Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Καλημέρα παιδιά,

Στα πλαίσια άλλου thread και (χρήσιμου) σχόλιου φίλου αναρωτιέμαι προέκυψε ο εξής προβληματισμός:

Θα τοποθετήσω σε δωμάτιο 30 τ.μ. τηλεόραση στον τοίχο στο ύψος των ματιών ενός καθισμένου ανθρώπου στον καναπέ (θα είναι η 46αρα philips 9704). Ο καναπές θα είναι στο κέντρο του δωματίου.

Λόγω χωροταξικών συνθηκών τα ηχεία (7.1.) θα τοποθετηθούν στον τοίχο (όλα) σε ύψος περίπου 2.30 - 2.50μ και θα έχουν κλίση έτσι ώστε να στέλνουν τον ήχο προς τον καναπέ.

Έχω πρόβλημα από το γεγονός ότι τα ηχεία δεν είναι κάτω (ή τουλάχιστον στο ύψος θέασης?)

Ευχαρισώ πολύ

Υ.Γ. Αν πρεπει να μπει σε άλλη κατηγορία το thread, παρακαλώ τους διαχειριστές να ενεργήσουν ανάλογα!
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Δεν ειναι οτι καλυτερο να σηκωσεις τοσο ψηλα τα ηχεια σου.Αλλα αν δεν γινεται αλλιως τα αφηνεις εκει ψηλα.Το ιδανικο ειναι να μπουν εκει που πρεπει αναλογα με το τι ηχεια ειναι (διπολα - μονοπολα).
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Mε τα surround και τα surround back πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Με την εμπρός τριάδα τι γίνεται όμως; Και ειδικά με το κεντρικό που περιέχει και τις περισσότερες πληροφορίες κατά την αναπαραγωγή μίας ταινίας. Να είναι η οθόνη χαμηλά, και οι διάλογοι να έρχονται από ψηλά;
Δεν μου κάθεται καλά.
Πάντως, όπως σου απάντησα και στο άλλο νήμα, αν δεν γίνεται αλλιώς τα τοποθετείς έτσι και πράτεις ανάλογα με το αποτέλεσμα (τα αφήνεις ή τους αλλάζεις θέση αν γίνεται).
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Mε τα surround και τα surround back πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Με την εμπρός τριάδα τι γίνεται όμως; Και ειδικά με το κεντρικό που περιέχει και τις περισσότερες πληροφορίες κατά την αναπαραγωγή μίας ταινίας. Να είναι η οθόνη χαμηλά, και οι διάλογοι να έρχονται από ψηλά;
Δεν μου κάθεται καλά.
Πάντως, όπως σου απάντησα και στο άλλο νήμα, αν δεν γίνεται αλλιώς τα τοποθετείς έτσι και πράτεις ανάλογα με το αποτέλεσμα (τα αφήνεις ή τους αλλάζεις θέση αν γίνεται).

Κώστα σε ευχαριστώ ξανα.. το σχόλιό σου ήταν και η αφορμή του προβληματισμού. Έκανα ξεχωριστώ νήμα μήπως και κάποιος φίλος έχει ανάλογη εμπειρία/τοποθέτηση ηχείων και μπορεί να μοιραστέι την άποψή του!
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Φίλε Argi σε ευχαριστώ και εσένα. Τα ηχεία θα είναι τα Clipsch RSX 5 με κεντρικό το Clipsch RCX 4
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Mε τα surround και τα surround back πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Με την εμπρός τριάδα τι γίνεται όμως; Και ειδικά με το κεντρικό που περιέχει και τις περισσότερες πληροφορίες κατά την αναπαραγωγή μίας ταινίας. Να είναι η οθόνη χαμηλά, και οι διάλογοι να έρχονται από ψηλά;
Δεν μου κάθεται καλά.
Πάντως, όπως σου απάντησα και στο άλλο νήμα, αν δεν γίνεται αλλιώς τα τοποθετείς έτσι και πράτεις ανάλογα με το αποτέλεσμα (τα αφήνεις ή τους αλλάζεις θέση αν γίνεται).
κεντρικο ηχειο... κανονικά η θεση του ειναι πανω απο την οθονη...
απλα ειναι δυσκολο στις περισσοτερες εγκαταστασεις και το βαζουμε απο κατω..
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

κεντρικο ηχειο... κανονικά η θεση του ειναι πανω απο την οθονη...
απλα ειναι δυσκολο στις περισσοτερες εγκαταστασεις και το βαζουμε απο κατω..

Αλλο πράγμα είναι "το κεντρικό πάνω απ' την οθόνη", και άλλο το "άνω μέρος της οθόνης να είναι στο 1,5 μέτρο και το κεντρικό στα 2,5 μέτρα"......
 
Ενας βασικός και αποτελεσματικός γενικός κανόνας γιά την τοποθέτηση του κεντρικού ηχείου που φαίνεται ότι λειτουργεί στους περισσότερους χώρους είναι ακριβώς στο κα´τω μέρος της οθόνης.
Το απόλυτο αποτέλεσμα έρχεται πίσω απο την οθόνη και ακριβώς στην μέση της, όμως ποιός μπορέι να έχει τέτοια εγκατάσταση, τέτοιον ποίσω χώρο και την απαραίτητη ηχοδιαπερατή οθόνη;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ψαχνοντας τις οθονες επεσα πανω στις ηχοπερατες.Ολες οι επωνυμες λυσεις ηταν των 4,5 χιλιαδων και ανω.Εκτος απο μια επωνυμη περιπτωση που την βρηκα ευκαιρια στα 1900 ευρω, αλλα για 115 ιντσες.Απλα δεν μου εκανε.Αν το ηχειο ειναι σοβαρο και φτιγμενο για σινε καταστασεις οι διαλογοι πρεπει να ειναι εκει ψηλα στο πανι.Δυστυχως για καποιους αυτα τα ηχεια ειναι ακριβα.
 
Ψαχνοντας τις οθονες επεσα πανω στις ηχοπερατες.Ολες οι επωνυμες λυσεις ηταν των 4,5 χιλιαδων και ανω.Εκτος απο μια επωνυμη περιπτωση που την βρηκα ευκαιρια στα 1900 ευρω, αλλα για 115 ιντσες.Απλα δεν μου εκανε.Αν το ηχειο ειναι σοβαρο και φτιγμενο για σινε καταστασεις οι διαλογοι πρεπει να ειναι εκει ψηλα στο πανι.Δυστυχως για καποιους αυτα τα ηχεια ειναι ακριβα.

Το''...γιά κάποιους..." μου άρεσε!!!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν βρισκω τιποτε υπερ στην ηχοδιαπερατη οθονη.

Εαν η ερχοταν προς το μερος μου σαν μια δεσμη (νερου πχ), και αν καθιστος το κεφαλι μου ηταν στο κεντρο της οθονης - αρα το κατω μερος της θα επρεπε να ηταν στον κατω οροφο....- τοτε θα το καταλαβαινα.
Ή εαν δεν ηθελα να βλεπω ηχεια στον χωρο μου.

Το δικο μου κεντρικο ειναι απο κατω ακριβως απο εκει που τελειωνει η οθονη, και απο τα 4,5 μετρα δεν εντοπιζω το υψος του.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ντινο εσυ και με το χρονικο διαστημα που εχεις τα ηχεια σου μπορει να μην μπορεις να εντοπισεις το κεντρικο σου.Με τον καιρο ομως η αντιληψη σου αλλαζει.Βεβαια δεν ειναι μονο η ικανοτητα καποιου να αποκτησει ενα τετοιο πανι αλλα και να μπορει να βαλει πισω του ηχειο-ηχεια.Ωστε οι διαλογοι να βγαινουν απο την οθονη του.
Φιλικα rg
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Οκ λοιπόν καταλαβαόνω ότι το κεντρικό ηχείο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω ή πάνω από την οθόνη αλλά σε κάθε περίπτωση όχι σε απόσταση από αυτήν.

