LPCM ή bitstream?

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Γεια σας παιδια...ξερω οτι πανω κατω αυτο το θεμα εχει ξανασυζητηθει μεσες ακρες αλλα εχουν ακουστει διαφορες αποψεις και τ αποτελεσμα ειναι λιγο αμφιλεγομενο...αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει διαφορα αλλοι παλι οτι υπαρχει.Εχω ενα ps3 fat και ενα yamaha v663.Παιζω με lpcm τα blue ray και θεωρητικα εχω και τα νεα audio formats (dolby true hd ,hd master audio)χωρις απωλειες...Αξίζει να το δωσω για να παρω ps3 slim για να παιρνω bitstream πια τα formats αυτα μιας και ο ενισχυτης μου τα υποστηριζει η θα ναι τα ιδια οπωτε τσαμπα τα λεφτα?! Sorry εκ των προτερων αν το thread ειναι ακυρο...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Δανείζεσαι ένα blu που κάνει bitstream από κάποιον και δοκιμάζεις.

Στον δικό μου a/v υπάρχει διαφορά υπέρ του bitstream.
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Τοσο το lpcm οσο και το bitstream αφορουν αποσυμπιεση και οχι μετατροπη του ηχου. Απο εκει και μετα το ηχητικο αποτελεσμα εξαρταται απο το πως χειριζεται ο ενισχυτης σου καθενα απο αυτα (αν κανει postprocessing και ποσο καλο ειναι κλπ.). Εκει οι ενισχυτες διαφερουν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Τοσο το lpcm οσο και το bitstream αφορουν αποσυμπιεση και οχι μετατροπη του ηχου. Απο εκει και μετα το ηχητικο αποτελεσμα εξαρταται απο το πως χειριζεται ο ενισχυτης σου καθενα απο αυτα (αν κανει postprocessing και ποσο καλο ειναι κλπ.). Εκει οι ενισχυτες διαφερουν.

Ενδιαφέρον. Μπορείς να αναλύσεις λίγο το postprocessing τι ακριβώς αφορά;

Υπάρχουν ενισχυτές που η λειτουργία direct δεν είναι και τόσο direct;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Anyway.

Ας πω τι συμβαίνει στον δικό μου a/v.

Κοιτάζοντας το σχέδιο του SR8002 (στο service manual στη δουλειά) είδα ότι η διαδρομή του σήματος από την είσοδο HDMI πριν καταλήξει στο DAC CS4382A της cirrus logic, περνάει από το DSP Aerius TMS320DA708 της Texas Instruments.

Όταν λοιπόν το σήμα είναι bitstream τότε αυτό αναλαμβάνει την "αποσυμπίεση" σε PCM για να το στείλει στο DAC. Όταν το σήμα είναι PCM, το DSP δεν κάνει τίποτε. Ή μήπως κάνει;

Μήπως αυτή η επιπλέον διαδρομή μέσα από το DSP (έστω και αν αυτό δεν κάνει τίποτε στο σήμα) επηρεάζει;
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Γεια σας παιδια...ξερω οτι πανω κατω αυτο το θεμα εχει ξανασυζητηθει μεσες ακρες αλλα εχουν ακουστει διαφορες αποψεις και τ αποτελεσμα ειναι λιγο αμφιλεγομενο...αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει διαφορα αλλοι παλι οτι υπαρχει.Εχω ενα ps3 fat και ενα yamaha v663.Παιζω με lpcm τα blue ray και θεωρητικα εχω και τα νεα audio formats (dolby true hd ,hd master audio)χωρις απωλειες...Αξίζει να το δωσω για να παρω ps3 slim για να παιρνω bitstream πια τα formats αυτα μιας και ο ενισχυτης μου τα υποστηριζει η θα ναι τα ιδια οπωτε τσαμπα τα λεφτα?! Sorry εκ των προτερων αν το thread ειναι ακυρο...

Εγώ πάντως το έκανα:
Έδωσα την χοντρή & πήρα την λεπτή.
Το αρχικό μέλημα της αλλαγής όμως ήταν να δώ αναμμένο το μπλε λαμπάκι στον DENON.

12102009072-1.jpg


Αυτά τα ψυχολογικά θα μας φάνε.... :slapface:

Χωρίς να υπερβάλω όμως και χωρίς να θέλω να αποπλανήσω κανένα με την γνώμη μου:
Ο ήχος ΑΝΟΙΞΕ, μου φάνηκε ποιό τρισδιάστατος.
Η δοκιμή έγινε με την ίδια ταινία BR με διαφορά μίας μέρας.
Αποκωδικοποίηση: DTS MA - Ενισχυτής: DENON 1910 - Ηχεία: KEF 3005
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα έχω ταυτόχρονα και τους δύο player για να έχω καλύτερη εικόνα.
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Εγώ πάντως το έκανα:
Έδωσα την χοντρή & πήρα την λεπτή.
Το αρχικό μέλημα της αλλαγής όμως ήταν να δώ αναμμένο το μπλε λαμπάκι στον DENON.

