Η "Επιστημονική Φαντασία" και οι κατηγορίες της

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ανοίγω αυτό το νήμα για να καταθέσω έναν προβληματισμό μου και τις σκέψεις που έκανα γι αυτόν.

Παράλληλα, νομίζω πως είναι θέμα που θα δώσει τροφή σε συζήτηση και κατάθεση απόψεων από πολλούς. Νομίζω άλλωστε πως από μόνο του είναι ένα θέμα που έχει πολλούς θιασώτες. Όχι πως δεν έχει ξανασυζητηθεί η "Επιστημονική Φαντασία", κάθε άλλο θα έλεγα. Αλλά να, θα ήθελα να την κατηγοριοποιήσουμε - αν γίνεται - και να δούμε αν συμφωνούμε κι όλας.

Ξεκινάω πρώτος, λοιπόν:

1η Κατηγορία: Διαστημικά. Οι ταινίες εκείνες που το σενάριο, και η γενική εικόνα που προκύπτει, έχει σαν βασικό χώρο ανάπτυξής της το διάστημα, κάποιους άλλους πλανήτες, τα διαστημόπλοια και τα ταξείδια τους, κ.ο.κ.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα:
- Τα Star Wars
- Το 2001
- Ο Κόκκινος Πλανήτης
- Τα Star Trek(s)
- Τα Babylon κλ.π., κλπ.

2η Κατηγορία: Οι Μελλοντικοί Κόσμοι. Εδώ κάποιες ταινίες μπορεί να εντάσσονται ΚΑΙ στην παραπάνω κατηγορία, αλλά βασικά θα ήθελα να εντάξω εδώ ταινίες που ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ σαν έννοια υπεισέρχεται συμπληρωματικά (όπου και όταν υπεισέρχεται), και δεν αποτελεί το βασικό μέρος του έργου. Παραδείγματα:
- Forbidden Planet (1956)
- Η 6η Μέρα (The 6th Day)
- Ολική Επαναφορά (Total Recall)
- Όλα τα Robocop
- Εγώ, το Ρομπότ (I, Robot)
- Υδάτινος Κόσμος (Waterworld)
- Όλα τα Mad Max κλπ., κλπ.

3η Κατηγορία. Οι ταινίες με Τέρατα, Μεταλλάξεις κλπ. Παραδείγματα:
- Όλα τα Jurassic Park
- Η Μύγα (και στη νεότερη αλλά και στην παλαιότερη έκδοση)
- Godzilla
- King Kong (και οι δυο εκδόσεις - νομίζω ότι υπάρχει και μια πολύ παλιά B/W)
- Cloverfield κλπ.
(όποιος θυμάται κάποια άλλη ταινία με σημαντική παρουσία στην διεθνή σκηνή, ας την παραθέσει, εμένα δεν μούρχεται τώρα)

4η Κατηγορία. Οι ταινίες με εξωγήϊνους, στον παρόντα χρόνο. Παραδείγματα:
- Στενές Επαφές 3ου Τύπου
- Επαφή
- Ε.Τ.
- The Day the Earth Stood Still (1951)
- Όταν η Γη Σταματήσει - Ρημέϊκ του παραπάνω (The Day the Earth Stood Still) (2008)
- Ημέρα Ανεξαρτησίας
- Ο Πόλεμος των Κόσμων κλπ., κλπ.

5η Κατηγορία. ΟΙ Τανίες των Υπερ-Ηρώων. Παραδείγματα:
- Όλα τα Superman
- Όλα τα Batman
- Όλα τα Spiderman
- Όλα τα Hellboy
- Όλα τα X-men
- Όλα τα Transformers
- Όλα τα Hulk κλπ. κλπ.

Αυτές προς το παρόν τις κατηγορίες έχω στο μυαλό μου. Φυσικά, η κατηγοριοποίηση ήταν αποκλειστικά δική μου και βέβαια δεν διεκδικώ ούτε το αλάθητο ούτε την μοναδικότητα. Απλά βάζω ζήτημα προς συζήτηση. Αν κάποιος νομίζει πως είναι ενδιαφέρον, ιδού πεδίον συζητήσεως λαμπρόν.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Η θαυμάσια (κατά τη γνώμη μου) ταινία του John Carpenter του 1982 "The Thing" καθώς και η original της ταινία του '51 μπορούν να καταταχθούν στην κατηγορία 2 ή στην 3 (αφού το τέρας είναι εξωγήινο).
Θα μπορούσε να υπάρξει και μια άλλη κατηγορία που σε αυτή θα μπορούσαν να ενταχθούν ταινίες όπως το The day after tomorrow, το 2012 ή και το Armageddon, δηλαδή ταινίες που δεν είναι ακριβώς της κατηγορίας "φυσικών καταστροφών όπως το Earthquake, ή το Twister και Dante's peak" αλλά είναι περισσότερο "επιστημονικοφανείς" βασίζοντας το σενάριό τους σε κάτι που υπό κάποιες προϋποθέσεις θεωρητικά θα μπορούσε να συμβεί.
 