Τα μπροστινά ηχεία (L, R) πειράζει να είναι στα π.χ. 2,5μ όπως και όλα τα υπόλοιπα surround με το κεντρικό ακριβώς πάνω/κάτω από την οθόνη?
 
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Οκ λοιπόν καταλαβαόνω ότι το κεντρικό ηχείο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω ή πάνω από την οθόνη αλλά σε κάθε περίπτωση όχι σε απόσταση από αυτήν.

Τα μπροστινά ηχεία (L, R) πειράζει να είναι στα π.χ. 2,5μ όπως και όλα τα υπόλοιπα surround με το κεντρικό ακριβώς πάνω/κάτω από την οθόνη?

Βασικά δεν πειράζει, όμως το θέμα είναι πόσο μεγάλο άνοιγμα θέλεις να έχεις στον ήχο σου, με ότι αρνητικό και θετικό αυτό σημαίνει.Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που μιά μεγάλη οθόνη προβολής εξ ανάγκης σε αναγκάζει να ανοιίξεις τα εμπρός ηχεία περισσότερο ίσως απο ότι θα έπρεπε.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Βασικά δεν πειράζει, όμως το θέμα είναι πόσο μεγάλο άνοιγμα θέλεις να έχεις στον ήχο σου, με ότι αρνητικό και θετικό αυτό σημαίνει.Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις που μιά μεγάλη οθόνη προβολής εξ ανάγκης σε αναγκάζει να ανοιίξεις τα εμπρός ηχεία περισσότερο ίσως απο ότι θα έπρεπε.

Γιάννη, ο φίλος εδώ δεν μιλάει για 2,5 μέτρα άνοιγμα των κυρίως ηχείων (μεταξύ τους απόσταση δηλαδή) αλλά για τοποθέτηση σε ύψος 2,5 μέτρων ενώ η τηλεόραση θα βρίσκεται στο 1-1,5 μέτρο.
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Re: Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Γιάννη, ο φίλος εδώ δεν μιλάει για 2,5 μέτρα άνοιγμα των κυρίως ηχείων (μεταξύ τους απόσταση δηλαδή) αλλά για τοποθέτηση σε ύψος 2,5 μέτρων ενώ η τηλεόραση θα βρίσκεται στο 1-1,5 μέτρο.

Ακριβώς αυτό!
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Σύμφωνοι... Να ξανακάνω όμως την ερώτηση (sorry αν είμαι επίμονος..):

Ποια είναι η γνώμη σας αν βάλω όλα τα surround ηχεία (L, R, RL, RR, SL, SR) στα π.χ. 2,5μ και το κεντρικό ακριβώς πάνω/κάτω από την οθόνη (η οποία θα τοποθετηθεί στο 1 μ)?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Σύμφωνοι... Να ξανακάνω όμως την ερώτηση (sorry αν είμαι επίμονος..):

Ποια είναι η γνώμη σας αν βάλω όλα τα surround ηχεία (L, R, RL, RR, SL, SR) στα π.χ. 2,5μ και το κεντρικό ακριβώς πάνω/κάτω από την οθόνη (η οποία θα τοποθετηθεί στο 1 μ)?

Ρωτάς κάτι το οποίο μάλλον δεν έχει κάνει κανείς από εδώ στην εγκατάσταση του συστήματός του, οπότε λίγο δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά.
Κατά την γνώμη μου, μόνο κάνοντας την δοκιμή θα διαπιστώσεις αν αυτή η λύση αποδίδει.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση ηχείων 7.1.

Σύμφωνοι... Να ξανακάνω όμως την ερώτηση (sorry αν είμαι επίμονος..):

Ποια είναι η γνώμη σας αν βάλω όλα τα surround ηχεία (L, R, RL, RR, SL, SR) στα π.χ. 2,5μ και το κεντρικό ακριβώς πάνω/κάτω από την οθόνη (η οποία θα τοποθετηθεί στο 1 μ)?

το να βαλεις ηχεια σε διαφορετικες αποστασεις να φωναζουν δεν ειναι και οτι πιο σωστο.Για πολλους λογους.
Αν βεβαια δεν σε παιρνει αλλιως κανεις αυτο που σε παιρνει.