YLOD και 60άρια...διαβάστε!

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
χθές μου έφερε ένας συνάδελφος το 60άρι του το οποίο παρουσίασε το γνωστό μας πρόβλημα

...Yellow Light Of Death

ετοίμασα λοιπόν κατσαβίδια, heatgun κτλ και άρχισα την αποσυναρμολόγηση...

η κονσόλα πολύ καθαρη, με λίγα φυσιολογικά ίχνη σκόνης και σε μέρος που αερίζοταν.

Φτάνοντας λοιπόν στο mother board και βλέποντας τα δύο σημαντικά BGA (cell, RSX) μετά απο δεκάδες βίδες, το θέαμα που αντίκρισα ήταν σοκαριστικο.

η θερμικη πάστα είχε σχεδόν εξαφανιστεί ,εχοντας αφήσει ένα λαδερό υπόστρωμα.

ss20090925164357.jpg


το υλικό είχε διαφύγει στα πλαινά και είχε ξεραθεί...περίπου σαν ξερός στόκος.

ss20090925164619.jpg


τα ίχνη της υψηλής θερμοκρασίας είχαν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια στην ψύκτρα.

C:%5CDocuments%20and%20Settings%5Cd.fortis%5CMy%20Documents%5CZScreen%5CImages%5C2009-09%5CSS-2009.09.25-16.47.35.jpg
ss20090925165726.jpg


αφού καθαρισα όλα τα ξεραμένα θερμικά κατάλοιπα, προσεκτικά με το heatgun ξεκινόντας απο χαμηλή θερμοκρασία σε υψηλή και εστιάζοντας στα 2 BGA ξεκίνησα το reflow πιέζοντας απειροελάχιστα για λίγο τα 2 BGA κατα την διάρκεια του κρυώματος.


κατόπιν περασα νέα πάστα σαφώς καλύτερης ποιότητας και στην συναρμολόγηση χρειάστηκε λίγο στράβωμα στα clamps που δένουν με την ψύκτρα ώστε να ασκούν λίγο περισσότερη δύναμη.

μια γρήγορη δοκιμή χωρίς συναρμολόγηση και το PS3 bootare κανονικά στο XMB ...το κλείνω και δοκίμασα να παίξω λίγο dirt 2 ...ένα μισαωράκι και οι ανεμιστήρες δεν ανέβασαν τρελές στροφές όπως στα τελευταία του.

Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει (θα δούμε).

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι:

οποσδήποτε αλλαγή της θερμικής πάστας ειδικά στα 60άρια εάν θέλετε να τα σώσετε όσο είναι ακόμα καιρός!!!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Τι σερι χρησης ειχε ο συναδελφος σου ?
(εννοω ποσες ωρες συνεχομενα δουλευε το ps3)
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
όσο μπορεί να παίξει ένας εργαζόμενος οικογενειάρχης με μωρά παιδιά και 10ωρο την ημέρα! με λίγα λόγια δεν το έσκιζε...
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Παρόμοια κατάσταση στο εσωτερικό του PS3 είχα αντικρίσει αλλά δεν επανήλθε πότε διότι είχε "χτυπηθεί" από κεραυνό,με αποτέλεσμα την πλήρης καταστροφή της motherboard. Τυχερό το φιλαράκι σου! -bye-
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
ευχαριστώ φίλε sfortis !

Επειδή έχω 60αρι, μπορείς να μου πείς πως ανοίγει το PS3 μας και ποια θέρμική πάστα να βάλω (και απο που να την αγοράσω φυσικά! )
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
φίλε soko θα σου πρότεινα να δεις προσεχτικά τα παρακάτω tutorial και να αγνοήσεις το μέρος με το heat gun.

θα πρότεινα την arctic silver ceramique η οποία ειναι και 100% μη αγώγιμη (eshop).

Προσοχή στην εφαρμογή της. θα πρέπει να σχηματίσεις ενα πολύ λεπτο στρώμα, σχεδόν να διακρίνονται τα γράμματα των chip με μια πιστωτική κάρτα.

http://www.youtube.com/watch?v=4_Ic1_TY-GU

http://www.youtube.com/watch?v=Vr1zyAGwnuU
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
δείτε την αντίστοιχη κατάσταση όταν άνοιξα το 40άρι μου για να αλλάξω πάστα.

ss20090926153259.jpg


ss20090926153416.png



καθαρισμα..

ss20090926153532.jpg


ss20090926153804.jpg


και πάστωμα με artic silver ceramique


ss20090926153649.jpg
 
Last edited:
Να σε ρωτήσω, η Ceramique απλώνεται εύκολα με την πιστωτική κάρτα; Στα fix που κάνω σε 360 RROD και PS3 YLOD βάζω Arctic Silver 5 (με βάση το ασήμι) ή STARS 543 (με βάση το χαλκό) και στο άπλωμα μου "σβολιάζουν" με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω λεπτό στρώμα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Να σε ρωτήσω, η Ceramique απλώνεται εύκολα με την πιστωτική κάρτα; Στα fix που κάνω σε 360 RROD και PS3 YLOD βάζω Arctic Silver 5 (με βάση το ασήμι) ή STARS 543 (με βάση το χαλκό) και στο άπλωμα μου "σβολιάζουν" με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω λεπτό στρώμα.