12102009072-1.jpg


Αυτά τα ψυχολογικά θα μας φάνε.... :slapface:

Χωρίς να υπερβάλω όμως και χωρίς να θέλω να αποπλανήσω κανένα με την γνώμη μου:
Ο ήχος ΑΝΟΙΞΕ, μου φάνηκε ποιό τρισδιάστατος.
Η δοκιμή έγινε με την ίδια ταινία BR με διαφορά μίας μέρας.
Αποκωδικοποίηση: DTS MA - Ενισχυτής: DENON 1910 - Ηχεία: KEF 3005
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα έχω ταυτόχρονα και τους δύο player για να έχω καλύτερη εικόνα.

Φιλε Christian...και γω το ατιμο το λαμπακι θελω να δω!!!Nα γραφει οτι παιζει...!Απλα πιστευω οτι ενα μηχανημα που ναι φτιαχμενο γι αυτη τη δουλεια (AV ενισχυτης) θα κανει πιο καλη δουλεια...μπορει βεβαια να κανω και λαθος...απλα ειναι τα παραπανω λεφτα που πρεπει να δωσω και οσο να ναι μ αρεσει πιο πολυ η χοντρη σαν εμφανιση απ οτι η λεπτουλα!Αν δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα θα προτιμουσα την γεματουλα...αλλα βλεπεις το λαμπακι μου δεν θ αναψει ποτε!!!Μηπως να παω να παρω ενα blueray player να τελειωνει το θεμα?!Με οριο ομως τα 200 e!οχι ε?!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Φιλε Christian...και γω το ατιμο το λαμπακι θελω να δω!!!Nα γραφει οτι παιζει...!Απλα πιστευω οτι ενα μηχανημα που ναι φτιαχμενο γι αυτη τη δουλεια (AV ενισχυτης) θα κανει πιο καλη δουλεια...μπορει βεβαια να κανω και λαθος...απλα ειναι τα παραπανω λεφτα που πρεπει να δωσω και οσο να ναι μ αρεσει πιο πολυ η χοντρη σαν εμφανιση απ οτι η λεπτουλα!Αν δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα θα προτιμουσα την γεματουλα...αλλα βλεπεις το λαμπακι μου δεν θ αναψει ποτε!!!Μηπως να παω να παρω ενα blueray player να τελειωνει το θεμα?!Με οριο ομως τα 200 e!οχι ε?!

Αυτή είναι και η αίσθηση των περισσοτέρων τελικά. Ότι ένας A/V που είναι φτιαγμένος για αυτή τη δουλειά, μάλλον την κάνει καλύτερα.

Δες το LG BD370 στα χρήματα που είπες.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Με τον όρο Bitstream εννοούμε κωδικοποιημένη μεταφορά δεδομένων που περιλαμβάνουν πολυκάναλο ήχο σε συγκεκριμένο format π.χ. Dolby Digital.
Επιλέγοντας λοιπόν Bitstream στο player, έχουμε την κωδικοποιημένη αυτή ροή δεδομένων αυτούσια στον ενισχυτή ο οποίος αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση στα διακριτά κανάλια.
Επιλέγοντας PCM, η αποκωδικοποίηση γίνεται στο player και έχουμε μεταφορά δεδομένων στον ενισχυτή με την μορφή πολυκάναλου PCM το οποίο είναι σύστημα μεταφοράς ψηφιακών δεδομένων. Το PCM βασίζεται στον αριθμό των bit και στην συχνότητα δειγματοληψίας. Ετσι σε ένα απλό CD χρησιμοποιείται η τεχνολογία PCM 16bit/44,1 KHz ενώ στα Blue Ray 24bit/96 KHz ενώ νομίζω ότι μπορεί να φτάσει στα 192 KHz/24bit.
Τώρα το ότι όταν η αποκωδικοποίηση γίνεται στον ενισχυτή το αποτέλεσμα είναι καλύτερο, πιθανόν να οφείλεται στους decoders του ενισχυτή οι οποίοι ίσως να είναι καλύτεροι απ' αυτούς που χρησιμοποιεί ένα player όπως το ps3.
Επίσης έχει ενδιαφέρον να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχουμε εάν χρησιμοποιήσουμε ένα πολύ ακριβότερο player π.χ. Pioneer LX-91
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Αυτή είναι και η αίσθηση των περισσοτέρων τελικά. Ότι ένας A/V που είναι φτιαγμένος για αυτή τη δουλειά, μάλλον την κάνει καλύτερα.

Δες το LG BD370 στα χρήματα που είπες.

Φαινεται πολυ καλο...με θεματα οπως αναβαθμιση σε firmware και τετοια?εχει την δυνατοτητα αυτη?Γιατι μου βγαινει ακριβως οσο και η διαφορα περιπου που πρεπει να δωσω για να παρω το slim...απλα με το ps3 αναβαθμιζεται συνεχεια και δεν υπαρχει προβλημα...Πολυ "ωραιο" παντως...!Μην ξεχναμε και τον waf παραγοντα ε?!
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Φιλε Christian...και γω το ατιμο το λαμπακι θελω να δω!!!Nα γραφει οτι παιζει...!Απλα πιστευω οτι ενα μηχανημα που ναι φτιαχμενο γι αυτη τη δουλεια (AV ενισχυτης) θα κανει πιο καλη δουλεια...μπορει βεβαια να κανω και λαθος...απλα ειναι τα παραπανω λεφτα που πρεπει να δωσω και οσο να ναι μ αρεσει πιο πολυ η χοντρη σαν εμφανιση απ οτι η λεπτουλα!Αν δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα θα προτιμουσα την γεματουλα...αλλα βλεπεις το λαμπακι μου δεν θ αναψει ποτε!!!Μηπως να παω να παρω ενα blueray player να τελειωνει το θεμα?!Με οριο ομως τα 200 e!οχι ε?!

Εγώ προσωπικά φίλε μου το PS3 δεν θα το άλλαζα με κανένα.
Αυτό όχι γιατί έχει και καλά την καλύτερη εικόνα
ή ότι παίζω άμα και τι παιχνίδια με αυτό.
Αλλά γιατί αναμφισβήτητα έχει της καλύτερες multimedia δυνατότητες από κάθε άλλο player.
Έχει την δομή που μόνο σε ένα pc βρίσκεις με μεγάλη ευκολία χρήσης.
Δεν ξέρω με το PS3 έχω βολευτεί και δεν θέλω να το αλλάξω με κανένα άλλο BD.
Το μόνο μου θέμα ήταν η αποκωδικοποίηση και αυτό λύθηκε τώρα με το slim.
Και η λύση που σου προτείνει όμως ό Pleo είναι λογική.
Αν πεις ότι για την αλλαγή αυτή θα δαπανήσεις πάνω κάτω 100euro
με 180euro παίρνεις το LG και κρατάς και το PS3.
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Εγώ προσωπικά φίλε μου το PS3 δεν θα το άλλαζα με κανένα.
Αυτό όχι γιατί έχει και καλά την καλύτερη εικόνα
ή ότι παίζω άμα και τι παιχνίδια με αυτό.
Αλλά γιατί αναμφισβήτητα έχει της καλύτερες multimedia δυνατότητες από κάθε άλλο player.
Έχει την δομή που μόνο σε ένα pc βρίσκεις με μεγάλη ευκολία χρήσης.
Δεν ξέρω με το PS3 έχω βολευτεί και δεν θέλω να το αλλάξω με κανένα άλλο BD.
Το μόνο μου θέμα ήταν η αποκωδικοποίηση και αυτό λύθηκε τώρα με το slim.
Και η λύση που σου προτείνει όμως ό Pleo είναι λογική.
Αν πεις ότι για την αλλαγή αυτή θα δαπανήσεις πάνω κάτω 100euro
με 180euro παίρνεις το LG και κρατάς και το PS3.

Mα ουτως η αλλως ενα ps3 θα εχω!Οτι και να γινει!Απλα το θεμα ειναι οτι ή θα δωσω το παλιο και θα παρω το καινουριο με 250 gb σκληρο απο τον 80gb που χω τωρα και bitstream πλεον dolby true κτλ ή κραταω το παλιο και περα τα χριστουγεννα παιρνω ενα BD player...το LG πολυ καλη επιλογη φαινεται...Aν και θα ναι μια hdmi θυρα που πρεπει να βολεψω στον yamaha...Ολα του γαμου δυσκολα!!
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Πρόταση:
Για mkv έχεις κάτι?
Κανένα WD - Egreat - Popcorn.
Αν όχι παίρνεις το LG που θα σου χρησιμεύει και σε αυτό και κρατάς και το fat.
Αν έχεις πάλι κάτι για mkv δίνεις το fat και παίρνεις το slim
μαζί με το μπλε λαμπάκι στον Yamaha.:2thumb22sup:
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Πρόταση:
Για mkv έχεις κάτι?
Κανένα WD - Egreat - Popcorn.
Αν όχι παίρνεις το LG που θα σου χρησιμεύει και σε αυτό και κρατάς και το fat.
Αν έχεις πάλι κάτι για mkv δίνεις το fat και παίρνεις το slim
μαζί με το μπλε λαμπάκι στον Yamaha.:2thumb22sup:

Κοιτα ... για mkv δεν εχω τιποτα...!Απλα δεν ασχολουμαι μ αυτο το format και πολυ...αλλα καλο ειναι να σαι καλυμενος κι απο αυτο!Λογικα η καλυτερη επιλογη ειναι το ξεχωριστο player...και το ps3 δεν ταλαιπωρεις και παιρνεις και οτι πρεπει να παρεις απο το αρμοδιο κομματι...
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Σωστό και αυτό.
Το σίγουρο είναι κατά την γνώμη ότι η αποκωδικοποίηση πρέπει να γίνεται από τον ενισχυτή και όχι από το player.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Re: Απάντηση: LPCM ή bitstream?

Φαινεται πολυ καλο...με θεματα οπως αναβαθμιση σε firmware και τετοια?εχει την δυνατοτητα αυτη?Γιατι μου βγαινει ακριβως οσο και η διαφορα περιπου που πρεπει να δωσω για να παρω το slim...απλα με το ps3 αναβαθμιζεται συνεχεια και δεν υπαρχει προβλημα...Πολυ "ωραιο" παντως...!Μην ξεχναμε και τον waf παραγοντα ε?!

To BD370 αναβαθμίζεται συνεχώς (έχω κάνει τρεις ή τέσσερις μέχρι τώρα) μέσω ethernet. To συνδέεις στο modem και τσεκάρει μόνο του αν υπάρχει αναβάθμιση και σε ρωτάει αν αυτή θέλεις να γίνει.

Το slim όμως είναι πλέον πολύ καλή επιλογή και αυτό. Αν πουλήσεις το fat, τότε να πάρεις το slim. Αν το κρατήσεις, τότε δες το BD370.
 

proteas78

Established Member
29 October 2008
118
Φιλε Pleo το bd 390 λεει οτι παιζει αρχεια που βρισκονται σε εξωτερικο σκληρο(multirama site) ισχυει αυτο?το ιδιο ισχυει και για το 370?Μηπως...λεω μηπως...παιζει και flac?!Aυτο θα ηταν τελειο!!!!
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Και για να πούμε και δύο λόγια για το PS3 slim
σε σχέση με το bitstream για να μην ανοίγουμε άλλο θέμα.

Λοιπόν όπως είπα δεν είχα την δυνατότητα να έχω και τα δύο player δίπλα - δίπλα για να κάνω την σύγκριση,
αλλά φρόντισα να παρακολουθήσω την ίδια ταινία με διαφορά μίας μέρας.

Το αποτέλεσμα υπέρ του slim.
Η αποκωδικοποίηση που έκανε ο Denon είχε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
Ο ήχος στα κανάλια ξεχώριζε καλύτερα και όπως είπα μου φάνηκε πιο τρισδιάστατος.

Σε μία σκηνή που υπήρχε μουσικό κομμάτι ο διαχωρισμός ήταν εντυπωσιακά ευδιάκριτός
κάτι που δεν μου είχε κάνει εντύπωση όταν την είχα δει με το fat.

Συνολική εικόνα που με έδωσε το slim είναι ότι αξίζει η αγορά του σίγουρα για κάποιον που δεν έχει BD
ή ακόμα και για όποιους θέλουν να βλέπουν λαμπάκια..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,712
Αθήνα
Φιλε Pleo το bd 390 λεει οτι παιζει αρχεια που βρισκονται σε εξωτερικο σκληρο(multirama site) ισχυει αυτο?το ιδιο ισχυει και για το 370?Μηπως...λεω μηπως...παιζει και flac?!Aυτο θα ηταν τελειο!!!!

Με κανα 250άρι παίρνεις το 390 που δεν έχει περιορισμό (1Τ) σε αυτό που βλέπει στη USB (σκληρό κλπ). Και το 370 παίζει mkv, αλλά περιορίζεται από το fat32 που πρέπει να είναι φορμαρισμένος ο δίσκος ή το stick.

Επίσης το 390 αναπαράγει ασύρματα αρχεία από το PC.

flac, όχι.

Και κάτι που ήθελα να πω πριν. Γνωρίζω πολλούς που αλλάξαν ενισχυτή (έστω μεταχειρισμένο) για να πάνε από το LPCM στο bitstream. E, δεν μπορεί να ήταν όλοι ψυχάκηδες με τα λαμπάκια στην οθόνη του A/V. :D