Κάποια ακόμα

...........
3η Κατηγορία. Οι ταινίες με Τέρατα, Μεταλλάξεις κλπ. Παραδείγματα:
- Όλα τα Jurassic Park
- Η Μύγα (και στη νεότερη αλλά και στην παλαιότερη έκδοση)
- Godzilla
- King Kong (και οι δυο εκδόσεις - νομίζω ότι υπάρχει και μια πολύ παλιά B/W)
- Cloverfield κλπ.
(όποιος θυμάται κάποια άλλη ταινία με σημαντική παρουσία στην διεθνή σκηνή, ας την παραθέσει, εμένα δεν μούρχεται τώρα)

Εδώ μπορούν να προστεθούν και οι ταινίες:
- The Thing from another world (1951)
- Το Ρημέϊκ The Thing (1982)
- Και βέβαια όλα τα Alien
- κ.α.

Τα παραπάνω μπορούν να ενταχθούν και στη 4η Κατηγορία, αλλά τους ταιριάζει περισσότερο αυτή, γιατί οι "τερατώδεις" ταινίες είναι ένα ξεχωριστό είδος. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Θα έλεγα πως υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτή που ασχολείται με την ηθική της επιστήμης στο μέλλον. Περισσότερο εκεί ταιριάζουν ταινίες σαν το gatacca, το blade runner (καλά αυτό είναι πάνω από όλα noir αλλά τέλος πάντων), το A.I., το metropolis του Fritz Lange, το minority report, το altered states και ίσως και το 2001 a space odyssey (με αρκετές επιφυλάξεις).
 
Θα έλεγα πως υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτή που ασχολείται με την ηθική της επιστήμης στο μέλλον. Περισσότερο εκεί ταιριάζουν ταινίες σαν το gatacca, το blade runner (καλά αυτό είναι πάνω από όλα noir αλλά τέλος πάντων), το A.I., το metropolis του Fritz Lange, το minority report, το altered states και ίσως και το 2001 a space odyssey (με αρκετές επιφυλάξεις).

Σωστός! Αν και θα έλεγα πως το Α.Ι. ταιριάζει μάλλον πιο πολύ στην δεύτερη, όπως η 6η Μέρα. Αλλά συμφωνώ γενικά. Η κατάταξη της μιας ή της άλλης είναι μάλλον θέμα οπτικής γωνίας, παρά συγκεκριμένης και αρτηριοσκληρωτικής κατηγοριοποίησης.

Νομίζω.

Εγκρίνω και επαυξάνω, πάντως.:SFGSFGSF:

Άλλος;
 
Η θαυμάσια (κατά τη γνώμη μου) ταινία του John Carpenter του 1982 "The Thing" καθώς και η original της ταινία του '51 μπορούν να καταταχθούν στην κατηγορία 2 ή στην 3 (αφού το τέρας είναι εξωγήινο).
Θα μπορούσε να υπάρξει και μια άλλη κατηγορία που σε αυτή θα μπορούσαν να ενταχθούν ταινίες όπως το The day after tomorrow, το 2012 ή και το Armageddon, δηλαδή ταινίες που δεν είναι ακριβώς της κατηγορίας "φυσικών καταστροφών όπως το Earthquake, ή το Twister και Dante's peak" αλλά είναι περισσότερο "επιστημονικοφανείς" βασίζοντας το σενάριό τους σε κάτι που υπό κάποιες προϋποθέσεις θεωρητικά θα μπορούσε να συμβεί.

Το ίδο φυσικά ισχύει και για το παραπάνω!:SFGSFGSF:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Θα έλεγα πως υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτή που ασχολείται με την ηθική της επιστήμης στο μέλλον. Περισσότερο εκεί ταιριάζουν ταινίες σαν το gatacca, το blade runner (καλά αυτό είναι πάνω από όλα noir αλλά τέλος πάντων), το A.I., το metropolis του Fritz Lange, το minority report, το altered states και ίσως και το 2001 a space odyssey (με αρκετές επιφυλάξεις).

Φώτη, μάλλον περιγράφεις στο περίπου το κυβερνοπάνκ...

Το Blade Runner και το Brazil εκεί θα τα κατέτασσα...
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Η "Επιστημονική Φαντασία" και οι κατηγορίες της

Το ΒΡΑZIL και το 12 monkeys σε ποια κατηγορια πανε αραγε ?

Και τις δύο ταινίες που μου αρέσουν πολύ θα τις έβαζα στην κατηγορία "Τρικυμία εν κρανίω" :flipout::flipout:
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Απάντηση: Η "Επιστημονική Φαντασία" και οι κατηγορίες της

Το ΒΡΑZIL και το 12 monkeys σε ποια κατηγορια πανε αραγε ?

