MARTIN LOGAN PURITY

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Καλημερα

Τα εχει κανεις δουλεψει σε πολυκαναλο συστημα -εντυπωσεις ??
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ολα τα μαρτιν απαιτουν: τελικους με μεγαλα σηκωτια να κατεβαινουν στο 1 ομ αιδρωτα.Αν εχεις τετοιο τελικο και αν δεν τα σπας συχνα ειναι καλη περιπτωση.Αλλιως θα δεις τις μεμβρανες να χανουν γρηγορα αυτο που εχουν.
 

Antonis_Sp

Senior Member
17 August 2008
536
Αθήνα, Διόνυσος
Re: Απάντηση: MARTIN LOGAN PURITY

Ολα τα μαρτιν απαιτουν: τελικους με μεγαλα σηκωτια να κατεβαινουν στο 1 ομ αιδρωτα.Αν εχεις τετοιο τελικο και αν δεν τα σπας συχνα ειναι καλη περιπτωση.Αλλιως θα δεις τις μεμβρανες να χανουν γρηγορα αυτο που εχουν.

Ναι αλλά είναι ενεργά τα purity :FSGSFGS4:
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Βασικα τα θελω για main ξερω οτι ειναι απαιτητικα ως προς το χωρο αλλα απο την αλλη ως προς τη ισχυ ξερω οτι ειναι ενεργα οπως ειπε και ο Αντωνης.
Ο τελικος που εχω ειναι ο rotel 1075 αλλα δεν σποπευω να τον χρησιμοποιησω για τα M.L.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ακομα δεν εχουν ανεβει τα λαδια στο εκεντροφορο.Ακουσα μαρτιν και πηγε το μυαλο μου στα αλλα
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Απάντηση: MARTIN LOGAN PURITY

Ακομα δεν εχουν ανεβει τα λαδια στο εκεντροφορο.Ακουσα μαρτιν και πηγε το μυαλο μου στα αλλα

Καφέ δεν ήπιαμε? :flipout::flipout:
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τα έχω δοκιμάσει τα Purity ως main σε home cinema. Θα έλεγα ότι δεν εντυπωσιάζουν για χρήση καθαρά τέτοια. Προφανώς θα τα σκέφτηκες επειδή είναι ενεργά και επειδή θα έχεις την ευκαιρία να χαίρεσαι τον ανοιχτό και γλυκό ήχο των πάνελ και σε ακρόαση μουσικής. Δεν αντιλέγω σε αυτό, ειδικά αν λάβουμε υπόψη την προσιτή τιμή τους.

Παρόλ' αυτά το home cinema δε θέλει γλυκύτητες και ωραιοποιήσεις, αλλά αληθοφάνεια και αμεσότητα, με δυνατούς δορυφόρους.

Τα Purity τα δουλεύω τώρα ως μόνιτορ για το pc στο γραφείο. Στο home cinema κινήθηκα αιρετικά, βάζοντας τρία Klipsch Heresy μπροστά, με Aaron προ και τελικό και λαμπάτο OTL για το κεντρικό, και η ευχαρίστηση κατά τη θέαση ταινιών απογειώθηκε σε σύγκριση με την περίοδο που χρησιμοποιούσα τα Purity.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

Τα έχω δοκιμάσει τα Purity ως main σε home cinema. Θα έλεγα ότι δεν εντυπωσιάζουν για χρήση καθαρά τέτοια. Προφανώς θα τα σκέφτηκες επειδή είναι ενεργά και επειδή θα έχεις την ευκαιρία να χαίρεσαι τον ανοιχτό και γλυκό ήχο των πάνελ και σε ακρόαση μουσικής. Δεν αντιλέγω σε αυτό, ειδικά αν λάβουμε υπόψη την προσιτή τιμή τους.

Παρόλ' αυτά το home cinema δε θέλει γλυκύτητες και ωραιοποιήσεις, αλλά αληθοφάνεια και αμεσότητα, με δυνατούς δορυφόρους.

Τα Purity τα δουλεύω τώρα ως μόνιτορ για το pc στο γραφείο. Στο home cinema κινήθηκα αιρετικά, βάζοντας τρία Klipsch Heresy μπροστά, με Aaron προ και τελικό και λαμπάτο OTL για το κεντρικό, και η ευχαρίστηση κατά τη θέαση ταινιών απογειώθηκε σε σύγκριση με την περίοδο που χρησιμοποιούσα τα Purity.

Σ ευχαριστω για την ενημερωση.. πιστευα απλα πως θα μπορουσε να μου καλυψει τις αναγκες τοσο μουσικα οσο και στις ταινιες αλλα απ οτι καταλαβα
ειναι μαλλον καθαρα για δικαναλη οδηγηση
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

Σ ευχαριστω για την ενημερωση.. πιστευα απλα πως θα μπορουσε να μου καλυψει τις αναγκες τοσο μουσικα οσο και στις ταινιες αλλα απ οτι καταλαβα
ειναι μαλλον καθαρα για δικαναλη οδηγηση

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο φίλος _tzo_ άλλωστε μιλάει για μεγαλύτερα ηχεία από τα purity όταν αναφέρεται στα Hersey.

Υπάρχει και κεντρικό ενεργό στη σειρά που μπορεί να χρησιμοποιειθεί και για surround.
Άλλωστε η ίδια η Martin Logan λέει πως είναι και για σινεμά και για μουσική.
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο φίλος _tzo_ άλλωστε μιλάει για μεγαλύτερα ηχεία από τα purity όταν αναφέρεται στα Hersey.

Υπάρχει και κεντρικό ενεργό στη σειρά που μπορεί να χρησιμοποιειθεί και για surround.
Άλλωστε η ίδια η Martin Logan λέει πως είναι και για σινεμά και για μουσική.

