Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ολοι γραφουν διδυραμβικες κριτικες εδω για την εν λογω μαρκα και ενω ειχα καταληξει στα Focal Dome λεω να εξετασω και το φαινομενο αυτο. Απο αυτα που πηρε ο argi και ειδα μερικες φωτογραφιες εiναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! και δυστυχως απο τις φωτογραφιες του σαιτ δεν καταλαβαινεις το μεγεθος τους.

Οποτε ποια σειρα ηχειων 5.1 προτεινεται για εναν χωρο 15τμ (5χ3) να διευκρινισω οτι στο χωρο εχω μονο 2 πολυθρονες

εγω βλεπω αυτα
Theater 8 THX Ultra 2 "complete set"

System 5 THX Select 2

τα οποια ειναι κ στο ιδιο κοστος περιπου


Παντως το μεγαλυτερο μου ερωτημα ειναι αν σε τετοιο χωρο βαζουμε ηχεια δαπεδου ή παμε σε μικρα τυπου Focal Dome ή βασεις?

Σας παρακαλω βοηθειστε σε αυτο το ερωτημα γιατι απο αυτο εξαρτωνται ολα:worshippy:

Εχω διαβασει και αυτο το ποστ Μικροί χώροι - πώς τους αντιμετωπίζουμε; και οτι αλλο σχετικο αλλα ειλικρινα ακρη δεν βρηκα.:bang:
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Τα συγκεκριμένα δεν κάνουν για τόσο μικρό χώρο,και τον διπλάσιο χώρο να έχεις είναι πολύ υπερβολικά,μόνο το sub να παίξει θα σπάσουν οι πόρτες.-bye-

Θα ακούς τρελό μπουμάρισμα ειδικά αν είναι άδειος ο χώρος (δυό πολυθρόνες) και ο ήχος θα αντανακλάται πάντου και θα νομίζεις ότι θέλει να σε σκοτώσει.

Επειδή έχω λίγο πιο μεγάλο χώρο ως υπνοδωμάτιο και έχω δοκιμάσει διάφορα,προσωπικά μου αρέσει το πως ακούγονται ηχεία δαπέδου με διπλά woofer κτλ,αλλά σε τέτοιο χώρο θα σου πρότεινα ηχεία τύπου teufel theater 80 σε βάσεις που τα βάζεις εύκολα σε τέτοιο χώρο.

Αν θες την γνώμη μου πάντως,αν και ο χώρος για δορυφόρους τύπου focal dome θα έκανε,μην πας σε δορυφόρους γιατί θα λείπουν οι χαμηλές στα ηχεία και προσωπικά σε εμένα τουλάχιστον,άλλο να γίνεται πχ έκρηξη και να την νιώθω και απ'το ηχείο δίπλα μου και απ'το sub παραπέρα,και άλλο να την παίζει το sub και δίπλα μου να έρχονται μόνο υψηλομεσαίες.Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.:BDGBDGB53:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Το τι ηχεια θα βαλεις στο χωρο σου εχουν να κανουν με πολλα πραματα.Οσο αφορα το σπασιμο της πορτας εγω δηλαδη με το μεγαλο hteater 10 επρεπε να ημουν αστεγος εδω και καιρο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

Τα συγκεκριμένα δεν κάνουν για τόσο μικρό χώρο,και τον διπλάσιο χώρο να έχεις είναι πολύ υπερβολικά,μόνο το sub να παίξει θα σπάσουν οι πόρτες.-bye-

Θα ακούς τρελό μπουμάρισμα ειδικά αν είναι άδειος ο χώρος (δυό πολυθρόνες) και ο ήχος θα αντανακλάται πάντου και θα νομίζεις ότι θέλει να σε σκοτώσει.

Επειδή έχω λίγο πιο μεγάλο χώρο ως υπνοδωμάτιο και έχω δοκιμάσει διάφορα,προσωπικά μου αρέσει το πως ακούγονται ηχεία δαπέδου με διπλά woofer κτλ,αλλά σε τέτοιο χώρο θα σου πρότεινα ηχεία τύπου teufel theater 80 σε βάσεις που τα βάζεις εύκολα σε τέτοιο χώρο.

Αν θες την γνώμη μου πάντως,αν και ο χώρος για δορυφόρους τύπου focal dome θα έκανε,μην πας σε δορυφόρους γιατί θα λείπουν οι χαμηλές στα ηχεία και προσωπικά σε εμένα τουλάχιστον,άλλο να γίνεται πχ έκρηξη και να την νιώθω και απ'το ηχείο δίπλα μου και απ'το sub παραπέρα,και άλλο να την παίζει το sub και δίπλα μου να έρχονται μόνο υψηλομεσαίες.Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.:BDGBDGB53:
Καταλαβαινω απολυτος (εχω τα αθλια Logitech Ζ5500) απλα θελω να ξερω αν μπορω να βαλω δαπεδου σε αυτον τον χωρο, αν δηλαδη δεν ειναι υπερβολη και οτι τυπου βάσεις ή τυπου δορυφόρου θα ειναι υπεραρκετα! Το οπτικο/αισθητικο δεν με απασχολει ιδιαιτερα αρκει να ακουγονται σωστα.

Το τι ηχεια θα βαλεις στο χωρο σου εχουν να κανουν με πολλα πραματα.
Μηπως θα μπορουσατε να διευκρινησετε?
Τα εχετε συνδεσει τα theater 10? εντυπωσεις?
παρακολουθω το νημα οπου διαμορφωνεται τον χωρο σας-bye-

Καμια αλλη γνωμη?
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Μηπως θα μπορουσατε να διευκρινησετε?

τα ειχα σε 12 τμ και παιζαν μια χαρα,με φροντισμενο χωρο μεν αλλα τις χειροτερες δυνατες διαστασεις.
Πριν ειχαν ενα σετ jamo d7 και ενα 15ιντσο σαμπ της earthquake


Τα εχετε συνδεσει τα theater 10? εντυπωσεις?

ισα να στρωσει χωρις τελικο και οντισι και ο ηχος ηταν εξαιρετικος

παρακολουθω το νημα οπου διαμορφωνεται τον χωρο σας

σε καμμια βδομαδα θα ειναι ετοιμο αν ολα πανε καλα

Καμια αλλη γνωμη?

μπατζετ και ενισχυτης ?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

μπατζετ και ενισχυτης ?
Μεχρι 3500ε για ηχεια.
Ενισχυτης κανας Denon 4310, Pionner LX82 ή Onkyo 5007
εκτος και αν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα (μεχρι 2200ε) κατι καλυτερο απο αυτους κ δεν γνωριζω...

Το μονο αρνητικο με τα Teufel ειναι να μην ειναι τεραστια -γιατι απο τις φωτογραφιες δεν καταλαβαινω το μεγεθος- κ δεν εχω χωρο να τα βαλω..
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

Μεχρι 3500ε για ηχεια.
Ενισχυτης κανας Denon 4310, Pionner LX82 ή Onkyo 5007
εκτος και αν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα (μεχρι 2200ε) κατι καλυτερο απο αυτους κ δεν γνωριζω...

Το μονο αρνητικο με τα Teufel ειναι να μην ειναι τεραστια -γιατι απο τις φωτογραφιες δεν καταλαβαινω το μεγεθος- κ δεν εχω χωρο να τα βαλω..

εντασεις που θα ηθελες να ακους?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

εντασεις που θα ηθελες να ακους?
Μεχρι να ματωσουν τα τυμπανα κ να κανουν χαρακιρι οι γειτονες:violent-smiley-008:


Ενταξει ειμαι σε πολυκατοικια μεν αλλα ειναι οροφοδιαμερισμα (ειμαι στον τελευταιο οροφο, 4ος) και οι απο κατω μου στον 3ο ειναι :afro::twoguns::Banane0::drummer: αφρο - γκανγκστερ - παρτυ ανιμαλς, το ιδιο και στο 2ο..στον 1 παιζει η σπιτονοικοκοιρα (δεν ακουει καλα, ευτυχως-bye-) αλλα εχει και την ανυπαντρη κορη της που ακουει...ακομα...:flipout::flipout:

Βεβαια δεν ξερω απο τις διλανες πολυκατοικιες τι γινεται μιας κ η οικοδομη ειναι παλια και ουσιαστικα δεν υπαρχει ηχομονοση..

Αλλα το νοικιαζω και μπορει το καλοκαιρι να φυγω κ ισως παω σε καλυτερο κ μεγαλυτερο χωρο..
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
3X5 και Theater 8 THX Ultra 2, θεωρω οτι ειναι tooooo much.
Για να τα ακουσεις τοσο ωστε να "την ακουσεις" εκτιμω οτι ειναι αδυνατον σε αυτον τον χωρο, τουλαχιστον χωρις σοβαρη (σε ευρω) επεμβαση στην ακουστικη του χωρου.
Για το αισθητικο part δεν θα πω τιποτε περισσοτερο απο την γνωστη ατακα περι κολοκυθοπιτας...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
3X5 και Theater 8 THX Ultra 2, θεωρω οτι ειναι tooooo much.
Για να τα ακουσεις τοσο ωστε να "την ακουσεις" εκτιμω οτι ειναι αδυνατον σε αυτον τον χωρο, τουλαχιστον χωρις σοβαρη (σε ευρω) επεμβαση στην ακουστικη του χωρου.
Για το αισθητικο part δεν θα πω τιποτε περισσοτερο απο την γνωστη ατακα περι κολοκυθοπιτας...
Συμφωνω κ εγω γιατι νομιζω οτι θα ειναι πολυ μεγαλα..ειδικα εκεινο σο σαμπ φαινεται σαν καναπες...
για τα System 5 THX Select 2 ποια ειναι η γνωμη σου?
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν τα εχω ακουσει, δεν εχω αποψη.

Αν ομως "επρεπε" να αποφασισω μεταξυ των 2 τοιφελ, αβλεπη θα προτιμουσα τα system 5
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

παρακολουθω το νημα οπου διαμορφωνεται τον χωρο σας

σε καμμια βδομαδα θα ειναι ετοιμο αν ολα πανε καλα
Ευχομαι να πανε ολα κατέυχην και να τα ευχαριστηθειτε

και εδω μια λυση με 2 σαμπ

http://www.teufel.eu/THX/System5-THX-Select2.cfm
Μπορουν οι Denon 4310, Pionner 82, Onkyo 5007 να συνδεθουν με 2 σαμπ?

Και κατι ακομα, ποσο καιρο περιπου κανανε τα ηχεια να ερθουν στην πορτα σας?

Απο μαιλ που μου στειλανε..
Our 8-week return policy allows you to try the speakers at your convenience in your home. If within this time frame you are not satisfied with our products. You can return them for a refund of the purchase price.
Should you return them within the first two weeks, we will refund your
initial shipping cost as well.
Within this testing period we will always pay for the shipping back to us.

αν καταλαβα καλα, αν κανουν πανω απο δυο βδομαδες να ερθουν, τοτε, αν θελω να τα γυρισω πισω, θα χρεωθω τα εξοδα αποστολης..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ηχεια Teufel για χωρο 15τμ

Ο Onkyo ναι, οι άλλοι δύο όχι.....
Δηλαδη αν παρω τους Denon, Pionner θα μου ειναι αχρηστο το ενα sub?
Δεν υπαρχει τροπος συνδεσεις? με λιγα λογια το συγκεκριμενο μοντελο teufel θα λειτουργει μονο με τους τους καινουργιους Onkyo που ειναι 9.2?

λετε το παντρεμα ONKYO - TEUFEL να λειτουργει αρμονικα ή θα κανω καμια πατατα..

και κατι τελευταιο, συγνωμη αν κουρασα αλλα ειμαι ολιγον τι ασχετος, ποια ειναι η διαφορα των ONKYO TX-NR5007 απο τον PR-SC5507?
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Tα παντα ολα, και 2 σαμπ μπορεις να βαλεις με ανταπτορα L ,και να παιξουν σωστα, αρκει να ειναι σε ισες αποστασεις απο την θεση ακροασης.Το αν ειναι πολυ ή οχι εχει να κανει με το τι εχει κανεις στο μυαλο του.Αν μπουν και ρυθμιστουν σωστα σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο ενα ιδιο.Αρκει βεβαια να μπορουν να μπουν εκει που πρεπει.