To 12 Monkeys το είχα και αυτό στο μυαλό μου όταν έγραφα αυτά περί ηθικοπλαστικής ματιάς στην επιστήμη στο μέλλον. Το αγαπημένο μου brazil όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σε κάποια κατηγορία scifi μιας και το μόνο που κάνει είναι μια προβολή της εποχής του στο μελλον. Αυτό από μόνο του δεν φτάνει. Αν έπρεπε να το κατατάξω κάπου θα το κατέτασσα παρέα με το V for Vendetta στις αμιγώς πολιτικές ταινίες.
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Τα δικα μου αγαπημενα (μακραν) δεν ανηκουν σε καμμια απο αυτες τις κατηγοριες!!
Διαφωνω οτι το 2001 ειναι διαστημικη ταινια, απλως εχει διαστημικο decor. Οπως και το Solaris εχουν βαθια υπαρξιακο χαρακτηρα και καταπιανονται με αναπαντητα πρωτογενη ερωτηματα της προελευσης, της εξελιξης και της σχεσης του ανθρωπου με ανωτερες δυναμεις.
Στο ιδιο μοτιβο η πολυ καλη Contact
e
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Η "Επιστημονική Φαντασία" και οι κατηγορίες της

To 12 Monkeys το είχα και αυτό στο μυαλό μου όταν έγραφα αυτά περί ηθικοπλαστικής ματιάς στην επιστήμη στο μέλλον. Το αγαπημένο μου brazil όμως δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σε κάποια κατηγορία scifi μιας και το μόνο που κάνει είναι μια προβολή της εποχής του στο μελλον. Αυτό από μόνο του δεν φτάνει. Αν έπρεπε να το κατατάξω κάπου θα το κατέτασσα παρέα με το V for Vendetta στις αμιγώς πολιτικές ταινίες.
Εγώ προτείνω όλες οι ταινίες που βασίζονται σε Philip K Dick, να καταταχτούν είτε στη δική τους κατηγορία, είτε στο alternate realities. -bye-
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τα δικα μου αγαπημενα (μακραν) δεν ανηκουν σε καμμια απο αυτες τις κατηγοριες!!
Διαφωνω οτι το 2001 ειναι διαστημικη ταινια, απλως εχει διαστημικο decor. Οπως και το Solaris εχουν βαθια υπαρξιακο χαρακτηρα και καταπιανονται με αναπαντητα πρωτογενη ερωτηματα της προελευσης, της εξελιξης και της σχεσης του ανθρωπου με ανωτερες δυναμεις.
Στο ιδιο μοτιβο η πολυ καλη Contact
e
Κοίτα να δεις που συμφωνώ με όλες τις απόψεις lol


Μια λίγο πιο ξεκάθαρη κατηγορία πάντως θα μπορούσαν να είναι οι Space Operas.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
- King Kong (και οι δυο εκδόσεις - νομίζω ότι υπάρχει και μια πολύ παλιά B/W)

Ε, όχι και νομίζεις!!!
Μιλάμε μακράν η καλλίτερη και από τις τρεις.
Ρίξε και μια ματιά στην παρουσίαση που της έχω κάνει εδώ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Παιδιά το νήμα θα πάει στις 100+ σελίδες οπότε πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να φαίνοντε οι κατηγορίες με όλες τις ταινίες σε ένα ποστ/κατάλογο...

Το 'σκάφος του τρόμου' που θα μπεί? (οέο!)
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Ε, όχι και νομίζεις!!!
Μιλάμε μακράν η καλλίτερη και από τις τρεις.
Ρίξε και μια ματιά στην παρουσίαση που της έχω κάνει εδώ.

Να παραθέσω και την σχετική βαθμολογία του IMBd


King Kong (2005) 7,6
King Kong (1976) 5,6
King Kong (1933) 8,1

Όσο για τους υπότιτλους που έφτιαξα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τους βρει εδώ
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Να διευκρινίσουμε ακόμα ότι μεταφυσικά θέματα δεν εντάσσονται στην επιστημονική φαντασία.
Έτσι, ενώ τα έργα Δράκουλας και Φρανκεστάιν ανήκουν στην κατηγορία των τεράτων, μόνο το δεύτερο εντάσσεται και στην κατηγορία της επιστημονικής φαντασίας.
 
King Kong 1933

Ε, όχι και νομίζεις!!!
Μιλάμε μακράν η καλλίτερη και από τις τρεις.
Ρίξε και μια ματιά στην παρουσίαση που της έχω κάνει εδώ.

Σ' ευχαριστώ. Απλά η μνήμη μου δεν με βοηθούσε όταν έγραφα το post.
Συμφωνώ απόλυτα με την αξιολόγηση που της δίνεις.

Είπες πως την πέτυχες κάπου σαν ταινία ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ.

Ήταν σε DVD ή σε VHS?
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: King Kong 1933

Σ' ευχαριστώ. Απλά η μνήμη μου δεν με βοηθούσε όταν έγραφα το post.
Συμφωνώ απόλυτα με την αξιολόγηση που της δίνεις.

Είπες πως την πέτυχες κάπου σαν ταινία ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ.

Ήταν σε DVD ή σε VHS?

Προφανώς ο φίλος oldman εννοεί ότι την πέτυχε από κάπου στο internet (.avi ή divx) χωρίς υποτίτλους και αφού την μετέφρασε εξ'ακοής έφτιαξε δικούς του υποτίτλους. -bye-