Οτι θα παω να τα ακουσω ειναι ξεκαθαρο αλλα και αυτο που ανεφερε ο tzo για αμεσοτητα & αληθοφανεια ισως και να ειναι ετσι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

Οτι θα παω να τα ακουσω ειναι ξεκαθαρο αλλα και αυτο που ανεφερε ο tzo για αμεσοτητα & αληθοφανεια ισως και να ειναι ετσι.

Ασφαλώς.

Για να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα πριν τα ακούσεις, μπορείς να διαβάσεις κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα περί του πως συμπεριφέρεται το ηχείο και ποιες οι διαφορές από ένα ηλεκτροδυναμικού τύπου, στη σελίδα 12 του manual.
Καθώς και πως τοποθετούνται και ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες γενικά.

http://www.gr.martinlogan.com/pdf/manuals/manual_purity.pdf
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

Ασφαλώς.

Για να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα πριν τα ακούσεις, μπορείς να διαβάσεις κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα περί του πως συμπεριφέρεται το ηχείο και ποιες οι διαφορές από ένα ηλεκτροδυναμικού τύπου, στη σελίδα 12 του manual.
Καθώς και πως τοποθετούνται και ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες γενικά.

http://www.gr.martinlogan.com/pdf/manuals/manual_purity.pdf

Σ ευχαριστω
 

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
αν δεν εισαι μεσα στο τριγωνο,και το αυτι σου ειναι πανω απο το πανελ,ξεχνας τα πριμα.το ηχειο δεν το ακους,αν δεν εισαι στη σωστη θεση.αν κανεις πως σηκωθεις ειναι σαν να μην υπαρχει τουιτερ.δλδ δεν μπορεις να κανεις αλλες δουλεις πχ και να παζει το ηχειο.αυτο με ενοχλησε αρκετα.

σηκωνεσε πχ να αλαξεις cd και αυτοματως δεν ακους τιποτα.μονο μπασα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Σωστά είναι αυτά που λες FABIAWRC, αλλά με δύο παρατηρήσεις αν επιτρέπεις.

Το ηχείο ακριβώς γι' αυτό το λόγο έχει μία περιστρεφόμενη βάση στο κάτω μέρος για να μπορείς να το έχεις σε σωστή θέση είτε είσαι όρθιος είτε είσαι καθιστός, και ως γνωστόν, τα ηλεκτροστατικά πάνελ ηχεία έχουν περιορισμένο εύρος στον κάθετο άξονα, δίνοντας όμως ένα πολύ πιο πλούσιο αποτέλεσμα στη θέση ακρόασης.

Αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα το manual γιατί αναφέρει ακριβώς αυτά και μας βοηθά να κατανοήσουμε τις διαφορές.
 

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχει αυτη την ιδιαιτεροτητα το purity.εγω ας πουμε που εχω τα martin logan aerius δεν εχω τετοιο προβλημα οπως και τα αλλα ηχεια της martin.

περα απο αυτο ειναι ενα πολυ αξιολογο ηχειο που κοστιζει πολυ λογικα γιαυτο που παιζει.και παιζει μαγικα!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχει αυτη την ιδιαιτεροτητα το purity.εγω ας πουμε που εχω τα martin logan aerius δεν εχω τετοιο προβλημα οπως και τα αλλα ηχεια της martin.

περα απο αυτο ειναι ενα πολυ αξιολογο ηχειο που κοστιζει πολυ λογικα γιαυτο που παιζει.και παιζει μαγικα!

Έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο panel έχει σε σχέση με αυτά που έχεις.

Τα aerius έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν μεμβράνης από τα purity.

Τα aerius θα μπορούσες να τα συγκρίσεις με μεγαλύτερα όπως τα Vista. Είναι κρίσιμο σημείο η επιφάνεια της μεμβράνης. To purity δεν θεωρείται μεγάλο ML.
Σκέψου ότι είναι το μικρότερο panel (μαζί με το μη ενεργό αδελφάκι του, το Source) στη γκάμα της ML.
 
Last edited:

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Απάντηση: Re: MARTIN LOGAN PURITY

δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχει αυτη την ιδιαιτεροτητα το purity.εγω ας πουμε που εχω τα martin logan aerius δεν εχω τετοιο προβλημα οπως και τα αλλα ηχεια της martin.

περα απο αυτο ειναι ενα πολυ αξιολογο ηχειο που κοστιζει πολυ λογικα γιαυτο που παιζει.και παιζει μαγικα!
ολες οι μεμβρανες το ιδιο "'προβλημα" εχουν..αυστηρο ζεστο σημειο..
και οχι εκταση χαμηλα...αλλα ειναι μαγικα στ αληθεια αν μπορεις να συμβιβαστείς
 
Last edited:

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Έχει να κάνει με το πόσο μεγάλο panel έχει σε σχέση με αυτά που έχεις.

Τα aerius έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν μεμβράνης από τα purity.

Τα aerius θα μπορούσες να τα συγκρίσεις με μεγαλύτερα όπως τα Vista. Είναι κρίσιμο σημείο η επιφάνεια της μεμβράνης. To purity δεν θεωρείται μεγάλο ML.
Σκέψου ότι είναι το μικρότερο panel (μαζί με το μη ενεργό αδελφάκι του, το Source) στη γκάμα της ML.

Πολύ σωστά ! Και εγώ ξεκίνησα με Aerius και με συνοπτικές διαδικασίες περασα σε SL3 μιας και το μεγαλύτεο πανελ σημαίνει καλυτερος ηχος/διασπορα/εικόνα και αφου με ετρωγε ο κ@λος μου περασα σε REQUEST οπου με συνοδεύει εδω και χρόνια με τηις υπεροχες χροιές του! :worshippy: