Το μυστήριο του πλανόδιου βιολιτζή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Εδώ δεν είναι θέση γιά μουσικά βιντεοκλιπ, δεχτείτε το όμως, μιά και αυτό δεν είναι ένα απλό βιντεοκλιπ.
Είναι μια μικρή post humous αναφορά σε ένα φίλο.

Το μουσικό απόσπασμα προέρχεται από τον δίσκο A-priori τον πρώτο και μοναδικό του συγκροτήματος που κυκλοφόρησε σε ελάχιστα (1000) αντίτυπα από την εταιρεία Anokato Records πριν από σχεδόν 24 χρόνια.
"Το μυστήριο του πλανόδιου βιολιτζή" είναι ένα από τα κομμάτια που πραγματικά δείχνουν την μελαγχολική αλλά περήφανη πλευρά του ύφους του κιθαρίστα Γιώργου Κωνσταντινίδη. Μια μόνο από τις όψεις που θα ανακάλυπτε ο ανυποψίαστος νέος ακροατής ή ο γνώστης της μουσικής jazz σκηνής της Θεσσαλονίκης του τέλους της δεκαετίας του 70 και αρχών του 80.
Το κομμάτι σε ταξιδεύει σε κόσμους άγνωστους αφήνοντάς σε με τα ηχοχρώματά του να νοιώθεις σιγουριά και έλειψη φόβου γιά το άγνωστο αυτό. Ενα μικρό ταξίδι. Κάπου πιό μακρυά, οικεία, άγνωστα, κοντά σου.

Μικρό δείγμα της δουλειάς του. Σήμερα που ο δίσκος είναι μάλλον δυσεύρετος τα δείγματα αυτά είναι πολύτιμες μαρτυρίες.
Δεν είναι κανονική παρουσίαση, αλλά, ξέρω, έχω υποσχεθεί κανονικό αφιέρωμα και στο δίσκο αυτό αλλά και στο συγκρότημα, όπου αφιέρωσα και εγώ σχεδόν εννιά από τα πιό δημιουργικά μου χρόνια.

http://www.youtube.com/user/lesalon2#p/a/u/2/8aluvS5szbc


Σε δυό μέρες κλείνουν 5 μήνες που ο Γιώργος έφυγε από κοντά μας.
AK004.jpg
 
Last edited by a moderator:
27 June 2006
7,771
Re: Το μυστήριο του πλανώδιου βιολιτζή

μοναδικός ήχος στη κιθάρα..


κάποια πράγματα δύσκολα συνειδητοποιούνται-bye-