Κώστα είναι αρκετά παχύρευστή και θέλει λίγο υπομονή στο άπλωμα, αλλά δεν "σβολιάζει" και όπως βλέπεις πιο πάνω έχει απλωθεί πολύ ομαλα. Η ceramique ενδεικνύεται για long term χρήση, αφού αντέχει στην πίεση και δεν φεύγει εκτός ψύκτρας. Επίσης είναι αρκετά ασφαλής αφού δεν είναι αγώγιμη.

ss20090926153649.jpg

Για καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποιώ ένα αμεταχείριστο ανταλλακτικό ξύστρας για τζάμια (λεπίδα).
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
οκ, μόλις γύρισα απο Γλυφάδα, δεν πρόλαβα να δώ το μήνυμα σου Sfotris (το μικρό σου πώς είναι? )

Πήρα αυτήν, μας κάνει?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806687

Ξεκινάω σε λίγο το ξύλωμα, ο Αλλάχ μαζί μας :)

Σακης -bye-

κάνει ναι...πρόσεχε στο άπλωμα μην φύγει στο motherboard. Καλό καθάρισμα για να βγεί η παλιά με ισοπροπυλική αλκοόλη ή ασετόν. Να τσιγκούνης στην ποσότητα τις πάστας και να απλώσεις ενα πραγματικά λεπτό στρωμα!

καλή επιτυχία!
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Σάκη, σε ευχαριστώ καταρχήν για την βοηθεια.

Μπορείς να μας πεις πως γίνεται ο τύπος και λέει εμένα μου το έχει κάνει 2 φορές ηδη, παρότι του έβαλε πάστα την πρώτη φόρα?

Μήπως δεν χρειάζεται να το κάνουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα?
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: YLOD και 60άρια...διαβάστε!

Σάκη, σε ευχαριστώ καταρχήν για την βοηθεια.

Μπορείς να μας πεις πως γίνεται ο τύπος και λέει εμένα μου το έχει κάνει 2 φορές ηδη, παρότι του έβαλε πάστα την πρώτη φόρα?

Μήπως δεν χρειάζεται να το κάνουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα?

είχε πάθει ήδη τη ζημιά...το έφτιαξε ,έβαλε πάστα αλλα ξανα YLOD.

Γιαυτό λέω προληπτικά αλλαγή πάστας.Η μαμά πάστα είναι τις πλάκας, μια AS στοιχίζει ελάχιστα και είναι σχετικά εύκολη διαδικασία η αλλαγή της!-bye-
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
έτοιμος!
Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες που έδωσε ο Σάκης.

Πρίν
was.jpg



Καθάρισμα
later.jpg


Μετά
ps3.jpg


Το έβαλα μπρός, έπαιξα λίγο ΝΒΑ, όλα καλά!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
super!! όση πάστα έπρεπε έβαλες (με την πίεση απλώνεται)!

είδες στο RSX οτι δεν είχε κάν καλυφθεί όλη η επιφάνεια απο την εργοστασιακή! τραγικο...
 

nkourouk

Senior Member
20 June 2006
450
XANIA-ΚΡΗΤΗ
Πάστα με μέτρο. Πολύ λεπτό στρώμα δεν χρειάζεται να είναι τέλειο. Απλώνεται με την πίεση. Η πρώτες φωτογραφιές έχουν πρόβλημα. Οι δεύτερες είναι κανονικές. Αν αφαιρέσεις τον επεξεργαστή έτσι θα είναι η πάστα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Συγγνώμη, αλλά με τόσο μάπα θερμική πάστα, αν η Sony δεν τα επιδιορθώνει δωρεάν και κατά, αλλά και μετά την λήξη της εγγύησης, είναι πολύ απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... :damnyou:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το δικό μου 40άρι που άνοιξα, όπως θα δεις πιο πάνω, ναι μεν είχε μπόλικη πάστα, αλλά ήταν silver καλής ποιότητας (όχι σαν την απλή άσπρη του 60άριου). Φαντάζομαι και τα 80άρια θα έχουν την ίδια, οπότε η αλλαγή δεν κρίνεται αναγκαία.