denon 1910

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

marios

Senior Member
20 June 2006
489
Αποφάσισα να κάνω την 1η αναβάθμιση του βοηθητικού Home Cinema και αλλάζω τον yamaha 1500 που με συντροφευει τα τελευταία 5 χρόνια με τον 1910. Κριτηριο είναι τα 4 HDMI το βραβείο EISA για φέτος στην κατηγορία του και φυσικά η απίστευτη τιμή του. Τι λέτε κάνω καλά ?
 

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
πολυ καλος,αλλα και ο 607 ειναι ενα κλικ καλυτερος νομιζω στην ιδια τιμη.απο γερμανια ομως.γιατι εδω εχει 700 ευρω!
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Αποφάσισα να κάνω την 1η αναβάθμιση του βοηθητικού Home Cinema και αλλάζω τον yamaha 1500 που με συντροφευει τα τελευταία 5 χρόνια με τον 1910. Κριτηριο είναι τα 4 HDMI το βραβείο EISA για φέτος στην κατηγορία του και φυσικά η απίστευτη τιμή του. Τι λέτε κάνω καλά ?

Οι καινούργιοι denon της σειράς xx10 (ειδικά τα μικρότερα μοντέλα 1610, 1910) λέγεται ότι δεν συνεργάζονται καλά με ηχεία που ενδέχεται να κατεβαίνουν στα 4Ω (κλείνουν). Αν τα ηχεία σου είναι 8Ω, μάλλον δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν κριτήριό σου είναι ο αριθμός των υποδοχών, στον Onkyo 607 μπορείς να συνδέσεις 8 συσκευές (6 HDMI και 2 Component).

Τον 1910 τον βρίσκεις Ελλάδα σε καλή τιμή (480 ευρώ), σε λίγο χαμηλότερη τιμή θα παραγγείλουμε τον Onkyo ομαδικά. Δες σχετικό νήμα ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ απο Γερμανία
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Denon AVR-1910 Review:

http://reviews.cnet.com/av-receivers/denon-avr-1910-black/4505-6466_7-33650441.html

The good:
Very good image quality on upconverted analog video sources; four HDMI inputs; onboard Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio decoding; Sirius-ready; automatic speaker calibration.

The bad:
Relatively expensive; competing AV receivers sound better; no graphical user interface; annoying back-panel design; lousy remote
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει?Όταν λέμε Up-conversion τι ακριβώς εννοούμε?Αν έχω εγώ για παράδειγμα βίντεο στο PC μου που δεν είναι 1080p και συνδέσω το PC με HDMI καλώδιο με τον ενισχυτή θα μου τα δείξει στην τηλεόραση σε 1080p?
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει?Όταν λέμε Up-conversion τι ακριβώς εννοούμε?Αν έχω εγώ για παράδειγμα βίντεο στο PC μου που δεν είναι 1080p και συνδέσω το PC με HDMI καλώδιο με τον ενισχυτή θα μου τα δείξει στην τηλεόραση σε 1080p?

Υπάρχουν διαφορετικοί ορισμοί. Όσον αφορά τους A/V receivers, αυτό που περιγράφεις οι περισσότεροι θα το ονόμαζαν scaling ή upscaling.

Και upconversion θα ονόμαζαν τη δυνατότητα να περάσεις ένα σήμα από μια αναλογική είσοδο π.χ. component, μέσω του HDMI καλωδίου από τον A/V receiver στην TV (χωρίς να βάλεις δεύτερο καλώδιο component από τον A/V receiver προς την TV)
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Υπάρχουν διαφορετικοί ορισμοί. Όσον αφορά τους A/V receivers, αυτό που περιγράφεις οι περισσότεροι θα το ονόμαζαν scaling ή upscaling.

Και upconversion θα ονόμαζαν τη δυνατότητα να περάσεις ένα σήμα από μια αναλογική είσοδο π.χ. component, μέσω του HDMI καλωδίου από τον A/V receiver στην TV (χωρίς να βάλεις δεύτερο καλώδιο component από τον A/V receiver προς την TV)

Δηλαδή αυτό που λέει για τον Denon "Very good image quality on upconverted analog video signal" τί σημαίνει?
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Δηλαδή αυτό που λέει για τον Denon "Very good image quality on upconverted analog video signal" τί σημαίνει?

Πιθανόν να εννοεί upscaling. Πού το γράφει αυτό?

Οι όροι που χρησιμοποιεί η Denon είναι νομίζω αυτοί που σου είπα.

Δες το προσπέκτους του 1910:
High-bit I/P Converter and Scaler up to 1080p
The AVR-1910 uses a high-performance video upscaler
to convert SD (standard definition) video
material to HD (high definition) quality. This means
that the 480i/480p (SD-quality) video signals of DVD
programs and other material are converted to the
high-quality 1080p signal of HD video, and output
to the HDMI port. The video noise in the details of
SD video is removed to produce a clear picture.
Now you can enjoy not only your DVDs but also
your VCR tapes and games with much greater
clarity and detail.

Analogue to HDMI up-conversion, I/P converter
and scaler on HDMI to HDMI

Analogue video input signals (composite, S-video,
component) are converted to digital video signals
and transmitted to the HDMI output. Digital video
signals are sent to HDMI output even when multiple
HDMI devices such as a video camera or a
games console are connected to the AVR-1910.
One HDMI cable is all that’s needed to connect the
AVR-1910 to a TV (monitor).
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Re: Απάντηση: denon 1910

Denon AVR-1910 Review:

http://reviews.cnet.com/av-receivers/denon-avr-1910-black/4505-6466_7-33650441.html

The good:
Very good image quality on upconverted analog video sources; four HDMI inputs; onboard Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio decoding; Sirius-ready; automatic speaker calibration.

The bad:
Relatively expensive; competing AV receivers sound better; no graphical user interface; annoying back-panel design; lousy remote

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι αν τα βίντεο που έχω στο PC μου και δεν είναι HD αν τα στέλνω με HDMI στον Denon θα τα παίρνω σε 1080p ανάλυση στην FULL HD TV μου.
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Re: Απάντηση: denon 1910

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι αν τα βίντεο που έχω στο PC μου και δεν είναι HD αν τα στέλνω με HDMI στον Denon θα τα παίρνω σε 1080p ανάλυση στην FULL HD TV μου.

H Full HD TV σου ποια είναι? Δεν κάνει upscaling? Αν κάνει, καλύτερα άστο σε αυτήν να το κάνει
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Η TV μου είναι η Phillips 37PFL7603D.Δεν ξέρω αν κάνει upscaling.Δεν γράφει τίποτα στο manual.Πόσο μπορώ να το τσεκάρω αυτό?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Η TV μου είναι η Phillips 37PFL7603D.Δεν ξέρω αν κάνει upscaling.Δεν γράφει τίποτα στο manual.Πόσο μπορώ να το τσεκάρω αυτό?

Η tv σου είναι full HD (1920 X 1080). Συνεπώς ότι σήμα πάρει σε κάποια είσοδό της, το κάνει upscaling στην ονομαστική της ανάλυση για να το προβάλλει.