και τα crystal audio Τ3 να παιζουν και ηταν πραγματικα πολυ ωραια..
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
οχι δεν ειχε προβλημα με το ιντερνετ...σημερα που πηγα στην εκθεση ειδα οτι εχει καποια καινουρια μοντελα ασυρματων ενισχυτων σε σχεση με αυτα που ειχα ακουσει..ακουσα και τα crystal audio Τ3 να παιζουν και ηταν πραγματικα πολυ ωραια..


φιλτατοι τι παιζει με αυτα τα ασυρματα εργαλεια??? "κουμπωνουν στα υπαρχον ηχεια και τα μετατρεπουν σε wireless??? Ρωταω γιατι θελω να παρω τα b&w mt20 ή 30 και εχω φαει τρελω σκαλωμα με τις καλωδιωσεις των πισω ηχειων.... στο site εριξα μια ματια αλλα περισσοτερο μου φαινεται μπερδεμα παρα να βγαλεις ακρη.. για δωστε λιγο τα φωτα σας pleeeasee!!!-bye--bye-
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι παίζουν χωρίς ρεύμα οπότε... όλο και κάτι πρέπει να γκρεμίσεις τελικά... Άτιμα καλώδια!!!
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Ναι, ρεύμα θέλουν (μην τρελαθούμε κιόλας..), αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις μια πρίζα ρεύματος από το να περνάς καλώδια ήχου..


καλημερα καλημερα!!! καλα με το μπριζες και ρευμα δεν εχω προβλημα ευτυχως.... με τα καλωδια των πισω ηχειων ειναι που δε ξερω πως θα τα περασω.... οποτε με αυτες τις συσκευες απλα τα βαζει στη μπριζα και κανεις τις αντιστοιχες ενωσεις???
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
To TR-100 έχει δυο δέκτες. Το TR-60 έχει έναν.

οποτε να υποθεσω δεν υπαρχει προβλημα συμβατοτητας με τα β&w e?? λεω μηπως κανουν για τα ηχεια της crystal audio mono... Και κατι ακομα τους 2 δεκτες ποτε τουσ χρειαζομαστε???
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας. Βάσει προδιαγραφών οδηγούν άνετα ηχεία των 4, 6 ή 8Ω.

Τους δυο δέκτες τους χρειαζόμαστε όταν τα πίσω ηχεία δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν εύκολα από έναν δέκτη, π.χ. επειδή βρίσκεται μια πόρτα μεταξύ τους και θα έπρεπε να περάσουμε αρκετά μέτρα καλώδιο ηχείου.

Εκεί συνδέουμε από ένα ηχείο σε κάθε έναν από τους δύο δέκτες.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ακόμα και αν έχουμε διαθέσιμες μπρίζες τα καλώδια θα φαίνοντε. Εκτός και αν κάποιος έχει προβλέψει κανάλια και εξόδους στη σωστή θέση. Οι περισσότεροι πρέπει να "γκρεμίσουμε", αν δεν θέλουμε να φαίνοντε τα "σύρματα"...

1 πομπός με 2 δέκτες είναι αυτό το σύστημα, σωστά. Μου είπαν παλαιότερα όμως ότι μπορείς να συνδέσεις δύο ηχεία σε ένα δέκτη!!! Σε αυτή τη περίπτωση δίνει λιγότερα Watt.

Προσωπικά δεν το ρισκάρω.
Παρεμβολές και άλλοι περιορισμοί στα ήδη λίγα Watt που διαθέτω? Με τίποτα!

-bye-
 
Εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Αν σε βολεύουν χωροταξικά, αποτελούν λύση.

Απλά, δεν είναι κάποια μαγική τεχνολογία που εξαφανίζει τελείως τα καλώδια.

Για την ώρα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
 

antonio76

Established Member
17 March 2008
274
Αθηνα Ηλιουπολη
καλησπερα..η συνδεσμολογια ειναι η εξης..απο τις εξοδους για τα ηχεια του ενισχυτη κανα μετρο καλωδιο και τι συνδεεις στο πομπο..στα in toυ πομπου..και για το left και για το right..εχει 2πλα in..στη συνεχεια στα πισω ηχεια (surround)κοβετε παλι κανα μετρο καλωδιο(εξαρταται που θα τον ακουμπησετε) ,και εχει out o καθε δεκτης και βαζετε τη μια ακρη του καλωδιου εκει και την αλλη στο surround ηχειο..βεβαια καθε πισω δεκτης θελει ρευμα..
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
καλησπερα..η συνδεσμολογια ειναι η εξης..απο τις εξοδους για τα ηχεια του ενισχυτη κανα μετρο καλωδιο και τι συνδεεις στο πομπο..στα in toυ πομπου..και για το left και για το right..εχει 2πλα in..στη συνεχεια στα πισω ηχεια (surround)κοβετε παλι κανα μετρο καλωδιο(εξαρταται που θα τον ακουμπησετε) ,και εχει out o καθε δεκτης και βαζετε τη μια ακρη του καλωδιου εκει και την αλλη στο surround ηχειο..βεβαια καθε πισω δεκτης θελει ρευμα..

δεν φαινεται και τοσο τραγικο..... το ζορι μου απλα ειναι τα των παρεμβολων και το ακουστικο κομματι της υποθεσης...
θα δω επειδη ακομα το σαλονι ειναι υπο διαρυθμιση να δω με τα χαλια τι θα παιξει και βλεπουμε. παντως σα λυση με βολευε για να μην ακουω κ τη γκρινια απτη γυναικα κ φυσικα το σκυλι μη μου φαει κανα καλωδια :music-smiley-005::music-smiley-005: