SAMSUNG LE55B650 ή LE52Β750;

gbegas

New member
Φίλτατοι μετά από αρκετό ψάξιμο στα μαγαζιά και στο Ίντερνετ και διαβάζοντας τις απόψεις σας κατέληξα και εγώ σε δύο επιλογές. Στις SAMSUNG 55B650 και 52Β750. Η 55'' είναι στα 100 Hz ενώ η 52'' στα 200 Hz. Τις βρήκα και τις δύο στο καινούργιο MEDIAMARKT της Θεσσαλονίκης στην ίδια τιμή 1999 ευρώ. Εντάξει, θα ήθελα την UE55B7000 αλλά η τιμή της αν και καλή (2549 ευρώ) ξεπερνούσε τα όρια μου. Παρακολούθησα σκηνές από ταινία 720p (Η μούμια 3) και η B650 έδειχνε πιο φυσικά (αν και πιο σκοτεινά) ενώ η 750 ήταν λίγο πιο φωτεινή. Βέβαια παίζοντας με τις ρυθμίσεις στην 650 η εικόνα έγινε φωτεινότερη (όχι απαραίτητα και καλύτερη). Όσον αφορά το τηλεοπτικό σήμα μόνο η 750 ήταν συνδεδεμένη με κεραία και μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα (τώρα τα εκατοντάδες μέτρα καλώδια φταίνε, ο δέκτης της τηλεόρασης φταίει, δεν ξέρω). Ποια από τις δύο μου προτείνετε λοιπόν; Την 55Β650 με τις τρεις ίντσες επιπλέον ή την 52Β750 των 200 Hz;
Α, ξέχασα να αναφέρω απόσταση θέασης 3 με 4 μέτρα και θα παίζει 50% τηλεοπτικό και 50% ταινίες, παιχνίδια κ.λπ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω είναι καλές στην απεικόνιση φωτογραφιών; Ευχαριστώ και συγνώμη που σας κούρασα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Καλημερα

Η Β750 ειναι καλυτερη σε εικονα (χωρις ομως μεγαλη διαφορα) , απο εκει και περα η Β650 ειναι 3" πιο μεγαλη οποτε καλυπτει την διαφορα αυτη...

Μαλλον την Β650 θα ελεγα δηλαδη...-bye-
 

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
Τα 100hz σε αντιπαραθεση με τα 200hz δεν προσδιδουν καποια αισθητη διαφορα ?
 

gbegas

New member
Λοιπόν κύριοι την παρήγγειλα. Αύριο ή μεθαύριο θα την έχω. Ελπίζω να μην έχει τα γνωστά προβλήματα. Αναμείνατε εντυπώσεις. Αν και δεν έχω HD player ακόμα, εκτός από ένα παλιό Η/Υ χωρίς HDMI που θα τον συνδέσω δικτυακά με ό,τι υλικό έχω, να δούμε τι παίζει. Αλήθεια το DVD Philips 3360 με upscalling σε 1080p λέει τίποτα; Αχ, με βλέπω για αγορά PS3 ή καλαμποκιού (Pop Corn Hour A110).
Thundergav νομίζω από ότι έχω διαβάσει και δει η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.
Πολλοί τα απενεργοποιούν κιόλας (κυρίως στις ταινίες).
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Re: Απάντηση: SAMSUNG LE55B650 ή LE52Β750;

Λοιπόν κύριοι την παρήγγειλα. Αύριο ή μεθαύριο θα την έχω. Ελπίζω να μην έχει τα γνωστά προβλήματα. Αναμείνατε εντυπώσεις. Αν και δεν έχω HD player ακόμα, εκτός από ένα παλιό Η/Υ χωρίς HDMI που θα τον συνδέσω δικτυακά με ό,τι υλικό έχω, να δούμε τι παίζει. Αλήθεια το DVD Philips 3360 με upscalling σε 1080p λέει τίποτα; Αχ, με βλέπω για αγορά PS3 ή καλαμποκιού (Pop Corn Hour A110).
Thundergav νομίζω από ότι έχω διαβάσει και δει η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.
Πολλοί τα απενεργοποιούν κιόλας (κυρίως στις ταινίες).

Οτι πηγη και να παιξεις η τηλεοραση θα κανει δικο της upscaling , συνεπως μην πολυσκοτιζεσαι γι'αυτο .
Κι εγω ειμαι ετοιμος να παρω ενα ps3 αντι για blu ray player , των οποιων οι τιμες του χρονου θα εχουν πεσει στο μισο ετσι κι αλλιως , συνεπως εχεις και την παιχνιδομηχανη σχεδον στα ιδια λεφτα και αν χρειαστεις ξεχωριστο player για καποιο λογο , αργοτερα βλεπεις.
Αν τωρα πας για αγορα , εγω θεωρω οτι για τα λεφτα του η καλυτερη αγορα ειναι αυτο
http://www.apothema.gr/Product/5-1-531-64850/LG/BD390.html
Εξαιρετικες κριτικες στην ποιοτητα εικονας και πληρες σε συνδεσεις και δυνατοτητες
Α, με το καλο να χαρεις και την τηλεοραση !
-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τα 100hz σε αντιπαραθεση με τα 200hz δεν προσδιδουν καποια αισθητη διαφορα ?

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε αν μιλαμε για πραγματικη ανανεωση οθονης στα 200 Hz (συστημα Sony-Samsung) η ψευδο 200 Hz στα οποια η ανανεωση γινεται στα 100 Hz αλλα αναβοσβηνει και ο οπισθιος φωτισμος...

Η διαφορα 100 Hz με 200 στο συστημα των S-S θα φανει σε πολυ δυσκολες σκηνες με πανινγκ της καμερας και κινηση προς δυο κατευθυνσεις (πχ. διαγωνια) ταυτοχρονα , σε αλλες περιπτωσεις και στην πλεοψηφια του υλικου η διαφορα ειναι δυσδιακριτη , σχεδον μηδενικη...
 

hakunas

New member
21 November 2008
55
Re: Απάντηση: SAMSUNG LE55B650 ή LE52Β750;

Ευχαριστώ πολύ Isokratis και Yperion για τις πληροφορίες και τις ευχές σας.

Εχω το ίδιο δίλημα. Πήρα πριν 1 μήνα την 46B65o, η οποία με άφησε ενθουσιασμένο, αλλά θα ήθελα περισσότερες ίοντσες λόγου μεγάλης γκάμασ HD υλικού.
Μπορώ να την δώσω στον αδερφό μου που ψάχνεται και για νέα αγορά είμαι ανάμεσα στην 55b650 και την 52b750.
Θα ήθελα την 55b650 αλλά έχω διαβάσει σε ξένα forums πολλά αρνητικά για την γωνία θέασης και κάποιο μπλε ξεπλύματα στις άκρες. Επίσης φοβάμαι το panel της που είναι CMO, ενώ η 52b750 κι η 46αρα που είχα είχαν SPVA.

Μην δώσω κι άλλα λεφτά και πάρω χειρότερη ποιότητα...

Μπορεί κάποιος κάτοχος της 55b650 να μου δώσει εντυπώσεις-προβλήματα σε SD, HD υλικό και γωνίες θέασης?

Ευχαριστώ
 

gbegas

New member
Απάντηση: Re: Απάντηση: SAMSUNG LE55B650 ή LE52Β750;

Εχω το ίδιο δίλημα. Πήρα πριν 1 μήνα την 46B65o, η οποία με άφησε ενθουσιασμένο, αλλά θα ήθελα περισσότερες ίοντσες λόγου μεγάλης γκάμασ HD υλικού.
Μπορώ να την δώσω στον αδερφό μου που ψάχνεται και για νέα αγορά είμαι ανάμεσα στην 55b650 και την 52b750.
Θα ήθελα την 55b650 αλλά έχω διαβάσει σε ξένα forums πολλά αρνητικά για την γωνία θέασης και κάποιο μπλε ξεπλύματα στις άκρες. Επίσης φοβάμαι το panel της που είναι CMO, ενώ η 52b750 κι η 46αρα που είχα είχαν SPVA.

Μην δώσω κι άλλα λεφτά και πάρω χειρότερη ποιότητα...

Μπορεί κάποιος κάτοχος της 55b650 να μου δώσει εντυπώσεις-προβλήματα σε SD, HD υλικό και γωνίες θέασης?

Ευχαριστώ

Λοιπόν, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Σε τηλεοπτικό σήμα είναι πολύ καλή, σε SD άψογη, σε HD ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!
Η αλήθεια είναι ότι τα μαύρο της κάπως μπλεδίζει (δεν ξέρω αν είναι θέμα panel ή όχι) και αυτό το πρόσεξα αφού διάβασα διάφορα φόρουμ και αναρωτιόμουν αν έκανα καλή επιλογή.
Φίλε μου τώρα είμαι σίγουρος ότι έκανα το καλύτερο για μένα.
Σε σύγκριση με την 52Β750 δεν είδα καμιά διαφορά στην εικόνα (δεν ξέρω, ίσως από ότι λένε οι κάτοχοι της εδώ μέσα έχει καλύτερο μαύρο) αντιθέτως προτίμησα τις 3 ίντσες παραπάνω. Και να σκεφτείς ότι άρχισε να μου φαίνεται μικρή.
Την έχω ένα μήνα και όσο περνά ο καιρός την απολαμβάνω όλο και περισσότερο.