προβλημα με το al jazeera

warrior

New member
29 October 2009
74
γεια σας.εχω κανει 12μηνη συνδρομη στο al jazeera sport 1-4.εδω και δυο ημερες περιπου παιζει το 1 και 2 ενω στα αλλα δυο βγαζει μηνυμα οτι ειναι αποδικωποιημενα.δεκτη εχω commander 5000.ξερει κανεις τι γινεται;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Εγώ θα σου έλεγα να σβήσεις και να ξανασκανάρεις τις συχνότητες.

Έχεις την Irdeto κάρτα και βλέπεις από Hotbird;

Για κοίτα και στο smart card info να δεις τι πληροφορίες βγάζει για τη κάρτα.
 

warrior

New member
29 October 2009
74
το εχω κανει ηδη.ξανατσεκαρα τα καναλια αλλα και παλι μονο τα δυο παιζουν. απο hotbird βλεπω με irdeto καρτα και η συνδρομη ληγει τον Φεβουαριο του 2010.υπαρχει περιπτωση να θελει αναβαθμιση ή κατι αλλο;μηπως αλλαζει συστημα ασφαλειας το καναλι και επανελθει αργοτερα;
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: Απάντηση: προβλημα με το al jazeera

το εχω κανει ηδη.ξανατσεκαρα τα καναλια αλλα και παλι μονο τα δυο παιζουν. απο hotbird βλεπω με irdeto καρτα και η συνδρομη ληγει τον Φεβουαριο του 2010.υπαρχει περιπτωση να θελει αναβαθμιση ή κατι αλλο;μηπως αλλαζει συστημα ασφαλειας το καναλι και επανελθει αργοτερα;
πηγαινε τι πισω και πες εγω πληρωσα μεχρι 2010 εβλεπα και τωρα δεν βλεπω
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: πακετο al jazeera

Σβήσε τη συχνότητα η οποία λογικά θα είναι η 11296.00 H και ξαναβάλτη manual.

Στις ρυθμίσεις του transporder δες αν έχεις αυτά DVB-S (QPSK) - 27500 Fec 3/4
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Αν πήρες τη κάρτα από μαγαζί πήγαινε τη πίσω να τη δοκιμάσουν σε δικό τους δέκτη για να δεις αν ανοίγει τα κανάλια. Αν δεν τα ανοίγει και εκεί έχει θέμα η κάρτα. Αν τη παράγγειλες από το ιντερνετ βρες κάποιον δέκτη να τη δοκιμάσεις ή καλύτερα δοκίμασε την σε ένα CAM Irdeto.
 

kokolino

Established Member
25 June 2007
159
υπαρχουν 2 καρτες aljazeera .Η μια με τα 4 καναλια και η αλλη με τα 8.το κακο ειναι οτι οι αραβες κοψανε απο τις 4αρες τα 2 καναλια .μπορει ομως να γινει update στα 8 με επιπλεον κοστος και παραταση συνδρομης εως τον φεβρουαριο του 2011.ρωτησε απο εκει που την αγορασες.
αν ειναι διαβασμενος θα ξερει .............αλλιως pm me
 
Last edited:

warrior

New member
29 October 2009
74
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.αυτο θα κανω.θα την παω στο καταστημα που την αγορασα για να δω τι γινεται.παντως τα δοκιμασα ολα και δεν εγινε τιποτα.μου αρεσει που πληρωσα για 4 καναλια και τελικα βλεπω 2.....
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
ε, ναι ρε παιδιά, δεν είναι σωστό,
τι πάει να πει κόψανε 2 κανάλια,
ο άνθρωπος έχει πληρώσει για 4 κανάλια μέχρι Φεβρουαριο του 2010,
απαράδεκτο εκ μέρους τους νομίζω κι αν το κηνυγούσε το θέμα θα δικαιωνόταν
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: προβλημα με το al jazeera

ε, ναι ρε παιδιά, δεν είναι σωστό,
τι πάει να πει κόψανε 2 κανάλια,
ο άνθρωπος έχει πληρώσει για 4 κανάλια μέχρι Φεβρουαριο του 2010,
απαράδεκτο εκ μέρους τους νομίζω κι αν το κηνυγούσε το θέμα θα δικαιωνόταν
Έχεις απόλυτο δίκιο!
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
To Al Jazeera παιδια εμαθα οτι αγορασε το ART και μαλλον μετα το wc θα ενοποιηθουν!Για το θεμα αυτο ειναι ενα μετρο πιεσης για να αναβαθμισει την καρτα!Νομιζω ομως οτι μαλλον ο φιλος παραπλανηθηκε διοτι οι παλιες JSC
sports ειχαν 2 καναλια και τα αλλα δυο τα διναν σαν μπονους!Γενικα υπαρχει ενα μικρο μπαχαλο με αυτες να σκεφτειται οτι εχω μια η οποια παιζει τα 4 πρωτα και την πηρα το μαιο.Οταν πηγα να την αναβαθμισω μου λεει το συστημα τους οτι η καρτα δεν υφισταται σαν νουμερο:bigcry:!
gab
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
Οχι εχω καποιους φιλους στα μερη εκει και δοκιμασαμε να το κανουμε!
Απο εδω δεν γινεται σου λεει οτι δεν επιτρεπεται!Ουτε με proxy εχω διαβασει
οτι γινεται!
gab
 

warrior

New member
29 October 2009
74
άρα τι προτείνεται;να πάρω απο την αρχή την κάρτα με τα 8 κανάλια ή να κρατήσω την παλιά μέχρι την ληξη της;η καινούργια απο οτι έμαθα κοστίζει 190 Ευρώ για ένα χρόνο συνδρομή
 

warrior

New member
29 October 2009
74
ειναι αξιοπιστες αυτες οι πηγες αγορας της καρτας;και πως γινεται η ενεργοποιηση της;απο αυτους;
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
Ναι εχουν προσβαση στο συστημα ελεγχου καρτων της jsc!
Εγω εκανα 2 καρτες ανανεωση ετσι!Και να ξερεις οτι η καρτα σου ειχα παντα το +1 και το +2!Αν καποιος σου την εδωσε για 4 καναλια σιγουρα δεν ηξερε οτι οταν θα εβγαζαν τα 8 δεν θα σου κρατουσαν το μπονους με το 3 και το 4!
gab